تاثیر سیگار برسلامت پوست و مو

اشتراک گذاری :

تاثیر سیگار بر سلامت پوست و مو

یک عامل مضر محیطی برای پوست نور آفتاب و عامل مهم دیگر استعمال دخانیات بخصوص سیگار می باشد که علاوه بر اثرات تهدید کننده بر ارگانهای داخلی از جمله قلب ، ریه و مغز منجر به پیری زودرس پوست شده و همین امر سبب کاهش کیفیت و کمیت زندگی در افراد سیگاری می شود . دندان های زرد ، تغییر رنگ پوست به صورت رنگ پریده یا زرد ، تیرگی و کبودی پوست لب ، چروک اطراف لب ، پیری زودرس ، کشیدگی پوست و ... همگی از نشانه های افراد سیگاری است که در صورت مصرف در درازمدت صدمات جبران ناپذیری به بدن می زند. همانطور که می دانید سیگار حاوی چهار هزار نوع ماده شیمیایی سرطان زاست که می تواند به کلاژن و الاستین آسیب بزند .

کلینیک زیبایی در رشت

سیگار و پیری زودرس

کلاژن یک پلی پپتید حاوی ترکیبی از اسیدهای آمینه مانند پرولین و گلاسین است که در تمام بافتهای همبند ، غضروف ، استخوان و پوست وجود دارد . این ماده به طور طبیعی در بدن انسان تولید میشود . و با بالا رفتن سن سرعت و کیفیت تولید آن کاهش می یابد . سیگار کشیدن و حتی در معرض دود سیگار قرار گرفتن ، با آسیب زدن به بافت همبند که اساس نمای ظاهری پوست را تشکیل می دهد ، باعث چین و چروک آن می شود . این پدیده ممکن است ده سال یا بیشتر طول بکشد . برخی معتقدند که سیگار باعث تنگ شدن رگها و در نتیجه کاهش خون رسانی به پوست می شود . خون رسانی کمتر یعنی نرسیدن اکسیژن و مواد مغذی کافی به پوست . وقتی اکسیژن و مواد مغذی کافی به رگهای خونی نمی رسد ، پوست زرد ، کدر و مرده می شود لک و علایم پیری خیلی زودتر از افراد غیر سیگاری پدیدار می شود .

کلینیک زیبایی در رشت

عوارض سیگار کشیدن :

عوارض و آسیب های ناشی از سیگار کشیدن روی پوست از سنین 25 سالگی خود را نشان می دهد. پوست هر 28 روز یکبار نیاز به بازسازی دارد ، اما در افراد سیگاری در طی بازسازی و ایجاد سلولهای تازه پوستی اختلال ایجاد شده ، سلولهای پوستی با سایز بزرگتر و بدون نظم و قاعده رشد کرده و رشد کمتری نسبت به قبل خواهند داشت. فعالیت فیبروبلاست که پروتئین کلاژن و الاستین را می سازند کم شود ، لذا ساخت این پروتئین های موثر روی جوانی و زیبایی کاسته شده ، و در نتیجه پیری زودرس به سراغ انسان می آید. همچنین ، مولکولهای نگهدارنده رطوبت که وظیفه مرطوب نگه داشتن پروتئین های کلاژن و الاستین را در بدن دارند ، به طور قابل توجهی کاهش می یابد. علاوه بر این ، سلولهای دفاعی پوست که نقش محافظت از پوست در برابر آلودگی ها و آسیب ها را دارند ، در افراد سیگاری در سنین بالاتر به نصف کاهش یافته و در مقابل نور آفتاب کمتر نیز می شوند. فیبر کلاژن با مسئولیت خاصیت ارتجاعی پوست ، بعد از گذشت چند سال از مصرف سیگار ، ضخیم تر شده و این خاصیت بتدریج کاهش می یابد. فیبر الاستین هم با مسئولیت انعطاف پذیری پوست ، شل شده و به آسانی قابل شکستن می شود و با کم شدن تعداد مواجه می شود. افزایش تولید ملانین در نقاط کوچک با عنوان خال پیری شکل می گیرد ، با توجه به این که هر ده سال 20 درصد سلولهای سازنده ملانین کم می شود.

- سیگار باعث می شود تا ذخیره ویتامین A در بدن کم شود در حالیکه که این ویتامین نقش مهمی در برابر محافظت و مراقبت از پوست در مقابل عوامل بیماری زا خصوصاً دود سیگار دارد. از وظایف این ویتامین در بدن انسان، کمک کردن به ساخت و رشد سلولهای پوستی سالم ، پاکسازی پوست و مراقبت در برابر عفونت ، باکتری و آلودگی ، رفع چین و چروک ، از بین بردن لکه های پوستی و درخشان شدن پوست ، کمک به بازسازی سلولی ، رفع آکنه و ... می باشد. با توجه به اینکه ویتامین A برای بدن بسیار مهم است ، پس با سیگار کشیدن در روند کار آن اختلال ایجاد نکنیم.

- سیگار مانع از تعریق درست و خنک شدن پوست دارد. تعریق و عرق کردن برای سلامت پوست بسیار مهم است. عرق حاوی مواد معدنی ، نمک و اوره است و از فواید آن می توان به کاهش احتمال ابتلا به آکنه اشاره داشت که در روند عرق کردن ، مواد مضر نظیر باکتری عامل جوش از بدن خارج می شوند. تعریق مقادیر زیادی از این مواد زیان آور ، چربی های اضافی ، ناخالصی ها و آلودگی ها را از بدن و خصوصاً از پوست خارج می سازد و در حقیقت یک نوع سم زدایی بدن محسوب می شود. همچنین از وظایف دیگر عرق کردن ، تنظیم کردن حرارت بدن است ، در دماهای بالا ، غدد عرق فعال شده و تبخیر رطوبت از سطح پوست ، باعث می شود تا خنکی در سطح بدن ایجاد شود که همه این عوامل تاثیرگذار روی عملکرد پوست ، توسط سیگار مختل می شود.

- سیگار کشیدن خود باعث چین و چروک پوست گشته و در حین سیگار کشیدن ، دهان و چشم ها جمع می شود که کم کم باعث شده خطوط اطراف دهان و چشم شکل گیرد و  به دلیل انقباض عضلات دور لب و کناره چشم در این نواحی چروکهای دینامیک زودرس ایجاد می شود . همچنین سیگار با انتشار مواد شیمیایی در بدن سبب خشکی و سپس خارش پوست شده که در نهایت به تخریب پوست و پیری زودرس می انجامد.

کلینیک زیبایی در رشت

- سیگار یا هر نوع ماده دخانی دیگر به علت وجود نیکوتین و مونواکسید کربن منجر به راش و مشکلات پوستی شده و مانع ترمیم پوست می شود . نیکوتین باعث کوچک شدن رگ های خونی لایه بیرونی پوست شده ، بعلاوه ارسال مواد مغذی و اکسیژن پوست را کاهش می دهد ، لذا با توجه به اینکه مواد مغذی و اکسیژن برای تغذیه پوست بسیار ضروری می باشد ، در نتیجه با کاهش این موارد ، سلامت پوست در خطر می افتد.

- ریزش مو از نوع الگوی مردانه ، خاکستری و در نهایت سفید شدن مو از عوارضی است که در افراد سیگاری کم سن و سال دیده می شود .

- لکهای پوستی ، جوشهای سرسیاه ( معروف به جوش سیگاری ها یا جوش غیرالتهابی) ، نازک شدن پوست و رگهای برآمده ، کاهش چربی زیر پوستی ، گود افتادگی گونه و کاسه چشم ، تیره شدن و کدورت پوست ، آکنه ، زگیل تناسلی ، خطوط عمیق پوستی از عوارضی است که متاسفانه یک فرد سیگاری از آن رنج می برد . چهره افراد سیگاری کم کم با مصرف بیشتر تبدیل می شود به چهره ای اخمو و خشن که دارای چروک و خطوط پوستی فراوان با عمق زیاد بوده و بیشتر از سن خود نشان داده می شوند.

- با آسیب به الاستین قابلیت ارتجاعی پوست از بین می رود و باعث شل شدن پوست ، تحلیل عضلات و آویزان شدن پوست به خصوص در ناحیه سینه و بازو افراد سیگاری می گردد .در درمان افتادگی و شلی پوست ، روشهای کلینیکی بسیاری می توان معرفی کرد نظیر هایفوتراپی و آراف تراپی که با لیفت صورت باعث جوانسازی پوست و از بین رفتن شلی پوست می شوند. اما همه این روشها در صورتی پاسخ مناسب و مطلوب می دهد که سیگار را ترک کرده و زندگی را با روال عادی ادامه دهید.

کلینیک زیبایی در رشت

- کاهش سرعت بهبود بیمار بعد از انجام جراحی : جراحی زیبایی مانند کشیدن پوست در این افراد درصد موفقیت کمتری دارد و عوارضی نظیر عفونت ، التهاب و قرمزی پوست، نکروز یا بافت مردگی ، و ... را به دنبال دارد .

- سرطان پوست : به دلیل وجود سموم زیاد در سیگار ، تغییر در سیستم متابولیسم فرد سیگاری ایجاد می شود که عدم توانایی در ترمیم آسیب ها از عوارض مهم آن می باشد. فرد سیگاری با مواد شیمیایی به تعداد 7000 نوع در ارتباط بوده که 250 نوع آن سمی و 70 نوع آن سرطان زا و شناخته شده هستند که سرطان غیرملانومای پوستی از آن جمله است. آمارها نشان می دهد ، سیگار کشیدن مسئول بیش از یک چهارم کل مرگ و میرهای در اثر سرطان در دنیا می باشد و علاوه بر خود شخص روی افراد در معرض دود سیگار نیز تاثیر منفی داشته و آنان را نیز دچار انواع بیماری های ریوی و ... می کند.

- بیماری صدف یا پسوزیاریس بیماری پوستی وابسته به سیستم ایمنی می باشد که باعث بروز پوسته های نقره ای ضخیم در آرنج و زانو شده که در صورت کنده شدن زیر آن نقاط خونریزی شده دیده می شود . البته این بیماری انواع مختلف دارد که محل پوسته ها بر حسب نوع متفاوت می باشد . در سیگاریها این بیماری به دلیل تاثیر اجزای سمی سیگار بر سیستم ایمنی شدیدتر است و خطر ابتلا به آن دو سه برابر بیشتر است .

- سیگار عامل خطر مهمی برای ایجاد یک بیماری خود ایمنی و عروقی بنام برگر است . در این بیماری با ایجاد تنگی عروق شریانها و وریدهای کوچک مسدود شده و منجر به ایجاد زخمهای پوستی در انگشتان پا می گردد . انسداد عروق ایجاد شده با پیشرفت بیماری منتهی به قطع پا می شود .

* عجیب آنکه بنظر می رسد تعداد افراد سیگاری بویژه خانمها که به مراقبت و جوان سازی پوست خود اهمیت می دهند رو به افزایش است . چه بسیارند خانمهایی که ساعتها وقت خود را در بهترین کلینیک زیبایی در رشت سالنهای زیبایی یا و کلینیک لیزر موهای زائد صرف می کنند ، ولی در عین حال سیگار هم می کشند . اگر می خواهید مسن تر از آنچه هستید نشان دهید سیگار بکشید .

 کلینیک زیبایی در رشت

فواید ترک سیگار :

20 دقیقه که از ترک سیگار گذشت ، ضربان قلب به طور محسوسی کاهش می یابد. 12 ساعت که گذشت ، سطح گاز مونوکسید کربن خون (که بسیار مضر است) به حد نرمال بر می گردد. چند هفته که گذشت ، ریه ها و گردش خون عملکرد بهتری پیدا می کنند و در حدود چند ماه بعد سرفه و تنگی نفس نیز کاهش خواهد یافت. اما طی چند سال آینده ، امکان خطر سکته مغزی ، مرگ و میر ناشی از سرطان ریه ، ابتلا به مشکلات قلب و عروق و بسیاری از بیماری ها به حداقل ممکن می رسد.

کلام آخر :

شاید هیچ راهی برای دستیابی به چشمه جوانی وجود نداشته باشد اما قطعاً راه هایی هستند که انسانها را پیرتر می کنند. سیگار کشیدن یکی از همین راه هاست که روی پوست ، مو و دندانها تاثیر منفی می گذارد و افراد را پیرتر می کند . حتی مسایل مهمتر مانند قدرت باروری ، قوای قلب ، ریه ها و استخوانها نیز از سیگار تاثیر می پذیرند . بالاترین نعمت خداوند برای انسان سلامتی و زیبایی می باشد که از بین رفتن یا آسیب رساندن به آن زندگی را تحت تاثیر قرار می دهد. پس بهتر است مصرف سیگار را کنار گذاشته تا هم از عوارض و آسیب های آن در امان مانده و هم سلامتی و زیبایی خود را در خطر نیندازید. پس از ترک سیگار ، می توانید از کرم های حاوی آنتی اکسیدان برای بهبود زیبایی ظاهری پوست و از کرم ضد آفتاب در هنگام بیرون رفتن از خانه استفاده کنید. توصیه پزشکان برای رفع نشانه های پوستی سیگار لیزردرمانی و لایه برداری و پاکسازی پوست می باشد.

کلینیک زیبایی آلما در رشت با تکنولوژی های نوین جزء به روزترین و کارآمدترین کلینیک زیبایی در سطح رشت و استان جهت انجام امور زیبایی بانوان می باشد. خدمات مربوط به کلینیک زیبایی آلما ، هایفوتراپی ، پارافین تراپی ، لیزر موهای زائد ، آنزیم تراپی پوست ، پاکسازی پوست ، تزریق ژل ، تزریق بوتاکس ، آراف تراپی ، میکرونیدلینگ ، مزوتراپی ، هیدرودرمی موی سر ،کربوکسی تراپی ، مزوتراپی موی سر و  ... می باشد.

شماره تماس : 01333662196 و واتس اپ 09125396478

اینستاگرام : alma.skin.care

كلینیك زیبایی آلما در رشت

مقالات مشابه


logo