لیزر موهای زائد: کاهش موهای زائد یا حذف دائمی؟

اشتراک گذاری :

یکی از مهم ترین و اساسی ترین موارد زیبایی پوست صورت و بدن ، از بین بردن موهای زائد بوده و روش های مختلفی برای برداشتن این موها وجود دارد، اما در نهایت بعد از چند روز دوباره رشد خواهند کرد و گاهاً با عوارض قرمزی و خارش یا حتی زخم. امروزه بهترین گزینه برای رفع موهای زائد و پاکسازی پوست ، استفاده از دستگاه لیزر موهای زائد می باشد. پرتو لیزر با دقت و تمرکز بر سلولهای رنگدانه مو و تشخیص آنها از هم ، ملانین مو را شناسایی کرده و مورد هدف قرار داده، تمام ساقه از جمله ریشه مو را گرم کرده و می سوزاند. بدین صورت ، فولیکول مو به مدت طولانی در حالت خواب قرار می گیرد. با رشد دوباره موها بسیار سبک تر ، ظریف تر و با تعداد کمتر مشاهده می شوند.

در بین عموم روش لیزردرمانی به عنوان از بین بردن دائمی موهای زائد شمرده می شود و این در حالیست که با انجام لیزر موهای زائد ، شاهد کاهش دائمی موهای ناخواسته و زائد خواهیم بود و 100% از شر موهای زائد راحت نمی شویم. و البته لیزردرمانی به عواملی بستگی دارد نظیر رنگ پوست و مو و افراد با پوست روشن تر و موهای تیره تر بهترین نتیجه را از لیزر می گیرند.

لیزر موهای زائد در رشت
 

شناخت لیزر و کاربردهای آن:

همانطور که می دانید لیزر در واقع پرتو نور بوده با ویژگیهای خاص و بسیار پر انرژی که هم در صنعت و هم در پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. لیزر به عنوان یک دانش و تکنولوژی با بهینه سازی در صنعت برای برش و حکاکی و در پزشکی برای جراحی چشم یا همان لیزیک استفاده می شود.

مکانیزم عملکرد لیزر موهای زائد:

لیزر موهای زائد بدین صورت بوده که از پرتو لیزر با حرارت و گرمای زیاد به عنوان شکل خفیف تابش استفاده شده و در طول انجام لیزردرمانی ، با داغ شدن پیاز مو و آسیب رساندن به فولیکولها (ارگان های کوچک درون پوست که موی بدن را می سازند) ، رشد مو را متوقف می کند. فولیکول ها دقیقاً در زیر پوست قرار داشته و مسئولیت ساخت موهای جدید را دارند. لذا با از بین بردن فولیکول ها ، تولید مو موقتاً غیرفعال می گردد. و این در حالیست که بقیه روشهای از بین بردن موهای زائد ، تنها موهای بالای سطح پوست را از بین برده و به فولیکول مو دسترسی ندارند.

مراحل و چرخه رشد مو:

1- آناژن : به عنوان مرحله فعال بوده و زمان شروع رشد موهای جدید را نشان می دهد یعنی همان زمانی است که موها از سطح پوست می گذرند و قابل مشاهده می باشند. موهای بدن حدود 30-45 روز در این مرحله باقی می مانند. به دلیل اینکه مو هنوز به فولیکول چسبیده ، مرحله ایده آل برای هدف قرار دادن موها توسط لیزر می باشد.

2- مرحله کاتاژن: همان مرحله توقف رشد مو بوده و فقط دو روز طول کشیده ، موها از فولیکول خارج شده و از بدن جدا می گردند. این مرحله از رشد مو، مرحله مناسبی برای انجام لیزر نمی باشد چون لیزر نمی تواند وارد فولیکول مو شود و روی آن تاثیر بگذارد.

3- مرحله تلوژن: مرحله آخر رشد مو بوده با در نظرگرفتن اینکه فولیکول مو به اصطلاح خوابیده است و پس از ریزش مو ، احتمال این وجود دارد که برای روزها یا حتی  سالها شاهد رویش مجدد مو نباشیم. اما غیر قابل پیش بینی بوده و لیزر موهای زائد در این مرحله امکان پذیر نمی باشد. دلیل اینکه  گاهی بعد از گذشت سالها بعد از انجام لیزر شاهد رشد مجدد مو می باشیم همین است.

لیزر موهای زائد در رشت

کاهش یا حذف موهای زائد؟

لیزر بنا به نوع دستگاه، رنگ و نوع پوست و مو، طریقه استفاده از دستگاه، انتخاب طول موج مناسب ، مشکلات هورمونی، وراثت ، داروهای مصرفی و ... بین حدود 70 تا 90 درصد از موهای زائد را از بین می برد. پس حذف موهای زائد در این مورد فقط تا حدود 70 تا 90 درصد بوده و مابقی آن کاهش می یابد. پس از لحاظ علمی ، کاهش موهای زائد گفته می شود.

چرا جلسات شارژ لازم است؟

بعد از انجام هر جلسه لیزر درمانی ، متوجه خواهید شد که موهای شما کمتر شده (کاهش مو در جلسه اول حدود 10 تا 25 درصد) و موهای باقیمانده بافت و رنگ روشن تری دارند . بعد از گذشت 8 جلسه ، درمان های بعدی به صورت چند ماهه برای بهره بردن حداکثر از لیزر موهای زائد لازم و ضروری است ، یعنی همان جلسات شارژ. تعداد دقیق این جلسات در افراد مختلف ، بسته به رویش مو متفاوت می باشد. عواملی که در تعیین زمان جلسات شارژ و پیگیری موثر است نظیر ارثی بودن ، پرموئی یا هیرسوتیسم ، بیماری های هورمونی ، مصرف داروهای خاص ، مشکلات تیروئید و ...

لیزر موهای زائد در رشت
 

انواع طول موج ها و دستگاه های لیزر:

تفاوت دستگاه های لیزر در فرکانس و طول موج لیزر می باشد.

1- لیزر الکساندرایت: برای پوست های معمولی و روشن. یکی از بهترین دستگاه های لیزر موهای زائد در جهان با قابلیت تنظیم طول موج و انرژی و سازگار  با هر پوست و مو و همچنین دارای سیستم خنک کننده قوی می باشد.

2-لیزر دایود: برای پوست های معمولی و رو به تیره ، متناسب با پوست ایرانی ها بوده با طول موج کمتر از الکساندرایت ولی عمق نفوذ بیشتر می باشد. از قابلیت های آن می توان به خنک کردن سطحی پوست در زمان لیزر اشاره داشت.

 

کلینیک زیبایی
 

3- لیزرهای ND-YAG :برای پوست های تیره و برنزه شده ، موثر می باشد.

ناگفته نماند در کلینیک زیبایی آلما در رشت دستگاه لیزر موهای زائد رازولیز ساخت کشور آلمان بوده و با سه طول موج الکس ، دایود و ایندیگ برای همه نوع طیف پوستی برای لیزر موهای زائد بهره گرفته می شود که جزء بهترین دستگاه های لیزر موهای زائد در جهان می باشد.

کاربرد لیزر موهای زائد:

به طور کل لیزر موهای زائد برای تمامی بدن طراحی شده است. اما موارد معمول و پرکاربرد آن می توان به موارد زیر اشاره کرد.

- صورت : برای بهینه سازی نتایج، نیاز است طی 10 جلسه به فاصله 4 هفته لیزر کنید.

- زیربغل ، بیکینی ، دست و پا: برای زیر بغل و بیکینی هم نیاز است ، لیزر موهای زائد طی 10 جلسه حدود 4-6 هفته انجام گیرد.

همه این موارد مستلزم این بوده که تفاوت رشد موها در افراد چگونه بوده و بعد از آن نیاز به تکرار می باشد. اوایل طی دو تا سه ماه بعد از آن شش ماهه است.

نکته: اگر موهای دست شما کرکی باشد ، نباید آن را لیزر کرده تا شاهد نتیجه معکوس نباشید.

اقدامات قبل از لیزر:

- عدم استفاده از کرم آرایشی، مرطوب کننده تا از بروز عوارض ناخواسته نظیر سوختگی جلوگیری بعمل آید.

- اصلاح موهای زائد چند ساعت قبل یا شب قبل از انجام لیزر موهای زائد با استفاده از تیغ . لیزر موهای زائد نباید بلافاصله بعد از شیو موها با تیغ انجام شود ، چرا که باعث ایجاد عوارض و آسیب خواهد شد.

- برای از بین بردن پوست مرده قبل اصلاح، پوست را لایه برداری کنید تا تحریم پوست کمتر اتفاق

اقدامات بعد از لیزر:

- استفاده از مرطوب کننده، لوسیون ، زینک

- قرار نگرفتن در معرض نور مستقیم خورشید

- چهار تاپنج روز از لایه برداری پوست خودداری کنید.

لیزر موهای زائد در رشت

لیزر موهای زائد و ممنوعیت برای اشخاص زیر :

- افراد دارای حساسیت پوستی

- زنان باردار و شیرده که البته تحقیقات کامل و معتبری در مورد آن انجام نشده است.

- افراد دارای تتو خالکوبی

- افراد با موهای بلوند، نازک و کرکی

 -  افراد دارای بیماریهای خاص نظیر پلاگرا، ویتیلیگو، لوپوس، پسوزیاریس، تبخال، صرع، دیابت، اختلالات خونریزی، افراد دارای زحم یا آفتاب سوختگی، اختلالات عصبی، جراحی قبلی نظیر لایه بردار شیمیایی

- افراد با مصرف داروهای خاص

- همچنین افراد دارای بیماریهای تیروئید کم کار و یا پرکار و سندرم تخمدان پلی کیستیک با اختلالات هورمونی ممکن است نتیجه خوبی در درمان با لیزر موهای زائد نگیرند.

لیزر موهای زائد و تداخل دارویی:

لیزر موهای زائد در افراد با مصرف داروهای زیر تداخل ایجاد می کند . به این معنی که یا بطور کل اثربخش نخواهد بود ، یا ممکنست درمان با لیزر تا مدت زمانی اثربخش باشد ولی دوباره رشد موهای ناخواسته ادامه پیدا کند و یا اینکه باعث ایجاد آثار سوختگی گردد نظیر داروهای آکنه. داروهای ضد بارداری ، داروهای هورمونی ، داروهای درمان آکنه ، داروهای ضد حساسیت و آنتی هیستامین ها ، داروهای ضد التهاب و داروهای سرطانی جزو داروهایی محسوب می شوند که در صورت مصرف همزمان با لیزر موهای زائد باعث ایجاد مشکل می شود.

مزایای لیزر موهای زائد در رشت:

انجام لیزر موهای زائد با دقت بالا و بدون آسیب رساندن به پوست اطراف بوده که سرعت بالایی دارد یعنی هر شات در کمتر از یک ثانیه . نسبت به سایر روشهای رفع موهای زائد چون اپیلاسیون درد کمتری احساس می شود و ماندگاری زیادی خواهد داشت. بدین معنا که بعد از رسیدن به جلسات شارژ ، تنها سالی یک تا دوبار نیاز به لیزردرمانی وجود خواهد داشت. و در نهایت لیزر موهای زائد برای همه قسمتهای بدن مورد استفاده قرار می گیرد : دست ، پا ، زیربغل ، بیکینی ، صورت ، شکم ، سینه ، پشت ،  کمر و ... .

کلینیک زیبایی در رشت

عوارض لیزر موهای زائد:

- قرمزی، تورم و سوزش یا حتی لک که جزء عوارض  کوتاه مدت بوده  و با کمپرس یخ یا دوش آب سرد رفع می شوند.

- پوسته پوسته شدن که جزء عوارض نادر بوده اما در برخی منجر به زخم می گردد. راه حل پیشنهادی استفاده از مرطوب کننده و زینک پس از انجام لیزر می باشد. خصوصاً پس از انجام لیزر در ناحیه صورت که در معرض نور آفتاب قرار می گیرد ، مصرف موضعی زینک بسیار مفید می باشد .

-تغییر در رنگ پوست: این تغییر برای افراد دارای پوست روشن، به صورت تیره تر بوده و برای افرا دارای رنگ پوست تیره برعکس به سمت روشن تر شدن می باشد که به مرور از بین می رود و پوست به حالت عادی باز می گردد. راه حال در استفاده از کرم ضد آفتاب می باشد.

-آسیب دیدگی چشم: به دلیل قدرت و نور بالای لیزر ، احتمال آسیب به چشم وجود دارد. راه حل در استفاده از تجهیزات محافظ چشم همچون عینک های مخصوص لیزر می باشد که در ایمن نگه داشتن چشم ها در برابر نور متمرکز و شدید لیزر موثر عمل می کند.

- سوختگی ، تاول و گاهاً عفونت پوست: اینموارد از عوارض جزئی بوده و ممکن است در هنگام انجام لیزر موهای زائد پوست فرد دچار سوختگی شود و خطر عفونت را بالا ببرد. در این صورت حتماً به پزشک متخصص پوست مراجعه نموده و از استفاده از کرمهای آنتی بیوتیک بدون تجویز پزشک خودداری نمائید.

نکته: به دلیل اینکه لیزر موهای زائد جزء کارهای تخصصی بوده و باید زیر نظر متخصص و پزشک در کلینیک زیبایی مجهز انجام پذیرد، لذا حتماً قبل از مراجعه ، در مورد کلینیک زیبایی مورد نظر تمامی تحقیقات مربوطه را به عمل آورید و اگر به دنبال بهترین کلینیک زیبایی در رشت با ارائه خدمت لیزر موهای زائد می باشید که دارای تکنولوژی به روز و تجهیزات لازم به همراه متخصصین مجرب میباشید، کلینیک زیبایی آلما در رشت یک گزینه مناسب برای معرفی به شما زیباپسند عزیز میباشد.

کلینیک زیبایی رشت
 

رفع جوش و لیزر موهای زائد:

در صورتیکه دلیل جوش زدن شما ، رشد موهای زیرپوستی می باشد، با از بین بردن موها توسط لیزر موهای زائد می توان به کاهش این جوش ها نیز دست یافت. اگر چه گاهاً نیاز به انجام پاکسازی پوست برای از بین بردن جوش ها نیز وجود دارد ، اما لیزر موهای زائد می تواند بسیار مفید و اثربخش باشد.

چنانچه باید توجه داشت که جوش دلایل مختلف داشته اعم از انتقال حجم زیاد باکتری ها از لباس و دست، عدم تعادل هورمونی و موهای زیرپوستی می باشد و برای موارد دیگر راه های درمانی دیگری وجود دارد نظیر پاکسازی پوست ،آنزیم تراپی و .... انجام پاکسازی پوست و در کنار آن استفاده از محصولات مراقبت از پوست در منزل نقش مهمی در از بین بردن جوشها داشته ، کما اینکه جوش های هورمونی باید تحت درمانهای پزشکی زیر نظر متخصص نیز قرار گیرد و از درون بدن درمان گردد و روشهای کلینیکی به تنهایی کمک زیادی در رفع این دسته از جوش ها نخواهد کرد.

افتخار داریم در کلینیک زیبایی آلما در رشت علاوه بر لیزر موهای زائد، خدمات دیگری نظیر میکرونیدلینگ ، مزوتراپی ، آراف تراپی ، تزریق ژل ، تزریق بوتاکس ، پاکسازی پوست، آنزیم تراپی، هایفوتراپی و... را در راستای هرچه بهتر و زیباتر شدن شما عزیزان با مشاوره رایگان ارائه دهیم.

شماره تماس : 01333662196 و واتساپ 09125396478

اینستاگرام : alma.skin.care

کلینیک زیبایی آلما در رشت

 

مقالات مشابه


logo