رابطه هورمون با پوست و مو

اشتراک گذاری :

هورمون ها مولکولهایی هستند که در بدن انسان توسط غدد درون ریز نظیر تیرویید ، آدرنال و ... تولید و ترشح می شوند و به قسمت های مختلف بدن نظیر مغز ، بافتها و ... اجازه ارتباط می دهند. هورمونها در تنظیم مواردی نظیر خواب ، هضم ، قوای جنسی ، استرس  و ... کاربرد دارند. هورمون ها از اسیدهای آمینه ، اسیدهای چرب و پروتئین ها ساخته شده و در کل بدن جریان دارند ، اما تاثیرشان بر سلولهای خاصی که برایشان طراحی شده اند ، می باشد و بر ارگانهای دیگر تاثیری نخواهند داشت. بیشتر هورمونهای بدن پروتئین می باشند بجز هورمون های جنسی و آدرنال. وقتی تعادل هورمونی به هم بخورد و با کاهش یا افزایش ترشح هورمونی مواجه شویم ، تغییراتی در تمام ارگانهای بدن از جمله پوست و مو مشاهده می کنیم. پس باور اینکه بعضی هورمونها برای بدن مفید و برخی مضر هستند ، باور درستی نیست. هورمون ماده استروئید و شیمیایی است که در غدد بدن ترشح شده و به خون وارد می شوند و بدین صورت روی سلول های بدن تاثیر می گذارد.

کلینیک زیبایی در رشت

دراین مقاله به بررسی انواع هورمونها و تاثیر آنها روی پوست و مو می پردازیم.

انواع هورمون:

 1. هورمون انسولین
 2. هورمون تیروئید
 3. هورمون جنسی (استروژن ، پروژسترون و تستوسترون)
 4. پرولاکتین
 5. کورتیزول و ...

کلینیک زیبایی در رشت

چنانچه تعادل میزان ترشح هورمون ها در بدن به هم بخورد، عوارض جانبی روی بدن انسان از جمله روی خانم ها دارد. علائمی نظیر:

 • افزایش یا کاهش قند خون
 • تعریق زیاد
 • مشکلات خواب
 • مشکلات ادراری
 • مشکلات اعصاب
 • سردرد و خستگی
 • گیجی و حواس پرتی
 • احساس گرسنگی بیش از حد
 • خشک شدن پوست
 • ایجاد آکنه
 • ریزش مو و ...

کلینیک زیبایی در رشت

بررسی هورمونهای مختلف:

- تاثیر انسولین بر پوست و مو:  انسولین به طورطبیعی در بدن انسان ترشح می شود. اما چنانچه با ترشح بیش از حد یا با کاهش آن مواجه شویم، بیماری دیابت (قند) بروز می یابد. سطح بالای قند خون در دراز مدت باعث آسیب به بدن و رگ های خونی می گردد. آسیب رگ های خونی باعث مختل شدن کار جریان خون می گردد. سلولهای بدن از جمله سلولهای پوست نیازمند اکسیژن و مواد مغذی از طریق خونرسانی می باشند که با کاهش جریان خون این نیاز تامین نشده و مشکلات پوستی و بیماری ها آغاز می گردند. از جمله عوارض آن روی پوست می توان میتوان به افزایش رنگدانه های پوست ، قرمز شدن پوست ، پرمویی و ... نام برد. همچنین بروز دانه های قرمز به دلیل افزایش تری گلیسیرید در دیابت کنترل نشده و انواع بیماریهای قارچی در ناحیه لب و گوشه لب ها، تخمدان پلی کیستیک و در نتیجه پرمویی نیز می باشد.

- تاثیر تیروئید بر پوست و مو: هورمون های تیروئید از غده پروانه جلوی گردن به نام تیروئید ترشح شده که می تواند سلامت کل بدن را ضمانت کند. از وظایف این هورمونها می توان به سوخت و ساز بدن ، تنظیم خواب ، تبدیل مواد غذایی به انرژی و ... می باشد. اما اختلال در کارکرد غده تیروئید می تواند باعث ایجاد علائم بسیاری در بدن از جمله پوست نظیر آکنه و لکه های پوستی گردد.

عوارض پرکاری تیروئید: پرکاری تیروئید بدن را با مقادیر زیاد هورمون تیروئید به بافت ها مواجه می سازد. با پرکاری تیروئید و افزایش سوخت و ساز بدن ، فرد احساس گرمای بیشتری داشته ولی کاهش وزن را تجربه می کنند ، در صورتی که ممکنست افزایش اشتها و غذا خوردن بیش از حد نیز داشته باشند. علاوه بر آن احساس خستگی ، اختلال خواب ، لرزش دست ، نامنظم شدن ضربان قلب و تپش قلب به همراه دارد. از مشکلات پوستی ناشی از این اختلال نیز تغییر ضخامت پوست ، ضخیم شدن پوست در جلوی استخوان ساق پا ، تعریق زیاد، ریزش مو، شکنندگی ناخنها ، افزایش رنگدانه های پوست، پوست نازک، خارش و خشکی پوست، تورم در برخی نواحی از جمله ساق پا می باشد.

* عوارض کم کاری تیروئید: کم کاری تیروئید که شایع ترین اختلال در کار تیروئید بوده ، بیشتر در خانمها اتفاق می افتد. این مشکل می تواند از جهات زیادی روی روند سلامت و طراوت پوست تاثیر منفی بگذارد و مشکلاتی چون حساسیت ، آکنه ، لکه های پوستی ، کهیر ، خارش ، متورم یا خشک شدن پوست، رنگ پریدگی، کبودشدگی و یا زرد شدن پوست ، کاهش رشد موها و افزایش ریزش مو را ایجاد کند. این مسئله نه تنها می تواند منجر به ریزش موهای سر بلکه ممکن است منجر به ریزش و یا کم پشت شدن موهای ابرو نیز شود

ظاهر شدن لکه های پوستی نیز از معضلات دیگری است که علت هورمونی داشته و برای افراد خصوصاً بانوان از لحاظ ظاهری و روانی بسیار ناگوار است و البته دلایل دیگری نیز می تواند داشته باشد. این لکه ها می تواند از نتیجه آکنه و جوش روی صورت ایجاد شوند. آکنه ها خود به صورت جوش های سیاه و سفید و قرمز ظاهر شده که در اثر ترشح بیش از حد چربی و بسته شدن منافذ پوست ایجاد می گردند و سپس تبدیل به اسکار جای آکنه می شوند. درمان این آکنه ها و همچنین لکه های پوستی زمان زیادی می برد. ولی می توان گفت مهم ترین علت ایجاد لکه های پوستی ، اختلال در ارگانهای داخلی بدن ، غدد درون ریز مانند تیروئید است که با ایجاد آکنه و در پی آن اسکار جای آکنه و لک روی پوست صورت ، سلامت پوست را به خطر می اندازد.

در درمانهای کلینیکی لکه های پوستی و اسکار جای آکنه می توان میکرونیدلینگ را به عنوان یک روش عالی ارائه کرد. در این روش یک دستگاه دستی کوچک دارای سوزن های بسیار ریز است روی پوست کشیده می شود و با ایجاد آسیب های ریز روی پوست باعث تحریک تولید کلاژن روی پوست شده و بعد از گذشت چند جلسه جای اسکار آکنه و لکه های پوستی از بین می رود و یا خیلی کمرنگ می شود. البته روش های دیگری چون پاکسازی پوست و آنزیم تراپی نیز در درمان آکنه بسیار خوب و درمان جای آکنه تا حدی کاربرد دارد.

کلینیک زیبایی در رشت

- تاثیر هورمونهای جنسی روی پوست و مو: 

* هورمون استروژن : از اصلی ترین هورمون های تاثیر گذار روی متابولیسم بدن است و در بدن بانوان با مقادیر بسیار زیاد اما در بدن آقایان با مقادیر کم وجود دارد که در اثر واکنش های آنزیمی به هورمون اندروژن در آنها تبدیل می شوند. وظیفه هورمون استروژن بر روی پوست ، تعیین میزان ضخامت پوست ، کنترل رطوبت پوست و چین و چروک و خطوط پوستی می باشد.

* هورمون تستوسترون : این هورمون نیز روی سلامت پوست موثر بوده و مهم ترین هورمون آقایان است و در بدنشان به مقادیر بالا ترشح شده و در بدن بانوان به مقدار کمتری تولید می گردد. با ترشح تستوسترون در بدن بانوان طی واکنش آنزیمی تبدیل به هورمون آندروژن می شود. این هورمون نیز به نوبه خود با تعییرات روی پوست و مو اثر می گذارد که زبری مو ، ریزش مو ، چین و چروک و خشکی مو از آن جمله می باشد که نشانگر رسیدن به دوران پیری است.

کاهش هورمونهای تخمدان: در زنان به دلیل یائسگی باعث کاهش رشد مو و ناخن و کاهش چربی پوست در نتیجه خشک شدن پوست شده، لذا ترشح تستوسترون بیشتر شده سبب رشد موهای زائد روی سینه و صورت می شود.

* افزایش هورمونهای تخمدان:  افراد مبتلا به تخمدان پلی کیستیک (دارای کیست های زیاد)، مبتلا به چاقی، فشار خون بالا، جوش در صورت و بدن ، پرمویی در سینه و صورت می باشند که روشهایی چون مصرف قرص متفورمین ، ورزش کردن و کم کردن وزن بوسیله رژیم غذایی در درمان این سندرم بسیار موثر است.

* هورمون بارداری که دراین دوران افزایش می یابد، باعث افزایش رنگدانه های پوست، ترک و شکنندگی پوست، افزایش رشد موها که پس از زایمان دچار ریزش مو می شوند.

با یک آزمایش خون می توان به مشکل هورمونی شخص پی برد. به طور مثال فرد دارای آکنه  به دلیل مشکلات هورمون تخمدان و فرد دیگر با علائم پرمویی به دلیل مشکلات تخمدان یا تیروئید یا ریزش مو  به دلیل عدم تعادل هورمونی

- تاثیر پرولاکتین (هورمون شیر) بر پوست و مو :

غده هیپوفیز در کف جمجمه قرار دارد، چندین هورمون ازجمله هورمون رشد، پرولاکتین و هورمون‌های تنظیم‌کننده ترشح هورمون تیروئید را تولید می‌کند. وظیفه این هورمون‌ها کنترل اعمال متابولیک بدن می باشد. غده هیپوفیز ممکن است هر یک از این هورمون‌ها را به میزان زیاد تولید کند؛ به عنوان مثال تومورهای سازنده هورمون رشد اگر در کودکی یا نوجوانی ایجاد شود باعث قد بلند و جمجمه بزرگ می‌شود، ولی در سنین جوانی به بعد باعث بزرگ شدن بینی، دهان، پیشانی، دست‌ها، پاها و البته اختلالات شدید متابولیک مثل زیادی قند و چربی خون و بالا رفتن فشار خون می‌شود. در خانمها افزایش پرولاکتین باعث ترشح غیرطبیعی از پستان‌ها، قطع عادت ماهانه ، نازایی ، همچنین به دلیل اثر مهاری پرولاکتین بر هورمون‌های زنانه پوکی استخوان، کم شدن میل جنسی و زیاد شدن موهای زائد می گردد.

افرادی که دارای مشکلات هورمونی بوده و روند رشد موهای اضافی در آنها بیشتر است ، در صورت مراجعه به مرکز لیزر موهای زائد ، توسط پزشک معاینه شده و راهنمایی های لازم به آنها داده خواهد شد و با تجویز آزمایشات و سونوگرافی های لازم ، به درمان هورمونی تشویق می شوند ، چرا که لیزردرمانی به تنهایی با وجود مشکلات هورمونی تاثیری نداشته و بلافاصله قابلیت بازگشت دارد.

- تاثیر کورتیزول (هورمون استرس) بر پوست و مو:

این هورمون در غدد فوق کلیوی ترشح می شود که باعث تنظیم قند خون، کاهش التهاب ، تنظیم متابولیسم و فرمول سازی حافظه می شود. بالا بودن سطح کورتیزول در بدن سبب ایجاد نوسانات خلقی (افسردگی، زودرنجی، اضطراب) ، مشکلات گوارشی (کاهش آنزیم های لازم برای هضم و جذب غذا)، فشار خون بالا و مشکلات قلبی ناشی از استرس بالا، مشکلات خواب (کاهش کورتیزول در صبح و عدم هوشیاری ) ، بالارفتن وزن (تمایل به خوردن شیرینی جات)، چین و چروک پوست و پیری زودرس (کاهش رطوبت پوست) ، ریزش مو و ... در صورت می گردد. از روشهای کاهش کورتیزول در بدن می توان به قطع مصرف کافئین، خواب عمیق و طولانی، ورزش، کنترل قند خون، نوشیدن آب کافی، موسیقی آرامش بخش اشاره داشت.

کلینیک زیبایی در رشت

ارتباط آکنه با هورمون ها :

بانوان عادت دارند به روزهای ماهیانه خود که نزدیک می شوند ، آکنه و جوش هورمونی را تجربه کنند. در این زمینه باید گفت هورمونها علت اصلی جوش نبوده ، بلکه سومین عامل بروز جوش و آکنه می باشند. البته دوره ماهیانه بانوان اثراتی در ایجاد این جوشهای ناراحت کننده دارد. از موارد دیگر جوش زدن ، استرس زیاد ، مصرف شیرینی و قند فراوان و تحرک کم را می توان نام برد. راهکاری که می توان اشاره کرد این است که در دوره پریود دوری از موارد استرس زا ، کم مصرف کردن شیرینی و ورزش و فعالیت بدنی می تواند روی جوشهای دوره ماهیانه تاثیر گذاشته و از تعداد آنها کم کند.

تاثیر هورمونی های جنسی روی آکنه : آندروژن ها که از همان هورمون های جنسی مردانه هستند ، اما در بدن هم بانوان هم آقایان با مقادیر متفاوت وجود دارد. هورمون های جنسی در بدن می توانند به یکدیگر تبدیل شوند و ضمن اینکه اختلال در عادت ماهیانه بانوان ، می تواند نشان دهنده  عدم توازن هورمونها در بدن باشد که می تواند فرد را مستعد ایجاد جوش ، ترشح چربی بیش از حد پوست ، ریزش مو و فقدان لطافت زنانه پوست شود. جوش های هورمونی ناحیه دور دهان و در ناحیه چانه که قبل از پریود در بانوان بیشتر می شوند ، علل هورمونی داشته که نیاز به درمان هورمونی نیز دارند. البته این امکان نیز وجود دارد که با افزایش میزان هورمون پروژسترون بدن بانوان در روزهای قبل از پریود جوش ایجاد یا تشدید گردد که امری طبیعی است. در آقایان نیز استفاده از مکمل های هورمونی آندروژن در بدنسازی ، عوارضی چون ایجاد جوش و آکنه می نماید.

شما عزیزان در صورت نیاز به مشاوره برای رفع آکنه ، جای آکنه و بطور کل مشاوره رایگان پوست و لیزر موهای زائد ، می توانید با متخصصین بهترین کلینیک زیبایی در رشت با شماره 01333662196 تماس بگیرید.

روشهای حفظ تعادل هورمون های بدن :

یکی از مواردی که برای کنترل و حفظ هورمون های بدن می توان معرفی کرد ، تغذیه مناسب و سالم است. مصرف غذاهای مملو از فیبر نظیر میوه و سبزی ، حبوبات و غلات سبوس دار می باشد. از مواد گیاهی سرشار از استروژن ، سویا ، عدس و نخود بوده و اسیدهای چرب امگا۳ در روغن ماهی و روغن زیتون یافت می شود. استفاده از مکمل های غذایی که حاوی ویتامین ب کمپلکس باشد نیز کمک کننده است. علاوه بر این موارد غلبه بر استرس و دوری از فعالیت های استرس زا ، ورزش کردن و داشتن خواب کافی در شب از جمله روشهای طبیعی تعادل هورومونی در بدن است. برای مثال خواب ناکافی می تواند روی هورمونها تاثیر منفی گذاشته و باعث ایجاد مشکلات هورمونی شوند.

درمان دارویی تنظیم هورمون بانوان :

در درمان دارویی مراجعه به پزشک متخصص و تجویز دارو توسط خود پزشک توصیه می شود ، چرا که داروهای متنوعی در این زمینه وجود دارد و باید زیر نظر پزشک و طبق مشکل فعلی فرد به بیمار داده شود. اما برای معرفی می توان از قرص های ضد بارداری LD ، یاسمین ، مارولون ، اتسیترون و ... نام برد.

کلام آخر اینکه ، برای حفظ تعادل هورمونی در صورت بروز علائم به پزشک مراجعه کنید تا با بررسی آزمایش به درمان بپردازد. همچنین برای رفع مشکلات پوست می توانید از روشهای جوانسازی پوست در کلینیک زیبایی آلما در رشت مانند پاکسازی پوست، هایفوتراپی ، RF تراپی ، آنزیم تراپی پوست ، مزوتراپی و ... و همچنین برای رفع مشکلات موهای زائد از لیزر موهای زائد بهره ببرید.

شماره تماس : 01333662196 و واتس اپ 09125396478

اینستاگرام : alma.skin.care

کلینیک زیبایی آلما در رشت

مقالات مشابه


logo