بررسی تاثیر هایفوتراپی و جراحی در لیفت صورت

اشتراک گذاری :

با افزایش سن و تغییرات دژاتیو بافتهای صورت ، به شکل کوچک شدن حجم استخوانی جمجمه ، کم حجم شدن بافتهای نرم از جمله عضلات صورت ، از دست رفتن چربی زیر پوستی ، نازک شدن پوست و از طرف دیگر جاذبه زمین در طی سالهای طولانی عمر باعث افتادگی بافتها و عضلات صورت شده و همانند لباس گشادی که بر تن فرد نحیفی می کنیم ، پوست نیز بر روی حجم کمتر عضله و استخوان صورت حالت افتادگی پیدا می کند . معمولا علائم افتادگی صورت از سنین چهل سالگی شروع می شود و قبل از پنجاه سالگی این علایم بارز می شود . در حال حاضر رفع این نواقص با روشهای مختلفی انجام می گردد . مثل تزریق بوتاکس ، بوتاکس ، لیزر درمانی ، تزریق ژل ، هایفوتراپی ، لیزر اندولیفت ، تزریق چربی ، آنزیم تراپی پوست ، کربوکسی تراپی و جراحی و .... با توجه به شدت افتادگی پوست سن و شرایط فرد مورد نظر هر کدام از روشهای گفته شده کاربرد دارند . در این  مقاله با بررسی دو روش هایفوتراپی و جراحی ، تاثیر این دو روش را در لیفت افتادگی صورت بررسی می کنیم. و اینکه آیا هایفو میتواند جای جراحی را در درمان افتادگیها بگیرد .

هایفوتراپی :

امواج فراصوت اولتراسوند در هایفوتراپی که عمدتاً برای درمان تومورها از ان استفاده می شده پوست را تحریک به ساخت کلاژن و الاستین می کند . در سال 2008 برای اولین بار از این امواج برای زیبایی پوست استفاده کردند و در سال2009 از طرف سازمان غذا و دارو FDA برای لیفت ابرو تایید شد و در سال 2014 برای بهبود خطوط چین و چروک سینه و گردن مورد تایید FDA قرار گرفت . آزمایشات بالینی موثر و ایمن بودن این روش را در درمان لیفت صورت اثبات کردند .

زمانی که سلولها در مواجه با امواج هایفو قرار می گیرند پوست گرم می شود و سلولها به دمای معینی می رسند و دچارآاسیب سلولی می شوند این امر ممکن است ناخوشایند به نظر برسد ، اما این آسیب در واقع سلولها را تحریک به ساخت کلاژن و الاستین بیشتر می کند . در نتیجه این امر پوست ترمیم می شود . بیست درصد نتیجه بلافاصه مشخص است و نتیجه نهایی معمولاً چند ماه بعد اثر خود را نشان می دهد . در این روش پرتوهای فراصوت با فرکانس بالا روی یک بافت خاص زیر پوست متمرکز می شوند و اسیبی به لایه های بالایی پوست و بافت مجاور نمی رسد .

هیئت جراحی زیبایی آمریکا در زمینه درمان های زیبایی اولتراسوند غیرجراحی نظیر هایفوتراپی می گوید : هایفوتراپی باعث سفت شدن پوست صورت و گردن ، لیفت ابرو و پلک ، لیفت صورت و گونه ، از بین بردن چروک های زیر روی صورت و ... می باشد. البته نوع امواج التراسوند که در سونوگرافی پزشکی استفاده می شود با هایفوتراپی متفاوت بوده  ، بدین صورت که هایفوتراپی با امواج دارای انرژی بالاتر مناطق خاص صورت را هدف قرار می دهد.

برای انجام هایفوتراپی ، متخصص ناحیه موردنظر را تمیز کرده ، سپس با زدن ژل ادامه می دهد. با استفاده از یک دستگاه دستی هایفو ، امواج فراصوت را در فواصل کوتاه روی پوست منتظر می کنند که بنا به ناحیه مورد نظر بین 30 تا 90 دقیقه زمان می برد. هایفو معمولاً بدون درد بوده با با درد اندک و قابل تحمل می باشد که نیاز به بی حسی نداشته و عوارضی نیز بروز پیدا نمی کند. افراد بعد از اتمام کار می توانند به فعالیت های روزانه خود برگردند ، به شرط اینکه زیر نور مستقیم خورشید قرار نگیرند.

آیا نتایج هایفوتراپی اثربخش است ؟

در یک بررسی در سال 2018 ، تعداد 231 نفر مورد مطالعه قرار گرفتند که برای درمان با هایفوتراپی در زمینه سفت کردن پوست ، محققین به این نتیجه رسیدند که این روش بسیار ایمن و البته اثربخش می باشد. بنا به گفته هیئت جراحی زیبایی آمریکا ، سفت کردن پوست با امواج فراصوت در حدود 2 تا 3 ماه بعد نتایج مثبت و چشمگیری داشته و مراقبت درست و خوب از پوست در اثربخشی این نتایج تا بیش از یکسال کمک کننده است. در تحقیق دیگری در کشور کره روی افرادی که برای رفع چروک صورت ، گونه و دور دهان داشتند، همه افراد بعد از 12 هفته ، بازگشت خاصیت ارتجاعی پوست را شاهد بودند و نواحی تحت درمان به طرز قابل توجهی بهبود یافته و چروکها از بین رفتند.

طبق گزارش انجمن جراحی پلاستیک و زیبایی در آمریکا ، روش های غیر جراحی برای زیبایی و جوانسازی و لیفت صورت محبوبیت و رواج زیاد یافته که در سال 2017 تا حدود 4 درصد افزایش داشته است. این درمان ها نسبت به گزینه های جراحی دارای دوره نقاهت کوتاه یا بدون دوره نقاهت بوده ، ولی به اندازه نتایج جراحی دارای نتیجه چشمگیر و دوام بالا نیست . به همین دلیل است که متخصصان پوست هایفوتراپی را فقط برای علائم خفیف تا متوسط یا همان اوایل دوره پیری پوست مناسب و مطلوب می دانند. مراجعه به بهترین کلینیک زیبایی در رشت و انجام مشاوره گامی مهم برای انجام هایفوتراپی و دیگر خدمات زیبایی نظیر آراف تراپی ، میکرونیدلینگ ، مزوتراپی و ... می باشد.

جراحی لیفت صورت :

جراحی های لیفت صورت کلاسیک معمولا در موارد افتادگی شدیدتر در نیمه تحتانی صورت در سنین بالای پنجاه سال کاربرد دارد . انجام زودتر از این سن اینگونه جراحیها اثر بخش نمی باشد . در سنین بالای پنجاه سال جراحی همراه با پیوند چربی در قسمتهای میانی صورت نتیجه بهتری خواهد داد که هر دو این جراحیها را میتوان در یک مرحله انجام داد . در حالی که هایفوتراپی در افراد بالای سی سال که افتادگی متوسط دارند و ریسک دوران ریکاوری مرتبط با جراحی را نمی خواهند گزینه مناسبی است و برای افرادی که دچار شلی و افتادگی شدید پوست هستند به خوبی عمل نمی کند .

مراحل جراحی لیفت صورت :

اولین مرحله در لیفت صورت بیهوشی عمومی یا آرامبخش داخل وریدی می باشد. مرحله دوم برش بنا بر درجه تغییری که باید صورت لیفت داشته باشد شامل لیفت صورت سنتی ، لیفت صورت با برش محدود یا لیفت گردن است. برش سنتی لیفت از خط مو در شقیقه ها شروع شده سپس تا اطراف گوش ادامه دارد و به سمت تحتانی پوست سر می رسد. برش دوم زیر چانه برای بهبود پوست گردن می باشد. لیفت گردن به رفع پوست شل شده گردن و افتادگی آن و نیز رفع چربی های جمع شده در زیر چانه می پردازد. لیفت گردن از لاله گوش شروع شده و به سمت پشت گوش رفته و به موهای پشت گوش پایان می یابد. در مرحله سوم بعد از برش های ایجاد شده با بخیه بسته شده و بسته به نوع بخیه جذبی بعد از چند روز از بین خودبخود از بین می رود و بخیه غیرجذبی هم از بعد از چندین روز از روی پوست کشیده می شود. چسب پوستی نیز گزینه دیگری برای بستن برش ها در جراحی است. البته خطوط ایجاد شده در اثر جراحی لیفت صورت در خطوط مو و خطوط طبیعی صورت و گوش به خوبی پوشانده می شوند. در نهایت نتایج لیفت صورت با کاهش تورم و کبودی بعد از جراحی حاصل می گردد که علاوه بر زیبایی و جوانی ، اعتماد به نفس فرد را نیز بالاتر می برد.

هایفوتراپی بهتر است یا جراحی لیفت صورت ؟

استفاده از هایفوتراپی نسبت به جراحی روشی بهتر است البته تا زمانی که فرد دچار افتادگی و شلی زیاد پوست نباشد زیرا این روش برخلاف جراحی که فرد زیر تیغ جراحی بوده و خطرات بیهوشی ، عفونت ، خونریزی ، لخته شدن خون ، درد و زخم و دوران نقاهت سخت بعد از جراحی را که دو الی چهارهفته می باشد ، را ندارد . هایفو نیاز به آمادگی خاص قبل از انجام کار ندارد . دوران نقاهت نداشته . نهایت عوارض آن قرمزی و تورم خفیف هست که بعد از چند ساعت برطرف می شود . هزینه ان نسبت به جراحی بسیار کم است . ولی ماندگاری آن نسبت به جراحی کم است و یک یا دو سال بعد دوباره باید درمان را تکرار کرد . درحالی که طبق مطالات انجام شده ماندگاری جراحی تا ده یا دوازده سال اثر خود را حفظ می کند . ولی با این احوال لیفت صورت چه با استفاده از نخ و چه با استفاده از تیغ جراحی صورت گیرد در مقایسه با هایفو عوارض بیشتری داشته و با توجه به ماندگار بودن ان افراد غالباً تمایل کمتری به انجام آن دارند . 

افزایش سن پس از جراحیهای جوانسازی نیز همچنان ادامه خواهد داشت و تغییرات دژاتیو و اتروفیک صورت همچنان روی خواهد داد به همین دلیل نتیجه ی کلیه روشهای جوانسازی از نظر مدت زمان محدود می باشد . در مورد لیفت صورت نتیجه معمولا تا ده سال با شما خواهد بود . در لیفت گردن این زمان کمتر است و در لیفت پیشانی کمترین زمان می باشد . باید در نظر داشت در صورتیکه انجام لیفت صورت زود هنگام نباشد و بموقع انجام شود معمولا فرد بعد از ده سال از نظر روانی با شرایط سنی خود هماهنگ می شود و به ندرت فردی برای انجام دوباره جراحی لیفت صورت مراجعه کند .

مشاوره با متخصصین کلینیک لیزر موهای زائد و خدمات زیبایی با شماره 01333662196 و واتس اپ 09125396478 و دایرکت اینستاگرام alma.skin.care امکانپذیر است. خدمات زیبایی نظیر هایفوتراپی ، پاکسازی پوست ، آنزیم تراپی پوست ، آراف تراپی ، مزوتراپی ، میکرونیدلینگ ، پارافین تراپی ، مزوتراپی مو ، هیدرودرمی مو ، ماساژ صورت و ...

کلینیک زیبایی آلما در رشت

مقالات مشابه


logo