تاثیر هورمون استروژن و پروژسترون روی پوست

اشتراک گذاری :

پوست یکی از بزرگترین و مهم ترین ارگان بدن است . پوست یک مانع فیزیکی و حفاظتی را شکل میدهد . دمای بدن را تنظیم میکند و مسیری برای خروج مایعاتی مانند عرق و چربی فراهم میکند . حالت استاندارد و نرمالی برای پوست وجود ندارد . همزمان با افزایش سن و عبور از مراحل مختلف ، حالت پوست هم تغییر میکند و با تغییرات اب و هوایی بیرون ، بیماری یا ناراحتی تغییرشکل میدهد . ممکن است به تغییرات پوستتان توجه کرده باشید . به ویژه تغییرات پوست صورت . با شروع سن بلوغ به علامتهای زیادی از جمله هورمونها از طریق گیرنده های متعدد پاسخ میدهد . پوست با غده های کوچکی به نام غده های چربی پوشیده شده و روغن مورد نیاز که را چربی نامیده میشود ترشح میکند تا پوستی سالم و شاداب داشته باشیم . روی این غده ها گیرنده هایی وجود دارد که به هورمونهایی از قبیل  استروژن و پروژسترون پاسخ میدهند. استروژن نام گروهی از هورمونهای جنسی زنانه است که در انسان در سیکل طبیعی تخمدان در مرحله فولیکولی از فولیکول در حال رشد و پس از مرحله فولیکولی از جسم زرد ازاد میشود . طی دوران بارداری مقدار زیادی از انواع استروژنها ترشح میشود . پروژسترون یکی دیگر از هورمونهای جنسی زنانه است که در طی چرخه تخمک گذاری طبیعی از جسم زرد ترشح میشود و قطع ان موجب شروع پریود شدن ، خونریزی از واژن به واسطه دفع لایه اضافه رحم میشود . در زمان بارداری نیز این هورمون ترشح میشود .مقدار اندکی هم از غده فوق کلیوی ازاد میشود .

 

هورمونها چگونه میتوانند باعث ایجاد پوست چرب شوند

بسیاری از تغییرات پوست که ممکن است در دوران بلوغ و بعدها در زندگی تجربه کنید مربوط به غده های کوچکی بنام غده های چربی هستند . این غده های چربی مواد روغنی بنام چربی تولید و ترشح میکنند . با اغاز سن بلوغ غده های چربی از نظر سایز و اندازه بزرگ میشوند و شروع به ترشح چربی میکنند و بیشترین چربی که ترشح میکنند بین سالهای پانزده تا سی و پنج سالگی است . در اصطلاح پزشکی در شرایطی که پوست خیلی چرب میشود میگویند چربی ناهنجار پوست یعنی ترشح زیاد چربی که خودش عوامل مختلفی دارد .

غدد چربی مانند بسیاری از بخشهای دیگر پوست گیرنده هایی دارند که توسط غدد جنسی تحت تاثیر قرار میگیرند این غدد به طور چشمگیری از اندروژنها که هورمونهای جنسی مردانه مثل تستسترون هستند اما در دو جنس زن و مرد وجود دارند تاثیر میگیرند .این اندروژنها تولید چربی در دوران بلوغ در هر دو جنس مرد و زن را افزایش می دهند . وقتی تعداد اندروژنهای بیشتری به گیرنده های روی غدد چربی متصل میشوند ، چربی بیشتری تولید میشود . این امر باعث میشود به طور قابل ملاحظه ای پوست چربتر شود و به سمت جوش زدن پیشرفت کند

 

تولید چربی در طول دوره قاعدگی ممکن است تغییر کند تاثیری که استروژن روی تولید چربی دارد هنوز واضح نیست . مشخص شده است که تولید استروژن بخصوص در دوزهای بالا سطح تولید چربی و فعالسازی غده را مختل میکند . اما درک اینکه چطور نوسانات طبیعی استروژن در تمام مدت چرخه عادت ماهیانه روی پوست تاثیر می گذارد دشوار می باشد . در تحقیقی روی زنانی با پوست چرب افزایش در تولید چربی در طول هفته قبل از عادت ماهیانه و همچنین در طول مدت هفته عادت ماهیانه اتفاق افتاد . هفته ای با پایین ترین سطح تولید چربی در طول دومین هفته چرخه عادت ماهیانه اتفاق افتاد . در زنانی که نوع پوستشان چرب نبود هیچ گونه تغییر مهمی در تولید چربی اندازه گیری نشد . ( به دلیل اینکه سطح هورمونی در این تحقیق اندازگیری نشده بود ، محققان قادر نبودند بگویند ایا تغییرات در روغنی بودن پوست به طور قطع مربوط به تغییرات سطح هورمون است یا نه .

عوامل بسیار دیگری در سطح چربی نقش ایفا میکنند . ژنتیک ، تغییرات فصلی ، میزان بالای در معرض نور خورشید قرار گرفتن ، استفاده بیش از حد یا عدم استفاده از محصولات مراقبتی پوست همه ی اینها می توانند در روغنی بودن پوست تاثیر بگذارند .

نگاهی عمیقتر به استروژن و اینکه چگونه در داشتن پوستی سالم تاثیر گذار است

اگرچه هنوز این موضوع که چقدر استروژن روی غدد چربی اثر گذار است واضح نیست . اما استروژن نقشی برجسته در کل سلامت پوست بازی میکند . استروژن با افزایش تولید کلاژن مرتبط است . افزایش ان باعث ایجاد پوستی سفت و صورتی شفاف میشود . در میزان ضخامت پوست ، رطوبت رسانی به پوست و بهبود زخم هم تاثیر چشمگیری دارد .

 

در مطالعه ای که روی دو پنجم زنان که خودشان نتایج را گزارش دادند ، مشاهده شد ، انها در زمان قاعدگی پوست خیلی حساسی دارند . گمان محققان این بود که این امر میتواند به دلیل سطح استروژن پایین در طول این دوره باشد .

محققان با استفاده از راههای مختلف تاثیر استروژن را با مقایسه زنان پیش از یائسگی که دارای سطح بالای استروژن هستند با زنان بعداز یائسگی که داری سطح پایینتری از استروژن هستند مورد مطالعه قرار دادند.  در این مطالعه یک سوم زنان پس از یائسگی و پیش از یائسگی ذکر کردند که با کاهش سطح استروژن دچار افزایش حساسیت پوستی شدند .

اکنه و چرخه قاعدگی

وقتی سطح اندروژنها بالا میرود ، تولید چربی افزایش پیدا میکند . در اینجا چربی میتواند با سلولهای مرده پوست تلفیق شود و باعث انسداد در ناحیه روزنه پوست شود . این انسداد روزنه می تواند همه چربیهای اضافه ای را که تولید میشود به دام بیاندازد و به شکل اکنه بروز کند . چربیهایی که منافذ را پر کرده اند یک مکان عالی برای رشد و زندگی باکتریها هستند . بطور خاصی اکنه ها عاشق تشکیل کلونی در این منافذ هستند . و باعث وخیم تر شدن شرایط پوست و ایجاد اکنه های التهابی میشوند .

 

اکنه های ولگاریس یکی از متداولترین ناراحتیهای پوستی هستند که به چرخه عادت ماهیانه مرتبط هستند . شیوع هورمونی مرتبط با عادت ماهیانه در مرحله قبل از عادت ماهیانه معمول تر است ( ده روز قبل از پریود بعلاوه روزهای خونریزی ) . دلیل اکنه های هورمونی هنوز کاملا مشخص نیست اما تئوریهایی در رابطه با ایجاد انها وجود دارد . محققان فکر میکنند  قبل از اینکه عادت ماهیانه اغاز شود ، استروژن کافی برای عملکرد ضد چربی وجود ندارد . بدون سطح استروژن بالا ، اندروژنها تولید چربی را افزایش میدهند که این امر باعث افزایش انسداد روزنه ها و محیط قابل سکنی برای اکنه های P میشوند. نظریه های دیگر پیشنهاد می کنند که آکنه های هورمونی باعث عدم تعادل میزان پروژسترون به استروژن میشود البته تحقیقات بیشتری مورد نیاز است .

زنان با چرخه قاعدگی که دارای اندروژنهای بالایی هستند مثل افرادی با سندرم تخمدان پلی کیستیک احتمال بیشتری دارند که دچار اکنه ، افزایش موهای زائد ، ریزش مو زنانه شوند . ترا جنسی ها هم ممکن است متوجه افزایشی در زخمهای اکنه ای در طول اولین سالی که تستسترون مصرف میکنند شوند . اما بعد از مدت زمان طولانی ممکن است این عارضه کاهش پیدا کند .

برخی افراد شاهد کاهش در بروز و شیوع اکنه در دوران کنترل بارداری هورمونی میشوند . این امر به این دلیل است که از قرصهای کنترل بارداری برای درمان اکنه استفاده می کنند . در قرصهای ضدبارداری استروژن مصنوعی در دوزهایی که مانع تخمک گذاری میشوند ارائه شده . وقتی تخمک گذاری اتفاق نمی افتد ، اندروژنهای تخمدانی تولید نمی شوند .

همه ی اکنه ها مربوط به عادت ماهیانه یا چرخه هورمونی نمی شوند . اکنه روی افراد در همه سن و جنسی تاثیر می گذارد  . ژنتیک، رژیم غذایی ، رویارویی با فشارهای عصبی می تواند همچنین روی آکنه اثر داشته باشد . البته در این زمینه نیاز به تحقیقات بیشتر است . درمان اکنه میتواند کمک کند تا اعتماد به نفس و کیفیت زندگی بهبود پیدا کند. شیوع آکنه ممکن است از نظر بهداشتی اهمیت نداشته باشد ولی اینکه چطور با دقت پوستتان را در روزهایی که حساسیت ان افزایش یافته درمان کنید بسیار مهم است .

عرق کردن و مراحل چرخه قاعدگی

توانایی بدن در عرق کردن می تواند کل چرخه را تغییر دهد . دمای پایه بدن در مرحله لوتیال ( فاز فعالیت جسم زرد ) (نیمه دوم چرخه قاعدگی ) افزایش پیدا میکند . محققان منوجه شدن که زنان در فاز لوتیال ، زمانی که در معرض دمای گرمتر قرار میگیرند ، در مقایسه با زمانی که انها در فاز فولیکولی هستند ( اولین نیمه چرخه قاعدگی ) تولید عرق در انها افزایش می یابد . این افزایش عرق نتنها در روی صورت بلکه در کل بدن مورد توجه بوده .

 

داشتن پوستی خشک تر از انچه باب میلمان است اتفاقی معمول و متداول است بخصوص در فصول سرد سال و اب وهوای خشک. داشتن پوست خشک میتواند هم ژنتیکی باشد و یا با افزایش سن ایجاد شود . التهاب پوست و پسوزیاریس و دیگر بیماریهای پوست ممکن است در دوره قبل از عادت ماهیانه شدت پیدا کند . پوست در پاسخ به تنوع هورمونهای مختلف در طول چرخه قاعدگی دچار تغییراتی میشود . افراد باید به این تغییرات از قبیل  شیوع اکنه ،ابرسانی پوست ، کشسانی و توانایی بهبود زخم در زمانهای مختلف چرخه قاعدگی توجه کنند . این پیگیری و توجه میتواند روی فاکتورهای دیگر زندگی مثل خواب و فشار عصبی تاثیر داشته و شرایطی را فراهم سازد تا بتوانید راهکارهایی برای مدیریت مشکلات پوستی در این دوره پیدا کنید .

اگر می خواهید لیزر موهای زائد در کلینیک زیبایی در رشت انجام دهید و در عین حال مشکل هورمونی دارید ، حتماً ابتدا با پزشک مشورت کرده ، آزمایش های مربوطه را انجام دهید و در صدد درمان برآئید و سپس برای لیزر اقدام کنید تا بتوانید نتیجه درستی از لیزر موهای زائد بگیرید. 

کلینیک زیبایی آلما در رشت ارائه دهنده خدمات زیبایی و جوانسازی پوست نظیر هایفوتراپی ، لیزر موهای زائد ، آنزیم تراپی پوست ، پاکسازی پوست ، آراف تراپی ، میکرونیدلینگ ، مزوتراپی ، کربوکسی تراپی ، تزریق ژل ، تزریق بوتاکس ، مزوتراپی موی سر ، هیدرودرمی موی سر ، میکرودرم ابریژن و ... می باشد. شماره تماس برای مشاوره رایگان و گرفتن نوبت 01333662196 و 09125396478 می باشد. 

کلینیک زیبایی آلما در رشت

مقالات مشابه


logo