خدمات

تزریق بوتاکس

اشتراک گذاری :

دانستنی ها درباره تزریق بوتاکس:

در پزشکی،  بوتاکس برای درمان مشکلات عضلانی استفاده می شود و در زیبایی نیز بوسیله سم بوتاکس با فلج کردن برخی عضلات منجر به برطرف شدن چین و چروک ها می شود. بوتاکس از نوروتوکسین (سم عصب گرا) تهیه می شود و با نام سم بوتولونیوم شناخته می شود که از باکتری گرم کلسترودینیوم بوتولیوم بدست آورده می شود. امروزه بر محبوبیت سم بوتاکس افزوده می شود و بر اساس آمار از سال 2000 تا 2013 استفاده از نوع A سم بیش از 700 درصد اضافه شده است.

بوتاکس چیست:

بوتاکس یک روش تزریقی است و با نام سم بوتولنیوم و سموم عصبی تزریقی شناخته می شود و در عضله های صورت که دارای چین و چروک است تزریق  شده و سبب شل کردن ماهیچه هایی که سبب چین وچروک شده اند می شود. همچنین با فلج کردن عضلات زیر پوست، از منقبض شدن سلولهای عصبی ممانعت به عمل می آورد و در کاهش خطوط ریز و چین و چروک عملکرد به سزایی دارد. از این خاصیت در جوانسازی استفاده می شود. بعد از تزریق  بوتاکس ، حرکت عضلات و ماهیچه ها ضعیف شده و چین و چروک ایجاد نمی کنند. متقاضیان تزریق بوتاکس، خواهان جوان شدن پوست و از بین رفتن نشانه های بالا رفتن سن و پیری می باشند. عموماً بعد از 20 سالگی تولید کلاژن زیر پوست متوقف شده و باعث ایجاد چین و چروک در پوست می شود. بوتاکس جایگزین مناسب برای افراد بزرگسال با سلامت جسمی خوب برای جراحی های زیبایی مانند کشیدن پوست می باشد.

تاریخچه بوتاکس:

تاریخچه بوتاکس از سم بوتولینیوم به اوایل قرن نوزده میلادی بر می گردد که از این سم ابتدا در مسمومیت های ناشی از عدم نگه داری درست مواد غذایی استفاده شد. سپس تاثیر آن بر سیستم عصبی درسال 1822 شناخته شد. در گذشته این سم مانند داروی آتروپین با ترکیب طبیعی ابتدا  به دلیل خواص سمی آن مورد توجه قرار گرفت. بعد از گذشت چند دهه ، در دهه 1960 ، اثرات این سم روی عضلات حیوانات مورد آزمایش قرار گرفت. در دهه 1970 میلادی ، چشم پزشکی به نام دکتر آلن بی اسکات، به عنوان درمان روی افراد با مشکل لوچی چشم این سم را تحقیق می کردند. نام این دارو را اکولینوم نامید و شرکتی با همین نام درسال 1978 تشکیل داد. در سال1989 این دارو از سازمان غذا  و دارو آمریکا برای درمان لوچی یا همان اختلال انحراف چشم و اسپاسم پلک تاییدیه دریافت کرد.  بعد از دو سال دراواخر سال 1980 ، شرکت داروسازی آلرگان اکولینوم را با قیمت حدود 9 میلیون دلار خریداری کرد و نام دارو را به بوتاکس تغییر داد و ازآن در درمان اسپاسم های موضعی عضلات و فلج مغزی بزرگسالان استفاده نمود. بعد از آن شرکت داروسازی آلرگان تولیدکننده بوتاکس شد و از لحاظ تجاری تاریخچه بوتاکس مدیون این شرک است. بیش از نیمی از این دارو صرف موارد درمانی شد و نه زیبایی.  در طی سالها 2002-2004 مصرف بوتاکس زیر نظر سازمان غذا و دارو FDA  در درمان موقتی خط اخم و تعریق بیش از حد زیر بغل مورد تایید قرار گرفت. بعد از آلرگان، شرکتهای دیگری نظیر مرز، نورونکس، مدی تاکس، ایپسن ، دیسپورت و مصپورت به تولید سم بوتاکس پرداختند.

بوتولیوم جهت درمان بیماریها و  زیباسازی:

استفاده از سم بوتولیوم برای مشکلات زیر مجاز می باشد:

- انحراف چشم یا دوبینی

- میگرن مزمن

- تعریق شدید زیربغل و دست

- اسپاسم عضلانی بعد از سکته مغزی

- پلک زدن غیرارادی (بلفارواپاسم)

- گرفتگی شدید عضلات گردن و شانه (دیتسونی چرخشی گردن ایدئوپاتیک)

- بیش فعالی مثانه

-  پرش های غیرعادی صورت (اسپاسم همی فاسیال)

- رفع خطوط چین و چروک پیشانی و خط اخم میان ابرو (خطوط یازده)

- رفع خطوط گوشه چشم (پای کلاغی)

-رفع خط خنده (از بینی شروع شده تا گوشه دهان امتداد می یابد)

- بالا بردن ابروها و ...

سن تزریق بوتاکس در رشت:

سن مناسب برای تزریق برای افراد متفاوت به دلیل تفاوت ماهیچه های هر شخص است. به طور مثال اگر شخصی در سن 21 سالگی دارای خطوط چین و چروک قابل مشاهده شد، می تواند تزریق بوتاکس را انجام دهد. اما اگر خطوط مرئی نباشد، متخصصین پوست از انجام اینکار امتناع می کنند.

بوتاکس پیشانی:

بوتاکس پیشانی یک روش درمانی ایمن ، ساده و مفید برای کم کردن چین و چروک های پیشانی است که بین چشمان و برای رفع چین و چروک های افقی و یا عمودی بین چشم تزریق می شود. اگرچه بوتاکس پیشانی توسط FDA آمریکا تاییده شده ، اما پزشکان متخصص در تزریق آن احتیاط می کنند. به این دلیل که بوتاکس پیشانی علاوه بر صاف کردن چین و چروک می تواند باعث شل شدن بیش از اندازه ماهیچه ها و یا افتادگی ابرو حتی ناهمواری ابروها را شود. اگردرحال انجام پاکسازی پوست می باشید ، حتماً پزشک خود را مطلع نمائید تا فاصله زمانی مناسب رعایت شود. تعیین واحد تزریق بوتاکس بستگی به جنسیت دارد بطوریکه برای مردان دو الی سه واحد بیشتر از بانوان  به ویژه در خطوط ابرو نیاز دارند که دلیل آن قویتر بودن ماهیچه های آقایان می باشد. برای خانم ها به طور معمول بنا به سن و شدت چروک ها حدود 10 تا30 واحد تزریق می شود. هرچقدر تعداد چین ها بیشتر باشد، نیاز به تزریق واحدهای بیشتر است. برای خطوط افقی پیشانی 20 واحد، خطوط 11 بین دو چشم، حداکثر تا 20 واحد بدین معنا که تزریق بوتاکس پیشانی تا حدود 40 واحد می باشد. دریافت بیش از حد مجاز باعث ایجاد سنگینی و افتادگی در مناطق آسیب دیده شده و سم مورداستفاده باعث فلج عضلات می گردد و تا قبل از بین رفتن دارو ، نمی توانید عضلات را حرکت دهید. در صوتیکه پزشک با تزریق دوز کم شروع کرد بعداز گذشت دو تا چهار هفته بنا به نیاز احتمال دریافت واحد اضافی را می دهد.

کاربرد بوتاکس در پزشکی:

- درمان تعریق با بوتاکس: عرق کردن جزء طبیعی ترین و ضروری ترین واکنش بدن برای تنظیم حرارت می باشد. هایپرهیدروز یا تعریق بیش از حد ، می تواند کیفیت زندگی شخص را تحت تاثیر قرار دهد. همچنین هایپرهیدروز کانونی به عرق کردن بیشاز حد فقط یک ناحیه مانند زیربغل یا پا اطلاق می شود. شایع ترین هایپرهیدروز شامل پوست سر، زیربغل ، کف دست، کف پا و کشاله ران می باشد. تزریق بوتاکس، یک درمان برای هایپرهیدروز کانونی (عرق کردن بیش از حد) که با مسدود کردن سیگنال های عصبی تعریق ، باعث جلوگیری از تعریق بیش از حد می شود. ماندگاری این درمان 4 تا 6 ماه است. به دلیل اینکه سیگنال های عصبی دوباره احیاء شده اما با گذشت زمان و تکرار تزریق، این فاصله زمانی طولانی تر می شود. این درمان برای عرق زیر بغل و دست و پا خوب پاسخ می دهد. اما به دلیل وجود سیگنال های عصبی بیشتر تزریق  برای کف دست و پا کمی دردناکتر است. البته در ابتدا به دنبال دلیل تعریق بیش از حد خود  بگردید چون بیماری های نادری وجود دارند که خود باعث تعریق شدید می شوند. این تزریق یک درمان انقلابی برای هایپزهیدروز بوده و به بهبود کیفیت زندگی شخص کمک کرده و بیماران از نتایج آن واقعاً خرسند می باشند.

- بوتاکس میگرن: با تزریق بوتاکس می توان به کم کردن تعداد دفعات سردرد برای افرادی که در ماه به دفعات و بیش از دو هفته میگرن دارند، کمک کرد.

بوتاکس زنان:

خانم هایی که در هنگام حرف زدن حرکات میمیک صورت بیشتر دارند  یا در هنگام تمرکز اخم کرده و گوشه چشم خود را جمع می کنند، مستعد چین و چروک زودرس هستند. به این دسته از افراد توصیه می شود با از کار انداختن عضله های صورت به طور موقت از عمیق شدن آنها که جبران سخت تری دارد جلوگیری بعمل آورند. سبک و روش زندگی یکی از عوامل تاثیر گذار روی پوست افراد می باشد. به طور مثال خانمی که در اواخر دهه 20 زندگی خود طی 10 سال گذشته از الکل ، سیگار، حمام آفتاب لذت برده ، نسبت به خانمی که در سالهای آخر دهه سی زندگی بوده و بطور مدام از پوست خود مراقبت نموده ، متفاوت خواهد بود.  به این دلیل هیچ سنی به عنوان بهترین سن انجام تزریق بوتاکس تعیین نمی شود. کلینیک زیبایی آلما در رشت ، مختص شما بانوان عزیز ، جهت انجام تزریق بوتاکس در رشت خدمت شما زیباپسندان می باشد.

بوتاکس مردان:

تزریق بوتاکس در آقایان نیز در بهبود و یا جلوگیری از چین و چروک پوست کمک می کند. امروز آمار آقایانی که برای انجام عمل زیبایی مراجعه می کنند به سرعت درحال افزایش است. می توان از نواحی پیشانی، خطوط بین چشم و صورت آقایان جهت تزریق بوتاکس نام برد. سن مناسب برای مردان نیز متفاوت است. به طور معمول 5 تا ده روز طول می کشد تا اثر تزریق کامل شود. نتیجه تزریق بوتاکس تا 4 ماه ادامه دارد و هر سه تا چهار ماه تکرار می شود.

انواع برند بوتاکس:

تاکنون برندهای مختلفی از بوتاکس تولید شده که همگی به زیبایی صورت کمک می کنند و هر کدام ویژگی خود را دارند. مشهورترین انواع  بوتاکس:

- دیسپورت  Dysport: که از مشهورترین نوع می باشد و محصول انگلستان می باشد و ساخت شرکت آلرگان است. برای ازبین بردن چین و چروک صورت و محو کردن خطوط نازک به کار می رود. مهمترین تفاوت این نوع برند دارابودن پروتئینی است که با ارسال پیام به مغز، چین و چروک ها را در محل تزریق از بین می برد. این پوشش پروتئینی روی محلول دیسپورت باعث واکنش ایمنی در بدن شده و در نهایت تزریق بوتاکس را بی اثر می کند. تاثیر آن بعد از تزریق حدود 7 تا 10 روز قابل مشاهده می باشد.  نگهداری این نوع بوتاکس در فریزر یا در یخچال با دمای حدود 2 تا 8 درجه است.

- بوتاکس زئومین  Xeomin:  که  محصور کشور آلمان بوده و به جرات می توان گفت بهترین برند می باشد و توسط شرکت Merz Pharma تولید می شود. عملکرد و ماندگاری این نوع باعث شده بیشتر پزشکان متصص پوست از این برند برای بیماران استفاده کنند. زئومین به نگهداری در دمای پایین نیازی ندارد و جابجایی ، حمل و نگهداری را آسان می نماید. اثرات آن یک هفته تا 10 روز قابل مشاهده است. این نوع بوتاکس ماده افزودنی ندارد و بدن مقاومت کمتری نسبت به آن نشان میدهد به طوریکه آنتی بادی در بدن شخص تولید نمی کند. بوتاکس زئومین بهترین برند بوده و بدون مواد افزودنی دارای عملکرد بالایی می باشد. ماندگاری آن بین 6 تا 9 ماه می باشد.

- بوتاکس نورونوکس Neuronox  : ساخت کشور کره بوده و یکی از بهترین ها است. محلول نورنوکساز رساندن پیام های پیری زودرس به مغز جلوگیری کرده و به مرور چهره را جوانتر و زیباتر می کند. ماندگاری آن حدود 4 الی6 ماه بوده و اثرات آن بعد از 7 الی 10 روز پس از تزریق آن نمایان می شود. از جمله عوارض آن کبودی  با ماندگاری کم می باشد.

- بوتاکس مصپورت Masport : ساخت ایران بوده و با  نام ژنریک توکسین کستریدیوم بوتولینوم تیپ A و به صورت پودر لیوفیلیز تزریقی در واحد 500 و 150 در دسترس است. مقدار 500 واحد نرمال 3 سی سی آن برای 3 نفر قابل استفاده و تاریخ انقضا آن تا 6 ماه بعد می باشد. مدت زمان ماندگار آن بین حدود 4 تا 6 ماه می باشد و تاثیر آن از 3 تا 10 روز آغاز می شود. البته مدت ماندگاری به مکان تزریق و طریقه تزریق آن بستگی دارد. امروزه محصولات ایرانی با پیشرفت علم توانایی مقابله با محصولات خارجی را دارند. در کلینیک زیبایی آلما در رشت برای تزریق بوتاکس از این برند استفاده می شود.

تمامی 4 نوع بوتاکس فوق در ایران مورد تایید وزارت بهداشت می باشد.

- نوع دیگر بوتاکس کنیتوکس Conitox   : ساخت کشور چین بوده ، باعث مسدود سازی پیام های عصبی مغز شده و چین و چروک های صورت را برطرف می کند.

اقدامات قبل از تزریق بوتاکس در رشت:

- از مصرف داروهای مسکن ، ضد التهاب، ایبوپروفن و حساسیت خودداری نموده و به مدت دو هفته از مصرف داروهای رقیق کننده خون نظیر آسپرین پرهیز کنید.

- باید تزریق بوتاکس را به بعد از دوران بارداری و شیردهی موکول فرمائید.

- قبل از تزریق بوتاکس ، چای سبز ، روغن ماهی و ویتامین E  میل نکنید.

- قبل از تزریق از مواد آرایشی استفاده نکنید.

-در صورت داشتن بیماری خاص یا حساسیت پوستی حتما پزشک را مطلع نمائید.

اقدامات بعد از تزریق بوتاکس در رشت:

- تا 5 ساعت از آب زدن، آرایش کردن، خارش ، ماساژ و یا دست زدن همچنین استفاده از عینک آفتابی، الکل ، کافئین و سیگار پرهیز کنید.

- به مدت سه روز از خم شدن و انجام فعالیت های سنگین مانند ورزش خودداری نمائید.

- تا سه شب بالشت بلند زیر سر خود قرار دهید.

- در صورت سردرد از استامینوفن ساده استفاده کنید.

- از کمپرس یخ به منظور رفع تورم و کبودی استفاده کنید.

- در چند ساعت اولیه دراز نکشید تا ماده تزریقی به نواحی دیگر حرکت نکند.

- در روزهای اول، حمام ، سونا و جکوزی نروید. از قرار گردن مقابل گرما دوری کنید چون حرارت خود کاهنده تاثیرات بوتاکس است.

عوارض تزریق  بوتاکس در رشت:

تزریق بوتاکس، سازگار با بدن می باشد و عوارض کمی دارد. اگر شخصی دارای پیش زمینه ژنیتکی باشد، بعد از تزریق سم بوتولیوم دچار واکنش گذرا و خوش خیم نسبت به آن می شود. حدود یک درصد از افراد با سابقه تزریق بوتاکس ، نوعی پادتن برای از بین بردن تاثیر این سم تولید می کند. به دلیل اینکه تزریق بوتاکس بسیار حساس بوده و فقط برای نقاط مشخصی باید تزریق گردد، باید پزشک اینکار متخصص و مجرب باشد و گرنه عوارضی مانند افتادگی پلک را به دنبال دارد.

اگرچه سم بوتولیوم دارای اثرات مطلوب بوده اما گاهی دارای عوارض نیز می باشد. عوارضی شامل:

سر درد، میگرن ، بی حسی، ضعف، حالت تهوع خفیف، ضعف گردن ، افتادگی پلک و ابرو (پتوز)، احساس ضعف و فلج و بیحالی موقت در عضلات ناحیه مجاور، علائم شبیه آنفلوآنزا، فلج شبکه بازویی به انضمام گردن و سینه، اختلال در عمکرد کیسه صفرا و دوبینی.  

عوارض تزریق در قسمت یک سوم بالایی صورت (شامل خط اخم، خطوط پیشانی ، ابروها و خطوط پنجه کلاغی) به دلیل بهینه سازی تکنیک های انجام بسیار کم می باشد. تزریق بوتاکس در یک سوم میانی و پایینی صورت و همچنین گردن کمتر به کار می رود. به دلیل ضعیف بودن تکنیک های تزریق در این نواحی ، باید دقت و احتیاط بیشتر به کار رود. احتمال بروز عوارض در این مناطق بالاتر می باشد.

ماندگاری تزریق بوتاکس در رشت:

ماندگاری تاثیر تزریق بوتاکس برای افراد مختلف، متفاوت  بوده، با توجه به اینکه برند مورد استفاده نیز تاثیرگذار است. به طور کلی نتایج در یک تا ده روز قابل مشاهده بوده و 3 تا 6 ماه بدون احساس درد و ناراحتی باقی می ماند. در صورتیکه کیفیت محلول بالاتر باشد، نتایج خود را دیر نشان داده اما کیفیت برند بالاتر است.

مصرف سیگار از عوامل تاثیرگذار روی ماندگاری بوتاکس می باشد. سیگار باعث کاهش تولید کلاژن شده و در از بین بردن مواد تزریق شده بوتاکس اثرگذار می باشد. بنابراین از مصرف سیگار و دخانیات پرهیز کنید.

ممنوعیت تزریق بوتاکس در رشت:

- برای بانوان باردار همچنین شیرده ممنوع می باشد.

- همچنین افراد با سابقه حساسیت به داروها و یا هر ماده ای که این سم در آن به کار رفته است.

- افراد با سابقه عفونت در ناحیه تزریق

- افراد با چین و چروک های بسیار عمیق می تواند از سایر روشهای جوانسازی استفاده کنند.چون بوتاکس گزینه مناسبی نخواهد بود.

- افراد با بیماری عصبی و عضلانی، بیماریهای حاد قلبی، همچنین MS و یا نارسایی کلیه

مزایای تزریق بوتاکس دررشت :

- تزریق بوتاکس یک روش غیرتهاجمی جوانسازی بوده و بدون  بی حسی و جراحی می باشد.

- انجام آن بسیار راحت است و دوره نقاهت ندارد.

- بعد از تزریق می توان به فعالیت های شخصی روزانه برگشت.

- از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است.

- باعث ا ز بین بردن خطوط و چین و چروک های صورت شده و شادابی و جوانی به آن می بخشد. اثربخشی آن در زن ، مرد، پیر و جوان یکسان بوده و نتایج قابل قبولی دارد.

نحوه انجام تزریق بوتاکس در رشت:

ابتدا در اتاق مخصوص و با لوازم استریل شده، کرم مخصوص بی حسی (مانند لیدوکائین) در ناحیه تزریق مالیده می شود. برای تزریق از سوزن نازک و کوچک استفاده می شود. زمان انجام تزریق، بنابر محل تزریق حدود 5 الی 10 دقیقه طول می کشد. تزریق بوتاکس کمترین میزان درد و ناراحتی را شامل می شود. نشانه های قرمز رنگ 30 تا 45 دقیقه بعد از تزریق ا زبین میروند. گاهاً افراد به تزریق دیگر نیاز پیدا می کند که طی جلسه تکمیلی یک تا دو هفته بعد صورت می پذیرد.

قیمت تزریق بوتاکس در رشت:

همانطور که می دانید داستان هایی درباره عوارض تزریق شنیده اید، اما کلید اصلی انتخاب یک متخصص خوب و کلینلیک معتبر می باشد. اگرچه بعضی متخصصان با وسوسه قیمت پایین تر این کار را انجام می دهند، اما برای انجام بوتاکس باید حتماً به متخصص مجرب و کارآزموده مراجعه کنید تا به نتایج دلخواه برسید. هزینه و قیمت بوتاکس در کلینیک زیبایی آلما در رشت برای قسمت پیشانی و دور چشم حدود 550/000 تومان می باشد. البته هزینه آن بنا بر مقدار سی سی تزریق شده متفاوت می باشد و در آن روز توسط پزشک تعیین می شود.

مکانیم اثرگذاری:

با حل کردن سم بوتولیوم در محلول نمک این سم آماده شده و سپس آنرا مستقیم در بافت عضلانی عصب تزریق می کنند. در حدود 24 تا 72 ساعت پس از تزریق اثرات آن قابل مشاهده است. البته به ندرت گاهی 5 روز طول می کشد. انواع محلول بوتاکس بسته به نوع برند آن، یک الی ۱۰ روز پس از تزریق اثر خود را نشان می‌دهد، هرچه کیفیت محلول پایین‌تر باشد اثر آن  زودتر نمایان می‌شود.

سوالات شما عزیزان و پاسخ های مربوط به آن :

آیا بوتاکس سرطان زا است؟

پاسخ : خیر. از نظر علمی بوتاکس سرطان زا  نیست. نکته اینکه بوتاکس باید  با مواد استاندارد و توسط متخصص پوست مجرب انجام شود. پزشکان عمومی درصورت گذراندن دوره لازم و آشنایی با آناتومی صورت ، قادر به انجام این تزریق می باشند. انتخاب یک کلینیک خوب برای تزریق بوتاکس در رشت به شما در این امر یاری می رساند. همراه همیشگی شما کلینیک زیبایی آلما در رشت با افتخار در خدمت شما عزیزان برای ارائه خدمات تزریق بوتاکس ، ژل ، لیزر موهای زائد ، پاکسازی پوست ، پارافین تراپی، هایفوتراپی و ... می  باشد.

آیا بوتاکس مفید است؟

پاسخ: بوتاکس اگر درست استفاده شود، بسیار خوب بوده اما برای رفع افتادگی و چروک های شدید کارایی و فایده  ندارد.

آیا تزریق بوتاکس توسط آرایشگرها مجاز است؟

پاسخ: خیر. این به دلیل نظارت ضعیف بر کارآنها است ولی در هیچ جای دنیا اینطور نیست.

تعداد دفعات بوتاکس در سال چقدر است؟

پاسخ: حداکثر دوبار.

آیا تزریق بوتاکس باعث شل شدن و افتادگی پوست می شود؟

پاسخ: به دلیل اینکه داخل عضله تزریق می شود، مانع از انقباض عضله شده و به هیچ عنوان  باعث شل شدگی و افتادگی پوست نخواهد شد.

آیا تزریق بوتاکس برای رفع خط لبخند مناسب می باشد؟

پاسخ: خیر. تاثیری ندارد و برای رفع آن از فیلر (تزریق ژل) استفاده می شود.

آیا بوتاکس باعث فلج شدن همیشگی عضله می شود؟

پاسخ: خیر. اما استفاده همیشگی موجب مقاومت آن می شود.

آیا تزریق بوتاکس در روشن شدن پوست تاثیری دارد؟

پاسخ: خیر بر رنگدانه های پوست اثری نمی  گذارد.

 

کلینیک پوست ، لیزر و زیبایی آلما- رشت

 


logo