چطور موهای سالم و خوش حالت داشته باشیم

اشتراک گذاری :

موها رشته های زیبا و خوش حالتی هستند که نقش مهمی در زیبایی افراد داشته و ماده اصلی تشکیل دهنده آنها نوعی پروتئین به نام کراتین ( مانند ناخن ) می باشد و سیزده درصد آن از آب تشکیل شده است. تار موها پوششی به نام کوتیکول دارند که پوشش خارجی مو می باشد که از روی هم قرار گرفتن سلولهای مرده تشکیل شده است . کوتیکولها در ماه پنجم بارداری تشکیل می شوند . و نقش اصلی آنها استحکام بخشیدن و مراقبت از موی سر است . وقتی موها رطوبت کافی ندارند کوتیکول باز می شود برای همین است که معمولاً بعداز حمام موها فر می شوند . محققان معتقدند مو جزو اعضای مفید برای انسان بحساب می آید از طریق مو هوا بهتر به بدن انسان می رسد . در نتیجه عضوی که بهتر هوا دریافت می کند سالم تر است . در این مقاله قصد داریم به بهداشت و سلامت مو بپردازیم .

همانطور که می دانیم ترمیم موهای آسیب دیده بسیار سخت تر از پیشگیری از آسیب رسیدن به آن است . رعایت نکات ساده روزانه به شما کمک می کند تا موهایی زیبا داشته باشید .

نکاتی برای داشتن مویی سالم :

* شستن منظم موها : پوست سر و مو به صورت طبیعی با سبوم ترشح شده از غدد سباسه پوست سر، نرم نگه داشته می شوند. این چربی پوست سر و مو را در برابر از دست دادن رطوبت مو محافظت کرده و به مو ظاهری درخشان و شفاف می دهد. جدا از چربی اضافی و سلولهای مرده پوست کف سر، مو در معرض آلودگی هایی چون گرد و غبار ، دوده ، ذرات کراتینی پوست یا پوسته و ... قرار می گیرد و نیاز به شستن و پاکیزگی دارد. شستن منظم موها با شامپوی مناسب به پاک شدن موها از این آلودگی ها کمک بسزایی می کند. همانگونه که پاکسازی پوست از سلولهای مرده  و سبوم و چربی ها برای مراقبت از پوست مهم و اساسی است ، شستشوی مرتب مو هم از نکات اصلی در مراقبت از مو می باشد.

* در انتخاب شامپو توجه داشته باشید : که ترکیباتی مثل آمونیوم لوریل سولفات یا سدیم لوریل سولفات در شامپو نبوده یا میزان آن کم باشد . این مواد باعث ایجاد کف در شامپو می شوند چنانچه غلظت این مواد در شامپو زیاد باشد سبب آسیب دیدن پوست و موی سر شده و چربی مفید موها را از بین می برد .

* نسبت بین مقدار مو و شامپو را رعایت کنید : شامپو زدن زیاد باعث خشکی مو شده و مواد معدنی ضروری برای مو چون کلسیم ، فسفر، نیتروژن و آهن را از بین می برد. برخی افراد تصور می کنند هر چه شامپوی بیشتری استفاده کنند موی تمیزتری خواهند داشت . در حالی که شستن موهای غرق در شامپو سخت و حتی در برخی موارد آبکشی درست غیرممکن می شود . اگر می خواهید مواد اضافی شامپو از موهایتان به خوبی پاک شود از مخلوط جوش شیرین و آب بعداز پایان استحمام استفاده کنید بگذارید پنج دقیقه روی موهایتان بماند و سپس آبکشی کنید . اگر تمایل دارید که بعد از حمام موهای لختی داشته باشید مخلوط آب و سرکه سیب یا آبلیمو را به مدت پنج دقیقه روی سر ماساژ دهید و سپس آبکشی کنید . سعی کنید همیشه رطوبت مو را حفظ کنید و هنگام شستن مو از آبی با دمای کمی بیشتر از دمای بدن استفاده کنید به عبارتی آب ولرم . برای جلوگیری از وز شدن مو قبل از حمام موها را روغن مالی کرده و خوب شانه بزنید می توانید از روغن هایی مثل نارگیل زیتون یا بادام شیرین استفاده کنید.

* بعد از حمام موهایتان را شانه نزنید: زیرا موی خیس شکننده تر است اگر مجبور شدید از شانه دندانه درشت استفاده کنید و بجای حوله موها را با پارچه نخی به آرامی خشک کنید . خشک کردن مو به طور طبیعی در مجاورت هوا گزینه مناسبی است ، چون استفاده از سشوار و اتو مو برای خشک کردن و حالت دادن آسیب های جدی به فولیکول مو می زند. اگر مجبور به استفاده از سشوار و اتو هستید حتماً از یک محافظ حرارتی استفاده کنید و بعد از سشوار برای مرطوب نگه داشتن ساقه مو حتما سرم مو استفاده کنید . بهترین آبرسان طبیعی مو بعد از سشوار ژل طبیعی آلوئه ورا است . با استفاده از این ژل تفاوت را احساس می کنید .

* شانه زدن اصولی نیز از مواردیست که به داشتن مو با ریشه قوی کمک می کند برای جلوگیری از کشیده شدن و ضعیف شدن ریشه مو ابتدا قسمتهای انتهایی مو را شانه زده و بعد به سمت ریشه مو بروید . برس زدن باعث تحریک پوست سر شده ، بدین معنا که جریان خون را به نفع تولید فولیکول موی بیشتر افزایش می دهد. همیشه بهتر است قبل از شستشن سر موهایتان را برس بزنید تا پوسته های سبوم و سلولهای مرده پوست شل شده و شستن سر با شامپو راحت تر گرد. همچنین موهایتان را بیش از اندازه برس نزنید تا آسیب نبینند. شانه با موهای طبیعی یا دندانه پهن برای جلوگیری از شکستگی مناسب می باشد.

* قبل از خواب موها را شانه کنید: محققان دریافته اند که اینکار باعث می شود بین موها روغنی ایجاد شود که به رشد مو کمک بسیاری می کند . با شانه کردن این روغن به سمت ساقه مو روانه می شود . هم زمان با به جریان انداختن خون در پوست سر خوابی با کیفیت را به ارمغان می آورد . مو نیز دقیقاً به مانند پوست برای سالم بودن نیاز به برنامه منظم دارد. بستن موها به صورت دم اسبی قبل از خواب به محدود کردن گره خوردن در خواب کمک کرده و از شکستن و از بین رفتن رطوبت پیشگیری بعمل می آورد.

* سعی کنید موهایتان را در سال دو یا سه بار کوتاه کنید : عمر هر تار مو دو تا شش سال است . کوتاه کردن منظم به شادابی مو کمک می کند اگه موخوره دارید بیشتر از سه بار انجام دهید .

* موهای صاف نسبت به موهای فر نیاز کمتری به چرب کردن دارند . زیرا روغن پوست سر مدت زمان کمتری نیاز دارد تا در طول موهای صاف پخش شود .

* موهای رنگ شده به مراقبت بیشتری نیاز دارند : استفاده از ماسک مو نسبت به نرم کننده تاثیر بیشتری دارد زیرا ماسک مو از ذرات ریزتری نسبت به نرم کننده تشکیل شده است و به راحتی به ساختار مو نفوذ کرده و بهتر میتواند مواد مغذی را به مو برساند . همچنین می توانید از مخلوط بابونه با عسل و لیمو ترش برای درخشندگی و تقویت مو بعد از رنگ زدن استفاده کنید .

* اجتناب از استرس و نگرانی در داشتن موهایی زیبا اهمیت بسزایی دارد . با وجود داشتن فشارهای عصبی اگر از بهترین مکملها و تقویت کننده های مو هم استفاده کنید هیچ نتیجه ای نمی گیرید .

* نوشیدن آب کافی با توجه به شرایط مزاجی ( هشت لیوان در روز ) علاوه بر دفع سموم از کل بدن و آبرسانی به همه اعضا رطوبت فولیکولها را نیز تامین می کند .

* ماساژ روزانه پنج دقیقه مو سر تاثیر بسزایی در ضخیم شدن موها دارد : در حین ماساژ استفاده از روغن هایی مثل نارگیل زیتون و بادام شیرین این تاثیر را دو چندان می کند . مخصوصا اگر موهایتان از اشعه خورشید آسیب دیده یا دچار شوره سر که از عوامل ریزش مو می باشد، هستید .

* اگر دچار خارش سر هستید بهترین گزینه استفاده از سدر می باشد . با آب مخلوط کرده روی پوست سر بمالید و بعد از نیم ساعت آبکشی کنید .

* همیشه یک محلول آب نمک در حمام داشته باشید . استفاده از محلول آب نمک بعداز استحمام مانع ریزش مو ناشی از سستی ریشه مو می شود .

* پرپشت بودن موها گزینه ایست که همه افراد به دنبال آن هستند . یکی از راهای طبیعی استفاده از حنا می باشد . حنا اینکار را با تنظیم PH  پوست انجام می دهد . حنا یکی از بهترین ماسکهای مو در فصل تابستان است . اگه مداوم استفاده شود ریشه مو را تقویت می کند . حنا دارای مواد ضدقارچ و باکتری می باشد و وضعیت اسید الکالین پوست سر را تنظیم می کند . می توانید برای افزایش قدرت پرپشت کردن حنا گیاهانی مثل بابونه ، ختمی ، دم اسب و رزماری را به آن اضافه کنید .

نقش تغذیه بر روی مو :

در عین حالی که اگر موهای درخشنده ای داشته باشید ، احتمالاً در اوج سلامتی بسر می برید ، موهای کدر و خشک هم نشانه ای از یک مشکل یا کمبود ویتامین در مو می تواند باشد. همچنین ریختن صد تا صد و پنجاه تار مو در روز طبیعی بوده و بیشتر از این را ریزش مو می گویند . کمبود ویتامین های گروه B از دلایل مهم ریزش مو هستند . مصرف پروتینهای گیاهی و حیوانی ، ویتامینهای آ نظیر هویج و ث موجود در مرکبات در تولید روغن های مورد نیازی که فولیکولهای مو ترشح می کنند مفید هستند . مصرف سیب زمینی ، موز ، اسفناج ، برنج قهوه ای ، بادام و عدس به دلیل داشتن منیزیم برای بیشتر واکنشهای بیو شیمیایی مو مورد نیاز است . ماهی ساردین ، ماهی تن و مغزها با داشتن سلنیوم فراوان به تحریک موهای جدید کمک می کنند . کم خونی ناشی از آهن در ریزش مو بسیار شایع است . بدن روزانه دوازده میلی گرم آهن نیاز دارد تا سلامت موها حفظ شود غذاهای غنی از آهن را در رژیم روزانه خود بگنجانید . اسیدهای چرب امگا 3 از مواد مغذی مو غشای سلولی پوست سر و فولیکولهای مو هستند که بدن نمی تواند آنها را بسازد این مواد در بذر کتان ، گردو ، ماهی سالمون و ماهی تن ، انواع کلم ، کلم بروکلی و روغن کلزا یافت می شوند .

نقش ورزش بر روی مو :

به راحتی می توانید از یک رژیم تناسب اندام پیروی و استقبال کنید. یکی از بهترین راه های مراقبت از سلامت مو ، ورزش کردن بوده که بسیاری از مردم از آن اطلاعی ندارند. ورزش با بهبود و افزایش گردش خون به تغذیه ریشه مو برای افزایش رویش مو کمک بسزایی دارد. بنابراین ورزش راه حلی عالی برای رفع ریزش مو و مشکلات دیگر مو می باشد. هزاران روش برای مراقبت از مو وجود دارد که به داشتن موهایی سالم ، شفاف و درخشان کمک می کند. اگرچه تمیز نگه داشتن و شستن مو ، برس زدن و کوتاه کردن مو همگی از موارد ضروری در این زمینه هستند ، ولی برای اطمینان از سالم ماندن مو ، ورزش منظم و استفاده از محصولات مناسب مو پیشنهاد می گردد.

سخن آخر ،

همانطور که می دانید برای امور مراقبت از پوست ، زیبایی و جوانسازی پوست متدهای جدید کلینیکی زیادی نظیر هایفوتراپی ، آراف تراپی ، پاکسازی پوست ، مزوتراپی و ... موجود است ، برای مراقبت از مو و افزایش رشد مو نیز روشهای کلینیکی چون مزوتراپی مو و هیدرودرمی مو نیز ابداع شده است. برای استفاده از این خدمات و انجام مشاوره ، ابتدا بهترین کلینیک زیبایی در رشت را انتخاب نموده که مجهز به تکنولوژی های نوین و روز دنیا ، پزشک مجرب و متخصص زیبایی متبحر باشد تا بتوانید ابتدا بهترین تصمیم را گرفته و نتایجی شگرف پس از انجام خدمت مورد نظر داشته باشید.  

مشاورین و متخصصین زیبایی در بهترین کلینیک لیزر موهای زائد و زیبایی برای راهنمایی و ارائه پیشنهادات با شماره تماس 01333662196 و واتس اپ 09125396478 و دایرکت اینستاگرام alma.skin.care در خدمت شما عزیزان می باشند.

خدمات زیبایی مرکز لیزر آلما : هایفوتراپی، آراف تراپی ، پاکسازی پوست ، آنزیم تراپی پوست ، مزوتراپی ، میکرونیدلینگ ، پارافین تراپی ، مزوتراپی مو ، هیدرودرمی مو ، ماساژ صورت ، تزریق ژل ، تزریق بوتاکس و ....

کلینیک زیبایی آلما در رشت

مقالات مشابه


logo