پنج تا از باید ها و نباید های ضد آفتاب

اشتراک گذاری :

-با اینکه استفاده از ضد آفتاب هر موقعی از سال جزئی از کار های واجبه اما الان که داریم به هوای گرم تر نزدیک میشیم و قدرت نور خورشید بیشتر میشه قطعاً نوع ضد آفتابی که استفاده می کنیم باید مناسب فصل و پوست باشه .
(میتونید از مشاوره های بهترین کلینیک زیبایی در رشت برای تشخیص دقیق نوع پوست و راهنمایی برای مناسب ترین ضد آفتاب  کمک بگیرید )

-وقتی صحبت از ضد آفتاب (spf) میشه معمولاً ابهامات زیادی در رابطه با 
-فرمول مناسب 
-میزان دقیق و مناسب برای مصرف
-مدت زمان استفاده از spf و... 
به وجود می آید 

-SPF مخفف sun protection factor هست 

به ترجمه‌ی ساده یعنی ، فاکتور محافظتی در برابر (نور) خورشید و بیانگر میزان محافظت پوست در برابر اشعه UVB شده و هرچه عدد آن بیشتر باشد ، قدرت محافظت و نگهداری بیشتری نیز دارد. SPF15 تا میزان 93% ، SPF30 تا میزان 97% و SPF50 تا میزان 98% قدرت محافظت دارند. SPF70 و بالاتر برای افراد با بیماریهای پوستی خاص بوده و توسط پزشکان تجویز می گردند.

BROAD SPECTRUM :

به معنای طیف گسترده بوده و علاوه بر مراقبت از پوست در برابر UVB ، توانایی محافظت از پوست در برابر UVA را نیز دارد و از بروز چین و چروک و اثرات پیری جلوگیری می کند.

PA:

به معنای درجه حفاظت بوده و برای اولین بار در کره جنوبی و ژاپن مورد استفاده قرار گرفته و در محدوده +PA تا ++++PA می باشد. تمرکز آن بر رنگدانه ( ملانین ) پوستی می باشد و باعث می شود لکه های صورت پررنگ تر نشود.

بریم  سراغ پنج نکته ای که اول بهش اشاره کردیم :

۱-برای اینکه ویتامین D مورد نیاز بدن رو بدون آسیب به پوست به دست بیاریم  از ضد آفتابی استفاده کنیم که در برابر UVA و هم UVB مواظبت کنه، 


UVA & UVB چی هستند ؟ 

اشعه ماوراء بنفش UV بخشی از طیف نور خورشید بوده که به زمین می رسد و با طول موج خود تجزیه می شود. سه نوع اشعه UV داریم : UVA , UVB , UVC که طول موج آنها از A به C کم می شود ، اما شدت آن زیادتر می شود. یعنی هرچه طول موج کوتاه تر ، پتانسیل آسیب بیشتر می باشد. UVC در اتمسفر جذب می گردد ، اما دو اشعه دیگر به زمین رسیده و باعث ایجاد آسیب پوستی می گردد. بطور مثال  UVA پوست را دچار پیری زودرس کرده و چین و چروک و لکه های پیری را ایجاد می کند. اما UVB پوست را می سوزاند. اما با تمام این حرفها یک کرم ضد آفتاب با طیف وسیع می تواند تاثیر آنها را کاهش زیادی دهد.

تفاوت UVA و UVB در چه چیزی هست ؟ 

به زبان ساده UVB

    طول موجی که مربوط به سوختگیِ قابل مشاهده است به همین دلیل توجه بیشتری بهش میشه چون عوارض ناشی از بی توجهی بهش زودتر خودش رو نشون میده . این اشعه اصلی ترین دلیل قرمزی و سوختگی پوست بوده ، به لایه اپیدرم یعنی لایه خارجی پوست نفوذ یافته و در نهایت باعث آفتاب سوختگی خواهد شد. این اشعه به دلیل طول موج کوتاه دارای انرژی زیادی بوده و گاهاً عامل سرطان پوست می گردد.

 
و اما چیزی که کمتر کسی ازش خبر داره اینکه اشعه‌ی UVA باعث آسیب هایی چون لکه های پوستی ، بافت نا هموار پوست ، بزرگ شدن منافذ پوستی ، زبر شدن پوست و از بین رفتن کلاژن مورد نیاز در طولانی مدت می‌شود . UVA مخفف ultra violet ray یعنی بیشترین انرژی در نور خورشید که در روزهای ابری نیز وجود دارد ولی باعث قرمزی و آفتاب سوختگی نشده ، بلکه به دلیل قدرت نفوذ بالا ، بعد از گذشت زمان وارد لایه های زیرین پوست شده و DNA پوست را دچار مشکل کرده که از اساسی ترین دلایل سرطان پوست می باشد.

۲-ضد آفتاب مناسب با تیپ پوستیِ خودتون انتخاب کنید.

ضد آفتاب ها در دو دسته قرار میگیرند ، شیمیایی که دارای ترکیباتیِ  که نور خورشید رو فیلتر میکنه و در واقع نور فرابنفش رو به خودش جذب میکنه و نمیذاره به پوست برسه 

نوع دوم فیزیکی ، که دارای ترکیبات معدنی مثل زینک اکساید که به صورت فیزیکی باعث منعکس کردن و جذب نور فرابنفش میشه . 
بهترین ضد آفتاب ، ضد آفتابی هست که ترکیب این دو نوع شیمیایی و فیزیکی باشه 

ولی اگر پوست حساسی دارید بهترین نوع ، نوع فیزیکی هست . 


۳- تو زدن ضد آفتاب صرفه جویی نکنید.
مقدار خیلی کم‌ از ضد آفتاب یا یک لایه‌ی نازک با نزدن اون فرقی نداره .
به صورت تقریبی مقدار استفاده ازش ۲/۴ یک قاشق چایی خوری فقط برای صورتِ
و توضیح بیشتر اینکه طوری باشه که انگار دارید دیواری رو رنگ میکنید یعنی نباید محو باشه .
بهترین روش ، روش سیزده نقطه اس یعنی باید مقدار لازم از ضد آفتاب رو روی سیزده نقطه از صورت بزنی .


۴-به spf تو کرم پودر آرایشی اکتفا نکنید ، گزینه ‌ی مناسبی برای محافظت از پوست شما در برابر نور خورشید نیست 

۵- از spf درصد کم برای فصل تابستون استفاده نکنید و از یک مشاور پوستی کمک بگیرید

* قرار گرفتن در مقابل نور آفتاب علاوه بر مزیت ،خطرات و آسیب های جدی نیزدر پی دارد. کرم ضد آفتاب هم برای آقایان و هم برای بانوان حتی برای اطفال ( در زمان مسافرت به ساحل دریا ) توصیه می گردد. در اکثر کرم های ضد آفتاب از دو ماده دی اکسید تیتانیوم و دی اکسید روی استفاده می شود که باعث ایجاد لایه سفید روی پوست و محافظت در برابر نورخورشید به طور موقت می گردد. لذا هر چند ساعت یکبار کرم ضد آفتاب باید تمدید گردد.

* از فواید کرم ضد آفتاب می توان به کاهش پیری زودرس و کاهش ابتلا به سرطان پوست نام برد.

* استفاده از کرم های آرایشی پوست نمی تواند فواید ضد آفتاب را داشته باشد. تنها با بستن منافذ پوستی و عدم خروج سموم و عرق از سطح پوست سبب پیری زودرس پوست در افراد می شوند.

باور غلط درباره ضد آفتاب:

باور اینکه تنها در صورتی که زیر نور خورشید باشیم ، نیاز به ضد آفتاب خواهیم داشت، یا کسانی که پوست روشن دارند ، بیشتر نیاز به کرم ضد آفتاب پیدا می کنند ، غلط می باشد. پوست ما به طور طبیعی و مادرزادی برای مراقبت از خود در برابر نور آفتاب ، به میزان ملانین موجود در پوست بستگی دارد و کاملاً ارثی می باشد. افراد با پوست روشن ، دارای مقدار ملانین ( رنگدانه های پوست ) کمتری بوده ، افراد دارای رنگ تیره پوست نیز از اشعه نور خورشید در امان نیستند. لذا استفاده مستمر در تمام فصول سال و برای تمام افراد توسط پزشکان توصیه می گردد.

* کودکان از سن دو سالگی باید کرم ضد آفتاب مصرف کنند.

سوال : دلیل برنزه شدن افراد با وجود استفاده از کرم ضد آفتاب چیست؟

جواب : با خوب کرم نزدن و تعریق ، ضد آفتاب می ریزد . عدم تکرار ضد آفتاب ، استفاده نکردن از کلاه و عینک همگی از دلایل آن به شمار می آیند.  

* افراد با مراجعه به پزشک پوست و با توجه به خشک و یا چرب بودن پوست و حتی داشتن آکنه باید ضد آفتاب تهیه کنند.

کرم ضد آفتاب برای پوست های مستعد آکنه :

شایعه ای در بین عموم پخش است مبنی بر اینکه با قرار گرفتن در زیر نور آفتاب ، آکنه از بین می رود . این باور به کل غلط می باشد ، حتی نور خورشید می تواند اثرات مخرب و آسیب زایی روی پوست ایجاد کند ، خصوصاً در صورت داشتن پوست مستعد جوش. حتی درمانهای آکنه نیز می تواند پوست را نسبت به نور خورشید حساس تر کند. پس استفاده از کرم ضد آفتاب در هر صورتی لازم است به صورت روزانه و دارای فرمولهای بدون چربی و بدون روغن.

کرم ضد آفتاب ضد پیری پوست :

همه می دانیم علائم پیری پوست که در اثر افزایش سن رخ می دهد ، اعم از لکه های پیری ، خطوط ریز ، چین و چروک و افتادگی پوست ، همگی غیرقابل اجتناب بوده و در هر صورت پوست ما از بدو تولد تا به الان در حال پیر شدن است. حال با پیشگیری و استفاده روزانه از کرم ضد آفتاب در کند کردن روند پیری می توان گامی موثر برداشت.

کرم ضد آفتاب برای اگزمای پوست:

آمارها نشان می دهد حدود 30 میلیون آمریکایی دارای اگزمای پوستی است. لذا پوست در برابر اشعه UV آسیب پذیرتر می باشد. نکته ای که مهم است باید کرم ضد آفتاب مناسب پوست مبتلا به اگزما پیدا کرد که آن را تشدید نکند. کرم های ضد آفتاب بر پایه مواد معدنی توصیه می شود که حاوی اکسید روی و یا دی اکسید تیتانیوم می باشند. اما از مصرف کرم های ضد آفتاب که حای الکل ، مواد معطر یا مواد نگهدارنده بوده باید خودداری کنید. همیشه کرم ضد آفتاب باSPF 30  یا بالاتر را انتخاب کرده که دارای برچسب طیف گسترده باشد.

کرم ضد آفتاب برای پوست های حساس :

انتخاب محصولات پوستی برای پوست های حساس فوق العاده چالش برانگیز بوده و می تواند واکنش های آلرژیک ، بثورات ، خارش و ... را ایجاد کند. اما در مورد کرم ضد آفتاب می توان گفت کرم ضد آفتاب نوزادان ، جایگزین مناسب برای پوست های حساس یا مبتلا به روزاسه می باشد. همچنین نظیر افراد دارای اگزما ، کرم ضد آفتاب دارای مواد معدنی اکسید روی یا دی اکسید تیتانیوم و فاقد الکل و مواد معطر یا نگهدارنده گزینه مناسبی برای انتخاب کرم افراد با پوست حساس می باشد. همچنین همانند سایر محصولات پوستی ، تست قبل از استفاده فراموش نشود . 24 ساعت قبل روی قسمتی از پوست خود باید آزمایش کنید تا در صورت بروز واکنش نظیر قرمزی یا خارش از استفاده آن اجتناب کنید. زیرا در صورت ایجاد حساسیت ، مقابله با یک بثورات کوچک بسیار آسان تر از راش تمام بدن می باشد.

کرم ضد آفتاب برای ورزش :

در صورت ورزش کردن در بیرون از منزل و در زیر نور خورشید از مصرف کرم ضد آفتاب غافل نشوید ، چون پوست نیاز به مراقبت بیشتر در زمان طولانی دارد. می توانید از کرم های دارای برچسب ورزشی یا مقاوم در برابر آب استفاده کنید که برای پوست عرق کرده و فعالیت های ورزشی ساخته شده اند.

کلام آخر،

در مجله پزشکی نیوانگلند ، عکسی از یک راننده کامیون 69 ساله منتشر شد که نیمی از صورتش خیلی بیشتر از سمت دیگر پیر شده بود. به دلیل اینکه از کرم ضد آفتاب استفاده نمی کرد ، پس از 28 سال کار کردن ، یک سمت صورتش در معرض اشعه های خورشید به طور مداوم از شیشه کامیون قرار گرفت و دارای چین و چروک و افتادگی بیشتری روی پوست خود نسبت به سمت مقابل شد. با این اوصاف حتماً حتماً به سلامت پوست خود اهمیت داده و کرم ضد آفتاب را فراموش نکنید.

مشاوره رایگان در زمینه پوست و زیبایی ، از فواید یک کلینیک زیبایی مجهز می باشد. کلینیک زیبایی آلما در رشت با ارائه مشاوره رایگان پیش از انجام خدمات زیبایی یکی از به روزترین و پیشرفته ترین کلینیک زیبایی در سطح شهر بوده و خدماتی نظیر لیزر موهای زائد ، آنزیم تراپی ، پاکسازی پوست ، آراف تراپی ، هایفوتراپی، میکرونیدلینگ و ... در خدمت شما زیباپسندان می باشد.

شماره تماس : 01333662196 و واتس اپ 09125396478

اینستاگرام : alma.skin.care

کلینیک زیبایی آلما در رشت

 

مقالات مشابه


logo