تاثیر سیگار برسلامت پوست و مو

اشتراک گذاری :

تاثیر سیگار بر سلامت پوست و مو

یک عامل مضر محیطی برای پوست نور آفتاب و عامل مهم دیگر استعمال دخانیات بخصوص سیگار می باشد که علاوه بر اثرات تهدید کننده بر ارگانهای داخلی از جمله قلب ، ریه و مغز منجر به پیری زودرس پوست شده و همین امر سبب کاهش کیفیت و کمیت زندگی در افراد سیگاری می شود . همانطور که می دانید سیگار حاوی چهار هزار نوع ماده شیمیایی سرطان زاست که می تواند به کلاژن و الاستین آسیب بزند .

سیگار و پیری زودرس

کلاژن یک پلی پپتید حاوی ترکیبی از اسیدهای آمینه مانند پرولین و گلاسین است که در تمام بافتهای همبند ، غضروف ، استخوان و پوست وجود دارد . این ماده به طور طبیعی در بدن انسان تولید میشود . و با بالا رفتن سن سرعت و کیفیت تولید آن کاهش می یابد . سیگار کشیدن و حتی در معرض دود سیگار قرار گرفتن ، با آسیب زدن به بافت همبند که اساس نمای ظاهری پوست را تشکیل می دهد ، باعث چین و چروک آن می شود . این پدیده ممکن است ده سال یا بیشتر طول بکشد . برخی معتقدند که سیگار باعث تنگ شدن رگها و در نتیجه کاهش خون رسانی به پوست میشود . خون رسانی کمتر یعنی نرسیدن اکسیزن و مواد مغذی کافی به پوست . وقتی اکسیژن و مواد مغذی کافی به رگهای خونی نمی رسد ، پوست زرد ، کدر و مرده میشود لک و علایم پیری خیلی زودتر از افراد غیر سیگاری پدیدار میشود .

عوارض سیگار کشیدن :

- سیگار با انتشار مواد شیمیایی در بدن سبب خشکی و سپس خارش پوست شده که در نهایت به تخریب پوست و پیری زودرس می انجامد.

- در حین سیگار کشیدن به دلیل انقباض عضلات دور لب و کناره چشم در این نواحی چروکهای دینامیک زودرس ایجاد می شود .

- سیگار یا هر نوع ماده دخانی دیگر به علت وجود نیکوتین و مونواکسید کربن مانع ترمیم پوست می شود .

- ریزش مو ، خاکستری و در نهایت سفید شدن مو از عوارضی است که در افراد سیگاری کم سن و سال دیده می شود .

- لکهای پوستی ، جوشهای سرسیاه ، نازک شدن پوست و رگهای برآمده ، کاهش چربی زیر پوستی ، گود افتادگی گونه و کاسه چشم ، تیره شدن و کدورت پوست ، آکنه ، زگیل تناسلی ، خطوط عمیق پوستی از عوارضی است که متاسفانه یک فرد سیگاری از آن رنج می برد .

- با آسیب به الاستین قابلیت ارتجاعی پوست از بین می رود و باعث شل شدن پوست ، تحلیل عضلات و آویزان شدن پوست به خصوص در ناحیه سینه و بازو افراد سیگاری می گردد .

- کاهش سرعت بهبود بیمار بعد از انجام جراحی : جراحی زیبایی مانند کشیدن پوست در این افراد درصد موفقیت کمتری دارد و عوارضی نظیر عفونت ، التهاب و قرمزی پوست، نکروز یا بافت مردگی ، و ... را به دنبال دارد .

- سرطان پوست : به دلیل وجود سموم زیاد در سیگار ، تغییر در سیستم متابولیسم فرد سیگاری ایجاد می شود که عدم توانایی در ترمیم آسیب ها از عوارض مهم آن می باشد. فرد سیگاری با مواد شیمیایی به تعداد 7000 نوع در ارتباط بوده که 250 نوع آن سمی و 70 نوع آن سرطان زا هستند.

- بیماری صدف یا پسوزیاریس بیماری پوستی وابسته به سیستم ایمنی می باشد که باعث بروز پوسته های نقره ای ضخیم در آرنج و زانو شده که در صورت کنده شدن زیر آن نقاط خونریزی شده دیده می شود . البته این بیماری انواع مختلف دارد که محل پوسته ها بر حسب نوع متفاوت می باشد . در سیگاریها این بیماری به دلیل تاثیر اجزای سمی سیگار بر سیستم ایمنی شدیدتر است و خطر ابتلا به آن دو سه برابر بیشتر است .

- سیگار عامل خطر مهمی برای ایجاد یک بیماری خود ایمنی و عروقی بنام برگر است . در این بیماری با ایجاد تنگی عروق شریانها و وریدهای کوچک مسدود شده و منجر به ایجاد زخمهای پوستی در انگشتان پا می گردد . انسداد عروق ایجاد شده با پیشرفت بیماری منتهی به قطع پا می شود .

* عجیب آنکه بنظر می رسد تعداد افراد سیگاری بویژه خانمها که به مراقبت و جوان سازی پوست خود اهمیت می دهند رو به افزایش است . چه بسیارند خانمهایی که ساعتها وقت خود را در سالنهای زیبایی یا کلینیک زیبایی و کلینیک لیزر موهای زائد صرف می کنند ، ولی در عین حال سیگار هم می کشند . اگر می خواهید مسن تر از آنچه هستید نشان دهید سیگار بکشید .

 

کلام آخر :

شاید هیچ راهی برای دستیابی به چشمه جوانی وجود نداشته باشد اما قطعاً راههایی هستند که انسانها را پیرتر می کنند. سیگار کشیدن یکی از همین راه هاست که روی پوست ، مو و دندانها تاثیر منفی میگذارد و افراد را پیرتر می کند . حتی مسایل مهمتر مانند قدرت باروری ، قوای قلب ، ریه ها و استخوانها نیز از سیگار تاثیر می پذیرند .

بالاترین نعمت خداوند برای انسان سلامتی و زیبایی می باشد که از بین رفتن یا آسیب رساندن به آن زندگی را تحت تاثیر قرار می دهد. پس بهتر است مصرف سیگار را کنار گذاشته تا هم از عوارض و آسیب های آن در امان مانده و هم سلامتی و زیبایی خود را در خطر نیندازید.

پس از ترک سیگار ، می توانید از کرم های حاوی آنتی اکسیدان برای بهبود زیبایی ظاهری پوست و از کرم ضد آفتاب در هنگام بیرون رفتن از خانه استفاده کنید. توصیه پزشکان برای رفع نشانه های پوستی سیگار لیزردرمانی و لایه برداری و پاکسازی پوست می باشد.

کلینیک زیبایی آلما در رشت با تکنولوژی های نوین جزء به روزترین و کارآمدترین کلینیک زیبایی در سطح رشت و استان جهت انجام امور زیبایی بانوان می باشد. خدمات مربوط به کلینیک زیبایی آلما ، هایفوتراپی ، پارافین تراپی ، لیزر موهای زائد ، آنزیم تراپی پوست ، پاکسازی پوست ، تزریق ژل ، تزریق بوتاکس ، آراف تراپی ، میکرونیدلینگ ، مزوتراپی ، هیدرودرمی موی سر ،کربوکسی تراپی ، مزوتراپی موی سر و  ... می باشد.

كلینیك زیبایی آلما در رشت

مقالات مشابه


logo