کلاژن چیست؟

اشتراک گذاری :

کلاژن چیست؟

مزایای بهداشتی- منابع غذایی-مکمل ها-انواع و مواد دیگر.

کلاژن ها در پوست مسئولیت مقاومت و انعطاف پذیری-قابلیت ارتجاعی و..دارند.در دهههای اخیر اسم کلاژن بیشتر به گوش ما خورده است انواع برندهای  مواد غذایی وبهداشتی  وهمچنین ارایشی ادعا میکنند محصولاتشان دارای کلاژن است در نتیجه این سوال به ذهن ما میاید که کلاژن ها تا چه اندازه مهم هستند؟

در اینجا میخواهیم کلاژن را تعریف کنیم.وقتی حرف از پوست چین و چروک و پیری میشه بیشترین موضوعی در بارش گفته میشه کلاژن ها هستندکه خب کاملا درست است این پروتئین برای تمام مواردی که در بالا ذکر شد  برای جلو گیری از روند پیری کاملا درست است و در جوان ماندن پوست شما موثر است کلاژن ها در استخوان-تاندون ها-و ربات ها وجود دارند.

دین رابینسون متخصص پوست دارای مجوذ ازmodern dermatology درwest port connectcut در باره ی کلاژن ها میگویید: که انها 75% از ساختار پشتیبابی پوست را تشکیل میدهند به پوست شما ساختار میدهند

چه عواملی در ازبین رفتن کلاژن پوست نقش دارند؟

متاسفانه کلاژن ها با بالا رفتن سن ضعیف شده وشروع به تجزیه میکننند البته ناگفته نماند ژنتیک هم یک عامل فوق العاده مهم در تند و یا کند شدن روند ماجرا است.در ادامه طبق گفته های دکتر رابینسون ما سال به سال کلاژن ار دست میدهیم وهر سال هم کلاژن های بی کیفیت تری تولید میکنیم.رادیکالهای ازادهماسیبزنندههستنددرجایی دیگردکترzeichnerگفته است رادیکال های ازاد دشمن پوست هستند.عوامل محیطی مثل(اشعه ماورا بنفش یا انواع الودگی ها سبک و ادات نا مناسب زندگی دخانیات و رژیم پر از قند همگی به تولید رادیکال های ازاد بیشتر کمک و تشدید میکنند.

تحقیقات نشان داده سیگار کشیدن فیبر های کلاژن را نشانه میگرد وبه ان حمله میکند در واقع انهارا ضیف و بی کیفیت میکند.

پس دور از انتظار نیست که افراد سیگار پیر تر به نظر بیایند وعوامل پیری مانند چینو چروک ها ولک های گوستی اطراف لب و پوست صورت شدید تر نمایان شوند.کلاژن در سه امینو اسید تشکیل میشود گیلیسینپرولین-هیدروکسی-پروتیین کلاژن به شکل مار پیچ سه گانه است و با سایر مولکول های کلاژن موجود در پوست ترکیب میشود.

فوایید کلاژن برای بدن ماچیست؟

پروتیین مسئولیت بزرگی در بدن دارد.کلاژن به بافت های بدن مقاومت و استحکام میبخشد اینگونه تصور کنید که در پوست چیزی شبیه به چرم است شاید اینگونه میزان مقاومتی که میدهد را راحت تر متوجه شوید حتی امکان دارد با از بین رفت و کم شدن کلاژن احساس درد کنید. در ناحیه ماهیچهایی استفاده از کلاژن هیدرولید میتواند مارا دربرابر سموم ناشی از اشعه ماورا بنفش محافظت کند.

یک مساله قابل توجه دیگر این است که کلاژن ها حتی میتوانند باعث کاهش خطر بیماری عروق شوند.حالا بپردازیم به مساله مهم تر یعنی:راها وورش های اثبات شده علمی برای افزایش کلاژن.دکتر رابینسون میگوید:یک واقعیت این است که بعد از 30سالگی بدن کلاژن از دست میدهد و توانایی تولید کلاژن با کیفیت بالا کاهش میابد.وی توصیه میکند از محصولاتی که تولید کلاژن را تقویت میکند استغاده کیند مثل رتینول ها که اغلب در کرم ها و سرم های ضد پیری فرموله میشود .چون تحیقات نشان داده است که رتینول ها باعث تحریک تولید کلاژن میشوند.هیدروکسی اسید ها مانند اسید گیلیکلیک میتواند باعث تشکیل کلاژن شود.

مطالعات نشان داده است برای افزایش تواید کلاژن ها میتوان کارهای پوستی تخصصی مثل لیزر فرکانس رادیویی ،هایفوتراپی، میکرونیدلیگ.

 

رژیم غذایی غنی از پروتیین ها وامینو اسید ها ویتامین سی-روی-زینک-میوه هاسبزیجات غلات سبوس دار-لوبیا-مغذ ها-غذاهای دریایی و..

و خب همه ما سال هاست که توصیه های رژیم های سالم را میشنویمدر نهایت از ضد افتاب با طیف گسترده و حداقلspf30استفاده کنید اما توجه داشته باشید اگر پوست حساسی دارید برای فهمیدن ضد افتاب مناسب نوع پوستتان با متخصصین مربوطه مشورت کنید.

متخصصان میگوییند این ها بهترین روش برای اطمینان ار داشتن کلاژن سالم است.

آنها میگویند ضد افتاب در پیشگیری از روند پیری نتیجه بهتری میدهند تا درمان .

پس قبل از وقوع اتفاقاتی اعم از چین و چروک های عمیق و لک های سیاه از ان استفاده کنید.

نتایج نشان داده است اگر شما به ماساژ دادن پوستتان عادت کنید پوست شما به تولید پروکلوژن ها تشویق میشود و حتی در این صورت اگر از کرم های ضد پیری استفاده کنید به افزایش مزایا و جذب ان کمک میکند.

تولید کلاژن ها یک روند طبیعی دارند شما نباید در خلاف جهت تولید کلاژن کاری کنید زیرا سرعت تولید کم میشود این به این معنی است سیگار را ترک کنید و الکل مصرف نکنید زیرا این دو با عث گسترش چین و چروک بین ابرو ها  و خط لبخند میشود همچنین مصرف قند را تا میتوانید کاهش دهید تا روند طبیعی تشکیل کلاژن در پوستتان اسیب نبیند .

انواع مختلف کلاژن ها چیست؟

طبق یک منبع معتبر 28نوع کلاژن وجود دارن همیچنین این منبع خاطر نشان میکند انواع یک و دو و سه بیشترین کلاژن  در بدن هستند .در بخش تجارت و محصولات بهداشتی و درمانی بیشتر از همه این سه نوع کلاژن مورد توجه قرار میگیرند.چون 28نوع از کلاژن لیست بلندو بالایی به ما میدهد ما در این مقاله به این سه نوع مهم و محلی که این کلاژن ها یافت میشود اشاره میکنیم و اطلاعات مربوط به این سه نوع را پوشش میدهیم.

کلاژن نوع اول که در پوست تاندون ها-استخوان هادندان-رباط ها ودر برخی از سایر بافت ها وجود دارد.

نوع دوم غضروف را تشکیل میدهد و در چشم هم یافت میشود.

نوع سوم پوست و ماهیچه و رگ های خونی راتشکیل میدهد جالب این است که بدانید این کلاژن چون در اوایل زندگی جنین و بعدتر نوزاد نقش مهمی دارد به ان کلاژن کودک هم میگوییند

چگونه میشود کلاژن بیشتری تولید کرد؟

پودر و کپسول های کلاژن اخیرا به عنوان افزودنی به قهوه واسموتی ها و نوشیدنی ها مود شده است مطالبی در gournal of drugs in dermatology وجود دارد مبنی بر این که این پودر ها برای به تعویق انداختن پیری نوید بخش هسنتددکتر رابینسون میگوید وقتی پودر کلاژن مصرف میکنید مثل هر منبع پروتیینی دیگر مانند ماهی و مرغ در بدن جذب میشود اینطور تصور نکنید که این پودر ها داخل پوست نفوذ میکنند و چروک هارا پرمیکنند.

کرم ها و روغن های کلاژن موجود در بازار ادعا میکنند با صاف شدن چین و چروک ها به مبارزه با پیری میروند ودر واقع این کروم ها وروغن ها حاوی کلاژن مصنوعی هسنتد که باعث میشود رطوبت در پوست قفل شود ویک حالت چاق کننده ایی را ایجاد میکند ولی واقعیت امر این است که در این موارد کمبود تحقیقات وجود دارد .

بعضی از افراد گوشت استخوان دار حیوانات میجوشانند واین نوشیدنی که حاوی کلاژن های زیادی از استخوان حیوان است را انتخاب میکنند این نوشیدنی هرچند که یک منبع مغذی پر کلاژن محسوب میشود اما این که فایده ایی برای پوست و خواص ضد پیری داشته باشد ثابت نشده است.

-برخی از عوارض جانبی کلان و خطراتی که باید از آنها اگاهی داشت

بطور کلی خطرات ذاتی و بیسیک وجود ندارند یعنی جزئی از بدن سالم یک انسان است .

اما اگر میخواهید ار مکمل ها استفاده کنید مراقب باشید و با تیم پزشکی مشورت کنید وبه برند و معتبر بودن آن اهمیت دهید و نیز توجه داشته باشید که منبع کلاژن بسیار مهم است ومراقب باشد واکنش های الرژیک به آن نداشته باشید.

-دربارهی کلاژن چگونه با متخصص پوست صحبت کنیم؟

باید برای بهبود تولد کلاژن از چگونگی انجام خدماتروند انجام و مراحل انهزینه هادرد ها و خون ریزی های احتمالیعوارض و خطرات و اینکه اثرات ان چه مدت طول میکشد سوال کیند .پس از صحبت با مشاور برای بهتر شدن پوست و تولد کلاژن هم از روش های خانگی مثل انواع ماساژ ها ماسک های خانگی و روش های تخصصیتر مانند استفاده از دستگاه ها و پاکسازی های تخصصی تر استفاده کنید

ما در کیلینیک آلما تمامی این روش ها و پیشرفته ترین دستگاه ها به شما کمک میکنیم تا پوستی زیبا و جوان تر داشته باشید

مقالات مشابه


logo