باید ها ونباید های پوست در پاییز

اشتراک گذاری :

 

باید ها ونباید های پوست در پاییز:

با رسیدن پاییز نارنجی، لباسهای پاییزی از کمدها را بیرون آورده و با لباس های خنک تابستان خداحافظی کنید. در این فصل، هوا سرد و خشک میشود، یعنی رطوبت هوا کم می شود. درنتیجه ، پوست رطوبت خود را از دست داده و خشک شده که گاهی با خارش و سوزش همراه است. البته ناگفته نماند، پاییز فصل درمان است. درمان آسیب هایی که در تابستان ایجاد شده شامل لک و ... و همچنین آماده سازی پوست برای فصل سرما. در این مقاله ، می خواهیم برنامه مراقبتی از پوست را در فصل پاییز ارائه دهیم.  امید آنکه کمک به سزایی به بهبود پوست شما داشته باشد.

 

روشهای رطوبت رسانی به پوست:

1- استفاده از ماسک ها، پاک کننده ها و شوینده های ملایم که سبب آب رسانی به پوست شده و سلولهای مرده را حذف کرده و مانع از خشکی و گرفتگی پوست می شود.

2- استفاده ازکرم های مرطوب کننده قوی و آبرسان که حاوی سیرامید و اسید چرب  باشند. البته این انتخاب باید مناسب با جنس پوست باشد.

3- اشتباه بزرگ در این فصل ، عدم استفاده از ضدآفتاب می باشد. ضد آفتاب فقط مختص تابستان نیست. بلکه در فصل پاییز البته در در هر فصل اشعه UV پوست را تهدید می کند. پس لطفاً ضد آفتاب را ترک نکنید.

4- استفاده از روغن های مناسب مثل کالاندولا (گل همیشه بهار) جهت حفظ رطوبت یا برای جلوگیری از خارش در اثر خشکی روغن اوکالیپتوس یا نعنا یا آلوئه ورا توصیه می گردد. همچنین برای پوست های حساس یا اگزما یا پسوزیاریس که در این فصل دچار خارش و سوزش می شود، انواع سرم ، کرم و روغن های حاوی الاستین و کلاژن و آلوئه ورا که باعث خنکی شده مناسب  می باشد. در این خصوص حتماً با پزشک خود مشورت نمائید.

5- دفعات حمام خود را کمتر کنید چون یکی از عوامل خشکی پوست، حمام زیاد است . بعد از حمام از مرطوب کننده استفاده کنید.

6- لوسیون بدن جهت جلوگیری از خارش و ایجاد لایه حفاظتی در پوست که مصرف آن بعد از حمام جهت جذب رطوب دریافتی روی پوست می باشد.

7- رژیم غذایی مناسب حاوی ویتامین C , E   

- مصرف آب زیاد

-ویتامین E باعث جلوگیری از کمبود آب می شود.

- ویتامین C  با اشعه های مضر که ضد آفتاب در برابر آن ضعیف است،  مقابله میکند و باعث یکنواختی رنگدانه های پوست می شود

8- استفاده از لایه بردار با پایه روغن که شامل دو نوع اسکراب فیزیکی (لیف یا دارای دانه های کروی) و لایه بردار شیمیایی مانند ترکیب شکر یا نمک یا آرد جو با شامپو بدن و ماساژ بدن بعد از ترکیب می باشد.

9- استفاده از کرم دور چشم که باعث حفظ رطوبت پوست دور چشم گشته به دلیل اینکه این نواحی فاقد چربی بوده و خشکی و چروک زودتر به سراغ آن می آید.

10- لب ها نیز فاقد غده چربی هستند و پوستی نازک و حساس دارند. پس لطفاً حتماً لب ها را نیز چرب و مرطوب نگه دارید. استفاده از بالم لب کمک به سزایی دارد. بالم لب با رطوبت رسانی به لبها، آنها را حجیم تر و پر کرده ، باعث زیبایی دو چندان آن میشود.

11- برای مراقبت از پا روغن و کرم های مناسب جهت جلوگیری از ترک و خشکی پا توصیه میگردد.

12- تصفیه کننده هوا ، دستگاه بخار یا حتی کتری پر ازآب روی شوفاژ نیز سبب بیشتر شدن رطوبت هوا در نتیجه رطوبت بالا و شادابی پوست می شود.

13- استفاده از دستگاه بخور فواید بسیاری در جذب رطوبت دارد. البته بخور سرد در این فصل موثرتر بوده، چون بخور گرم سبب خشکی پوست می گردد.

14- برنزه کننده ها را دراین فصل کنار بگذارید چون به صورت آسیب میزند. رنگ برنزه در پاییز طبیعی نیست. درصورت استفاده از آن از برنزه کننده های بسیار سبک استفاده شود.

15- از صابون های شدیداً قلیایی  خودداری کنید. این صابونها به دلیل خاصیت قلیایی بالا باعث پاک شدن چربی از روی پوست شده که موجب خشک شدن ، افزایش میزان تبخیر آب و افزایش آسیب پذیری پوست می شود. همچنین اسیدی بودن این صابونها باعث ایجاد محیطی مناسب برای رشد و نمو باکتریها و  قارچها می شود.

16- برای محافظت از دستها، دستکش مناسب پوشیده ، ازشستن دستها به طور مکرر خودداری کرده و پس از هر بار شستشوی دستها کرم مرطوب کننده مناسب استفاده کنید.

کلام آخر،

کمتر بیرون بروید تا کمتر در معرض هوای خشک قرار گرفته و از آسیب آن در امان بمانید.

کلینیک لیزر و زیبایی آلما رشت.

مقالات مشابه


logo