تاثیر میکرونیلدینگ بر زیبایی

اشتراک گذاری :

امروزه افراد زیادی به مراقبت از پوست خود برای حفظ جوانی و شادابی پوست اهمیت می دهند و در این راه اهمیت وجود و تولید کلاژن را لمس کرده اند. لذا همواره در تلاش اند با انجام روش های جوانسازی پوست و با افزایش تولید کلاژن ، پوستی شاداب تر برای خود به ارمغان بیاورند. میکرونیدلینگ یکی از انواع روشهای نوین جوانسازی پوست بوده که سبب افزایش میزان کلاژن پوست و در نتیجه جوانسازی پوست شده و با دستگاه های مختلفی نظیر درماپن انجام می پذیرد. کانال های متعدد در ناحیه اپیدرم و فوقانی درم پوست ایجاد شده و باعث لایه برداری سطحی و تحریک کلاژن سازی در لایه میانی می گردد.

کلاژن چیست ؟ کلاژن پروتئینی است که بطور طبیعی در بدن شامل بافت همبند ، دندان و استخوان ، ماهیچه ، تاندون ، پوست و ... وجود دارد. کلاژن در بافت پوست ، در حفظ خاصیت کشسانی یا قابلیت ارتجاعی پوست و ترمیم سلول های مرده پوست نقش موثری دارد. این پروتئین در درم یا لایه میانی پوست کمک کرده تا یک شبکه فیبر سلولی به نام فیبروبلاست ایجاد شود و سلولهای جدید پوست روی این شبکه رشد کند و جوانسازی پوست شکل گیرد. با افزایش سن و یا مواردی نظیر سیگار کشیدن و ... ، ساخت این پروتئین در بدن کم می گردد. از روشهای کلینیکی ، روش میکرونیدلینگ در تامین و تولید کلاژن اضافی پوست توصیه می گردد. مانیش شاه ، پزشک جراح  پلاستیک در دنور امریکا : بیشتر از ۲۰ سال است که روش میکرونیدلینگ در روش های مراقبت از پوست کاربرد دارد ، البته با تکامل روشها و تجهیزات در طی این سالها.

کلینیک زیبایی در رشت

کاربردهای میکرونیدلینگ:

- با بهبود منافذ باز پوست و کاهش سایز روزنه های پوستی ، به پوست ظاهری صاف تر و زیباتر می دهد.

- هیپرپیگمانتاسیون و لکه های خورشیدی را رفع می کند.

- بافت های ناهموار پوست را بهبود می بخشد.

- در درمان جای زخم ناشی از تصادف موثر می باشد.

- بهبود اسکارهای آکنه ، سوختگی و جراحی نیز کاربرد بسیار دارد.

- درمان استریا (ترک چاقی یا بارداری)

- بهبود معضل رنگدانه های پوستی

- رفع مارک های پدیده آمده با انبساط پوست

- رفع شلی پوست با دلایل کاهش وزن و لیپوساکشن

- رفع خطوط ظریف و خط خنده

- ترمیم و رشد ابرو

- افزایش قوام و استحکام پوست و بازگرداندن خاصیت ارتجاعی پوست

- درمان جای جوش و آکنه و نیز رفع تیرگی پوست

- درمان ریزش مو و کمک به رشد مجدد موها

* میکرونیدلینگ با افزایش خونرسانی به پوست و رسیدن مواد مغذی به ناحیه مورد نظر باعث رشد مجدد موها می شود.

- بهبود چین و چروک های سطحی

* بالاترین میزان استفاده از میکرونیدلینگ در رفع چین و چروک های پوستی صورت بوده که با بالارفتن سن و کاهش کلاژن سازی بروز می یابد. در حین انجام مواد مغذی نیز به زیر پوست تزریق می گردد که در کلاژن سازی موثر می باشد. این روش در 6 جلسه درمانی همراه با مزوتراپی نتیجه می دهد.

* میکرونیدلینگ در نقاط  حساس پوست نیز همانند بینی ، دور چشم ، گردن و... قابل استفاده می باشد.

اگر در شهر رشت به دنبال کلینیک زیبایی معتبر و مجهز به تکنولوژی های نوین نظیر میکرونیدلینگ ، هایفوتراپی ، آنزیم تراپی ، پاکسازی پوست ، میکرودرم ابریژن، پارافین تراپی ، لیزر موهای زائد و ... می باشید ، کلینیک زیبایی آلما در رشت به شما عزیزان زیباپسند پیشنهاد می گردد.

 روش انجام میکرونیدلینگ برای زیبایی:

پس از تمیز و ضدعفونی کردن پوست و استفاده از کرم بی حسی ، در حین انجام کار هر چند وقت یکبار مایعی نظیر (مزوتراپی، اسید هیالورونیک، انواع ویتامین ، کیوتین و سایز املاح جهت جوانسازی) با تشخیص پزشک روی پوست ریخته می شود که ضد چین و چروک و جوان کننده و خاصیت روشن کنندگی دارد. فشار دست در میکرونیدلینگ باید بسیار ملایم و آرام بوده و میزان نفوذ سوزن نیز کنترل شود. ضایعات سطحی تر درجات کار ملایم تر و ضایعات و اسکار عمیق تر ، عمق نفوذ سوزن بیشتر نیاز دارد. در هر جلسه کار روی پوست تا حد قرمزی و تورم و کمی خون ریزی ادامه می یابد. در پایان کار ، پزشک کرم محافظ پوست زینک را روی سطح پوست قرار داده و داروهای موضعی برای 5 روز آینده تجویز می کند که ضد لک و تیرگی و چروک و نیز روشن کننده پوست می باشند.

* تاثیر میکرونیدلینگ بلافاصله قابل مشاهده نیست و پس از گذشت مدت زمانی خاص و جلسات کامل تاثیر میگذارد.

بر طبق تحقیقات که در سال 2017 انجام شد و در dermatologic surgery انتشار یافت ، ایجاد خراش های ریز در لایه سطحی پوست ، باعث تشویق ساخت کلاژن و بهبودی پوست می شود. دکتر مانیش شاه می گوید: هدف از آسیب رساندن سوزن های میکرونیدلینگ به پوست ، تحریک بدن برای تولید الاستین و کلاژن ، پروتئین های شفابخش برای ترمیم و بهبود پوست می باشد.

فواید میکرونیدلینگ :

اصلی ترین مزیت روش میکرونیدلینگ ، افزایش ساخت کلاژن پوست می باشد. کلاژن با خطوط و چروک پوست مقابله کرده ولی بطور طبیعی با افزایش سن کاهش می یابد. مانیش شاه در این رابطه اضافه می کند : هر روشی که سبب افزایش ساخت کلاژن شود ، پوست را جوان تر و صاف تر می کند. طی مطالعه ای که در آگوست سال 2018 در مجله بالینی و زیبایی پوست انتشار یافت ، چند شرکت کننده بعد از انجام چهار جلسه میکرونیدلینگ به فاصله یک ماهه ، مورد تحقیق قرار گرفتند که بعد از آخرین جلسه ، بهبود قابل توجهی در چین و چروک و بافت پوست را شاهد بودند.

بر طبق مطالعه ای که ژورنال آنلاین درماتولوژی هند در سال 2016 صورت پذیرفت ، روش میکرونیدلینگ در درمان اسکار آکنه کمک بسزایی دارد ، چرا که سوزن های میکرونیدلینگ ، بافت اسکار ضخیم شده را می شکند و بازسازی پوست را تسریع می کند. همچنین مطالعه دیگری در مجله کالج پزشکی ایوب ، ابوت آباد پاکستان در سال 2019 ، روی 50 فرد دارای اسکار آکنه صورت گرفت که با روش میکرونیدلینگ طی 4 جلسه درمان شدند ، بهبودی همه افراد با هر میزان زخم چه شدید چه خفیف ، مشاهده گردید. مطالعه دیگری نشان داده که از فواید دیگر میکرونیدلینگ کاهش علائم کشش پوست است و در 44 درصد افراد تحت مطالعه به مدت سه ماه علائم بهبودی بسیار خوبی دیده شد.

عوارض میکرونیدلینگ:

روش میکرونیدلینگ و مزوتراپی بطور کلی بسیار بی خطر و امن بوده ، با وجود این از عوارض نادر آن که پس از 72 ساعت رفع می شود، می توان به موارد زیر اشاره داشت:

- ورم ، قرمزی ، کبودی، خشکی ، التهاب، خارش و درد خفیف، پوسته پوسته شدن و احساس ناخوشایند در نواحی تحت درمان با میکرونیدلینگ. مطالعه ای که انجمن جراحی پوست در سال 2017 انجام داد ، قرمزی و سوزش خفیف می تواند در روزهای اول بعد از انجام میکرونیدلینگ ظاهر گردد و باید ظررف سه روز رفع شود. دکتر مانیش شاه توضیح می دهد : احساس سفتی و تورم یا خشک شدن و حساس بودن به لمش هم در روزهای اول دیده می شود یا این انمکان وجود دارد که در طول یک هفته پوسته پوسته گردد.

- هایپرپیگمنتیشن : در صورت قرار گرفتن در معرض نورخورشید پس از درمان ممکنست باعث ایجاد هایپرپیگمنتیشن شود اما می توانید با کرم ضد آفتاب SPF بالای 30 از آن جلوگیری بعمل آورید.

- تبخال: اگر سابقه تجربه تبخال داشته اید، این روش شاید باعث ایجاد تبخال گردد و می توانید از داروهای ضد تبخال استفاده کنید.

* بعد از انجام میکرونیدلینگ و مزوتراپی دوره نقاهت بسیار کمی داشته و فرد می تواند بعد از انجام مزوتراپی به راحتی فعالیت روزانه خود را آغاز نماید.

چه زمانی میکرونیدلینگ نتیجه می دهد ؟

دکتر مانیش شاه پاسخ می دهد: بلافاصله بعد از انجام میکرونیدلینگ و ایجاد زخم های بسیار ریز در زیر پوست ، فرایند ترمیم زخم بدن ، به ترمیم آنها می پردازد ، اما عموما درمان بیش از یک جلسه خواهد بود ، که بنا به وضعیت پوست و تشخیص پزشک تعداد جلسات تعیین خواهد شد. البته خطوط و چروک ریز و سطحی امکان این دارد که به دو جلسه در سال نیاز داشته باشد. سوختگی و ترک پوستی یا استریا احتمالا به 5 جلسه نیاز دارد.

دکتر پیر پیترسون ، متخصص پوست کالیفرنیا توضیح می دهد: پوست تا دو هفته بعد از درمان ، صاف و درخشنده می شود ، اما ۶ تا 8 هفته بعد از درمان ، ظاهر پوست بهبود چشمگیری خواهد داشت. و آن زمانیست که اثر ساخت و افرایش تولید کلاژن هویدا می گردد. همچنین اضافه می کند میکرونیدلینگ در برابر سایر روشهای غیر جراحی نظیر لایه برداری شیمیایی ، می تواند خطوط و چروک ریز و منافذ باز و اسکار آکنه را ترمیم کند.

نکات قبل از انجام میکرونیدلینگ:

- تمیز کردن پوست و پرهیز از آرایش کردن و یا استفاده از هر نوع کرم و ضدآفتاب و ...

- عدم انجام تزریق بوتاکس تا 48 ساعت و تزریق فیلر تا دوهفته

- عدم انجام مراقبت های پوستی

- عدم انجام وکس و لیزر موهای زائد و...

- قرار نگرفتن در معرض نور شدید خورشید (آفتاب گرفتن)

- درصورت داشتن بیماریهای خاص نظیر اختلالات خونریزی و استفاده از داروهای رقیق کننده خون و همچنین مواد غذایی رقیق کننده خون را با پزشک تحت درمان با میکرونیدلینگ در میان بگذارید.

نکات بعد از انجام میکرونیدلینگ:

- حداقل تا 4 ساعت پوست خود را نشوئید.

- بعد از انجام مزوتراپی به دلیل حساس بودن پوست تا 12 ساعت آرایش ننمایید. به دلیل اینکه ممکن است تشدید عوارض جانبی مانند قرمزی و سوزش را در پی داشته باشد.

- بعد از انجام میکرونیدلینگ تا 48 ساعت ازفعالیت ورزشی اجتناب نمایید.

- بعد از انجام مزوتراپی 24 تا 48 ساعت مشاهده قرمز بودن پوست در نواحی تحت درمان با میکرونیدلینگ (حتی حسی شبیه آفتاب سوختگی) کاملاً طبیعی می باشد و نگرانی ایجاد نمیکند.

- بعد از انجام مزو مو از سشوار گردن و رنگ کردن موها خودداری نمایید.

- اجتناب از برنزه کردن ، سونا، دوش آب داغ و سولاریوم به مدت دوهفته بعد از درمان

- عدم مصرف محصولات فعال نظیر گلیکولیک اسید و رتینول

- عدم مالش یا تحریک ناحیه تحت درمان

- عدم شنا کردن در آب کلردار

- عدم مصرف داروهای ضدالتهاب نظیر ایبوپروفن

- عدم ماساژ صورت با یخ یا روغن آرنیکا . چرا که این روغن با اختلال در فرایند التهابی بدن ، جوانسازی پوست را دچار مشکل می کند.

- عدم قرار گرفتن در مقابل نور خورشید به مدت زیاد

- استفاده از کرم ضدآفتاب با SPF30 تا 24 ساعت

- استفاده از کلاه در زیر نور خورشید و تمدید کرم ضدآفتاب هر دوساعت

- مصرف مکمل های کلاژن ساز و رژیم غذایی شامل آناناس ، ماهی سالمون که باعث بهبود هرچه سریعتر پوست در روند درمان خواهد شد. اما در مقابل لبنیات و محصولات دارای قند توصیه نمی شود.

تفاوت میکرونیدلینگ و مزوتراپی:

روش مزوتراپی با موادی مانند اسید هیالورونیک و ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها به لایه اپیدرم پوست تزریق می گردد و شرایطی برای جذب مواد مورد نیاز برای جوان سازی و آبرسانی پوست را ایجاد میکند. در این روش مواد مغذی به عمق پوست تزریق می گردد و نقاط سوراخ شده پوست فقط جای تزریق می باشند.

روش میکرونیدلینگ با حرکت چندین سوزن میکروسکوپی ظریف روی پوست صورت سوراخ هایی ایجاد می گردد تا تولید کلاژن و الاستین تحریک شود. بدن تلاش می کند با زخم شدن سطحی و کنترل شده پوست به آزادسازی فاکتورهای رشد و سایر عناصر سازنده پوست بپردازد. درمان زخم های شدید و کاهش علائم پیری از فواید میکرونیدلینگ است. در میکرونیدلینگ با ایجاد آسیب سطحی به پوست ، روند درمان قابل انجام است.

شباهت میکرونیدلینگ و مزوتراپی:

این دو روش در نهایت باعث تولید کلاژن و الاستین می گردند و با تولید بیشتر این پروتئینها ، خاصیت ارتجاعی پوست افزایش یافته و در نهایت جوانسازی پوست شکل می گیرد. 

موارد منع استفاده از میکرونیدلینگ:

- در صورت ابتلا به بیماری های پوستی نظیر کلوئید ، کهیر و...

- داشتن حساسیت به مواد مورد استفاده در این روش (انواع مزو)

- مشکلات گردش خون

- سرطان پوست

- بیماری هایی نظیر هموفیلی، دیابت ، صرع و بیماری های سیستم ایمنی بدن

- مصرف داروهایی نظیر کومارین های و داروهای ضد انعقاد خون

منع موقت در استفاده از میکرونیدلینگ:

- سرماخوردگی ، مصرف آنتی بیوتیک ها ، عفونت تب زا و یا بیماری های عفونی ، مصرف الکل و مواد مخدر، بارداری و شیردهی، تبخال  ، جراحی زیبایی (فاصله یکسال مورد نیاز است) ، شیمی درمانی و پرتودرمانی (با فاصله 8 ماهه ) ، لیزر درمان ، میکرودرم ابریژن (با فاصله یک ماهه)

متخصصین ما با شماره های 01333662196 و واتس آپ 09125396478 جهت مشاوره رایگان در خدمت شما زیباپسندان می باشند.  

اینستاگرام  : alma.skin.care   

کلینیک زیبایی آلما در رشت

مقالات مشابه


logo