تفاوت تزریق ژل با چربی

اشتراک گذاری :

امروزه تعداد افرادی که از روشهای جوان سازی پوست بهره میگیرن رو به افزایش است. این افراد به دلیل مشکلاتی از قبیل چروک و افتادگی پوست در اثر افزایش سن ، عوامل محیطی مثل تابش نور خورشید ، استعمال دخانیات ، نقصهای ژنتیکی در ناحیه صورت و یا لاغری مفرط رو به تزریق فیلر می اورند . فیلرها زمانی استفاده میشوند که دیگر عملهای جراحی کشیدن پوست نتیجه بخش نیست و برعکس حالتی غیرطبیعی حاصل میشود . در این حال حجیم بودن پوست جلوه بیشتری در جوانی پوست دارد . فیلرها در دو نوع ژل و چربی موجود میباشند .

ژل همان اسید هیالورونیک است که یک ماده طبیعی می باشد و در بدن ما نیز یافت میشود . فیلرهای اسید هیالورویک انواع متعددی مثل Restylane , Hylaform , Belotero Balance , Elevess ,   Prevelle silk , دارند برخی از این انواع حاوی لیدوکائین هستند .

* زمان مناسب پس از تزریق ژل برای انجام هایفوتراپی حدود 6 ماه می باشد.

فیلر چربی نیز چربی خود فرد است که از طریق ساکشن از نواحی که دارای چربی فراوان هستند مثل شکم ، پهلو ، ران ، پشت گرفته میشود. بنابراین زمانی که فرد چربی اضافه ندارد ، نمیتوان این عمل را انجام داد . البته در مواردی از بانک چربی استفاده میشود. به بیانی دیگر این چربیها متعلق به فرد دیگری است که بعد از پاکسازی پوست و ضدعفونی شدن به بدن فرد متقاضی تزریق میشوند . در نظر داشته باشید تزریق چربی از بدن یک فرد غریبه مورد تایید بسیاری از پزشکان نیست و اینکار را روشی خطرناک میدانند . حتی پزشکانی هستند که با تزریق چربی از یک نقطه بدن به نقطه دیگر مثلا از شکم به صورت ، باسن یا سینه مخالف اند . انها معتقدن که چربی هر قسمت از بدن برای همان قسمت طراحی شده و با عمل تزریق چربی احتمال ایجاد التهاب و حمله عصبی در ان نقطه وجود دارد. انها معتقدن تک تک سلولهای بدن کدگذاری شده اند و جای انها در بدن مشخص است.

قبل از پرداختن به تفاوتها ، معایب و فواید هر کدام از این دو روش شایان ذکر است که برای رسیدن به همه اهداف زیبایی بهتر است از تلفیق این دو روش در جای مناسب خود استفاده کرد تا نتیجه مطلوب حاصل شود . در غیر این صورت با واکنشهای حساسیتی شدید و عوارض ناخوشایندی مواجه میشوید .

 

تفاوت بین ژل و چربی

 1. اولین تفاوت در نوع موادی است که استفاده میشود . ژل یک ماده مصنوعی میباشد درحالی که چربی از بدن خود فرد ساکشن میشود.
 2. میزان چربی مورد نیاز برای تزریق در یک منطقه یکسان همانند ژل میباشد . ولی تزریق چربی یک جلسه درمانی نیاز است. درحالی که برای تزریق ژل چندین جلسه درمان نیاز میباشد.
 3. سلولهای بنیادی که به طور طبیعی در چربی بدن وجود دارند میتوانند موجب احیای بافتهای بدن شوند و کلاژن سازی را افزایش دهند . در حالی که ژل فقط خاصیت پرکنندگی دارد.
 4. بعداز تزریق چربی دوره نقاهت نسبت به تزریق ژل سختتر خواهد بود و چندین هفته طول میکشد . و عوارضی مثل ورم درد خشکی را بهمراه دارد. در بعضی مواقع با یخ درمانی میزان ورم کاهش پیدا میکند .
 5. چربی تزریق شده یک بافت زنده است و ممکن است بخش زیادی از ان حدودا 60 درصد توسط بدن جذب شود و اندازه ان در طول دوره نقاهت تغییر کند . ولی انچه باقی می ماند معمولا تا چندین سال ماندگاری دارد. معمولا باقیمانده چربیهای ساکشن شده فرد را در یخچال نگه میدارند تا در تزریق بعدی عمل سخت ساکشن را دوباره انجام ندهند . چربی را میتوان در یخچالهای معمولی تا شش ماه و در یخچالهای صنعتی تا دو سال برای تزریق بعدی نگه داشت .
 6. بعداز تزریق چربی حس لامسه دچار مشکل نمیشود. اما ایجاد برجستگی و توده های ریز و عدم تقارن امکان دارد.
 7. برای از بین بردن اثر ژل مقداری انزیم هیالورونیداز را تزریق میکنند تا ژل به مرور در بافتها حل شود . در حالی که از بین بردن چربی بسیار سخت بوده و نیاز به جراحی داشته و معمولا نتیجه بخش نیست .
 8. تزریق ژل یک عمل زیبایی سریع با دوره نفاهت کوتاه و ماندگاری کم حداکثر تا دو سال می باشد . این روش مناسب چین و چروکهای سطحی روی لب و خطوط اطراف ان و خطها و چینهای نواحی دیگر صورت میباشدکه بهترین گزینه درمانی برای ان در ابتدا تزریق بوتاکس ، دیسپورت ، لایه برداری یا لیزر درمانی و اگر این خطوط عمیق باشند از ژل درمانی استفاده میشود . تزریق چربی گزینه مناسبی نیست و در ابعاد وسیعتر با حجم بیشتر کاربرد دارد .
 9. برای حجیم کردن باسن که حجم بیشتری فیلر نیاز دارد (500 سی سی ) بهتر است از چربی استفاده شود . زیرا این حجم از ژل برای پر کردن باسن مناسب نیست . فشارهای خارجی وارده به باسن باعث جابجایی ژل از یک نقطه به نقطه دیگر و گلوله شدن و ایجاد ناهمواری میشود . ولی چربی از خود سلولهای بدن گرفته شده و این سلولها زنده هستن و وقتی به ناحیه ای تزریق میشوند به همان قسمت پیوند داده میشوند و عروق و بافتهای بدن ان را احاطه میکند و امکان جابجایی ندارند . و به ان نقطه جوش میخورن و انها با سیستم ایمنی بدن بیگانه نیستن . معمولا چربی را از نواحی مقاوم به ورزش و رژیم برداشت میکنند مثل شکم ، پهلو ، باسن تا بعداز تزریق به راحتی با رژیم و ورزش اب نشوند .
 10. تزریق چربی برعکس ژل قوام طبیعی به پوست میدهد .
 11. در تزریق ژل شاهد عفونت و حساسیت در مواردی خونریزی تورم کبودی هستیم . این عوارض با بهره گیری از مواد عالی و متخصص ماهر کمتر میشود . در تزریق چربی عفونت و حساسیت به ندرت دیده میشود .
 12. برای تزریق ژل نیاز به ساکشن و بیهوشی نیست و تزریق در لایه های سطحی انجام میشود و نیاز به مهارت چندانی نمیباشد. درحالی که تزریق چربی در لایه های عمیقتر پوست انجام میشود نیاز به بیهوشی داشته و هزینه یک عمل جراحی کامل را دارد و باید حتما توسط یک پزشک جراح انجام شود. 

در صورتی که نیاز به مشاوره در مورد تزریق ژل و خدمات جوانسازی و لیزر موهای زائد دارید ، می توانید از خدمات مشاوره تلفنی کلینیک زیبایی آلما در رشت استفاده کنید. خدمات حوانسازی نظیر آراف تراپی ، میکرونیدلینگ ، پارافین تراپی ، مزوتراپی ، پاکسازی پوست ، آنزیم تراپی پوست ، تزریق ژل ، تزریق بوتاکس ، مزوتراپی ، مزوتراپی موی سر و ...

شماره تماس : 01333662196 و واتس اپ 09125396478

اینستاگرام : alma.skin.care 

کلینیک زیبایی آلما - رشت 

مقالات مشابه


logo