لیزر موهای زائد: کاهش موهای زائد یا حذف دائمی؟

اشتراک گذاری :

لیزر موهای زائد:

کاهش موهای زائد یا حذف دائمی؟

یکی از مهم ترین و اساسی ترین موارد زیبایی پوست صورت و بدن ، از بین بردن موهای زائد بوده و روش های مختلفی برای برداشتن این موها وجود دارد، اما در نهایت بعد از چند روز دوباره رشد خواهند کرد و گاهاً با عوارض قرمزی و خارش یا حتی زخم. امروزه بهترین گزینه برای رفع موهای زائد و پاکسازی پوست ، استفاده از دستگاه لیزر موهای زائد می باشد. پرتو لیزر با دقت و تمرکز بر سلولهای رنگدانه مو و تشخیص آنها از هم ، ملانین مو را شناسایی کرده و مورد هدف قرار داده، تمام ساقه از جمله ریشه مو  را نیز می سوزاند.


 

شناخت لیزر و کاربردهای آن:

همانطور که می دانید لیزر در واقع پرتو نور بوده با ویژگیهای خاص و بسیار پر انرژی که هم در صنعت و هم در پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. لیزر به عنوان یک دانش و تکنولوژی با بهینه سازی در صنعت برای برش و حکاکی و در پزشکی برای جراحی چشم یا همان لیزیک استفاده می شود.

مکانیزم عملکرد لیزر موهای زائد:

لیزر موهای زائد بدین صورت بوده که با داغ شدن پیاز مو و آسیب رساندن به فولیکولها (ارگان های کوچک درون پوست که موی بدن را می سازند). با آسیب رساندن فولیکول ، رشد مو را متوقف میکند.

مراحل و چرخه رشد مو:

1- آناژن : به عنوان مرحله فعال بوده و زمان شروع رشد موهای جدید را نشان می دهد یعنی همان زمانی است که موها از سطح پوست می گذرند و قابل مشاهده می باشند. موهای بدن حدود 30-45 روز در این مرحله باقی می مانند. به دلیل اینکه مو هنوز به فولیکول چسبیده ، مرحله ایده آل برای هدف قرار دادن موها توسط لیزر می باشد.

2- مرحله کاتاژن: همان مرحله توقف رشد مو بوده و فقط دو روز طول کشیده ، موها از فولیکول خارج شده و از بدن جدا می گردند. این مرحله از رشد مو، مرحله مناسبی برای انجام لیزر نمی باشد چون لیزر نمی تواند وارد فولیکول مو شود و روی آن تاثیر بگذارد.

3- مرحله تلوژن: مرحله آخر رشد مو بوده با در نظرگرفتن اینکه فولیکول مو به اصطلاح خوابیده است و پس از ریزش مو ، احتمال این وجود دارد که برای روزها یا حتی  سالها شاهد رویش مجدد مو نباشیم. اما غیر قابل پیش بینی بوده و لیزر موهای زائد در این مرحله امکان پذیر نمی باشد. دلیل اینکه  گاهی بعد از گذشت سالها بعد از انجام لیزر شاهد رشد مجدد مو می باشیم همین است.

کاهش یا حذف موهای زائد؟

لیزر بنا به نوع دستگاه، نوع پوست، طریقه استفاده از دستگاه، مشکلات هورمونی، داروهای مصرفی و ... بین حدود 70 تا 90 درصد از موهای زائد را از بین می برد. پس حذف موهای زائد در این مورد فقط تا حدود 70 تا 90 درصد بوده و مابقی آن کاهش می یابد. پس از لحاظ علمی ، کاهش موهای زائد گفته می شود.


 

انواع طول موج ها و دستگاه های لیزر:

تفاوت دستگاه های لیزر در فرکانس و طول موج لیزر می باشد.

1- لیزر الکساندرایت: برای پوست های معمولی و روشن. یکی از بهترین دستگاه های لیزر موهای زائد در جهان با قابلیت تنظیم طول موج و انرژی و سازگار  با هر پوست و مو و همچنین دارای سیستم خنک کننده قوی می باشد.

2-لیزر دایود: برای پوست های معمولی و رو به تیره ، متناسب با پوست ایرانی ها بوده با طول موج کمتر از الکساندرایت ولی عمق نفوذ بیشتر می باشد. از قابلیت های آن می توان به خنک کردن سطحی پوست در زمان لیزر اشاره داشت.

 


 

3- لیزرهای ND-YAG :برای پوست های تیره و برنزه شده ، موثر می باشد.

ناگفته نماند در کلینیک زیبایی آلما در رشت دستگاه لیزر موهای زائد رازولیز ساخت کشور آلمان بوده و با سه طول موج الکس ، دایود و ایندیگ برای همه نوع طیف پوستی برای لیزر موهای زائد بهره گرفته می شود که جزء بهترین دستگاه های لیزر موهای زائد در جهان می باشد.

کاربرد لیزر موهای زائد: به طور کل لیزر موهای زائد برای تمامی بدن طراحی شده است. اما موارد معمول و پرکاربرد آن می توان به موارد زیر اشاره کرد.

- صورت : برای بهینه سازی نتایج، نیاز است طی 10 جلسه به فاصله 4 هفته لیزر کنید.

- زیربغل ، بیکینی ، دست و پا: برای زیر بغل و بیکینی هم نیاز است ، لیزر موهای زائد طی 10 جلسه حدود 4-6 هفته انجام گیرد.

همه این موارد مستلزم این بوده که تفاوت رشد موها در افراد چگونه بوده و بعد از آن نیاز به تکرار میباشد. اوایل طی دو تا سه ماه بعد از آن شش ماهه می باشد.

نکته: اگر موهای دست شما کرکی باشد ، نباید آن را لیزر کرده تا شاهد نتیجه معکوس نباشید.

اقدامات قبل از لیزر:

- عدم استفاده از کرم آرایشی، مرطوب کننده

- اصلاح موهای زائد چند ساعت قبل یا شب قبل از انجام لیزر موهای زائد با استفاده از تیغ

- برای از بین بردن پوست مرده قبل اصلاح، پوست را لایه برداری کنید تا تحریم پوست کمتر اتفاق

اقدامات بعد از لیزر:

- استفاده از مرطوب کننده، لوسیون ، زینک

- قرار نگرفتن در معرض نور مستقیم خورشید

- چهار تاپنج روز از لایه برداری پوست خودداری کنید.

لیزر موهای زائد و ممنوعیت برای اشخاص زیر :

- افراد دارای حساسیت پوستی

- زنان باردار و شیرده که البته تحقیقات کامل و معتبری در مورد آن انجام نشده است.

- افراد دارای تتو خالکوبی

- افراد با موهای بلوند، نازک و کرکی

 -  افراد دارای بیماریهای خاص نظیر پلاگرا، ویتیلیگو، لوپوس، پسوزیاریس، تبخال، صرع، دیابت، اختلالات خونریزی، افراد دارای زحم یا آفتاب سوختگی، اختلالات عصبی، جراحی قبلی نظیر لایه بردار شیمیایی

- افراد با مصرف داروهای خاص

- همچنین افراد دارای بیماریهای تیروئید کم کار و یا پرکار و سندرم تخمدان پلی کیستیک با اختلالات هورمونی ممکن است نتیجه خوبی در درمان با لیزر موهای زائد نگیرند.

لیزر موهای زائد و تداخل دارویی:

- داروهای ضد بارداری

- داروهای هورمونی

- داروهای درمان آکنه

- داروهای ضد حساسیت و آنتی هیستامین ها

- داروهای ضد التهاب

- داروهای سرطانی

مزایای لیزر موهای زائد در رشت:

- دقت بالا بدون آسیب رساندن به پوست اطراف به همراه سرعت زیاد کمتر از یک ثانیه

- درد کمتر همراه با ماندگاری بالا

- کارایی برای کل بدن

عوارض لیزر موهای زائد:

- قرمزی، تورم و سوزش یا حتی لک که جزء عوارض  کوتاه مدت بوده  و با کمپرس یخ یا دوش آب سر رفع می شوند.

- پوسته پوسته شدن که جزء عوارض نادر بوده اما در برخی منجر به زخم می گردد. راه حل پیشنهادی استفاده از مرطوب کننده و زینک پس از انجام لیزر می باشد.

-تغییر در رنگ پوست: این تغییر برای افراد دارای پوست روشن، به صورت تیره تر بوده و برای افرا دارای رنگ پوست تیره برعکس به سمت روشن تر شدن می باشد که به مرور از بین می رود و پوست به حالت عادی باز می گردد. راه حال در استفاده از کرم ضد آفتاب می باشد.

-آسیب دیدگی چشم: به دلیل قدرت و نوربالای لیزر ، احتمال آسیب به چشم وجود دارد. راه حل در استفاده از تجهیزات محافظ چشم می باشد.

- سوختگی ، تاول و گاهاً عفونت پوست: اینموارد از عوارض جزئی بوده و ممکن است در هنگام انجام لیزر موهای زائد پوست فرد دچار سوختگی شود و خطر عفونت را بالا ببرد. در این صورت حتماً به پزشک متخصص پوست مراجعه نموده و از استفاده از کرمهای آنتی بیوتیک بدون تجویز پزشک خودداری نمائید.

نکته: به دلیل اینکه لیزر موهای زائد جزء کارهای تخصصی بوده و باید زیر نظر متخصص و پزشک در کلینیک زیبایی مجهز انجام پذیرد، لذا حتماً قبل از مراجعه ، در مورد کلینیک زیبایی مورد نظر تمامی تحقیقات مربوطه را به عمل آورید و اگر به دنبال کلینیک زیبایی در رشت با ارائه خدمت لیزر موهای زائد می باشید که دارای تکنولوژی به روز و تجهیزات لازم به همراه متخصصین مجرب میباشید، کلینیک زیبایی آلما در رشت یک گزینه مناسب برای معرفی به شما زیباپسند عزیز میباشد.


 

رفع جوش و لیزر موهای زائد:

در صورتیکه دلیل جوش زدن شما ، رشد موهای زیرپوستی می باشد، با از بین بردن موها توسط لیزر موهای زائد می توان به کاهش این جوش ها نیز دست یافت.

چنانچه باید توجه داشت که جوش دلایل مختلف داشته اعم از انتقال حجم زیاد باکتری ها از لباس و دست، عدم تعادل هورمونی و موهای زیرپوستی می باشد و برای موارد دیگر راه های درمانی دیگری وجود دارد نظیر پاکسازی پوست ،آنزیم تراپی و ....

افتخار داریم در کلینیک زیبایی آلما در رشت علاوه بر لیزر موهای زائد، خدمات دیگری نظیر میکرونیدلینگ ، مزوتراپی ، آراف تراپی ، تزریق ژل ، تزریق بوتاکس ، پاکسازی پوست، آنزیم تراپی، هایفوتراپی و... را در راستای هرچه بهتر و زیباتر شدن شما عزیزان با مشاوره رایگان ارائه دهیم.

شماره تماس : 01333662196 و واتساپ 09125396478

اینستاگرام : alma.skin.care

کلینیک زیبایی آلما در رشت

 

مقالات مشابه


logo