استرچ مارک چیست و چه‌طور درمان می‌شود؟

اشتراک گذاری :

استرچ مارک چیست و چه‌طور درمان می‌شود؟

جدا از اینکه پوست یک دیواره دفاعی از ورود آلودگی های بیرونی به داخل بدن می باشد ، در نگاه اول پوست زیبا نشانه زیبایی فرد نیز می باشد. در درجه بعد سلامت پوست مطرح می شود که گاهاً ممکن است این سلامت به خطر افتاده و نیز زیبایی را تحت تاثیر خود قرار دهد. اشعه های مضر آفتاب ، آلودگی های مختلف ، آلاینده ها و ... از عواملی هستند که مشکلات پوستی مانند چین و چروک و خطوط پوستی ، لکه های پوستی ، ترک پوستی ، کک و مک و  ... را ایجاد می کنند. استریا یا ترک های پوستی که در اصطلاح به آن استرچ مارک گفته می‌شود از مشکلات شایع پوستی بین بانوان است؛ اغلب انسان ها حتی مدل های معروف اروپایی در بخش هایی از اندامشان کم و بیش درگیر این میهمان های ناخوانده هستند. استریاها به طور معمول در اثر کشیدگی ناگهانی پوست در بارداری ، اضافه وزن و یا حتی از دست دادن وزن زیاد ، بلوغ جسمی، رشد سریع اندام ها و عواملی از این دست به وجود می‌آیند. 

* ترک های پوستی در زنان شایع تر است و بیشتر در نواحی شکم ، سینه ، باسن ، ران و بازو رخ می دهد.

انواع استرچ مارک:

پوست بدن ما شامل سه لایه بوده و ترک های پوستی در لایه درم یا همان میانی ایجاد می گردد. در این حالت بافت همبند پوست بیش از حد نرمال کشیده شده و لایه درم پوست پاره گشته و با افزایش کورتیزون ترک هایی در پوست ظاهر می شود. کورتیزون هورمون مترشحه از غدد فوق کلیوی بوده و ترشح بیش از حد آن باعث از دست رفتن قابلیت ارتجاعی پوست می گردد.

 - استرچ مارک بارداری: این نوع استریا ، استرچ مارک گراویداروم gravidarum نام دارد که بر اثر تغییرات پوستی ناشی از بارداری رخ می دهد. ترک پوستی در بارداری در 50 تا 90 درصد زنان باردار در زمان بارداری و یا پس از تولد نوزاد (گاهاً از 6 تا 12 ماه) بوجود می آید. از عواملی که بر ایجاد استرچ مارک بارداری موثر است ، می توان به بارداری در سنین بالای 30 سال ، سابقه ژنتیکی و خانوادگی ، شاخص توده بدنی قبل از بارداری یا همان چاقی، داشتن بیماری مزمن مثلاً دیابت یا مصرف داروهای کورتیکواستروئید و نیز وزن نوزاد در هنگام تولد ( جنین با وزن بالا ) اشاره داشت.

- استرچ مارک بلوغ: این نوع از استریا ، ترک پوستی در بلوغ ناشی از رشد به یکباره و سریع دوره نوجوانی بوده که تغییرات هورمونی در بدن نیز ایجاد می گردد. در استریای بلوغ شاهد افزایش قد و وزن ناگهانی شخص خواهیم بودکه بسیاری در سن بلوغ آن را تجربه کرده اند.

-استرچ مارک ناشی از چاقی و اضافه وزن: یا استریا دیستنس distensae با توجه به اتساع پوست در چاق شدن سریع  ،مصرف دارو و یا تغییرات هورمونی اتفاق می افتد . این نوع استرچ مارک در افرادی خصوصاً ورزشکاران رشته بدنسازی که در مدت کوتاه وزن خود را افزایش می دهند ، شایع است.

- وجود بعضی از بیماریها : یا همان استریا آتروفیکان atrophicans که بیمارها باعث نازک شدن پوست و در نتیجه ترک پوستی می گردند. سندرم مارفان (با کاهش خاصیت ارتجاعی بافت پوست) و  یا سندرم کوشینگ (تولید بیش از اندازه هورمون در بدن و چاقی یکباره) می توانند از آن جمله از بیماریها می باشند.

- مصرف کورتیکواستروئیدها : کرم ها و لوسیون های حاوی کورتیکواستروئید ، سطح کلاژن پوست را در طولانی مدت کاهش داده و ترک های پوستی را ایجاد می کنند. وظیفه کلاژن تقویت پوست و کاهش خطر ایجاد انواع ترکهای پوستی می باشد.

انواع استریا بر اساس ظاهر و رنگ :

استریا روبرا rubrae به رنگ قرمز مشاهده می شود. استریا آلبا albae به رنگ سفید است . استریا نیگرا nigra در افراد با پوست سبزه یا رنگین پوستان و استریا سرولئا caerulea به رنگ کبود و ارغوانی دیده می شود.

افراد در معرض استرچ مارک :

هر فردی ممکنست به استرچ مارک مبتلا گردد. اما در افراد با مشخصات زیر احتمال بروز آن بیشتر می باشد. بانوان خصوصاً بانوان باردار ، افراد با رنگ پوست سفید یا رنگ پریده ، افزایش در قد یا وزن یا خصوصاً رشد ناگهانی در هنگام بلوغ ، ابتلا به بیماری های مزمن مانند دیابت نوروپاتی، بیماری پسوزیاریس ، ابتلا به اگزما یا خشکی پوست ، شاخص توده بدنی قبل از بارداری و بارداری در سنین پایین تر ، داشتن سابقه خانوادگی و ارثی بودن ، سابقه زایمان دوقلو و یا چند قلویی ، مصرف داروهایی خاص نظیر داروهای کورتیکواستروئیدی ، میزان هورمون کورتیزون که از غدد فوق کلیوی ترشح شده و قابلیت ارتجاعی پوست را از بین می برد ، سن و ... . همه این عوامل به تنهایی باعث شده پوست دچار شوک گشته و لایه سطحی پوست دچار پارگی گردد و در ادامه ترک پوستی ایجاد شود.

نکاتی برای پیشگیری و درمان استرچ مارک

اولین قدم پذیرش این نکته می‌باشد که این ترک های پوستی اتفاقی کاملا طبیعی و اجتناب ناپذیر هستند و بهترین روش درمان هم پیشگیری از ایجاد آن‌هاست.
همانطور که می‌دانید پروسه درمان استریا عموما پروسه زمان‌بری است و تولیدکنندگان محصولات درمانی به بهبود ۵۰ درصد از استریاها بعد از دوره درمان اشاره می‌کنند؛ البته گفته میشود اگر در دوره درمان روش های کلینیکی مثل آر اف‌ تراپی به کار گرفته شود این تاثیر ها تا ۸۰ درصد خواهد بود.

راهکارهایی برای پیشگیری و کاهش ترک های پوستی

ورزش روزانه
تغذیه سالم و داشتن یک رژیم غذایی سالم حاوی ویتامین های E, C, D و زینک ( موجود درآجیل و ماهی ) و پروتئین
ماساژ پوست با روغن های طبیعی که باعث گردش خون منظم می گردد.
لایه برداری پوست
استفاده از کرم های حاوی هیالورونیک اسید
استفاده از ویتامین های A  و C
نوشیدن حداقل ۸ لیوان آب در شبانه روز 

و هیدراته ماندن (آب موردنیاز برای بدن برای بانوان حدود 2 لیتر و آقایان حدود 3 لیتر)
مصرف ویتامین D

اجتناب از رژیم های لاغری غیر اصولی

مرطوب نگه داشتن پوست

استفاده از کرم مخصوص در ناحیه شکم در دوران باداری (مانند کرم ویتامین E)

* ویتامین C موثر در تولید کلاژن برای تقویت پوست و کاهش چروک و جلوگیری از استرچ مارک موجود در سبزیجات و میوه ها خصوصاً مرکبات مانند پرتقال و لیمو موجود می باشد.

* ویتامین D و حفظ سطح آن در بدن علائم کشیدگی را در پوست کاهش می دهد و از ترک پوستی جلوگیری می کند. منبع ویتامین D در نور آفتاب ( البته بطور محافظت شده با کرم ضد آفتاب و کلاه و عینک ) ، لبنیات مانند شیر و ماست و نان می باشد.

روش های کلینیکی رفع استرچ مارک

فراموش نکنید علاوه بر آر اف تراپی، کربوکسی تراپی نیز می‌تواند از طریق تزریق CO2 زیر پوست باعث جوانسازی سلول های پوستی و از بین رفتن ترک های پوستی شود.این روش بهبود دهنده عملکرد سلول های کلاژن ساز می باشد و با بهبود ماتریکس به حفظ الاستیسیته پوست کمک می‌کند. استفاده از روغن چندمنظوره بایو اویل هم می‌تواند در کنار این روش به عنوان مکملی کاربردی ظاهر پوست را یکدست و طبیعی جلوه دهد.

میکرونیدلینگ :

برای درمان ترک های پوستی از طریق میکرونیدلینگ نیز می‌توانید اقدام کنید! همانطور که میدانید پوست دارای فیبرهای الاستین و کلاژن است.این رشته ها مانند فنر باعث انعطاف ، کشسانی، شادابی و جوانی پوست می‌شوند. وقتی این فیبرها کشیده شوند خاصیت خود را از دست می‌دهند، میکرونیدلینگ به روش بهبود تراکم اپیدرم، تحریک و افزایش کلاژن سازی، افزایش تراکم ملانوسیت ها و ایجاد ظاهر طبیعی ترک های پوستی را درمان می‌کند. میکرونیدلینگ دستگاهی است دارای سوزن های بسیار ریز که سوراخ های ریز در پوست ایجاد می کند . پوست برای ترمیم این سوراخ ها بطور خودکار اقدام به تولید کلاژن جدید کرده و در نتیجه مشکلات پوستی و ترک ها نیز درمان می گردد.

لیزر فرکشنال دی اکسید کربن :
لیزر فرکشنال از روشهای پرطرفدار در رفع استرچ مارک می باشد. تحقیقات نشان می‌‌دهد زنانی که تحت این روش درمانی جدید بودند نسبت به بانوانی که از کرم های حاوی گلیکولیک اسید و  ترتینوئین استفاده می‌کردند در مدت زمان کوتاه تر شاهد از بین رفتن ترک های قدیمی و سفید رنگ پوست خود بوده‌اند.

میکرودرم ابریژن:

در درمان استریا روش میکرودرم ابریژن نیز استفاده می شود که با استفاده از دستگاه میکرودرم و صیقل دادن پوست با کریستال های ریز ، یک لایه بسیار نازک و ظریف از روی پوست فرد برداشته شده تا خاصیت ارتجاعی پوست افزایش یافته و پوست جدید رشد کند. میکرودرم ابریژن از راه های موثر بر بهبود ترک های پوستی قدیمی می باشد. میکرودرم ابریژن برای لایه برداری پوست در پکیج های پاکسازی پوست در کلینیک های زیبایی انجام می پذیرد.

آراف تراپی :

یکی از محبوب ترین روشهای درمان استریا خصوصاً ترک های بارداری، روش آراف تراپی است که از امواج رادیوفرکوئنسی استفاده می کند. در این روش با نیدل های چندگانه حاوی امواج رادیویی و فرو بردن در پوست و عروق باعث تاثیر امواج روی پوست شده ، جریان خون افزایش یافته و تحریک کلاژن سازی شکل گرفته و در نتیجه پوست ترمیم می گردد.

کربوکسی تراپی :

در درمان ترک های پوستی با این روش ، با استفاده از دستگاه کربوکسی تراپی ، گاز CO2 یا همان دی اکسید کربن به زیر پوست تزریق می شود . از جمله فواید این روش ، افزایش جریان خون و کلاژن سازی بوده و ترمیم و بهبود پوست را به دنبال دارد.

مزوتراپی :

مزوتراپی نیز در درمان استریا و ترک های پوستی مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش مواد طبیعی و داروهای مورد نیاز برای تولید کلاژن در زیر پوست تزریق می گردد. این مواد جذب پوست شده ، در اثر تولید کلاژن جدید ، ترک های پوستی بهبود یافته و از بین می روند. مراجعه به بهترین کلینیک زیبایی در رشت و مجهز در نتیجه درمان بسیار موثر است.

شاک ویو :

شاک ویو دستگاهی جدید با دارابودن امواج فراصوت بوده که در درمان ترک های پوستی و سلولیت استفاده می گردد. در این روش امواج فراصوت با ضربه به پوست برخورد کرده ، با عبور از پوست به بافت وارد می شود و موجب آزاد شدن بافت های بدن و درنتیجه ترمیم ظاهر پوست و استریا می گردد.

برای رفع ترک های پوستی یا استرچ مارک نیاز به کلینیک زیبایی در رشت مجهز با دستگاه های پیشرفته می باشد.کلینیک زیبایی آلما در رشت با تکنولوژیهای نوین و به روز و کادری مجرب در خدمت شما عزیزان برای رفع مشکلات پوستی می باشد. خدمات ارائه دهنده نظیر پاکسازی پوست ، هایفوتراپی، میکرودرم ابریژن ، آنزیم تراپی ، لیزر موهای زائد ، آراف تراپی ، میکرونیدلینگ و ... می باشد.

کلینیک زیبایی آلما در رشت

1333662196     alma skin care 

almask.ir      سایت 

alma.skin.care    اینستاگرام

مقالات مشابه

 • Michael Ethan

  سارل

  سلام،. من بعد از زایمانم تمام پوست شکمم همین استرچ مارک داره، قابل درمان هست و هزینش چقدر میشه؟؟

 • Michael Ethan

  کلینیک زیبایی آلما

  سلام ، بله عزیزم قابل درمانه و تا حد زیادی از بین میره ، در مورد هزینه باید ویزیت بشید و نوع دستگاهی که بکار باید و تعداد جلساتش مشخص بشه ، که بتونیم خدمتتون اعلام کنیم با تشکر کلنیک زیبایی رشت-آلما

 • Michael Ethan

  سوزان

  سلام ، شما دستگاهی برای از بین بردن استرچ مارک دارید؟

 • Michael Ethan

  کلینیک زیبایی آلما

  سلام ، بله از ار اف و ایکس ویو استفاده میشه و درحدود 80 درصد جوابدهی داره کلینیک زیبایی رشت -آلما


logo