همه چیز درباره خط لبخند

اشتراک گذاری :

به چه علت دور لب چروک میشود ؟

 

چروک دور لب

در این مقاله می خواهیم به بررسی دلایل چروک اطراف لب بپردازیم . بدیهی است که با افزایش سن چین و چروک ها نیز بیشتر می شود . اما چرا این اتفاق می افتد؟ حتما بار ها اسم کلاژن به گوشتان خورده است ولی اطلاعات کامل و جامعی به دست نیاورده باشید . کلاژن ها جزو فراوان ترین پروتئین ها در بدن شما هستند. اما این کلاژن ها در کجا قرار میگیرند ؟ آنها در محیط بیرونی سلول ها و به شکل رشته‌ای هستند. رشته کلاژن ها در اجزای مختلف به اندازه ی متغیر وجود دارد. 

مثلا در پوست , تاندون ها , ماهیچه , رگ های خونی , استخوان و.... پروتئینی به اسم کلاژن برای پوست فواید بسیاری دارد . یعنی ما استحکام و زیبایی و حالت کشسانی پوست را مدیون کلاژن موجود در پوست هستیم. همچنین این پروتئین ، جایگزین سلول های مرده شده و برای از بین بردن لک و جای زخم بسیار مناسب است. اولین دشمن کلاژن ها افزایش سن است . اما دلایل دیگری هم در جهت سرعت بخشیدن به از بین رفتن این پروتئین مفید ، می شود. مثل استرس و اضطراب –سیگار کشیدن – رژیم غذایی نامناسب –استفاده نکردن از ضد آفتاب ها در برابر نور خورشید و...

 

- افزایش سن : یک مثال واضح و بارز از کاهش کلاژن ها کم شدن حجم لب ها با بالا رفتن سن است. افزایش سن همچنین موجب کاهش چربی طبیعی پوست و در نهایت خشکی مزمن می شود. به طور کلی لب ها بیشتر از بقیه اندام ها در معرض خشکی هستند زیرا که تماس بیشتری با اِلِمان های خارجی مانند آفتاب و آب و هوا- سیگار و... دارند . مثلاً مشاهده کرده اید که درفصل زمستان لب ها نسبت به سایر نقاط خشک تر میشوند ! و اگر ادامه دار شود می تواند مضمن شود . و یکی دگر از دلایل خشکی لب ها قرار  گرفتن در معرض نور خورشید است.

- قرار گرفتن در معرض نور خورشید: مثلاً مشاهده کرده اید که درفصل زمستان لب ها نسبت به سایر نقاط خشک تر میشوند ! و اگر ادامه دار شود می تواند مضمن شود . یکی دگر از دلایل خشکی لب ها قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. پوست روی لب ها بسیار حساس و لطیف هستند و عموماً اقدام زیادی برای انها صورت نمی گیرد.  به طور کلی قرار گرفتن در معرض نورهای فرا بنفش اصلی ترین علت ایجاد شدن چروک و پیری زودرس است به این پروسه photo aging میگویند. 

 

- تاثیر مصرف سیگار بر روی چین و چروک های لب: مصرف دخانیات به طور کلی موجب تولید رادیکال های آزاد در بدن می شود که  تاثیر زیادی در پیری زود رس دارد . علاوه بر این خود عملاً استعمال دخانیات به دلیل فشار آوردن به ماهیچه های بالای لب تاثیر بسزایی در این چین و چروک ها دارد . 
چند نوع چین و چروک در ناحیه ی لب و دهان وجود دارد ؟ 

کارشناسان و متخصصان زیبایی به طور کلی به این چین و چروک ها پرورال میگوند. یعنی هرگونه خط و چینی که در منطقه ی اطراف دهان وجود دارد. اما زیر مجموعه ها و نام های اختصاصی تری نیز وجود دارند مانند : خط خنده یا خط لبخند که در دو طرف لب به وجود می ایند . نام علمی انها nasolabial است و به مرور زمان با خنده های بیشتر به وجود می آید. 

 

-

خطوط ماریونت که فقط با بالا رفتن سن ایجاد می شود و نمای پوستی افتاده را ایجاد می کنند . مکان به وجود آمدن آنها از دهان به طرف چانه و در حالت عمودی است . 
- خطوط رژ لب و یا خط سیگاری نوع دیگری از این چروک ها هستند فقط منطقه بخصوصی را از جمله قسمت بالایی لب و خود لب را درگیر میکنند .
 

- آیا می توان به صورت طبیعی از شر چین و چروک های دور لب خلاص شد؟
در جواب باید بگوییم که خیر اما می توان به مرور زمان با متد های خانگی مختلفی از ایجاد و بد تر شدن این چین و چروک ها جلوگیری کرد. ولی به هیچ عنوان نمیتوان چروک هارا درمان کرد و آنها را از بین برد . حالا به چند نوع از این متد های خارجی توجه کنید : 

انواع روغن ها : 


به طور کلی روغن های مناسب پوست به دو دسته تقسیم می شوند:
۱.روغن های گیاهی: این نوع روغن ها دارای اسیدهای چرب هستن که الاستیسیته و انعطاف پذیری پوست را بالا می برند. این دسته کاربردهای دیگری از قبیلِ پخت و پز نیز دارند. خلوصِ آن ها زیاد و با از طریقِ فرآیندِ طبیعی و سنتیِ روغن گیری از گیاهانِ مختلف به دست می آیند.
۲.روغن های ضروری: این نوع روغن ها در واقع روغن های رقیق شده ای هستند که با یک نوع روغنِ حامل ترکیب شده اند و در نتیجه خلوصِ کمتری دارند.ا ز کاربرد های دیگر این روغن ها میتوان به درمانِ بیماری ها، خوشبو کردنِ هوا، تولیدِ عطر و... اشاره کرد.
* نکته ی قابل توجه قبل از مصرف هرگونه روغن بر روی نقاطِ حساس پوست این است که ابتدا باید از عدمِ واکنشِ منفیِ پوست و عدمِ وجود حساسیت اطمینان حاصل شود.
نحوه‌‌ی صحیح مصرف روغن‌ها جهتِ از بین بردنِ چروک: مقدارِ بسیار کمی از روغن را روزی ۲ بار به ۲ انگشت خود به اطرافِ دهان و لب بمالید سپس به آرامی ماساژ دهید.
روغن های گیاهی مناسب چروک لب:
• روغن نارگیل : در درمان خارش، قرمزی و التهاب نیز تاثیر دارد
• روغن آفتابگردان : دارای آنتی اکسیدان، ضد اگزما
• روغن کرچک: ضد جوش، ضد ورم و پف، مرطوب کننده
• روغن هسته انگور: ضد التهاب و باکتری
• روغن زیتون : سرشار از ویتامین E و دارای آنتی اکسیدان 
روغن های ضروری مناسب چروک لب:
• روغن لیمو : آنتی اکسیدان
• روغن چوب صندل : ضد التهاب
• روغن کندر: افزایش چرخه سلولی( جهت جبرانِ سلول های از دست رفته)
• روغن اسطخودوس: آنتی اکسیدان، درمان زخم 
چه درمان های پزشکی و کلینیکی برای چروک و خطوطِ دورِ لب وجود دارد؟
همان طور که قبل تر اشاره شد ، درمان هایِ خانگی تاثیرِ بسزایی بر رویِ چروک های عمیق ندارند اما روش های جدیدتری در کلینیک های زیبایی ارائه می‌شود که تاثیرشان عُمقی و بسیار قابل  توجه است. 
۱.درم ابریژین و میکرودرم ابریژن(dermabrasion and  microdermabrasion):
دو تکنیکِ متفاوت جهتِ لایه برداریِ پوست و کاهش چروک. درم ابریژن به دلیل استفاده از برس های بزرگتر برای پاک سازی  لایه خارجی پوست قوی تر است. در روشِ میکرودم ابریژن از کریستال‌های بسیار ریز جهت لایه برداری استفاده میشود.  میکرودرم دستگاهی با کریستال های ریز بوده که با سابیدن پوست ، سلولهای مرده و چربی های اضافی را جمع آوری می کند تا منافذ بسته پوست باز شود.
۲.لایه برداری شیمیایی(chemical peel):
روشی متداول جهت پیشگیری از پیری زودرس پوست که در آن لایه epidermis (لایه خارجی پوست) برداشته شده و لایه ای صاف و روشن نمایان می شود. برای بدست آوردن نتایج بهتر ماهی ۱ بار لایه برداری عمقی پیشنهاد می شود‌. 

*** از مواردی نظیر میکرودرم ابریژن و لایه بردار شیمیایی یا پیلینگ در پاکسازی پوست یا همان فیشال استفاده می گیرد تا پس از لایه برداری پوست از سلولهای مرده و چربی و آلودگی ها، پوست آماده تغذیه رسانی شود و موارد دیگری نظیر آبرسانی ، اکسیژن رسانی ، ماسک های مغذی روی پوست انجام می گیرد تا نتیجه یک پوست عاری از آلودگی و چربی به همراه شفافیت و جوانی باشد. در اثر لایه برداری ها ، پوست افزایش ساخت کلاژن را شروع می کند که منجر به جوان شدن پوست و پیشگیری از پیری زودرس می گردد. برای انجام یک پاکسازی خوب و گرفتن نتیجه مطلوب باید ابتدا بهترین کلینیک زیبایی در رشت را انتخاب کرد و از بیوتی تراپیست و روشها و مواد مورد استفاده و همچنین دستگاه های زیبایی و جوانسازی اطمینان کافی پیدا کرد تا بهترین نتایج بدست آید.
 


 

۳.میکرونیدلینگ (Microneedling) :
روشی غیر تهاجمی و امن برای تولید کلاژن و در نتیجه پیشگیری و درمانِ چین و چروک . از مزایایِ این روش می توان به قیمت مناسب و سرعت بالا اشاره کرد. در میکرونیدلینگ از سوزن های بسیار ریز و باریک جهت تحریک پوست استفاده می ‌شود و بهترین نتیجه پس از چند جلسه به‌ دست می‌آید. از میکرونیدلینگ در درمان لکه های پوستی ناشی از بارداری و نیز استرچ مارک کمک گرفته می شود که با تحریک تولید کلاژن به درمان این لکه ها و روشن شدن پوست می پردازد و بطور کل بافت پوست را بهبود داده و به سمت جوانی و شادابی سوق می دهد.

۴.پلاسمای غنی از پلاکت (platelet rich plasma) :
در این روش از خونِ زیباجو، پلاسما جدا شده و به مکان های مورد نظر تزریق میشود. پلاسما ماده‌ایست که فاکتورها و پروتئین های مختلف خون که وظیفه‌ی رشد سلولی و منعقد کردنِ خون را دارند را در خود جای داده بنابر این تزریقِ این ماده به محل‌های مورد نظر جهت درمانِ چروک، ریزشِ مو، آسیب هایِ تاندونی، آرتروز و...می‌تواند بسیار مفید باشد. 

۵.بوتاکس(Botox) :
با استفاده از تزریق بوتاکس می‌توان ماهیچه های مختلف را با استفاده از بوتولیومِ نوع A ریلکس کرد که در نهایت موجبِ کم شدن و گاهی از بین رفتنِ ظاهرِ چروک می‌شود. در سالِ ۲۰۱۶ بوتاکس بی خطر ترین، موثر ترین و ساده ترین روش برایِ درمان چروک اعلام شد. عملکرد سم بوتاکس به گونه ای است که باعث فلج و از کار افتادن موقت عضله ای که عامل ایجاد چین و چروک است ، می شود. البته بعد از گذشت چند ماه اثر آن از بین رفته و دوباره چین و چروک به پوست بر می گردد. تزریق بوتاکس پرطرفدارترین روشی است که برای رفع چروک پیشانی در جهان استفاده می شود.

 


 

۶.بازسازی پوست با لیزر(laser skin resuracing):
یکی از تهاجمی‌ترین روش‌ها برای درمان چروک و دیگر مشکلات پوستی‌است.البته باید در نظر داشت که هر کسی کاندیدایِ استفاده از این روش نیست و باید حتماً با متخصص مشاوره شود.در این روش از دو نوع لیزر پرتو بالا مانند Co2 یا Erbium استفاده می‌شود.تاثیرِ این روش بسیار زیاد است اما عواقبی مانندِ زخم شدن می‌تواند داشته باشد که البته موقتی است. 
۷.جراحی لیفتِ صورت (Facelift):
تهاجمی ترین ولی در عین حال موثرترین روش برای از بین بردنِ  چین و چروک هایِ عمیق و سرسخت.در این روش که یک نوع جراحیِ اصلی محسوب می‌شود باید در نظر داشت که ریسک های یک جراحی وجود دارد ولی افتادگیِ پوست و عضله را می‌توان جبران کرد.

. تزریق ژل یا فیلر :

ژل یا فیلر همان پرکننده های پوستی بوده که در رفع مشکلات پوستی و چین و چروک ها و خطوط روی پوست ، همچنین نواحی از پوست که نیاز به پر شدن دارد استفاده می شود و طرفداران زیادی دارد. ماده ای که به عنوان فیلر استفاده می شود همان اسید هیالورونیک بوده که بطور طبیعی در پوست وجود داشته و نقش حفظ رطوبت را در سلولهای پوست ایفا می کند . بدین معنی که هزار مولکلول آب را نگهداری کرده تا خاصیت ارتجاعی و جوان بودن پوست از بین نرود. و اما بعد از تزریق ژل اسیدهیالورونیک اتفاقی که می افتد این است که خاصیت ارتجاعی به پوست بازگردانده شده ، چین و چروک از بین رفته و پوست ظاهر جوان خود را باز می یابد.

9. تزریق چربی :

از چربی نیز به عنوان یک فیلر برای پر کردن مشکلات پوستی و رفع چروک پوستی مورد استفاده قرار می گیرد که از مهمترین مزایای آن جوانسازی پوست می باشد. البته چربی که مورد استفاده قرار می گیرد همان چربی بدن خود شخص بوده که دارای اثرات و ماندگاری بالا می باشد. اما احتمال واکنش و عوارض محدودی داشته که ممکنست 2 هفته طول بکشد. زمان ریکاوری آن حدوداً یک هفته بوده و می توان گفت که تزریق چربی روشی ایمن و طبیعی است که بدون درد و خونریزی می باشد.

آیا می‌توان از ایجادِ چین و چروک‌ها پیشگیری کرد؟

خیر، به دلیل جاذبه ی زمین و کند شدنِ روندِ چرخه ی سلولی و درنتیجه سالخوردگی چین و چروک ایجاد می‌شود، اما روش هایی وجود دارند که توسط آن ها می‌توان تاحدودی از سرعتِ این روند کاست. عدم استفاده از نی جهت نوشیدن . مصرفِ غذاهایی که سرشار از آنتی اکسیدان‌ها باشند . استفاده از ضدآفتاب ها و قرارنگرفتن در معرضِ نورِ فرابنفش خصوصاً بعد از انجام لیزر موهای زائد و خدمات زیبایی که پوست حساس تر می باشد. .داشتنِ خواب کافی (حداقل ۷ ساعت) . عدم استفاده از دخانیات . نوشیدن مقادیرِ زیادی آب . اجتناب از نوساناتِ وزن در صورت . انجامِ مراقبت هایِ پوستی از سن زیرِ ۲۵ سال . کاهش اضطراب و تنش .در نهایت قبل از هرگونه اقدام جهت رفع اشکالات پوستی خود حتماً با متخصصان این رشته مشورت کنید.
 

شما می توانید جهت مشاوره و انجامِ کلیه خدماتِ زیبایی تحت نظر پزشک به کلینیک پوست و زیبایی آلما مراجعه فرمایید. و یا با شماره تماس 01333662196 تماس گرفته و به واتس اپ 09125396478 و یا دایرکت اینستاگرام alma.skin.care پیام دهید و سوالات خود را مطرح کنید.

خدمات زیبایی مرکز لیزر آلما : هایفوتراپی ، آراف تراپی ، میکرونیدلینگ ، مزوتراپی ، میکرودرم ابریژن ، پاکسازی پوست ، آنزیم تراپی پوست ، مزوتراپی مو ،  هیدرودرمی مو ، ماساژ صورت ، پارافین تراپی و ...

کلینیک زیبایی آلما در رشت

مقالات مشابه


logo