کربوکسی تراپی چیست

اشتراک گذاری :

کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی از متدهای غیر تهاجمی برای جوانسازی پوست با استفاده از گاز کربن دی اکسید می باشد که به عمق پوست تزریق می گردد. کربوکسی تراپی از جدید ترین روشهای درمانی و زیبایی می باشد .قدمت این روش درمانی به دهه 1930 میلادی بر می گردد و بعد از آن ارتقا داده شد تا به صورت کنونی در دهه 1990 در کشور فرانسه به جهان معرفی شد.  تحقیقات نشان داده که تاثیر این روش بسیار زیاد بوده اما عوارض کمی داشته که نشانه موفق بودن و محبوبیت کربوکسی تراپی در بین عموم می باشد.  می توان گفت کربوکسی تراپی نوعی مزوتراپی می باشد که در تمام دنیا برای جوانسازی پوست و رفع مشکلات پوستی در حال استفاده می باشد.

برای بسیاری از نواحی بدن همچون پا ، باسن و بازو جهت کاهش سلولیت قابل انجام است. از کربوکسی تراپی در پلک ، صورت ، گردن ، دست ها و شکم نیز استفاده می شود. این روش برای نواحی ظریف همچون زیر چشم قابل انجام است که سبب کاهش چین و چروک و تیرگی زیر چشم میگردد به این صورت که با افزایش غیر طبیعی کربن دی اکسید در زیر پوست ، اکسیژن بافت کاهش می یابد و سلولها را را برای دفع این گاز وادار به پاسخ می کند. طول درمان 4 تا 8 جلسه یک هفته در میان می باشد .

مکانیسم روش  کربوکسی تراپی:

گاز دی اکسید کربن گازی غیر سمی بوده و هر روزه در بدن تولید شده و وارد خون گردیده سپس از ریه ها دفع می گردد. حتی اگر مستقیماً وارد رگ شود به راحتی دفع شده و آمبولی ایجاد نمی کند. با ورود این گاز به بافت ، هموگلوبین به دلیل تمایل بالا به دی اکسید کربن ، اکسیژن آزاد کرده و به دی اکسید کربن متصل می گردد. در نهایت باعث تراکم بالای اکسیژن در بافت می گردد. مکانیسم واکنشی این گونه عمل می کند که با افزایش گردش خون ترنسفر اکسیژن در این ناحیه افزایش می یابد. همچنین مویرگ جدید ایجاد شده که به تولید کلاژن و الاستین در این ناحیه کمک می کند و جوانسازی پوست را رقم می زند.

فواید کربوکسی تراپی:

کربوکسی تراپی با بهبود قابلیت کشسانی پوست ، از پیری زودرس و چین و چروک جلوگیری می کند. با افزایش گردش خون ، باعث تغذیه مناسب و اکسیژن رسانی به سلولهای پوست می گردد.  در حین انجام کربوکسی تراپی آسیبی به بافتهای بدن نمی رسد چون روشی کاملاً ایمن می باشد. ازفواید دیگر آن می توان به رفع چربی های موضعی پوست ، سفت و صاف شدن پوست، افزایش تولید کلاژن پوست ، درمان تیرگی زیر چشم ، درمان جای آکنه ، بهبود چین و چروک و افتادگی پوست ، برطرف کردن خطوط ریز خنده و خط خنده ، درمان سلولیت ، بهبود ترک های پوستی ، رفع سیاهی و تیرگی دور چشم و نیز جوانسازی پوست  و .... اشاره داشت.

کاربردهای کربوکسی تراپی :

- سلولیت و کربوکسی تراپی :

سلولیت ، حالتی از پوست است که ناهموار بوده و دارای برآمدگی و فرورفتگی به مانند حفره های پنیری می باشد که بیشتر در نواحی ران ، باسن، بازو ، ساعد و اطراف سینه دیده می شود و برای افراد مبتلا خیلی خوشایند نیست. دلیل ایجاد آن نیز بزرگتر شدن توده های چربی در بین بافت پوست و عضلات می باشد. کربوکسی تراپی یکی از روشهای درمان سلولیت بوده و مکانیسم این روش برای سلولیت به این صورت است که با حمله به سلولهای چربی آنها را تخریب می کند. همچنین با افزایش گردش خون به دفع بهتر چربی کمک می شود. اما برای جوابدهی بیشتر و ماندگاری نیاز به تکرار و تداوم جلسات دارد به این صورت که 6 تا 10 جلسه با فاصله یک هفته.از درمانهای دیگر کلینیکی سلولیت می توان به آراف تراپی و میکرونیدلینگ اشاره کرد. آراف تراپی با استفاده از امواج رادیویی ، و ارسال گرما به زیر پوست باعث از بین رفتن چربی های زیر پوستی می گردد. در روش میکرونیدلینگ نیز با استفاده از دستگاه ، حفره های ریز روی پوست ایجاد شده و داروهای خاصی نظیر مواد مزو به پوست از طریق شکافهای ایجاد شده وارد می شود. همچنین این حفره ها به دلیل آسیب پوست، باعث تولید کلاژن جدید برای ترمیم پوست می شود. البته بطور کل باید بدانید که سلولیت به طور کامل از بین نمی رود اما روش کربوکسی تراپی در کاهش سلولیت و بهبود ظاهری پوست نقش مهمی دارد .

- تیرگی چشم و کربوکسی تراپی:

تیرگی زیر چشم دلایل بسیاری داشته که احتقان خون مویرگی یکی از آنها می باشد. احتقان یعنی کاهش سرعت جریان خون در مویرگهای پلک پایینی و اختلال در روند اکسیژن رسانی می باشد. کربوکسی تراپی با جذب اکسیژن به ناحیه مورد نظر با جذب اکسیژن باعث بهبود شبکه مویرگی پلک پایین شده و نیز جریان خون را افزایش می دهد و با افزایش کلاژن پوست را جوان تر و شاداب تر می سازد. پس از تزریق پلک متورم می شود و پس از ده دقیقه و جذب گاز ، ظاهر فرد طبیعی می شود.

- برای درمان ترک و استریا :

استریا به ترک های پوستی گفته می شود که به صورت خطوط موازی شکل گرفته و بافت و رنگ متفاوتی از بنفش تا خاکستری و صورتی نسبت به پوست دارد  ممکن است علائمی نظیر خارش و درد با تورفتگی هنگام لمس همراه باشد اما با این همه خطرناک نبوده و در اثر گذشت زمان بخودی خود از بین می رود. شکم ، سینه ، بازو ، ران و باسن جزو شایع ترین مناطق استرچ مارک می باشند. از دلایل ایجاد استریا می توان به کشیدگی پوست ، افزایش یا کاهش وزن ناگهانی و افزایش هورمون کورتیزون تولید شده توسط غدد آدرنال و ... که همگی باعث از دست دادن قابلیت کشسانی پوست می گردند. برای درمان استریا نیز می توان از کربوکسی تراپی کمک گرفت . در این روش ، با ایجاد مویرگ جدید گردش خون در این ناحیه افزایش می یابد روشی  کمک کننده برای ترمیم پوست است. برای ترک های بعد از حاملگی بسیارنتیجه بخش است . 4 تا 10 جلسه ماهی یکبار برای رسیدن به نتیجه مطلوب قابل انجام است.

- کربوکسی تراپی و جای جوش:

جوش ، باکتری موجود روی پوست است که با تجمع چربی های اضافی و سلول های مرده در روزنه های پوست و بستن آنها شکل می گیرد و باعث تورم در ناحیه پوست شود. در صورت عدم درمان جوش ، باکتری بیشتری داخل روزنه ها نفوذ کرده و جوش در مناطق مختلف صورت ایجاد  می شود. جای جوش یکی از مشکلاتی است که همه آن را تجربه کرده ایم و رفع آن برای بازگشت زیبایی به چهره برای همه ما مهم می باشد. یکی از بهترین راه های از بین بردن جای جوش ، کربوکسی تراپی می باشد. کربوکسی تراپی برای جای جوش ، جای زخم و افتادگی پوست با هدف تسریع روند بهبود انجام شده و با افزایش گردش خون روند بهبودی را از  نو شروع می کند.

* کربوکسی تراپی حدود 30 دقیقه به طول می انجامد و محدودیت سنی ندارد به این صورت که با سوزنهای بسیار ریز گاز به عمق پوست تزریق می شود پس از انتشار بدن شروع به فعالیت و مکانیسم جبرانی میکند.

عوارض کربوکسی تراپی :

این تکنیک هیچگونه عارضه ای بدنبال ندارد زیرا گاز کربن دی اکسید روزانه توسط بدن ما تولید و وارد خون میگردد سپس از طریق ریه دفع میگردد پس هم روشی غیر تهاجمی است و هم بدن بخوبی آن را می پذیرد. درد و کمی قرمزی در محل تزریق ، احساس گرما و خش خش در پوست و گاهی کبودی از عوارض زودگذر این روش می باشد که در عرض چند ساعت رفع می شود.

ممنوعیت کربوکسی تراپی :

ممنوعیت این روش برای زنان باردار و شیرده می باشد. برای افراد با مشکل کلیوی و دیالیزی ، افراد با زخم فعال ، مشکلات مغزی و صرع و نیز افراد در حال گذراندن دوره شیمی درمانی پزشک خود را مطلع کنند.

مراقبتهای قبل از کربوکسی تراپی :

- عدم مصرف الکل از 24 ساعت قبل ( به دلیل رقیق سازی خون و افزایش خطر کبودی )

- پرهیز از مصرف داروهای ضد انعقاد و ضد التهاب ( آسپرین ، ویتامین E ، مکمل امگا 3 ، ایبوپروفن ، جینسینگ و ... ) از 2 هفته قبل

- قطع Retin-A دو روز قبل تا دو روز بعد

- در صورت انجام لیزر موهای زائد یا خدمات زیبایی حتماً به پزشک و متخصص خود اطلاع دهید.

مراقبتهای بعد از کربوکسی تراپی:

- اجتناب از حمام کردن ، شنا ، جکوزی و سونا تا 24 ساعت بعد درمان

- عدم مصرف داروهای ضد التهابی و ضد انعقادی خون مانند ایبوپروفن و آسپرین

- خودداری از انجام حرکت و ماساژ در ناحیه درمان مگر به دستور پزشک

- دوری از آفتاب و گرمای زیاد تا 72 ساعت

- خودداری از انجام ورزش تا 24 ساعت

- پرهیز از مصرف مقادیر زیاد الکل و نمک برای جلوگیری از تورم محل تزریق شده

- در صورت تورم کمپرس خنک پیشنهاد می گردد. همچنین رو به بالا و کمی با ارتفاع بخوابید.

مدت زمان ماندگاری کربوکسی تراپی:

مدت زمان ماندگاری حدود 6 ماه بوده اما در صورتیکه بعد از انجام کربوکسی تراپی به دو عامل اصلی افزایش ماندگاری یعنی رژیم غذایی و نیز تمرینات ورزشی توجه شود ، ماندگاری بیشتری خواهد داشت. البته باید به این مسئله توجه شود که عوامل دیگری در زمان ماندگاری بیشتر کربوکسی تراپی دخیل است. بطور مثال قسمتهایی از بدن که حساس تر می باشند ، بهبود آنها زمان بیشتری طول کشیده و ماندگاری کمتری دارند. و عامل دیگری که می تواند اثرگذار باشد سن شخص است که این روش برای سنین زیر 30 سال توصیه نمی شود چون دلیلی برای انجام وجود ندارد چه از نظر جوان بودن و چه از نظر نبود مشکل خاصی در پوست. در صورتیکه انجام کربوکسی تراپی بیشتر طول بکشد و آسیب به پوست شدیدتر وارد شود ، ماندگاری آن نیز بالا می رود.  همچنین جنس پوست نیز در این امر مورد توجه است، مثلاً پوست های با قابلیت کشسانی بالا ، ماندگاری طولانی تری را بعد از انجام کربوکسی تراپی تجربه می کنند. باید در صورت حساسیت دارویی یا حساسیت پوستی حتماً به پزشک اطلاع داده شود. همیشه و در همه حال قبل از انجام هر خدمت زیبایی ، از پزشک و متخصصین انجام دهنده تحقیق بعمل آورده و از تجربه های قبلی آنها مطمئن شوید تا بتوانید بهترین کلینیک زیبایی در رشت را انتخاب کنید تا تجربه خدمات زیبایی و کربوکسی تراپی با نتایج بی نظیر داشته باشید.

کلینیک زیبایی آلما در رشت مجهز به خدمات زیبایی با تکنولوژی های جدید نظیر هایفوتراپی ، آر اف تراپی ، لیزرموهای زائد ، پاکسازی پوست ، آنزیم تراپی ، میکرونیدلینگ و  ... می باشد.

شماره تماس : 01333662196 و واتس اپ 09125396478

اینستاگرام : alma.skin.care

کلینیک زیبایی آلما در رشت

مقالات مشابه


logo