بهبود زخم با روشهای نوین

اشتراک گذاری :

بهبود زخم با روشهای نوین :

یکی از دغدغه های تاثیرگذار بر زیبایی ، بهبود جای زخم روی پوست می باشد. زخم با ایجاد لکه روی پوست که به راحتی نیز از بین نمی رود، مستقیماً روی زیبایی تاثیر گذاشته و اعتماد به نفس افراد را نشانه می گیرد. از آنجا که پوست بدن دارای لایه های مختلفی است در صورت آسیب میتواند خود را ترمیم کند. در صورت آسیب لایه های سطحی ، پوست ترمیم شده و همانند روز اول خواهد شد. اما در صورت آسیب لایه های عمقی ، جای زخم آن باقی می ماند. امروزه روش های نوینی در کلینیک زیبایی مختلف نظیر لیزردرمانی، RF تراپی ، میکرونیدلینگ و ... برای درمان جای زخم نوآوری شده است.  

روشهای درمان جای زخم:

1- لیزر درمانی: لیزر درمانی یکی از روشهای موثر برای درمان جای زخم، همچنین لکه های پوستی، آکنه و... می باشد که نتایج مثبتی به دنبال داشته است.

2- لیزردرمانی IPL: این روش بسیار قویتر از سایر روشهای لیزر بوده و با تابش متمرکز پرتو نور به محل زخم ، با استفاده از یک دستگاه انجام می پذیرد. تابش امواج نور باعث کوچک کردن رگ های خونی در ناحیه زخم می شود و پس از دو تا سه جلسه موثر خواهد بود.

* لیزردرمانی حتماً  باید توسط پزشک متخصص انجام شود.

3- لیزر فراکشنال: در این روش نیز از پرتو پرانرژی نور و بسیار باریک (پرتوهای میکروسکوپی) استفاده می گردد تا لایه برداری و بهبود جای زخم را انجام دهد.  5 تا 7 روز پس از درمان شاهد بهبود خواهید بود. رعایت بهداشت برای پیشگیری ازعفونت توصیه می شود.

* تنها نواحی آسیب دیده باید در معرض تابش قرار گیرند.

4- روش پلکسر: این روش بی خطر و موثر بوده و اساس کار آن بر پایه گرم کردن پوست ، تحریک جوان سازی سلولها و تولید کلاژن با نفوذ به لایه های عمیق پوست می باشد. یک تا سه جلسه درمان مورد نیاز است. تاثیر این روش بسیار سریع بوده و دارای دوره نقاهت کم و راحت می باشد. برای انواع پوست مناسب بوده، بدون بیهوشی و غیرتهاجمی می باشد. عوارض آن نظیر تورم ، قرمزی و تغییر رنگ که پس از مدت زمان کوتاه ترمیم خواهد شد. پزشک متخصص تعداد جلسات را بسته به نوع پوست و نوع زخم و ... مشخص می کند. برای سرعت بخشیدن به زمان درمان ، مزوتراپی پیشنهاد می گردد.

5- روش جراحی برای از بین بردن جای زخمهای عمیق: تکنیک های  مختلفی برای ترمیم جای زخم به صورت جراحی استفاده می شود. با ایجاد بریدگی و ترمیم لایه های زخم ، جای زخم را کاهش می دهد.

6- روش RF تراپی: این روش از طریق امواج رادیویی باعث تحریک لایه های میانی پوست شده و گردش خون را افزایش داده ، کلاژن سازی را تحریک می کند. در نتیجه سبب بازسازی لایه های میانی پوست و ترمیم زخم می شود. درمان با این روش به حداقل سه جلسه نیاز دارد.

مراجعه به کلینیک زیبایی معتبر و مجعز به دستگاه های پیشرفته بسیار کمک کننده است. کلینیک زیبایی آلما در رشت با استفاده از تکنولوژی های نوین کمک به سزایی به شما عزیزان دارد. روشهای RF تراپی ، میکرونیدلینگ ، پاکسازی پوست ، میکرودرم ابریژن ، پیلینگ ، هایفوتراپی، تزریق فیلر ، لیزر موهای زائد و ... در خدمت شما زیباپسندان می باشد.

7- روش میکرونیدلینگ: در این روش لایه برداری سطحی پوست با استفاده از غلطک با سوزن های بسیار ریز انجام می گیرد. شکاف های کوچک به اندازه مو بر روی لایه بیرونی پوست سبب تحریک پوست شده و کلاژن سازی تحریک می گردد. سپس آثار زخم و جوش و ... از بین می روند. این روش در مقایسه با لیزردرمانی مقرون به صرفه تر است. قبل از انجام نیاز به کرم بی حسی می باشد. ضدعفونی کردن ناحیه مورد نظر قبل از انجام توصیه می گردد.

8- لایه برداری پوست و میکرودرم: در این روش که به پاکسازی پوست یا فیشال موسوم است ، از برداشتن لایه های مرده پوست با یک دستگاه مخصوص کمک گرفته می شود که باعث ترمیم پوست، جوانسازی پوست و از بین جای جوش و زخم می گردد.

9- تزریق فیلر یا پرکننده برای جای زخم: روشی برای نواحی فرورفته پوست صورت در اثر بریدگی به کار برده می شود. در نتیجه پرکردن مناطق فرو رفته پوست ، سطح صاف به پوست می دهد اما موقتی می باشد و نیاز به تکرار دارد.

10- خراشاندن پوست: در این روش انواع زخم برجسته را با سوراخ کردن بافت زخم با ابزار لبه تیز و تراشاندن سطح پوست انجام می گردد. سلولهای مرده و بافتهای زخمی از بین می روند.

11- پیلینگ شیمیایی : برای زخم هایی که عمیق نباشند توصیه می گردد. محلول عصاره گیاهی به صورت زده ، لایه های بالای پوست را پوسته پوسته کرده و جای زخم و چروک از بین می برد.

12- کرم های از بین برنده جای زخم: با مراجعه به پزشک متخصص و تجویز این کرم ها می توانید از شر جای زخم خلاص شوید.

13- تزریق استروئید: در این روش استروئید به پوست تزریق شده و سبب بهبود کیفیت سلولهای جای زخم می گردد و جای زخم را کاهش می دهد. این روش در حال تکامل می باشد.

14- پانچ بافت آسیب دیده برای بهبود زخم: در این روش از پوست سالم (معمولاً ناحیه پشت گوش) گرفته شده و به موضع مورد نظر پیوند می زنند. این روش در درمان زخم عمیق کمک کرده و در نتایج نهایی باعث کوچک شدن جای زخم می شود.

15- برای از بین بردن جای زخم درمان های پیشرفته ای نیز در حال بررسی و پیشرفت است. نظیر سرماجراحی، کورتیزون، سیلیکون درمانی ، رادیوتراپی و ... که در آینده مورد استفاده قرار میگیرد.

پیشگیری از ایجاد جای زخم:

در صورت آسیب دیدن در اثر سوختگی یا خراشیدگی ، مراقبت مناسب به عمل آوردید.

- آنتی بیوتیک در برخی از زخمها برای جلوگیری از عفونت پیشنهاد می گردد.

- از بتادین استفاده نکنید. به دلیل اینکه بتادین برای ضدعفونی کردن زخم مناسب بوده ، برای زخم باز استفاده نمی شود. همانگونه که میکروبها را از  بین میبرد، باعث آسیب رسانی به سلولهای سالم می شود. زخم مانند مخاط چشم حساس می باشد. ما هر چیزی را نمی توانیم در چشممان بریزیم لذا در مورد زخم هم صدق می کند.

- تمیز نگه داشتن زخم بوسیله شستشوی زخم با آب و صابون و یا شامپو بچه بسیار کمک کننده است. این کار روزی 3 تا 4 بار لازم می باشد.

- از کرم یا پمادهای از بین برنده جای زخم در دو هفته اول استفاده نکنید. به دلیل اینکه استفاده زودتر از موقع اثر معکوس دارد.

- زخم را دستکاری نکنید (همانند کندن یا خراشاندن زخم).

انواع روش پوشاندن جای زخم:

- پوشاندن جای زخم بوسیله مو: در خانمها ، زخم بالای پیشانی و ابرو یا گوش را می توانند با موهای خود بپوشانند. در آقایان نیز زخمهای اطراف دهان و پایین صورت بوسیله موی ریش و سبیل پوشانده شود.

- پوشاندن جای زخم با مواد آرایش: برای خانمها این کار امکانپذیر می باشد.

-کاشت مو، در محل جای زخم در ناحیه ابرو و سر

- از دوش آب گرم ، پدهای حرارتی و ... بعد از آسیب دوری کنید. ژل سیلیکونی جایگزین خوبی است.

- برای بهبود جای زخم ، پوست را مرطوب نگه دارید.

- برای جلوگیری از عفونت ، بعد از تمیز کردن جای زخم با بانداژ پوشانده شود.

 

کلینیک زیبایی آلما در رشت

مقالات مشابه


logo