آلودگی هوا و تاثیر آن روی پوست

اشتراک گذاری :

آلودگی هوا به وجود هر نوع ماده شیمیایی ، فیزیکی و یا بیولوژیکی در هوا گفته می شود که ویژگی های طبیعی اتمسفر جو را تغیر می دهد. آلودگی هوا بعد از اشعه ماورای بنفش، یکی از مهم ترین عوامل آسیب رسان به پوست بنا به سبک زندگی و عوامل وابسته به آن است. سهم عمده ای از درصد پیری پوست به عوامل محیطی مانند نور خورشید و آلودگی هوا بستگی دارد و مابقی آن به افزایش سن و عوامل ژنتیکی مربوط می شود. پوست اولین و گسترده‌ترین سد دفاعی بدن در برابر آلاینده‌های زیست محیطی و مواد شیمیایی موجود در هوا محسوب میشود که اثرات مخربی را طی سال‌های زندگی متحمل می شود. در این مورد، کودکان و افراد مسن که پوست نازک و لطیف تری دارند، بیشتر دچار آسیب های ناشی از آلودگی هوا می شوند. اخیرا موضوع پر بحث «آلودگی هوا» در میان مردم سر و صدای زیادی به پا کرده است. آلودگی هوا که دیگر جزئی از زندگی ما ایرانی ها شده حاصل ماشینی شدن دنیای امروزه است و آثار زیان بار آن نه تنها قلب و ریه ها را مورد هدف قرار می دهد، بلکه بر دیگر اعضاء بدن به ویژه پوست نیز اثر سوء در پی دارد.

تحقیقات انجام گرفته و مطالعات اخیر نشان داده که افرادی که در مناطق شهری با سطح بالای آلودگی زندگی می کنند ، دارای کاهش عملکرد سد پوستی ، سطح آبرسانی پوست کمتر و میکروبیوم متفاوتی به نسبت افراد دیگر که در مناطق با آلودگی کم زندگی می کنند ، می باشند. آمارها نشان می دهد در حدود 99% جمعیت کل جهان در مناطق با سطح پایین کیفیت هوا با توجه به دستورالعمل های سازمان جهانی بهداشت زندگی می کنند. اما با توجه به اینکه آلودگی هوای محیط زندگی ما همواره در حال زیاد شدن است ، چه اقداماتی برای محافظت از پوست خود انجام می دهید ؟

کلینیک زیبایی در رشت

انواع آلودگی هوا:

 1. آلاینده های اولیه: خاکستر آتشفشانی، دود اگزوز (مونو کسید کربن)، دود کارخانجات (دی اکسید گوگرد)
 2. آلاینده های ثانویه: که با ترکیب آلاینده های اولیه تولید می شوند. ازن، دی اکسید کربن، اکسید های نیتروژن ، ترکیبات آلی فرار، سرب، جیوه، آلودگی مواد پرتوزا، آمونیاک، دود سیگار

وجود آلاینده‌ ها در شهرها از دو راه به پوست آسیب می ‌رساند:

 1. تماس مستقیم و رسوب مواد سمی بر سطح و منافذ پوست که با شستشوی به موقع می‌ توان از شدت اثرات زیان بار آن کاست.
 2. از راه جذب تنفسی و یا خونی که در این حالات مواد سمی جذب شده به وسیله ی پوست، به راحتی قابل دفع نبوده و منجر به عوارض کوتاه و درازمدت متعددی در پوست می ‌شوند.

کلینیک زیبایی رشت

تاثیرات آلودگی هوا روی پوست:

 1. مسدود کردن منافذ پوست با نفوذ به لایه های عمیق پوست : آلاینده های هوا با ورود به روزنه های پوستی باعث بسته شدن این روزنه ها شده و تنفس پوست را مختل می سازند و کم کم وارد لایه های عمقی پوست شده و سلامت پوست را به خطر می اندازند.
 2. ایجاد  جوش، خشکی و التهاب و پیری زودرس ، گودی و تیرگی اطراف چشم، التهاب و زخم‌ های مزمن در تنه و اندام و به خصوص در نواحی چین دار که در نتیجه ورود آلودگی ها به پوست صورت و بستن منافذ پوستی رخ می دهند.
 3. ایجاد چین و چروک ، از بین بردن ویتامین های C  و E  پوست که حاوی آنتی اکسیدان می باشند و آسیب رساندن به فیبر کلاژن پوست و با آسیب رسیدن به این پروتئین گرانبها در پوست خاصیت ارتجاعی پوست از بین رفته ، پوست شل و وارفته می گردد و در نتیجه چین و چروک پوستی شکل می گیرد.
 4. ایجاد لک، به دلیل سوراخ شدن لایه ازن و رسیدن اشعه های مضر خورشید به پوست ، آفتاب سوختگی و کک و مک، لک ‌های قهوه ‌ای در صورت
 5. ایجاد کهیر و کدرشدن پوست
 6. اگزما، آلرژی
 7. تیره شدن پوست (هایپرپیگمنتنشن)
 8. سرطان پوست
 9. پسوزیاریس (بیماری پوستی  مزمن خودایمنی)
 10. خشکی و شکننده شدن موها، ریزش غیر طبیعی موها به دلیل وجود سرب درهوا و تیره شدن موها
 11. چرب شدن زود به زود مو

کلینیک زیبایی در رشت

آلودگی هوا و میکروبیوم پوست

میکروبیوم پوست از تعداد زیادی باکتری ها ، قارچ ها و ویروس ها تشکیل شده که برخی از این باکتری ها مفیدند و برای موادی تولید می کنند که با باکتری های مضر مبارزه کرده و به سیستم ایمنی بدن هشدار می دهند. عوامل محیطی نظیر آلودگی می تواند اندازه و تنوع باکتری ها را در میکروبیوم طبیعی کاهش دهند و این می تواند اختلالی باشد در تعادل میکروبیوم پوست . بدین گونه فضا برای انواع خاصی از باکتری های مضر پوست باز می شود. آلودگی های می توانند به صورت فیزیکی روی پوست نشسته ، منافذ پوست را مسدود کرده و باکتری ها را در داخل منافذ به دام بیاندازد. چنین محیط دارای چربی فراوان و بدون هوا برای رشد آکنه التهابی مناسب است.

حفظ و نگهداری یک میکروبیوم پوست سالم و متعادل بسیار مهم بوده و در عملکرد مانع حفاظتی پوست کمک می کند. اپی درم که خارجی ترین لایه پوست بوده یک سد محافظتی بطور طبیعی برای مرطوب ماندن بدن و خروج آلرژن ها و باکتری های بد ایجاد می کند. می توانید آن را به مانند یک دیوار آجری فرض کرده ، سلولهای پوست آجر هستند و ملات بین آنها لیپیدهایی نظیر سرامید و اسید چرب می باشد. سطوح بالای آلودگی بر این لیپیدهای سد پوست تاثیر گذاشته می شود و شکاف بین سلولهای پوست ایجاد می کند. در نتیجه رطوبت از لایه های عمیق تر خارج شده و پوست خشک و کدر می گردد. با ضعیف شدن سد پوستی ، محرک های محیطی و آلرژن های بیشتری به پوست نفوذ کرده و التهاب و تشدید بیماریهای پوستی چون اگزما شکل می گیرد.

آلودگی هوا و استرس اکسیداتیو :

زمانی که انواع خاصی از آلاینده های هوا با پوست مرتبط شوند ، نه تنهای روی پوست بلکه قادر به عبور از لایه های عمقی پوست بوده و باعث کم آبی ، التهاب و واکنش هایی در سلول های شما می گردند. از آن گذشته آلاینده های هوا با استرس اکسیداتیو در ارتباط هستند که در ایجاد پیری زودرس نقش مهمی دارد. به طور طبیعی ، سلولهای بدن رادیکال های آزاد ناپایدار و واکنش پذیر می سازند. در فرایندهای بیولوژیکی طبیعی این رادیکال های آزاد با لیپیدهای موجود در سد پوستی واکنش داده و به سلولهای پوست آسیب می زنند. البته به صورت طبیعی سلولهای پوست و بدن آنتی اکسیدان هایی تولید کرده تا رادیکال های آزاد اضافی را خنثی کنند و با اثرات بد آنها مقابله کنند. اما زمانی که تعادل بین رادیکال های آزاد و آنتی اکسیدان ها در بدن  به هم بخورد ، استرس اکسیداتیو شکل می گیرد. و این زمانی است که پوست بطور مکرر در برابر سطوح بالای آلودگی هوا با کاهش آنتی اکسیدان C ,E  قرار می گیرد.

مراقبت از پوست در آلودگی هوا:

 1. استحمام روزانه و منظم ، باعث پاک شدن آلودگی ها از روی پوست می شود. بجز در مواردی که شخص دارای پوست خشک می باشد.
 2. استفاده از ضدآفتاب و تمدید هر سه ساعت آن
 3. عدم خروج از منزل و محل کار بجز درشرایط ضروری
 4. پوشیدن لباسهای آستین بلند، دستکش، استفاده از کلاه لبه دار، عینک های آفتابی بزرگ
 5. عدم استفاده از محصولات آرایشی
 6. کم کردن تماس فردی از قبیل بوسیدن و در آغوش گرفتن کودکان
 7. شستشوی مرتب سر و صورت با صابون و شامپوی غیرمعطر
 8. عدم رنگ کردن ، سشوارکردن و برس زدن مکرر موها در این شرایط
 9. خوردن مایعات، لبنیات تازه، میوهای دارای ویتامین C و E فراوان و  آنتی اکسیدان ها
 10. استفاده از تونر باعث شادابی و طراوت و نرمی پوست شده و پوست را تقویت می کند.
 11.  استفاده مداوم از امولینت ها (مواد نرم کننده پوست)جهت حفظ بازسازی عملکرد پوستی
 12. سیگار ممنوع
 13. شستن صورت قبل از خواب، یکبار پاک کردن آرایش و دومین بار استفاده از شوینده
 14. استفاده از ماسک صورت در شب
 15. لایه برداری پوست یک یا دوبار در هفته
 16. مالیدن روغن به روی پوست صورت که باعث ایجاد سد دفاعی شده و مانع عبور و جذب آلودگی ها می شود.

اگر نیاز به لایه برداری و پاکسازی پوست به صورت حرفه ای دارید ، راهکار آن انتخاب بهترین کلینیک زیبایی در رشت می باشد. 

کلینیک زیبایی آلما در رشت ارائه دهنده خدمات زیبایی به روز نظیر هایفوتراپی ، آر اف تراپی ، پاکسازی پوست ، پارافین تراپی، آنزیم تراپی ، میکرونیدلینگ ، لیزر موهای زائد و ... آماده مشاوره رایگان به شما عزیزان می باشد. 

کلام آخر:
با توجه به گرم شدن زمین به علت آسیب لایه ازن و برخورد بیشتر اشعه‌های خورشید به زمین و همچنین تشکیل گاز ازن و سایر آلاینده‌ها در سطح زمین که باعث به خطر افتادن سلامتی انسان  می شود، باید اقدامات مراقبتی بسیار حساس، درست و مناسبی را برای سلامت هر چه بیشتر خود و نزدیکانمان انجام دهیم تا از آسیب این عوامل مصون بمانیم

همراه همیشگی شما ،

کلینیک زیبایی و لیزر موهای زائد آلما در رشت. منظریه

 

مقالات مشابه


logo