تاثیر سیگار برسلامت پوست و مو

اشتراک گذاری :

یک عامل مضر محیطی برای پوست نور افتاب و عامل مهم دیگر استعمال دخانیات بخصوص سیگار می باشد که علاوه بر اثرات تهدیدکننده بر ارگانهای داخلی از جمله قلب ، ریه و مغز منجر به پیری زودرس پوست شده و همین امر سبب کاهش کیفیت و کمیت زندگی در افراد سیگاری میشود . همانطور که میدانید سیگار حاوی چهارهزار نوع ماده شیمیایی سرطانزاست که میتواند به کلاژن و الاستین اسیب بزند .

کلاژن یک پلی پپتید حاوی ترکیبی از اسیدهای امینه مانند پرولین و گلاسین است که در تمام بافتهای همبند ، غضروف ، استخوان و پوست وجود دارد . این ماده به طور طبیعی در بدن انسان تولید میشود . و با بالا رفتن سن سرعت و کیفیت تولید ان کاهش می یابد . سیگار کشیدن و حتی در معرض دود سیگار قرار گرفتن ، با اسیب زدن به بافت همبند که اساس نمای ظاهری پوست را تشکیل میدهد ، باعث چین و چروک ان میشود . این پدیده ممکن است ده سال یا بیشتر طول بکشد . برخی معتقدند که سیگار باعث تنگ شدن رگها و در نتیجه کاهش خون رسانی به پوست میشود . خون رسانی کمتر یعنی نرسیدن اکسیزن و مواد مغذی کافی به پوست . وقتی اکسیزن و مواد مغذی کافی به رگهای خونی نمیرسد ، پوست زرد ، کدر و مرده میشود لک و علایم پیری خیلی زودتر از افراد غیر سیگاری پدیدار میشود .

در حین سیگار کشیدن به دلیل انقباض عضلات دور لب و کناره چشم در این نواحی چروکهای دینامیک زودرس ایجاد میشود .

سیگار یا هر نوع ماده دخانی دیگر به علت وجود نیکوتین و مونواکسید کربن مانع ترمیم پوست میشود .

ریزش مو ، خاکستری و در نهایت سفید شدن مو از عوارضی است که در افراد سیگاری کم سن و سال دیده میشود .

لکهای پوستی ، جوشهای سرسیاه ، نازک شدن پوست و رگهای برامده ، کاهش چربی زیر پوستی ، گود افتادگی گونه و کاسه چشم ، خطوط عمیق پوستی از عوارضی است که متاسفانه یک فرد سیگاری از ان رنج میبرد .

با اسیب به الاستین قابلیت ارتجاعی پوست از بین میرود و باعث تحلیل عضلات و آویزان شدن پوست به خصوص در ناحیه سینه و بازو افراد سیگاری میشود .

بیماری صدف یا پسوزیاریس بیماری پوستی وابسته به سیستم ایمنی میباشد که باعث بروز پوسته های نقره ای ضخیم در ارنج و زانو شده که در صورت کنده شدن زیر ان نقاط خونریزی شده دیده میشود . البته این بیماری انواع مختلف دارد که محل پوسته ها بر حسب نوع متفاوت میباشد . در سیگاریها این بیماری به دلیل تاثیر اجزای سمی سیگار بر سیستم ایمنی شدیدتر است و خطر ابتلا به ان دو سه برابر بیشتر است .

سیگار عامل خطر مهمی برای ایجاد یک بیماری خود ایمنی و عروقی بنام برگر است . در این بیماری با ایجاد تنگی عروق شریانها و وریدهای کوچک مسدود شده و منجر به ایجاد زخمهای پوستی در انگشتان پا میشود . انسداد عروق ایجاد شده با پیشرفت بیماری منتهی به قطع پا میشود .

عجیب انکه بنظر میرسد تعداد افراد سیگاری بویژه خانمها که به مراقبت و جوان سازی پوست خود اهمیت میدهند رو به افزایش است . چه بسیارند خانمهایی که ساعتها وقت خود را در سالنهای زیبایی یا کلینیکهای لیزر صرف میکنند ، ولی در عین حال سیگار هم میکشند . اگر میخواهید مسنتر از انچه هستید نشان دهید سیگار بکشید .

شاید هیچ راهی برای دستیابی به چشمه جوانی وجود نداشته باشد اما قطعا راههایی هستند که انسانها را پیرتر میکنند. سیگار کشیدن یکی از همین راهاست که روی پوست ، مو و دندانها تاثیر منفی میگذارد و افراد را پیرتر میکند . حتی مسایل مهمتر مانند قدرت باروری ، قوای قلب ، ریه ها و استخوانها نیز از سیگار تاثیر میپذیرند .

كلینیك زیبایی آلما - رشت

مقالات مشابه


logo