کلاژن چیست؟

اشتراک گذاری :

مزایای بهداشتی -  منابع غذایی - مکمل ها - انواع و مواد دیگر.

کلاژن ها در پوست مسئولیت مقاومت و انعطاف پذیری - قابلیت ارتجاعی و ..دارند .

در دهه‌های اخیر اسم کلاژن بیشتر به گوش ما خورده است انواع برندهای  مواد غذایی و بهداشتی  وهمچنین ارایشی ادعا می کنند ، محصولاتشان دارای کلاژن است در نتیجه این سوال به ذهن ما می آید که کلاژن ها تا چه اندازه مهم هستند؟

در اینجا می خواهیم کلاژن را تعریف کنیم . وقتی حرف از پوست چین و چروک و پیری میشه بیشترین موضوعی که دربارش گفته میشه کلاژن ها هستند که خب کاملاً درست است این پروتئین برای تمام مواردی که در بالا ذکر شد  برای جلو گیری از روند پیری کاملاً درست است و در جوان ماندن پوست شما موثر است.  کلاژن ها در استخوان - تاندون ها و ربات ها وجود دارند.

دین رابینسون متخصص پوست دارای مجوذ ازmodern dermatology  درwest port connectcut  در باره ی کلاژن ها می گوید: که آنها 75% از ساختار پشتیبابی پوست را تشکیل می دهند به پوست شما ساختار می دهند. 

چه عواملی در ازبین رفتن کلاژن پوست نقش دارند ؟

متاسفانه کلاژن ها با بالا رفتن سن ضعیف شده و شروع به تجزیه می کنند البته ناگفته نماند ژنتیک هم یک عامل فوق العاده مهم در تند و یا کند شدن روند ماجرا است. در ادامه طبق گفته های دکتر رابینسون ما سال به سال کلاژن از دست می دهیم و هر سال هم کلاژن های بی کیفیت تری تولید می کنیم. دکتر zeichner گفته است رادیکال های آزاد دشمن پوست هستند.عوامل محیطی مثل اشعه ماورا بنفش یا انواع آلودگی ها سبک و ادات نا مناسب زندگی دخانیات و رژیم پر از قند همگی به تولید رادیکال های آزاد بیشتر کمک و تشدید می کنند. تحقیقات نشان داده سیگار کشیدن فیبر های کلاژن را نشانه می گیرد وبه آن حمله می کند در واقع آنها را ضیف و بی کیفیت می کند. پس دور از انتظار نیست که افراد سیگاری پیرتر به نظر بیایند وعوامل پیری مانند چین و چروک ها و لکه های پوستی اطراف لب و پوست صورت شدیدتر نمایان شوند. کلاژن در سه آمینو اسید تشکیل میشود گیلیسین  –پرولین -هیدروکسی - پروتئین کلاژن به شکل مارپیچ سه گانه است و با سایر مولکول های کلاژن موجود در پوست ترکیب می شود.

فواید کلاژن برای بدن ما چیست؟

پروتئین مسئولیت بزرگی در بدن دارد .کلاژن به بافت های بدن مقاومت و استحکام می بخشد اینگونه تصور کنید که در پوست چیزی شبیه به چرم است شاید اینگونه میزان مقاومتی که می دهد را راحت تر متوجه شوید حتی امکان دارد با از بین رفت و کم شدن کلاژن احساس درد کنید.  در ناحیه ماهیچه‌ای استفاده از کلاژن هیدرولید میتواند ما را در برابر سموم ناشی از اشعه ماورا بنفش محافظت کند.

یک مساله قابل توجه دیگر این است که کلاژن ها حتی می توانند باعث کاهش خطر بیماری عروق شوند.حالا بپردازیم به مساله مهم تر یعنی: راها و روش های اثبات شده علمی برای افزایش کلاژن . دکتر رابینسون می گوید: یک واقعیت این است که بعد از  30سالگی بدن کلاژن از دست میدهد و توانایی تولید کلاژن با کیفیت بالا کاهش می یابد. وی توصیه می کند از محصولاتی که تولید کلاژن را تقویت می کند استفاده کنید مثل رتینول ها که اغلب در کرم ها و سرم های ضد پیری فرموله می شود .چون تحیقات نشان داده است که رتینول ها باعث تحریک تولید کلاژن می شوند. هیدروکسی اسیدها مانند اسید گیلیکلیک میتواند باعث تشکیل کلاژن شود.

مطالعات نشان داده است برای افزایش تواید کلاژن ها میتوان کارهای پوستی تخصصی مثل لیزر فرکانس رادیویی ،هایفوتراپی، میکرونیدلیگ.

 

رژیم غذایی غنی از پروتئین ها و امینو اسیدها ، ویتامین سی – روی – زینک - میوه ها  –سبزیجات – غلات سبوس دار- لوبیا – مغذها -غذاهای دریایی و.. و خب همه ما سال هاست که توصیه های رژیم های سالم را می شنویم. در نهایت از ضد افتاب با طیف گسترده و حداقل spf30 استفاده کنید اما توجه داشته باشید اگر پوست حساسی دارید برای فهمیدن ضد آفتاب مناسب نوع پوستتان با متخصصین مربوطه مشورت کنید. متخصصان میگویند این ها بهترین روش برای اطمینان ار داشتن کلاژن سالم است. همچنین می گویند ضد آفتاب در پیشگیری از روند پیری نتیجه بهتری می دهند تا درمان .پس قبل از وقوع اتفاقاتی اعم از چین و چروک های عمیق و لک های سیاه از آن استفاده کنید. بر اساس نتایج تحقیقات اگر شما به ماساژ دادن پوستتان عادت کنید پوست شما به تولید پروکلوژن ها تشویق می شود و حتی در این صورت اگر از کرم های ضد پیری استفاده کنید به افزایش مزایا و جذب آن کمک می کند.تولید کلاژن ها یک روند طبیعی دارند شما نباید در خلاف جهت تولید کلاژن کاری کنید زیرا سرعت تولید کم میشود این به این معنی است سیگار را ترک کنید و الکل مصرف نکنید زیرا این دو باعث گسترش چین و چروک بین ابرو ها  و خط لبخند میشود همچنین مصرف قند را تا میتوانید کاهش دهید تا روند طبیعی تشکیل کلاژن در پوستتان آسیب نبیند .

انواع مختلف کلاژن ها چیست؟

طبق یک منبع معتبر 28نوع کلاژن وجود دارن همچنین این منبع خاطر نشان می کند انواع یک و دو و سه بیشترین کلاژن  در بدن هستند .در بخش تجارت و محصولات بهداشتی و درمانی بیشتر از همه این سه نوع کلاژن مورد توجه قرار می گیرند . چون  28نوع از کلاژن لیست بلند و بالایی به ما می دهد ما در این مقاله به این سه نوع مهم و محلی که این کلاژن ها یافت می شود اشاره می کنیم و اطلاعات مربوط به این سه نوع را پوشش می دهیم.

کلاژن نوع اول که در پوست تاندون ها - استخوان ها  –دندان - رباط ها و در برخی از سایر بافت ها وجود دارد.

نوع دوم غضروف را تشکیل می دهد و در چشم هم یافت می شود.

نوع سوم پوست و ماهیچه و رگ های خونی راتشکیل می دهد جالب این است که بدانید این کلاژن چون در اوایل زندگی جنین و بعدتر نوزاد نقش مهمی دارد به ان کلاژن کودک هم میگویند.

چگونه می شود کلاژن بیشتری تولید کرد؟

پودر و کپسول های کلاژن اخیرا به عنوان افزودنی به قهوه واسموتی ها و نوشیدنی ها مود شده است مطالبی در gournal of drugs in dermatology  وجود دارد مبنی بر این که این پودرها برای به تعویق انداختن پیری نوید بخش هستند. دکتر رابینسون می گوید وقتی پودر کلاژن مصرف می کنید مثل هر منبع پروتئینی دیگر مانند ماهی و مرغ در بدن جذب می شود اینطور تصور نکنید که این پودرها داخل پوست نفوذ می کنند و چروک ها را پر می کنند. کرم ها و روغن های کلاژن موجود در بازار ادعا می کنند با صاف شدن چین و چروک ها به مبارزه با پیری می روند ودر واقع این کرم ها و روغن ها حاوی کلاژن مصنوعی هسنتد که باعث می شود رطوبت در پوست قفل شود و یک حالت چاق کننده ایی را ایجاد میکند ولی واقعیت امر این است که در این موارد کمبود تحقیقات وجود دارد .

  -برخی از عوارض جانبی کلاژن و خطراتی که باید از آن‌ها آگاهی داشت : بطور کلی خطرات ذاتی و بیسیک وجود ندارند یعنی جزئی از بدن سالم یک انسان است .اما اگر میخواهید از مکمل ها استفاده کنید مراقب باشید و با تیم پزشکی مشورت کنید و به برند و معتبر بودن آن اهمیت دهید و نیز توجه داشته باشید که منبع کلاژن بسیار مهم است ومراقب باشد واکنش های آلرژیک به آن نداشته باشید.

-دربارهی کلاژن چگونه با متخصص پوست صحبت کنیم؟

باید برای بهبود تولید کلاژن از چگونگی انجام خدمات  –روند انجام و مراحل آن  –هزینه ها  – درد ها و خون ریزی های احتمالی – عوارض و خطرات و اینکه اثرات ان چه مدت طول می کشد سوال کیند .پس از صحبت با مشاور برای بهتر شدن پوست و تولید کلاژن هم از روش های خانگی مثل انواع ماساژ ها ماسک های خانگی و روش های تخصصی‌تر مانند استفاده از دستگاه ها و پاکسازی پوست تخصصی تر استفاده کنید. در این زمینه می توان با مراجعه به بهترین کلینیک زیبایی در رشت و با مشورت توسط متخصصین زیبایی ، بهترین روش برای کلاژن سازی مناسب پوست خود انتخاب کرد.

13 ماده غذایی کلاژن ساز:

1- آب قلم : طی تحقیقات اخیر نشان می دهد که آب استخوان منبع ممکنست قابل اعتمادی برای کلاژن نباشد اما اعتقاد بر این است که در فرآیند جوشاندن استخوان در آب ، کلاژن استخراج می شود. و از آنجایی که آب قلم از استخوان و بافت همبند که حاوی کلاژن است ، ساخته شده ، همچنین دارای کلسیم ، منیزیم ، فسفر ، گلوکز امین ، کندرویتین ، اسیدهای آمینه و مواد مغذی زیادی می باشد.

2- مرغ : اگر تا به حال مرغ کامل را تکه تکه کرده باشید ، متوجه این شده اید که چقدر بافت همبند دارد. این بافت های همبند منبع خوبی از کلاژن می باشند. بسیاری از مکمل های کلاژن نیز از مرغ گرفته می شوند. همچنین مطالعات نشان داده که گردن مرغ و غضروف دارای منبع کلاژن در درمان آتریت می تواند به کار برده شود.

3- ماهی و صدف : ماهی و صدف نیز دارای استخوان ها و رباط های حاوی کلاژن می باشند . بر اساس ادعای عده ای ، کلاژن دریایی جذب راحت تری دارد. اما مهم اینست که ساندویچ تن ماهی یا ماهی سالمون در وعده غذایی می تواند کلاژن را در بدن شما افزایش دهد. البته گوشت ماهی نسبت به سایر قسمتها نظیر سر ، فلس یا کره چشم دارای مقادیر کمتر کلاژن می باشد. محققان از پوست ماهی به عنوان منبعی برای پپتیدهای کلاژن استفاده کرده اند. پپتید کلاژن همان پروتئین با زنجیره های پروتئینی شکسته (هیدرولیز شده) بوده و دارای سرعت جذب بالایی می باشد و به صورت قرص یا پودر در بازار یافت می شود.

4- مرکبات : که حاوی مقادیر زیادی ویتامین C  می باشد و ویتامین سی نقش اساسی در تولید پروکلاژن ، پیش ساز بدن برای کلاژن دارد. بنابراین دریافت مقدار کافی ویتامین سی مهم و حیاتی بوده و در مرکباتی چون پرتقال، لیمو ،گریپ فروت و لیموترش یافت می شود.

5- توت ها : که نظیر مرکبات منبع عالی برای ویتامین سی بوده و حتی توت فرنگی ویتامین سی بیشتری از پرتقال دارد. همچنین تمشک ، زغال اخته و شاه توت نیز در این گروه با مقادیر فراوان ویتامین سی می باشند. مزیت دیگر توت ها ، داشتن آنتی اکسیدان فراوان است که از پوست در برابر آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد مراقبت می کند.

6- میوه های استوایی : همچون پاپایا ، انبه ، آناناس و موز دارای مقادیر فراوان ویتامین سی با خواص عاملیت تولید کلاژن می باشند.

7- سفیده تخم مرغ : تخم مرغ دارای بافت همبند حیوانی نیست اما سفیده آن دارای مقادیر بالای پرولین (اسید آمینه لازم برای تولید کلاژن است) می باشد.

8- سیر : مورد بعدی سیر بوده که علاوه بر خوش طعم و خوشایند کردن طعم غذا ، عامل افزایش تولید کلاژن نیز می باشد. سیر با دارا بودن ماده معدنی گوگرد از تجزیه شدن کلاژن جلوگیری به عمل می آورد. برای بهره مندی از فواید سیر به عنوان کلاژن ساز باید مصرف آن را روزانه در برنامه غذایی خود بگنجانید چون شما به مقادیر بالای آن نیاز دارید. اما باید این مسئله را در نظر داشته باشید که مصرف بیش از اندازه سیر خام باعث مشکلات معده می گردد و یا در صورت استفاده همزمان با داروهای رقیق کننده خون نظیر آسپرین خطر افزایش خونریزی معده به همراه دارد. پس از خوردن سیر بیش از اندازه تنها به هدف کلاژن سازی پرهیز کنید.

9- لوبیا : ماده غذایی که علاوه بر پروتئین فراوان دارای اسید آمینه و مس لازم برای سنتز و تولید کلاژن می باشد.

10- سبزیجات : سبزی ها از نوع برگ دار تیره نظیر اسفناج نقش اساسی در رژیم غذایی سالم دارد. کلروفیل با خواص آنتی اکسیدانی عامل ایجاد رنگ سبز در این گیاهان می باشد. تحقیقات نشان داده کلروفیل ماده پیش ساز کلاژن در پوست می باشد.

11- بادام هندی : که جزو بهترین و لذیذترین ها در آجیل است با دارا بودن مواد معدنی روی و مس پیش زمینه افزایش تولید کلاژن در بدن هستند.

12- گوجه فرنگی : تحقیقات نشان داده ویتامین سی موجود در گوجه فرنگی حدوداً 30 درصد از کلاژن مورد نیاز را تامین می کند. از خواص دیگر گوجه فرنگی لیکوپن موجود در آن دارای آنتی اکسیدان لازم برای مبارزه با رادیکالهای آزاد و محافظت از پوست دارد.

13 فلفل دلمه قرمز : این ماده نیز نظیر گوجه فرنگی بوده ، دارای مقادیر بالای ویتامین سی به همراه کپسایسین یک ترکیب ضدالتهابی مقابله با پیری می باشد.

ما در کلینیک آلما تمامی این روش ها و پیشرفته ترین دستگاه ها به شما کمک می کنیم تا پوستی زیبا و جوان تر داشته باشید. خدمات لیزر موهای زائد و زیبایی نظیر هایفوتراپی ، آراف تراپی ، میکرونیدلینگ ، پاکسازی پوست ، آنزیم تراپی پوست ، پارافین تراپی ، تزریق ژل ، تزریق بوتاکس ، ماساژ صورت و ... در مرکز لیزر آلما با ارائه مشاوره رایگان انجام می پذیرد.

شماره تماس : 013333662196 و واتس اپ 09125396478

اینستاگرام : alma.skin.care

کلینیک زیبایی آلما در رشت

مقالات مشابه


logo