رابطه هورمون با پوست و مو

اشتراک گذاری :

 

رابطه هورمون با پوست و مو:

هورمونها مجموعه ای از ارگان ها هستند تا روی ارگان های دیگر تاثیر بگذارند. وقتی تعادل هورمونی به هم بخورد و با کاهش یا افزایش ترشح هورمونی مواجه شویم ، تغییراتی درتمام ارگانهای بدن از جمله پوست و مو مشاهده می کنیم. پس باور اینکه بعضی هورمونها برای بدن مفید و برخی مضر هستند ، باور درستی نیست. هورمون ماده استروئید و شیمیایی است که در غدد بدن ترشح شده و به خون وارد می شوند و بدین صورت روی سلول های بدن تاثیر میگذارند.

دراین مقاله به بررسی انواع هورمونها و تاثیر آنها روی پوست و مو می پردازیم.

انواع هورمون:

 1. هورمون انسولین
 2. هورمون تیروئید
 3. هورمون جنسی (استروژن ، پروژسترون و تستوسترون)
 4. پرولاکتین
 5. کورتیزول و ...

چنانچه تعادل میزان ترشح هورمون ها در بدن به هم بخورد، عوارض جانبی روی بدن انسان از جمله روی خانم ها دارد. علائمی نظیر:

 • افزایش یا کاهش قند خون
 • تعریق زیاد
 • مشکلات خواب
 • مشکلات ادراری
 • مشکلات اعصاب
 • سردرد و خستگی
 • گیجی و حواس پرتی
 • احساس گرسنگی بیش از حد
 • خشک شدن پوست
 • ریزش مو و ...

بررسی هورمونهای مختلف:

- تاثیر انسولین بر پوست و مو:  انسولین به طورطبیعی در بدن انسان ترشح می شود. اما چنانچه با ترشح بیش از حد یا با کاهش آن مواجه شویم، بیماری دیابت (قند) بروز می یابد. از جمله عوارض آن میتوان به افزایش رنگدانه های پوست ، قرمز شدن پوست ، پرمویی و ... نام برد. همچنین بروز دانه های قرمز به دلیل افزایش تری گلیسیرید در دیابت کنترل نشده و انواع بیماریهای قارچی در ناحیه لب و گوشه لب ها، تخمدان پلی کیستیک و در نتیجه پرمویی نیز می باشد.

- تاثیر تیروئید بر پوست و مو:

 • عوارض پرکاری تیروئید: تعریق زیاد، ریزش مو، شکنندگی ناخنها ، افزایش رنگدانه های پوست، پوست نازک، خارش، تورم در برخی نواحی از جمله ساق پا
 • عوارض کم کاری تیروئید: بیشتر در خانمها اتفاق می افتد. متورم یا خشک شدن پوست، رنگ پریدگی، کبودشدگی و یا زرد شدن پوست ، کاهش رشد موها و افزایش ریزش مو. این مسئله نه تنها می تواند منجر به ریزش موهای سر بلکه ممکن است منجر به ریزش و یا کم پشت شدن موهای ابرو نیز شود.

- تاثیر هورمونهای جنسی روی پوست ومو: 

 • کاهش هورمونهای تخمدان: در زنان به دلیل یائسگی باعث کاهش رشد مو و ناخن و کاهش چربی پوست در نتیجه خشک شدن پوست شده، لذا ترشح تستوسترون بیشتر شده سبب رشد موهای زائد روی سینه وصورت می شود.
 • افزایش هورمونهای تخمدان:  تخمدان پلی کیستیک (دارای کیست های زیاد)، چاقی، فشار خون بالا، جوش در صورت و بدن ، پرمویی در سینه و صورت
 • هورمون بارداری که دراین دوران افزایش می یابد، باعث افزایش رنگدانه های پوست، ترک و شکنندگی پوست، افزایش رشد موها که پس از زایمان دچار ریزش مو می شوند.

با یک آزمایش میتوان به مشکل هورمونی شخص پی برد. به طور مثال فرد دارای آکنه  به دلیل مشکلات هورمون تخمدان و فرد دیگر با علائم پرمویی به دلیل مشکلات تخمدان یا تیروئید یا ریزش مو  به دلیل عدم تعادل هورمونی

- تاثیر پرولاکتین (هورمون شیر) بر پوست و مو :

غده هیپوفیز در کف جمجمه قرار دارد، چندین هورمون ازجمله هورمون رشد، پرولاکتین و هورمون‌های تنظیم‌کننده ترشح هورمون تیروئید را تولید می‌کند. وظیفه این هورمون‌ها کنترل اعمال متابولیک بدن می باشد. غده هیپوفیز ممکن است هر یک از این هورمون‌ها را به میزان زیاد تولید کند؛ به عنوان مثال تومورهای سازنده هورمون رشد اگر در کودکی یا نوجوانی ایجاد شود باعث قد بلند و جمجمه بزرگ می‌شود، ولی در سنین جوانی به بعد باعث بزرگ شدن بینی، دهان، پیشانی، دست‌ها، پاها و البته اختلالات شدید متابولیک مثل زیادی قند و چربی خون و بالا رفتن فشار خون می‌شود.

در خانمها افزایش پرولاکتین باعث ترشح غیرطبیعی از پستان‌ها، قطع عادت ماهانه ، نازایی ، همچنین به دلیل اثر مهاری پرولاکتین بر هورمون‌های زنانه پوکی استخوان، کم شدن میل جنسی و زیاد شدن موهای زائد می گردد.

- تاثیر کورتیزول (هورمون استرس) برپوست و مو:

این هورمون در غدد فوق کلیوی ترشح می شود که باعث تنظیم قند خون، کاهش التهاب ، تنظیم متابولیسم و فرمول سازی حافظه می شود.

بالا بودن سطح کورتیزول در بدن سبب ایجاد نوسانات خلقی (افسردگی، زودرنجی، اضطراب) ، مشکلات گوارشی (کاهش آنزیم های لازم برای هضم و جذب غذا)، فشار خون بالا و مشکلات قلبی ناشی از استرس بالا، مشکلات خواب (کاهش کورتیزول در صبح و عدم هوشیاری ) ، بالارفتن وزن (تمایل به خوردن شیرینی جات)، چین و چروک پوست و پیری زودرس (کاهش رطوبت پوست) ، ریزش مو و ... در صورت می گردد.

روشهای کاهش کورتیزول در بدن: قطع مصرف کافئین، خواب عمیق و طولانی، ورزش، کنترل قند خون، نوشیدن آب کافی، موسیقی آرامش بخش

کلام آخر اینکه ، برای حفظ تعادل هورمونی در صورت بروز علائم به پزشک مراجعه کنید تا با بررسی آزمایش به درمان بپردازد. همچنین برای رفع مشکلات پوست می توانید از روشهای جوانسازی پوست در کلینیک زیبایی آلما در رشت مانند پاکسازی پوست، هایفوتراپی ، RF و ... و همچنین برای رفع مشکلات موهای زائد از لیزر موهای زائد بهره ببرید.

کلینیک لیزر، پوست و زیبایی آلما رشت. منظریه

 

مقالات مشابه


logo