خدمات

تزریق پی آر پی

اشتراک گذاری :

تحقیقات در سالهای اخیر نشان داده که بدن ما توانایی درمان خود را دارد و یکی از روشهایی که این روزها به منظور جوانسازی پوست و یا رشد مو رواج یافته ، پی آر پی یا PRP است که روشی تزریقی با استفاده از پلاسمای غنی از پلاکت خون می باشد که باعث بهبود بافت پوست و رشد مو می گردد که در این روش فاکتورهای رشد و سلولهای بنیادی بدن بکار برده می شود.

 تزریق پی آر پی (PRP) چیست ؟ 

PRP مخفف Plasma Rich Platelet به معنای پلاسمای غنی شده از پلاکت خون می باشد که بعنوان نوعی داروی احیا کننده استفاده می شود و دارای فاکتورهای رشد طبیعی است و برای پوست به عنوان یک پر کننده طبیعی شناخته شده که به پوست ظاهری جوانتر و زیباتر می بخشد. بدین ترتیب که تزریق PRP باعث تحریک سلولهای بنیادی شده تا بازسازی و بهبود بدن را افزایش دهد و باعث بهبود بافت کلی پوست ، رفع خطوط و چین و چروک صورت نظیر خط اخم و خطوط پنجه کلاغی و پر شدن نواحی خالی نظیر شیارهای گونه و شقیقه ها و بهبود اسکار آکنه و جراحی می گردد.

لازم به توضیح است که پلاسما بخش مایع خون است که حاوی آب و پروتئین بوده و باعث ایجاد محیطی برای گردش گلبولهای قرمز و سفید و پلاکت ها در بدن می گردد. پلاکت ( ترومبوسیت ) سلولهای خونی هستند که باعث لخته شدن خون و سایر عملکردهای لازم رشد و بهبودی بدن می شوند.

تزریق پی آر پی در رشت

تزریق پی آر پی صورت چگونه انجام می شود ؟

برای جوانسازی پوست صورت با پی آر پی که یک ساعت طول می کشد ، در ابتدا کرم بی حس کننده بر روی پوست مالیده می شود. سپس برای ساخت پی آر پی پزشک خون شما را ( یک تا چهار ویال ) گرفته و در یک سانتریفیوژ قرار می دهد که این دستگاه با سرعت بالا می چرخد و باعث جداسازی قسمتهای مختلف خون می گردد. بدین معنی که گلبولهای قرمز را از فاکتورهای رشد ، پلاسما و پلاکت جدا می کند و گلبولهای قرمز را دور می ریزد. مخلوط باقیمانده متشکل از پلاسما و پلاکت و گلبولهای سفید ( لکوسیت ) است که که سه تا پنج برابر تعداد پلاکت های موجود در خونی است که در بدن در جریان است. در زمان تهیه پی آر پی در صورتی که سطح لکوسیت یا گلبول سفید بالاتر از حد طبیعی باشد ، پی آر پی غنی از لکوسیت و برعکس اگر سطح لکوسیت کمتر از حد طبیعی باشد ، به نام پی آر پی ضعیف از لکوسیت خوانده می شود.

در ادامه لایه پی آر پی شده از خون را با سوزن بسیار نازک به پوست تزریق می کنند تا بطور مستقیم بافت بدن تمامی پلاسمای غنی از پلاکت تزریق شده را جذب و از آن استفاده کند.

نتایج تزریق پی آر پی صورت 

تزریق پی آر پی پوست یا جوانسازی صورت PRP باعث تحریک کلاژن سازی در پوست شده و بیشترین حالت بازسازی کلاژن در حدود سه ماه می باشد که در ماه اول بهبود بافت پوست قابل مشاهده است. تعداد جلسات تزریق پی آر پی دو تا سه جلسه با فاصله یک ماه و نیم تا دو ماه بوده و دارای نتایج طولانی مدت است و گزارش ها نشان می دهد که بسیاری از افراد از تزریق PRP رضایت داشته و جوانسازی پوست با پی آر پی را ادامه می دهند. اگرچه برای کسب نتایج سریع تر درمان PRP را با تزریق بوتاکس ، تزریق ژل ، میکرونیدلینگ و لایه برداری پوست با لیزر ترکیب کرد.

خطرات و عوارض تزریق پی آر پی 

با توجه به اینکه پی آر پی ماده ای است که از خون خود فرد گرفته می شود ، لذا از کم خطرترین روشهای درمانی زیبایی و جوانسازی پوست محسوب می شود. اگرچه کبودی یا قرمزی و تورم در محل تزریق ممکنست اتفاق بیفتد که در حدود ۳ تا ۷ روز بعد رفع می شود و عفونت و درد در محل تزریق هم از دیگر خطرات تزریق پی آر پی بوده که پزشک بدین منظور دارو تجویز می کند.

تزریق پی آر پی در رشت

اقدامات قبل از تزریق پی آر پی 

 • از یک هفته قبل از تزریق پی آر پی از مصرف آسپرین و دیگر رقیق کننده های خون با مشورت پزشک خودداری کنید.
 • از مصرف روغن ماهی و یا مکمل های گیاهی و داروهای ضد التهاب غیر استروئيدی نظیر ایبوپروفن پرهیز کنید.
 • از یک روز قبل از تزریق PRP نوشیدنی های الکلی مصرف نکنید تا بدن با خطر کم آبی و کبودی پوست رو به رو نشود.
 • قبل از انجام پی آر پی وعده غذایی سبک بخورید و از مصرف کافئین اجتناب کنید.
 • هیدراته بمانید و روزی ۸ لیوان آب بنوشید چرا که در صورت عدم آبرسانی به بدن ، خونگیری با مشکل مواجه می شود.
 • از یک هفته قبل از تزریق پی آر پی از مصرف محصولات مراقبت از پوست شامل رتینوئیدهای موضعی و اسید گلیکولیک و ویتامین سی دوری کنید.

مراقبتهای بعد از تزریق پی آر پی 

به مدت سه روز پس از تزریق پی آر پی :

 • آرایش نکنید.
 • محل تزریق را لمس نکنید.
 • از ورزش سنگین و شنا کردن خودداری کنید و به سونا و جکوزی نروید.
 • در معرض نور خورشید قرار نگیرید و حتما از ضد آفتاب استفاده کنید.
 • در معرض دمای شدید خیلی سرد و یا خیلی گرم و یا نوسانات دمایی زیاد قرار نگیرید.
 • برای شستشوی صورت از محصولات مراقبت از پوست ملایم استفاده کنید.
 • از مصرف نوشیدنی های خیلی گرم یا خیلی سرد اجتناب کنید.
 • به مدت یک ماه از انجام درمانهای زیبایی نظیر لایه برداری شیمیایی و لیزر درمانی و ... خودداری کنید.

تزریق پی آر پی در رشت

به منظور تزریق پی آر پی در رشت در ابتدا باید به دنبال بهترین کلینیک زیبایی باشید که دارای پزشک متبحر در زمینه زیبایی و جوانسازی پوست و پی آر پی بوده و با توجه به اینکه برای تزریق پی آر پی باید در ابتدا از شما خونگیری شود و سپس کار جداسازی پلاسمای غنی از پلاکت و تزریق پی آر پی انجام گیرد ، لذا لزوم رعایت بهداشت در چنین کلینیکی خصوصا در زمان انجام پی آر پی بسیار مهم و حیاتی است. بدین منظور کلینیک زیبایی آلما در رشت با حضور پزشکان مجرب در محیطی کاملا استریل اقدام به انجام پی آر پی می نماید.

تزریق پی آر پی در رشت

سوالات تزریق پی آر پی 

آیا پی آر پی ایمن است ؟

پی آر پی روشی ایمن است در صورتی که ایمنی ، بهداشت بیمار و پروتکل های ضدعفونی و استریل کردن وسایل رعایت شود تا از ایجاد هر نوع عفونت و آلودگی پیشگیری شود. بدین جهت تمامی وسایل و تجهیزات و ابزار و حتی سطوح باید قبل از انجام پی آر پی بخوبی ضدعفونی شود. از سوی دیگر پی آر پی شامل خون گرفتن از بیمار نیز می باشد که در این مورد نیز باید تمامی اصول بهداشتی ، نگهداری و پردازش مناسب برای جلوگیری از هر نوع عوارضی مراعات گردد. در این صورت با پیروی دقیق از روشهای استریلیزه کردن و ایمنی ، روش پی آر پی ایمن خواهد بود.

ماندگاری نتایج پی آر پی چقدر است ؟

عموما نتایج پی آر پی در عرض چند هفته قابل مشاهده بوده و بین ۶ ماه تا یکسال ماندگاری دارد اما باید توجه داشته باشید که نوع پوست و مشکلات آن ، سبک زندگی سن ، ژنتیک و رعایت روتین پوستی و ... بر ماندگاری نتایج تاثیرگذار است. بدین جهت برای ماندگاری بیشتر نتایج پی آر پی دکتر گازا و تریسی چندین جلسه درمان پی آر پی را متناسب با مشکلات پوست توصیه می کنند.

نتایج پی آر پی بعد از چه مدت مشاهده می شود ؟

جالب است بدانید که نتایج پی آر پی به نوع مشکلات پوست بستگی دارد بطور مثال نتایج پی آر پی صورت به منظور رفع لکه های تیره بین دو تا سه ماه بعد مشاهده می شود و این لکه ها از بین می روند اما برای رفع خشکی پوست و کدر بودن پوست نتایج پس از چند روز دیده می شود و پوست هیدراته و احیا می گردد. ازین رو پزشک بسته به مشکلات پوستی شما ، طول درمان ، تعداد جلسات پی آر پی را مشخص کرده و مدت زمان نتایج را می تواند بطور تقریبی تخمین بزند. بدین جهت برای انجام پی آر پی صورت و طرح یک برنامه درمانی مناسب با نیازهای پوست خود با کلینیک زیبایی آلما رشت تماس بگیرید.

آیا پی آر پی جزو درمانهای ضد پیری پوست است ؟

بله. اگرچه در صورتی که علائم پیری فرد بیشتر باید باید از درمانهای پیشرفته و تهاجمی نظیر جراحی استفاده کرد اما پی آر پی را می توان یه راهکار موثر در رفع مشکلات پوست بشمار آورد که در بهبود رنگ و بافت پوست ، رفع لکه های تیره ، رفع اسکار آکنه ، سفت کردن پوست ، رفع چین و چروک پوست خفیف تا متوسط و ... بکار می رود اما باعث سفت کردن پوست خیلی شل و افتاده نمی شود. از طرفی با تولید بیشتر کلاژن در پوست و انجام جلسات متعدد می توان به پوست ظاهری شاداب و سالم بخشید.

آیا می توان پی آر پی را با سایر درمان های زیبایی انجام داد ؟

بله. یکی از مناسب ترین گزینه های درمانی که با پی آر پی می توان بکار گرفت روش میکرونیدلینگ است و جای تعجب نیست که این روزها میکرونیدلینگ با پی آر پی به یکی از بهترین و محبوب ترین درمانها مبدل شده که باعث رفع خطوط و چین و چروک ، منافذ باز ، شلی پوست و ... می شود. اگرچه انجام میکرونیدلینگ با پی آر پی با قرمزی و ناراحتی پوست همراه است اما با مشاهده نتایج آن می بینید که ارزش امتحان کردن را دارد

تزریق پی آر پی در رشت

پی آر پی بهتر است یا بوتاکس ؟

جواب این سوال بستگی به این دارد که چه نوع درمانی زیبایی مد نظر شماست. پی آر پی روشی در جوانسازی پوست است که پلاکت خون فرد به پوست وی تزریق می شود تا با افزایش تولید پروتئین های کلاژن و الاستین در لایه های پوست ، بافت پوست بهبود یابد و چین و چروک و شلی پوست از بین برود. اما بوتاکس تزریق سم بوتولینوم به ماهیچه های ناحیه مورد نظر است که باعث فلج کردن و از کار انداختن ماهیچه شده که نتیجه آن رفع چین و چروک و خطوط پوست می باشد. اگرچه در برخی افراد این دو درمان بصورت ترکیبی انجام می شود و هر دو نتایج قدرتمند ضد پیری و جوانسازی پوست را بهمراه دارند.

پی آر پی بهتر است یا میکرونیدلینگ ؟

میکرونیدلینگ روشی کم تهاجمی با استفاده از دستگاه دارای سوزن های بسیار ریز جهت آسیب جزئی و کنترل شده به لایه سطحی پوست است که پوست را به افزایش تولید کلاژن و الاستین برای ترمیم طبیعی پوست وادار می کند. بدین ترتیب با تولید این دو پروتئین پوست علاوه بر آسیبهای جزئی ایجاد شده در اثر میکرونیدلینگ ، بهبود بافت پوست به صورت افزایش استحکام و خاصیت ارتجاعی پوست هم دیده می شود. لذا میکرونیدلینگ می تواند طیف وسیعی از مشکلات پوست از جمله چین و چروک ریز و اسکار آکنه و لکه های تیره و ... را درمان کند.

چنانچه در سوال قبل ذکر شد پی آر پی تزریق پلاکت خون فرد است که با تولید کلاژن بیشتر به جوانسازی پوست کمک می کند. بدین  جهت پی آر پی را می توان به عنوان یک مکمل برای میکرونیدلینگ در نظر گرفت و متخصصان با ترکیب این دو روش نتایج تزریق پی آر پی را موثر تر می دانند.

آیا راز داشتن پوستی جوان تر تزریق پلاسمای غنی از پلاکت ( پی آر پی ) است ؟

اگرچه درمان پی آر پی نتایج چشمگیری ارائه می دهد اما نمی توان آن را راز جوان تر شدن پوست بشمار آورد اگرچه در بین افراد به دلیل تحریک تولید کلاژن ، بهبود بافت و رنگ پوست ، رفع لکه های تیره ، رفع خطوط و چین و چروک ریز و ... به راز داشتن پوستی روشن تر و جوانتر مشهور است. بدین ترتیب تزریق پی آر پی می تواند در صورت مشاهده علائم اولیه پیری پوست ، به چهره شما سلامت ، انعطاف پذیری پوست و جوانی را هدیه دهد.

چرا تحریک تولید کلاژن در پی آر پی مهم است ؟

به دلیل اینکه کلاژن پروتئینی برای پوست است که باعث ایجاد خاصیت کشسانی پوست و جوانی و زیبایی پوست می گردد. اما زمانی که در اثر افزایش سن ( از سن 25 سالگی تولید کلاژن در پوست کاهش می یابد ) و یا دلایل دیگر نظیر نور خورشید و یا مصرف سیگار و الکل ، کلاژن در پوست تجزیه شد ، خطوط و چین و چروک بر روی پوست ایجاد شده و پوست شل و افتاده می شود. در این صورت روشهای درمانی جوانسازی پوست از جمله پی آر پی و یا هایفوتراپی که به تحریک تولید کلاژن کمک می کند باعث جوانسازی پوست از درون می گردد.

چرا پی آر پی موثر است ؟

جالب است بدانید که در طی چند سال اخیر ، پی آر پی در صنعت آرایشی بهداشتی بسیار مورد تحسین قرار گرفته و علاوه بر سفت کردن و انعطاف پذیرتر کردن پوست ، بعنوان درمانی برای ریزش مو بکار می کند. پی آر پی با تحریک گردش سلولی نظیر پوست یک فرد جوان سلولهای جدید پوستی را جایگزین سلولهای مرده قبلی می کند. همچنین پی آر پی حاوی هورمون رشد برای تحریک کلاژن سازی در بافت پوست است ، پوست را روشن تر و شاداب تر می کند.

آیا می توانم پس از پی آر پی لیزر موهای زائد انجام دهم ؟

پس از انجام پی آر پی باید مراقبتهای توصیه شده توسط پزشک را بخوبی انجام دهید و از کارهایی که باعث تحریک پوست می شود خودداری کنید ، لذا در صورتی که باید لیزر موهای زائد انجام دهید بهتر است صبر کنید و پس از بهبود بافت پوست لیزر درمانی خود را انجام دهید

تزریق پی آر پی مو

ریزش مو که هم در بانوان و هم در آقایان بسیار شایع است چیزی در حدود ۵۰ میلیون مرد و ۳۰ میلیون زن را تحت تاثیر قرار داده که می تواند در اثر عوامل مختلفی نظیر استرس ، ارثی بودن ، افزایش سن ، بیماری خود ایمنی و ... اتفاق بیفتد که حتی می تواند فرد را به افسردگی مبتلا کند. اگرچه مکمل ها و داروهای زیادی برای جلوگیری از ریزش موی سر به بازار آمده اما داروها می توانند عوارض جانبی داشته باشند. از سوی دیگر خیلی ها از جراحی کاشت مو هراس دارند. ازین رو دکتر میشل گرین متخصص پوست یک گزینه غیر جراحی به نام پی آر پی را برای جلوگیری از ریزش مو معرفی می کند.

بدین جهت جدای از پوست ، پی آر پی یا پلاسمای غنی از پلاکت می تواند درمانی برای ریزش مو هم باشد و به تقویت رشد مو کمک کند ، چنانچه تحقیقات در سالهای 2022 ، 2020 و 2018 در این زمینه نشان داده که پی آر پی مو باعث تحریک رشد مو و افزایش ضخامت مو می گردد و با خونرسانی بیشتر به فولیکول مو از ریزش زود هنگام فولیکول های مو جلوگیری می کند. اگرچه درباره تعداد جلسات پی آر پی مو توافق نظری وجود ندارد ، اما مطالعات در سال 2022 نشان داده که با 4 تزریق به فاصله ۱۵ روزه به مدت سه ماه تا سه تزریق بصورت ماهیانه به مدت ۶ ماه ، رشد مو افزایش چشمگیری داشته است

تزریق پی آر پی مو در رشت

پی آر پی مو چگونه عمل می کند ؟

پی آر پی مو از طریق پلاسمای غنی شده از پلاکت یعنی پلاسمای خون فرد که دارای مقادیر زیاد پلاکت است که به پوست سر تزریق می شود عمل می  کند بدین ترتیب که پروتئین هایی در بدن به نام فاکتور رشد را فعال می سازد که این فاکتورهای رشد باعث بهبود گردش خون در ناحیه تزریق در پوست سر می شوند و باعث ضخیم شدن فولیکول مو ، افزایش تعداد مو و رشد موهای جدید ( با تحریک سلولهای پاپیلا ) می گردند. لذا در ناحیه تزریق موهای ضخیم تر و سالم تر رشد می کند و از ریزش مو جلوگیری می شود.

مراحل انجام پی آر پی مو

درمان پی آر پی مو هم نظیر پوست شامل سه مرحله خون گیری ، پردازش و جداسازی خون با دستگاه و سپس تزریق پلاسمای غنی از پلاکت به ناحیه مورد نظر پوست سر است. پلاسما قسمت مایع خون است و خون حاوی پلاکت ، گلبول سفید و گلبول قرمز می باشد که مهم ترین قسمت پی آر پی تعداد پلاکت ها ست که تاثیر مهمی بر رشد دوباره و قطر و تراکم مو دارد چرا که پلاکت علاوه بر نقش مهم در لخته شدن خون ، حاوی سیتوکین و پروتئین رشد و بهبودی مو و پوست می باشد.

مرحله اول : خون گیری از فرد به میزان 10 تا 60 میلی لیتر و قرار دادن خون در دستگاه سانتریفیوژ

مرحله دوم : خون به مدت ده دقیقه در دستگاه سانتریفیوژ به سرعت می چرخد تا به سه قسمت جداسازی شود ( پلاسمای فقیر از پلاکت ، پلاسمای غنی از پلاکت و سلولهای قرمز خون )

مرحله سوم : پزشک پلاسما غنی از پلاکت که قسمت جداشده به رنگ زرد خون است را به داخل سرنگ می کشد و به نواحی از پوست سر که دارای ریزش مو است تزریق می کند.

عوارض پی آر پی مو

از آنجا که در پی آر پی خون خود فرد به پوست سر تزریق می شود لذا خطری درباره بیماریهای مسری با این درمان وجود نخواهد داشت. تنها عوارض جانبی پی آر پی مو می تواند درد در طول تزریق ، سردرد ، تورم ، خارش و تغییر رنگ موقت ناحیه تحت درمان باشد. همچنین از عوامل خطر بروز عوارض جانبی پی آر پی مو ، مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی در 48 ساعت بعد از پی آر پی مو ، کم خونی ، تب ، ابتلا به بیماری های زمینه ای همچون سپسیس یا اختلال عملکرد پلاکتی یا تعداد کم پلاکت ، ابتلا به سرطان ، سیگار کشیدن و تزریق استروئید در دو تا 4 هفته بعد از درمان پی آر پی مو را می توان نام برد.

دستورالعمل های قبل از پی آر پی مو

 • عدم مصرف کافئین و الکل به مدت یک روز قبل از پی آر پی مو چرا که ممکنست بدن را با کم آبی مواجه ساخته و خطر کبودی را بالا برد.
 • مصرف غذای سبک قبل از مراجعه به کلینیک برای انجام پی آر پی مو و مصرف مایعات فراوان ( 8 لیوان در ۲۴ ساعت قبل و در صبح روز درمان 12 اونس معادل 354 میلی لیتر آب ) به دلیل اینکه هیدراته نشدن می تواند باعث خونگیری نامناسب شده و انجام پی آر پی را مختل کند.
 • عدم رنگ کردن مو ۴ تا ۷ روز قبل از پی آر پی مو

مراقبتهای بعد از پی آر پی مو

 • عدم شستن موها تا ۲۴ ساعت پس از پی آر پی مو و خودداری از فشار مستقیم دوش بر روی پوست سر
 • شستشوی مو با شامپو بچه 24 ساعت بعد از پی آر پی مو
 • عدم دست زدن به محل تزریق تا 72 ساعت پس از پی آر پی مو
 • عدم ورزش سنگین ، سونا ، جکوزی و شنا کردن تا ۷۲ ساعت بعد از پی آر پی مو
 • دوری از نور خورشید
 • رنگ کردن مو ۴ تا ۶ هفته پس از پی آر پی مو

شماره تماس برای مشاوره با متخصصین کلینیک زیبایی آلما در رشت : 01332662196 - 01333662196 - 01332006295 - 09125396478

کلینیک زیبایی آلما در رشت

اینستاگرام : https://instagram.com/clinic.zibai.alma

گالری تصاویر تزریق پی آر پی در کلینیک زیبایی آلما

 • Michael Ethan

  صبا

  تزریق پی آر پی توسط پزشک انجام میشه؟

 • Michael Ethan

  کلینیک زیبایی آلما

  بله

 • Michael Ethan

  صدیقه

  پی آر پی بهتره یا میکرونیدلینگ ؟

 • Michael Ethan

  کلینیک زیبایی آلما

  پی آر پی روشی است که از پلاسمای خون بیمار برای تزریق استفاده می شود به نسبت میکرونیدلینگ که از کوکتل های آماده مزو استفاده میشه میتونه ایمن تر و موثر تر باشه البته پی آر پی به همراه میکرونیدلینگ روشی موثر برای درمان مشکلات پوستی می باشدکه از پلاسمای خون غنی از پلاکت خون بیمار در زمان میکرونیدلینگ استفاده می شود.

 • Michael Ethan

  صحرا

  تزریق پی آر پی با چه موادی انجام میشه؟

 • Michael Ethan

  کلینیک زیبایی آلما

  با استفاده از پلاسمای غنی از پلاکت خون خود فرد که در ابتدا در محیطی کاملا استریل یک پرستار آموزش دیده خون فرد را گرفته و در دستگاه سانتریفیوژ برای جداسازی قرار می دهد تا پلاسمای غنی از پلاکت خون به رنگ زرد بر روی خون قرار گیرد که از آن برای تزریق پی آر پی استفاده می شود

 • Michael Ethan

  داود

  میکرونیدلینگ پی آر پی چیه

 • Michael Ethan

  کلینیک زیبایی آلما

  روشی برای جوانسازی پوست با استفاده از تکنیک میکرونیدلینگ و با استفاده از پلاسمای غنی از پلاکت خون فرد یا همان پی ار پی در این روش در ابتدا خون فرد گرفته شده و پلاسمای خون جداسازی شده و سپس در زمان انجام میکرونیدلینگ بر روی صورت اعمال می شود تا با میکروکانال های سطحی که میکرونیدلین ایجاد می کند پی ار پی به عمق پوست نفوذ کند و نتایج بهتری ارائه دهد