تاثیر هورمون استروژن و پروژسترون روی پوست

اشتراک گذاری :

پوست یکی از بزرگترین و مهم ترین ارگان بدن است . پوست یک مانع فیزیکی و حفاظتی را شکل می دهد . دمای بدن را تنظیم می کند و مسیری برای خروج مایعاتی مانند عرق و چربی فراهم می کند . حالت استاندارد و نرمالی برای پوست وجود ندارد . همزمان با افزایش سن و عبور از مراحل مختلف ، حالت پوست هم تغییر می کند و با تغییرات آب و هوایی بیرون ، بیماری یا ناراحتی تغییر شکل می دهد . ممکن است به تغییرات پوستتان توجه کرده باشید ، به ویژه تغییرات پوست صورت . با شروع سن بلوغ به علامتهای زیادی از جمله هورمونها از طریق گیرنده های متعدد پاسخ می دهد . پوست با غده های کوچکی به نام غده های چربی پوشیده شده و روغن مورد نیاز که را چربی نامیده می شود ترشح می کند تا پوستی سالم و شاداب داشته باشیم . روی این غده ها گیرنده هایی وجود دارد که به هورمونهایی از قبیل  استروژن و پروژسترون پاسخ می دهند. استروژن نام گروهی از هورمونهای جنسی زنانه است که در انسان در سیکل طبیعی تخمدان در مرحله فولیکولی از فولیکول در حال رشد و پس از مرحله فولیکولی از جسم زرد ازاد می شود . طی دوران بارداری مقدار زیادی از انواع استروژنها ترشح می شود . پروژسترون یکی دیگر از هورمونهای جنسی زنانه است که در طی چرخه تخمک گذاری طبیعی از جسم زرد ترشح می شود و قطع ان موجب شروع پریود شدن ، خونریزی از واژن به واسطه دفع لایه اضافه رحم می شود . در زمان بارداری نیز این هورمون ترشح می شود . مقدار اندکی هم از غده فوق کلیوی آزاد می شود .

هورمونها چگونه می توانند باعث ایجاد پوست چرب شوند ؟

بسیاری از تغییرات پوست که ممکن است در دوران بلوغ و بعدها در زندگی تجربه کنید مربوط به غده های کوچکی بنام غده های چربی هستند . این غده های چربی مواد روغنی بنام چربی تولید و ترشح می کنند . با آغاز سن بلوغ غده های چربی از نظر سایز و اندازه بزرگ می شوند و شروع به ترشح چربی می کنند و بیشترین چربی که ترشح می کنند بین سالهای پانزده تا سی و پنج سالگی است . در اصطلاح پزشکی در شرایطی که پوست خیلی چرب می شود می گویند چربی ناهنجار پوست یعنی ترشح زیاد چربی که خودش عوامل مختلفی دارد .غدد چربی مانند بسیاری از بخشهای دیگر پوست گیرنده هایی دارند که توسط غدد جنسی تحت تاثیر قرار می گیرند این غدد به طور چشمگیری از آندروژنها که هورمونهای جنسی مردانه مثل تستسترون هستند اما در دو جنس زن و مرد وجود دارند تاثیر می گیرند .این آندروژنها تولید چربی در دوران بلوغ در هر دو جنس مرد و زن را افزایش می دهند . وقتی تعداد آندروژنهای بیشتری به گیرنده های روی غدد چربی متصل می شوند ، چربی بیشتری تولید می شود . این امر باعث می شود به طور قابل ملاحظه ای پوست چرب تر شود و به سمت جوش زدن پیشرفت کند .

 

تولید چربی در طول دوره قاعدگی ممکن است تغییر کند تاثیری که استروژن روی تولید چربی دارد هنوز واضح نیست . مشخص شده است که تولید استروژن بخصوص در دوزهای بالا سطح تولید چربی و فعالسازی غده را مختل می کند . اما درک اینکه چطور نوسانات طبیعی استروژن در تمام مدت چرخه عادت ماهیانه روی پوست تاثیر می گذارد دشوار می باشد . در تحقیقی روی زنانی با پوست چرب افزایش در تولید چربی در طول هفته قبل از عادت ماهیانه و همچنین در طول مدت هفته عادت ماهیانه اتفاق افتاد . هفته ای با پایین ترین سطح تولید چربی در طول دومین هفته چرخه عادت ماهیانه اتفاق افتاد . در زنانی که نوع پوستشان چرب نبود هیچ گونه تغییر مهمی در تولید چربی اندازه گیری نشد . ( به دلیل اینکه سطح هورمونی در این تحقیق اندازگیری نشده بود ، محققان قادر نبودند بگویند آیا تغییرات در روغنی بودن پوست به طور قطع مربوط به تغییرات سطح هورمون است یا نه .

عوامل بسیار دیگری در سطح چربی نقش ایفا می کنند . ژنتیک ، تغییرات فصلی ، میزان بالای در معرض نور خورشید قرار گرفتن ، استفاده بیش از حد یا عدم استفاده از محصولات مراقبتی پوست همه اینها می توانند در روغنی بودن پوست تاثیر بگذارند .

.

نگاهی عمیق تر به استروژن و اینکه چگونه در داشتن پوستی سالم تاثیر گذار است ؟

اگرچه هنوز این موضوع که چقدر استروژن روی غدد چربی اثر گذار است واضح نیست . اما استروژن نقشی برجسته در کل سلامت پوست بازی می کند . استروژن با افزایش تولید کلاژن مرتبط است . افزایش ان باعث ایجاد پوستی سفت و صورتی شفاف می شود . در میزان ضخامت پوست ، رطوبت رسانی به پوست و بهبود زخم هم تاثیر چشمگیری دارد .

 

در مطالعه ای که روی دو پنجم زنان که خودشان نتایج را گزارش دادند ، مشاهده شد ، انها در زمان قاعدگی پوست خیلی حساسی دارند . گمان محققان این بود که این امر می تواند به دلیل سطح استروژن پایین در طول این دوره باشد .

محققان با استفاده از راههای مختلف تاثیر استروژن را با مقایسه زنان پیش از یائسگی که دارای سطح بالای استروژن هستند با زنان بعداز یائسگی که داری سطح پایینتری از استروژن هستند مورد مطالعه قرار دادند.  در این مطالعه یک سوم زنان پس از یائسگی و پیش از یائسگی ذکر کردند که با کاهش سطح استروژن دچار افزایش حساسیت پوستی شدند .

آکنه و چرخه قاعدگی

وقتی سطح آندروژنها بالا می رود ، تولید چربی افزایش پیدا می کند . در اینجا چربی می تواند با سلولهای مرده پوست تلفیق شود و باعث انسداد در ناحیه روزنه پوست شود . این انسداد روزنه می تواند همه چربیهای اضافه ای را که تولید می شود به دام بیاندازد و به شکل آکنه بروز کند . چربی هایی که منافذ را پر کرده اند یک مکان عالی برای رشد و زندگی باکتریها هستند . بطور خاصی آکنه ها عاشق تشکیل کلونی در این منافذ هستند . و باعث وخیم تر شدن شرایط پوست و ایجاد آکنه های التهابی می شوند .

 

آکنه های ولگاریس یکی از متداولترین ناراحتیهای پوستی هستند که به چرخه عادت ماهیانه مرتبط هستند . شیوع هورمونی مرتبط با عادت ماهیانه در مرحله قبل از عادت ماهیانه معمول تر است ( ده روز قبل از پریود بعلاوه روزهای خونریزی ) . دلیل آکنه های هورمونی هنوز کاملاً مشخص نیست اما تئوریهایی در رابطه با ایجاد آنها وجود دارد . محققان فکر می کنند  قبل از اینکه عادت ماهیانه آغاز شود ، استروژن کافی برای عملکرد ضد چربی وجود ندارد . بدون سطح استروژن بالا ، آندروژنها تولید چربی را افزایش می دهند که این امر باعث افزایش انسداد روزنه ها و محیط قابل سکنی برای آکنه های P می شوند. نظریه های دیگر پیشنهاد می کنند که آکنه های هورمونی باعث عدم تعادل میزان پروژسترون به استروژن می شود البته تحقیقات بیشتری مورد نیاز است .

زنان با چرخه قاعدگی که دارای آندروژنهای بالایی هستند مثل افرادی با سندرم تخمدان پلی کیستیک احتمال بیشتری دارند که دچار آکنه ، افزایش موهای زائد ، ریزش مو زنانه شوند . ترا جنسی ها هم ممکن است متوجه افزایشی در زخمهای اکنه ای در طول اولین سالی که تستسترون مصرف می کنند شوند . اما بعد از مدت زمان طولانی ممکن است این عارضه کاهش پیدا کند .

برخی افراد شاهد کاهش در بروز و شیوع آکنه دردوران کنترل بارداری هورمونی می شوند . این امر به این دلیل است که از قرصهای کنترل بارداری برای درمان آکنه استفاده می کنند . در قرصهای ضدبارداری استروژن مصنوعی در دوزهایی که مانع تخمک گذاری می شوند ارائه شده . وقتی تخمک گذاری اتفاق نمی افتد ، آندروژنهای تخمدانی تولید نمی شوند .

همه ی آکنه ها مربوط به عادت ماهیانه یا چرخه هورمونی نمی شوند . آکنه روی افراد در همه سن و جنسی تاثیر می گذارد  . ژنتیک، رژیم غذایی ، رویارویی با فشارهای عصبی می تواند همچنین روی آکنه اثر داشته باشد . البته در این زمینه نیاز به تحقیقات بیشتر است . درمان آکنه می تواند کمک کند تا اعتماد به نفس و کیفیت زندگی بهبود پیدا کند. شیوع آکنه ممکن است از نظر بهداشتی اهمیت نداشته باشد ولی اینکه چطور با دقت پوستتان را در روزهایی که حساسیت ان افزایش یافته درمان کنید بسیار مهم است .

درمان آکنه های هورمونی :

از انواع آکنه های هورمونی می توان آکنه بلوغ (به دلیل بلوغ و رشد و تغییر هورمونها ، با افزایش هورمون آندروژن) ، آکنه بارداری (بارداری و بعد از زایمان با نوسانات هورمونی همراه است) ، آکنه یائسگی (با کاهش تولید هورمون استروژن ، افزایش آندروژن ، افزایش مقاومت به انسولین) ، آکنه استرس (افزایش هورمون گلوکوکورتیکوئیدها ، افزایش آندروژن و مقاومت به انسولین) نام برد.

درمان آکنه های هورمونی دلیل ایجاد آکنه و شدید یا خفیف بودن آن ها مربوط می شود. ممکنست داروهای بدون نسخه برای پاسخ مناسبی به مشکل فعلی شما ندهد. در این صورت پزشک درمانی های موضعی شامل کرم ، ژل و لوسیون و یا قرص های آنتی بیوتیک تجویز می کند. اما همیشه درنظر داشته باشید که این پروسه زمان بر بوده و ممکنست تا یک سال برای کسب نتیجه مطلوب طول بکشد. از درمان های موضعی دیگر که توسط پزشک تجویز می شود : بنزوئیل پراکسید (ضد باکتری) ، رتینوئید (لایه برداری سلولهای مرده) ، آزلائیک اسید (ضد باکتری و حذف کننده سلولهای مرده) با اثرات تحریک پذیری کم، آنتی بیوتیک موضعی (ضد باکتری) و ... . داروهای ضد آکنه هورمونی برای مصارف خوراکی نیز شامل قرص آنتی بیوتیک (کاهش باکتری) ، ایزوترتینوئین (داروی رتینوئید خوراکی ، تعادل میزان چربی و کاهش باکتری ) در آکنه های هورمونی خیلی شدید با عوارض جانبی ، قرص ضد بارداری خوراکی (برای بانوانی که از نظر جنسی فعال نباشند) و ... می باشد. همه این داروها توسط پزشک و با انجام آزمایشات هورمونی و سونوگرافی های مربوطه انجام می پذیرد . با مشخص شدن علت آکنه هورمونی داروها تجویز می گردد که البته بعضی از داروها برای همه افراد مناسب نیست. برای مثال برای بانوان باردار و شیرده داروهایی چون ایزوتریتنوئین مناسب نیست.

پیشنهاداتی برای درمان آکنه :

- تغذیه سالم : بدون شک تاثیرات غذا روی التهاب و هورمون ها بر کسی پوشیده نیست. افزایش سن ، افزایش قند خون و انسولین همه و همه باعث ایجاد و تشدید جوش های آکنه می گردد. در این میان می توانید از مصرف شکر ، چربی و دیگر غذاهای فرآوری شده  و نان و شیرینی و غذاهای با آرد سفید پرهیز کنید. بجای موارد مضر فوق ، میوه ، سبزی ، پروتئین و چربی های سالم با التهاب مبارزه کرده و با کنترل سطح انسولین ، هورمون ها را نیز متعادل می کنند.

- کاهش استرس : استرس از عواملی است که علاوه بر تهدید سلامتی فرد ، روی پوست نیز تاثیر گذاشته و آکنه استرس ایجاد می کند که می توانید از ورزش ، ارتباط با دوستان و ... در کنترل استرس بهره ببرید و به آرامش درونی برسید.

- خواب کافی : کم خوابی دلیل موجهی برای به هم خوردن هورمون ها می باشد که با ایجاد التهاب و افزایش مقاومت به انسولین همراه می باشد. داشتن خواب کافی 8 ساعته در رفع آکنه هورمونی از اهمیت بالایی برخوردار است.

نکات :

* اگر می خواهید لیزر موهای زائد در کلینیک زیبایی در رشت انجام دهید و در عین حال مشکل هورمونی دارید ، حتماً ابتدا با پزشک مشورت کرده ، آزمایش های مربوطه را انجام دهید و در صدد درمان برآئید و سپس برای لیزر اقدام کنید تا بتوانید نتیجه درستی از لیزر موهای زائد بگیرید. 

* برای پاکسازی پوست صورت و فیشال تخصصی بهتر است از صحت و سلامت هورمونی خود اطلاع داشته باشید ، برخی از جوش ها و آکنه ها که هورمونی بوده و باید زیر نظر پزشک متخصص تحت مداوا قرار گرفته باشد. چرا که پاکسازی پوست به تنهایی در لایه های سطحی پوست کار کرده ، اما پزشک بیمار را تحت مداوای هورمونی از داخل بدن قرار می دهد. لذا برای کسب نتایج عالی از فیشال باید حتماً بررسی ها و مشاوره های لازم را انجام دهید.

عرق کردن و مراحل چرخه قاعدگی

توانایی بدن در عرق کردن می تواند کل چرخه را تغییر دهد . دمای پایه بدن در مرحله لوتیال ( فاز فعالیت جسم زرد ) (نیمه دوم چرخه قاعدگی ) افزایش پیدا می کند . محققان منوجه شدن که زنان در فاز لوتیال ، زمانی که در معرض دمای گرمتر قرار می گیرند ، در مقایسه با زمانی که انها در فاز فولیکولی هستند ( اولین نیمه چرخه قاعدگی ) تولید عرق در انها افزایش می یابد . این افزایش عرق نتنها در روی صورت بلکه در کل بدن مورد توجه بوده .

 

داشتن پوستی خشک تر از انچه باب میلمان است اتفاقی معمول و متداول است بخصوص در فصول سرد سال و اب وهوای خشک. داشتن پوست خشک می تواند هم ژنتیکی باشد و یا با افزایش سن ایجاد شود . التهاب پوست و پسوزیاریس و دیگر بیماریهای پوست ممکن است در دوره قبل از عادت ماهیانه شدت پیدا کند . پوست در پاسخ به تنوع هورمونهای مختلف در طول چرخه قاعدگی دچار تغییراتی می شود . افراد باید به این تغییرات از قبیل  شیوع آکنه ،ابرسانی پوست ، کشسانی و توانایی بهبود زخم در زمانهای مختلف چرخه قاعدگی توجه کنند . این پیگیری و توجه می تواند روی فاکتورهای دیگر زندگی مثل خواب و فشار عصبی تاثیر داشته و شرایطی را فراهم سازد تا بتوانید راهکارهایی برای مدیریت مشکلات پوستی در این دوره پیدا کنید .

شما عزیزان می توانید برای خدمات زیبایی و جوانسازی پوست نظیر هایفوتراپی ، لیزر موهای زائد ، آنزیم تراپی پوست ، پاکسازی پوست ، آراف تراپی ، میکرونیدلینگ ، مزوتراپی ، کربوکسی تراپی ، تزریق ژل ، تزریق بوتاکس ، مزوتراپی موی سر ، هیدرودرمی موی سر ، میکرودرم ابریژن و ... به بهترین کلینیک زیبایی در رشت مراجعه نموده ، از مشاوره با متخصصین بهره مند شوید و سپس به انتخاب و انجام خدمات زیبایی پوست و یا لیزر موهای زائد اقدام کنید تا بتوانید نتیجه ای عالی و مطلوب در جهت زیبایی پوست داشته باشید. مشاوره قبل از هر عملی ، تصمیم عاقلانه و کاربردی است . شماره تماس برای مشاوره رایگان و گرفتن نوبت 01333662196 و 09125396478 می باشد. 

کلینیک زیبایی آلما در رشت

مقالات مشابه


logo