تفاوت تزریق ژل با چربی

اشتراک گذاری :

امروزه تعداد افرادی که از روشهای جوان سازی پوست بهره می گیرند رو به افزایش است. این افراد به دلیل مشکلاتی از قبیل چروک و افتادگی پوست در اثر افزایش سن ، عوامل محیطی مثل تابش نور خورشید ، استعمال دخانیات ، نقصهای ژنتیکی در ناحیه صورت و یا لاغری مفرط رو به تزریق فیلر می آورند . فیلرها زمانی استفاده می شوند که دیگر عملهای جراحی کشیدن پوست نتیجه بخش نیست و برعکس حالتی غیرطبیعی حاصل می شود . در این حال حجیم بودن پوست جلوه بیشتری در جوانی پوست دارد . فیلرها در دو نوع ژل و چربی موجود می باشند .

تزریق ژل اسید هیالورونیک:

اسید هیالورونیک تزریقی HA  یکی از انواع پر کننده های پوستی از نوع موقت بوده که به طور طبیعی در بدن یافت می شود. بیشترین میزان غلظت آن در مفاصل ، چشم ها و پوست می باشد ، به طوریکه امروزه از کاربردهای پزشکی آن در درمان دردهای ناشی از استوآرتریت می باشد. با توجه به اینکه اسیدهیالورنیک موجود در مفاصل باعث به اصطلاح روغن کاری و نرمی مفصل شده ، در زمان بروز آرتروز ، با کاهش اسیدهیالورونیک مواجه هستیم که می توان با تزریق این ماده به افزایش آن در مفصل کمک بسزایی کرد. وظیفه اسید هیالورونیک در پوست ، جذب آب کافی و حفظ رطوبت موجود می باشد تا پوست شادابی خود را حفظ کند. با بالا رفتن سن و مواجهه پوست با عوامل آسیب زایی چون نور خورشید و انواع آلودگی ها باعث از دست رفتن و کاهش اسید هیالورونیک موجود در پوست و کاهش حجم پوست می شود و به اصطلاح پوست نازک می شود. کاهش حجم پوست به صورت افتادگی پوست ، خطوط ریز و چین و چروک و لب های نازک نشان داده می شود. حال در بخش زیبایی و جوانسازی پوست ، از اسیدهیالورونیک برای کاهش خطوط و چروک پوستی و پر کردن فرورفتگی ها و حجم دهی به لب ها استفاده می شود و نتایج آن بلافاصله مشهود است. فیلرهای اسید هیالورونیک انواع متعددی مثل Restylane , Hylaform , Belotero Balance , Elevess ,   Prevelle silk , دارند برخی از این انواع حاوی لیدوکائین هستند . 

انواع این پرکننده ها دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند ، به طوریکه پس از تزریق هر یک بر مناطق خاص نتیجه بهتری گرفته شده و طول عمر این ژل ها افزایش می یابد. برای مثال Belotero برای خطوط ظریف و دارای عمق کم بوده و Restylane slik و Belotero برای خطوط اطراف لبها و حجم دهی به لبها مناسب می باشد. برای بزرگ کردن گونه هم Restylane lyft  با برجسته کردن و اصلاح موقعیت گونه ، ظاهری جوان تر به صورت می بخشد. در مورد نتایج و ماندگاری تزریق ژل اسیدهیالورونیک نیز باید گفت ، بستگی به موارد مختلفی نظیر ناحیه تزریق ، نوع ژل ، سن بیمار ، ویژگی های خاص پوست ، شرایط مراقبت و نگهداری و ... می باشد. به گونه ای که نتایج در لب ها 6 ماه ، درچین های بینی 9-12 ماه و یا بیشتر و تزریق در گونه نیز تا 24 ماه می تواند اثر داشته باشد و پس از آن می توان برای حفظ و نگهداری مطلوب ، تزریق مجدد انجام داد. برای انجام تزریق ژل نیز بی حسی های مانند لیدوکائین توسط پزشک تجویز می شود که قبل از تزریق باید استفاده شود.

اقدامات قبل از تزریق ژل اسید هیالورونیک :

بعد از مراجعه به بهترین کلینیک زیبایی در رشت ، یک متخصص پوست ، با مشاوره ، تاریخچه پزشکی فرد را بررسی می کند. در ادامه ناحیه تزریق باید تمیز شود و در صورت وجود عفونت پوستی باید تزریق ژل به زمانی بعد از درمان عفونت موکول گردد. بیماران با سابقه مشکلات قلبی عروقی و در صورت مصرف داروهای رقیق کننده خون نظیر آسپرین و ایبوپروفن باید دو هفته قبل از تزریق با صلاحدید پزشک معالج این داروها را قطع کنند.  

ممنوعیت تزریق ژل اسیدهیالورونیک :

برای افراد دارای عفونت فعال تبخال در ناحیه صورت ، دیابت کنترل نشده ، عفونت در ناحیه تزریق ، مشکلات لخته شدن خون ، سابقه حساسیت به اسیدهیالورونیک ، افراد باردار و شیرده به دلیل ایجاد عوارض توصیه نمی شود .

* زمان مناسب پس از تزریق ژل برای انجام هایفوتراپی حدود 6 ماه می باشد.

تزریق فیلر چربی :

فیلر چربی نیز چربی خود فرد است که از طریق ساکشن از نواحی که دارای چربی فراوان هستند مثل شکم ، پهلو ، ران ، پشت گرفته میشود. بنابراین زمانی که فرد چربی اضافه ندارد ، نمیتوان این عمل را انجام داد . البته در مواردی از بانک چربی استفاده میشود. به بیانی دیگر این چربی ها متعلق به فرد دیگری است که بعد از پاکسازی پوست و ضدعفونی شدن به بدن فرد متقاضی تزریق می شوند . در نظر داشته باشید تزریق چربی از بدن یک فرد غریبه مورد تایید بسیاری از پزشکان نیست و اینکار را روشی خطرناک می دانند . حتی پزشکانی هستند که با تزریق چربی از یک نقطه بدن به نقطه دیگر مثلا از شکم به صورت ، باسن یا سینه مخالف اند . آنها معتقدن که چربی هر قسمت از بدن برای همان قسمت طراحی شده و با عمل تزریق چربی احتمال ایجاد التهاب و حمله عصبی در ان نقطه وجود دارد. آنها معتقدند تک تک سلولهای بدن کدگذاری شده اند و جای آنها در بدن مشخص است.

جوانسازی صورت با استفاده از تزریق چربی برای پر کردن نواحی تحلیل رفته صورت که در اثر افزایش سن رخ می دهد ، به کار می رود که با انتقال چربی شاهد افزایش حجم ناحیه تزریق ، بهبود کیفیت و بافت پوست ، رفع خطوط و کاهش چین و چروک پوست خواهیم بود. پرکاربردترین نواحی گونه ، لب ، پلک ، شقیقه و خطوط اطراف دهان مانند خطوط ماریونت و نازولبیال می باشند که با تزریق چربی ، تغییر حجم و جوان شدن پوست شکل می گیرد اما بافت ها را  به حداقل رسانده یا سفت می کند. افراد با افتادگی و شلی پوست صورت و گردن از لیفت صورت و گردن نتیجه بهتری می گیرند. تزریق چربی برای افراد با از دست دادن حجم نواحی خاصی از پوست که با افزایش سن شکل گرفته مناسب می باشد که با افزایش حجم به خطوط عمیق لبخند ، گوشه های دهان ، چشم های گود افتاده ، افتادگی گونه و ... اثرات پیری را بهبود می بخشد. پزشک قبل از تزریق شرایط و بیماریهای مختلف نظیر فشار خون ، دیابت ، دخانیات ، مشکلات کلیوی و قلبی و ... را در فرد مورد بررسی قرار می دهد که آیا تزریق چربی برای افراد با مشکل خاص مناسب است یا خیر. تزریق چربی بدون بیهوشی عمومی و سرپایی انجام شده ، بدون نیاز به مراقبت خاص در کلینیک بوده و فرد همان روز می تواند به منزل برگردد. بیشترین جذب چربی تزریق شده در 6 تا 8 هفته اول می باشد و پس از آن انتظار این است که تمامی حجم باقیمانده دائمی باشد. پس از تزریق استراحت و دوری از فعالیت بدنی تا یک هفته توصیه می گردد. به طور کل فعالیت شدید بدنی با بالارفتن فشار خون و ضربان قلب بین 4 تا 6 هفته ضروری است. نباید روی صورت بخوابید و فقط شبها رو به بالا دراز بکشید. تا یکی دوهفته انتظار کبودی و تورم داشه باشید که به تدریج بهبود می یابد و برای تسکین درد ، پزشک مسکن تجویز می کند.

قبل از پرداختن به تفاوتها ، معایب و فواید هر کدام از این دو روش شایان ذکر است که برای رسیدن به همه اهداف زیبایی بهتر است از تلفیق این دو روش در جای مناسب خود استفاده کرد تا نتیجه مطلوب حاصل شود . در غیر این صورت با واکنشهای حساسیتی شدید و عوارض ناخوشایندی مواجه میشوید .

 

تفاوت بین ژل و چربی

 1. اولین تفاوت در نوع موادی است که استفاده می شود . ژل یک ماده مصنوعی می باشد درحالی که چربی از بدن خود فرد ساکشن می شود.
 2. میزان چربی مورد نیاز برای تزریق در یک منطقه یکسان همانند ژل می باشد . ولی تزریق چربی یک جلسه درمانی نیاز است. درحالی که برای تزریق ژل چندین جلسه درمان نیاز می باشد.
 3. سلولهای بنیادی که به طور طبیعی در چربی بدن وجود دارند می توانند موجب احیای بافتهای بدن شوند و کلاژن سازی را افزایش دهند . در حالی که ژل فقط خاصیت پرکنندگی دارد.
 4. بعداز تزریق چربی دوره نقاهت نسبت به تزریق ژل سختتر خواهد بود و چندین هفته طول می کشد . و عوارضی مثل ورم درد خشکی را بهمراه دارد. در بعضی مواقع با یخ درمانی میزان ورم کاهش پیدا می کند .
 5. چربی تزریق شده یک بافت زنده است و ممکن است بخش زیادی از ان حدودا 60 درصد توسط بدن جذب شود و اندازه ان در طول دوره نقاهت تغییر کند . ولی انچه باقی می ماند معمولا تا چندین سال ماندگاری دارد. معمولا باقیمانده چربیهای ساکشن شده فرد را در یخچال نگه می دارند تا در تزریق بعدی عمل سخت ساکشن را دوباره انجام ندهند . چربی را م یتوان در یخچالهای معمولی تا شش ماه و در یخچالهای صنعتی تا دو سال برای تزریق بعدی نگه داشت .
 6. بعداز تزریق چربی حس لامسه دچار مشکل نمی شود. اما ایجاد برجستگی و توده های ریز و عدم تقارن امکان دارد.
 7. برای از بین بردن اثر ژل مقداری انزیم هیالورونیداز را تزریق می کنند تا ژل به مرور در بافتها حل شود . در حالی که از بین بردن چربی بسیار سخت بوده و نیاز به جراحی داشته و معمولا نتیجه بخش نیست .
 8. تزریق ژل یک عمل زیبایی سریع با دوره نفاهت کوتاه و ماندگاری کم حداکثر تا دو سال می باشد . این روش مناسب چین و چروکهای سطحی روی لب و خطوط اطراف ان و خطها و چینهای نواحی دیگر صورت می باشد که بهترین گزینه درمانی برای ان در ابتدا تزریق بوتاکس ، دیسپورت ، لایه برداری یا لیزر درمانی و اگر این خطوط عمیق باشند از ژل درمانی استفاده می شود . تزریق چربی گزینه مناسبی نیست و در ابعاد وسیعتر با حجم بیشتر کاربرد دارد .
 9. برای حجیم کردن باسن که حجم بیشتری فیلر نیاز دارد (500 سی سی ) بهتر است از چربی استفاده شود . زیرا این حجم از ژل برای پر کردن باسن مناسب نیست . فشارهای خارجی وارده به باسن باعث جابجایی ژل از یک نقطه به نقطه دیگر و گلوله شدن و ایجاد ناهمواری می شود . ولی چربی از خود سلولهای بدن گرفته شده و این سلولها زنده هستن و وقتی به ناحیه ای تزریق می شوند به همان قسمت پیوند داده میشوند و عروق و بافتهای بدن ان را احاطه می کند و امکان جابجایی ندارند . و به ان نقطه جوش می خورن و انها با سیستم ایمنی بدن بیگانه نیستن . معمولا چربی را از نواحی مقاوم به ورزش و رژیم برداشت می کنند مثل شکم ، پهلو ، باسن تا بعداز تزریق به راحتی با رژیم و ورزش اب نشوند .
 10. تزریق چربی برعکس ژل قوام طبیعی به پوست می دهد .
 11. در تزریق ژل شاهد عفونت و حساسیت در مواردی خونریزی تورم کبودی هستیم . این عوارض با بهره گیری از مواد عالی و متخصص ماهر کمتر می شود . در تزریق چربی عفونت و حساسیت به ندرت دیده می شود .
 12. برای تزریق ژل نیاز به ساکشن و بیهوشی نیست و تزریق در لایه های سطحی انجام می شود و نیاز به مهارت چندانی نمی باشد. درحالی که تزریق چربی در لایه های عمیق تر پوست انجام می شود نیاز به بیهوشی داشته و هزینه یک عمل جراحی کامل را دارد و باید حتما توسط یک پزشک جراح انجام شود. 

در صورتی که نیاز به مشاوره در مورد تزریق ژل و خدمات جوانسازی و لیزر موهای زائد دارید ، می توانید از خدمات مشاوره تلفنی کلینیک زیبایی آلما در رشت استفاده کنید. خدمات حوانسازی نظیر آراف تراپی ، میکرونیدلینگ ، پارافین تراپی ، مزوتراپی ، پاکسازی پوست ، آنزیم تراپی پوست ، تزریق ژل ، تزریق بوتاکس ، مزوتراپی ، مزوتراپی موی سر و ...

شماره تماس : 01333662196 و واتس اپ 09125396478

اینستاگرام : alma.skin.care 

کلینیک زیبایی آلما - رشت 

مقالات مشابه


logo