چرا ریزش مو؟؟؟

اشتراک گذاری :

بر کسی پوشیده نیست که زیبایی و سلامت مو تاثیر فوق العاده ای در میزان جذابیت چهره بانوان و همچنین آقایان دارد، برای داشتن موهایی سالم و درخشان تنها نباید به شست و شوی روزانه آن‌ها بسنده کنید.
در این مقاله باهم به بررسی نکاتی می‌پردازیم که به شما کمک می‌کند موهایی شاداب و سلامت داشته باشید چرا که سلامتی از هر آرایش و استایلی زیباتر می‌باشد!


بررسی میزان ریزش مو

در قدم اول میزان ریزش موی خود را پس از هر حمام بررسی کنید.به طور کلی میزان طبیعی ریزش مو برای هر شخص ۵۰ الی ۲۰۰ شاخه مو در شبانه روز است؛ چنانچه میزان ریزش مو در شما از میزان طبیعی آن فراتر می‌باشد حتما به پزشک مراجعه کنید.

چرخه رشد مو :

برای اینکه مطالبی که در ادامه نظیر تلوژن افلوویوم گفته می شود ، بهتر متوجه شوید ، لازم است چرخه رشد مو به اختصار توضیح داده شود.

* آناژن : همان مرحله رشد بوده که در آن موها رشد می کنند و حدود 90 درصد موها در فاز آناژن قرار دارند. مرحله آناژن حدوداً 3 سال به طول می انجامد.

* کاتاژن : فاز موقت یا مرحله بین آناژن و تلوژن که مرحله موقتی بوده و کمتر از 3 هفته به طول می انجامد . حدود 1 درصد از موهای هر شخص در این فاز می باشد که در آن مو نه رشد و نه ریزش پیدا می کند.

* تلوژن : یا همان مرحله استراحت که موها در این فاز رشد نکرده و سه ماه طول می کشد. حدود 10 درصد از موهای افراد در این فاز قرار داشته و در پایان این مرحله است که تار مو از پیاز مو جدا شده و ریزش پیدا می کند.

انواع ریزش مو :

* تلوژن افلوویوم یا ریزش موی ناگهانی : این نوع ریزش مو که در بانوان شیوع بیشتری دارد ، در نتیجه نازک شدن مو در تمام پوست سر بوده و در زمانی یکسان چرخه رشد مو به فاز استراحت می رسد و در نتیجه ریزش مو رخ می دهد. تارهای مو به دلیل استرس شدید با سرکوب کردن فعالیت سلول های ساخت مو و کاهش رشد موی جدید ، مسائل روحی ، بیماریهای جسمی ، تغییرات ناگهانی و آسیب ها ممکن است به ریزش موی تلووم افلوویوم برسد که همان ریزش موی ناگهانی می باشد. در این مرحله است که تارهای مو مراحل آناژن و کاتاژن را زودتر از زمان مقرر پشت سر گذاشته و درصد بیشتر موها در فاز تلوژن قرار می گیرد. ریزش سریع موها به گونه ای است که به جای اینکه روزانه حدود 100 تار مو ریزش کند ، 400 تار مو ریخته می شود. در تحقیقات بعمل آمده در بیماران مبتلا به کرونا یا کووید 19 ، اکثراً دچار ریزش موی ناگهانی و دسته ای حتی پس از درمان شده اند و بیشترشان بعد از چند ماه بهبود پیدا می کنند. این نوع ریزش مو 3 ماه بعد از استرس شدید یا ابتلا به بیماری خاص تازه شروع می شود.

* ریزش موی آلوپسی: ریزش مو از نوع آلوپسی انواع مختلفی دارد که در ادامه به توضیح درباره آن می پردازیم.

- آلوپسی اینولوشنال : نوعی از ریزش مو که در آن تارهای مو در اثر افزایش سن نازک شده و بسیاری از فولیکول های مو در فاز استراحت باقی می مانند و بقیه موها کوتاه و کم پشت می گردند.

- آلوپسی آندروژنیک : این نوع آلوپسی ژنتیکی و یا هورمونی می باشد و در مردان از اوایل 20 سالگی بوده و به عنوان کچلی با الگوی مردانه ذکر می شود. در این نوع ریزش مو خط رویش مو بالاتر رفته و موها کم کم از فرق و جلوی سر محو و کم پشت می شوند. در بانوان (الگوی کچلی زنانه) نیز از 40 سالگی به بعد دچار این وضعیت می شوند و این کم پشتی در فرق سر و ریزش قابل توجه در قسمت پیشانی می باشد. در آلوپسی آندروژنیک ایجاد شده در اثر عوامل هورمونی نظیر تستوسترون و دی هیدروتستوسترون که در بدن آقایان بیشتر است ، پزشک با انجام آزمایش خون و بررسی هورمونهای شخص به دلیل این نوع ریزش مو می رسد. برای آلوپسی آندروژنی ، درمانی وجود نداشته ، کما اینکه ماینوکسیدیل در به تعویق انداختن آن موثر است اما تنها راه درمانی می تواند کاشت مو باشد.

- آلوپسی آره آتا یا ریزش موی سکه ای : این نوع ریزش مو به صورت ناگهانی اتفاق می افتد و خصوصاً در کودکان و جوانان ، مو در قسمت سر یا ریش به شکل نواحی کوچک مانند سکه ریزش پیدا می کند. با اینکه امکان کچلی کامل نیز وجود دارد ، اما در 90% به دلیل سالم بودن فرد ، موها دوباره رشد پیدا می کنند. به عقیده متخصصان آلوپسی سکه ای یک بیماری خودایمنی بوده که گلبول های سفید اشتباهاً فولیکول های مو را هدف گیری می کنند و البته ارثی نیز می تواند باشد. راه درمانی مزوتراپی و تزریق کورتون در بهترین کلینیک زیبایی در رشت و توسط پزشک با تجربه می باشد.

- آلوپسی یونیورسالیس یا طاسی : در این نوع ریزش مو تمام موهای بدن حتی موی ابرو ، مژه و اندام تناسلی نیز ریزش پیدا می کند.

- آلوپسی زخمی : در افرادی که ریزش مو دائمی شود و همراه با التهاب پوست یا سلولیت ، فولیکولیت یا التهاب فولیکول مو ، جوش ، لوپوس ، لیکن پلان یا خزه پوستی بوده و باعث ایجاد زخم در پوست می گردند و موها نمی توانند رشد دوباره پیدا کنند. از عوامل این نوع ریزش مو ، سشوار داغ و فر کردن مو به میزان زیاد و شدید می باشد.

تغذیه مناسب رشد و تقویت مو

تغذیه مناسب به عنوان مهم ترین عامل تاثیرگذار‌، کلید رشد موهای سالم شماست!
مصرف یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی مورد نیاز برای بهبود وضعیت موهایتان لازم و ضروری است؛ به‌خصوص اگر موهای شما به دلیل رژیم های غذایی نامتعادل کم پشت شده باشد.

•غذاهای غنی از پروتئین باید در رژیم غذایی روزانه ی شما گنجانده شوند.(گوشت کم‌چرب، گوشت ماکیان، ماهی ، تخم مرغ ، فرآورده های لبنی ، سویا ، آجیل ها و دانه ها)

•به مقدار کافی از کربوهیدرات های مفید و چربی های سالم مصرف نمایید.
(سبزیجات ، مرکبات برنج قهوه ای و سیب زمینی ها)

•غذاهای غنی از بیوتین را مصرف نمایید.
(تخم مرغ، گل کلم، جگر گاو، قارچ ها، ماهی سالمون، اسفناج ، سینه ی مرغ ، پنیر ، مخمر آبجو و آجیل ها)

انواع مکمل های تقویتی پوست و مو

همان‌طور که می‌دانید مکمل های مختلفی از جمله برای تقویت موها وجود دارد؛ برای انتخاب مکملی که مناسب شماست اولین نکته این است که بدانید چه ویتامین هایی در رژیم غذایی شما کمتر هستند و دوز همان ویتامین ها در کدام مکمل بالاتر می‌باشد؟
قدم بعدی این است که مکملی را انتخاب کنید که بازخورد بهتری داشته و دارای مقادیر کافی از ویتامین های لازم برای رشد مو می‌باشد.
برای مثال مکمل Hair Vit یکی از مکمل های خوب برای تقویت موهاست اما دوز زینک در آن 2mg می‌باشد و بدن  ما روزانه به 30mg زینک نیاز دارد؛ بنابراین بهتر است که در کنار هیرویت از مصرف زینک غافل نشوید.
با این حال اگر مکملی که استفاده می‌کنید دارای مقادیر مناسبی از ویتامین ‌ها و ریز مغذی های لازم می‌باشد احتیاج به مصرف کپسول دیگری ندارید.
به خاطر داشته باشید برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید هر مکملی را حداقل در ۳ دوره مصرف کنید. درضمن مکمل هایی که حاوی دوز بالای انواع ویتامین B  هستند ممکن است باعث ایجاد آکنه و جوش شوند؛ البته می‌توانید با شوینده ها و کرم های ضدجوش و همچنین پاکسازی پوست به طورمستمر  تا حد زیادی این مساله را کنترل کنید و به تدریج نیز با سازگاری بدن و مکمل مورد نظر دیگر دچار جوش و آکنه نمی‌شوید.

معایب استفاده از مکمل های تقویتی مو

به طور کلی نباید از مکملهای تقویتی مو انتظار زیادی برای قطع دائمی ریزش مو داشته باشید و در اکثر موارد مکمل ها نمی‌توانند به تنهایی تاثیر زیادی در درمان و قطع ریزش مو به خصوص ریزش های هورمونی و ارثی داشته باشند. نکته دوم اینکه قبل از انتخاب قرص نخست باید علت ریزش موی شما مشخص شود و بعد از آن می‌توانید قرص ویتامین مناسب برای تقویت موهایتان را انتخاب کنید. توصیه می‌کنیم حتما قبل از تهیه قرص ها با یک پزشک متخصص پوست و مو یا یک دکتر داروساز برای انتخاب مکمل تقویتی مناسب مشورت کنید.

مزوتراپی

مزوتراپی و مزایای استفاده از آن

اختلالات هورمونی،رژیم های غذایی نامتعادل،روند پیری،مصرف داروهای شیمیایی،بارداری،عدم رعایت بهداشت فردی، مسائل روانی و اختلالات ارثی از عوامل ریزش موی سر هستند.
خوشبختانه با استفاده از مزوتراپی می‌توان بر تمامی این عوامل غلبه نمود و در کنار کاهش ریزش مو، به رشد مو های جدید امیدوار بود.
مزوتراپی روشی غیر تهاجمی است که در آن دارو زیر لایه اپیدرمال پوست تزریق شده و به بافت های آسیب دیده می‌رسد.
برای انجام مزوتراپی زمان زیادی لازم نیست اما نتایج بسیار سریع و خوبی از آن در درمان ریزش مو برای شما حاصل می‌شود زیرا در این روش مواد و عناصر مورد نیاز به میزان دقیق مستقیما در محل ریشه مو تزریق می‌شود و این مهم را به وسیله هیچ روش درمانی دیگری نمی‌توان تامین کرد.

کلینیک زیبایی آلما در رشت ارائه دهنده خدمات لیزر موهای زائد و خدمات زیبایی و پوست و مو نظیر هایفوتراپی ، میکرونیدلینگ ، آراف تراپی ، مزوتراپی ، پاکسازی پوست ، آنزیم تراپی پوست ، پارافین تراپی ، مزوتراپی مو ، هیدرودرمی مو ، تزریق ژل ، تزریق بوتاکس و ... با مشاوره رایگان با شماره 01333662196 و واتس اپ 09125396478 و اینستاگرام alma.skin.care در خدمت شما عزیزان می باشد.

کلینیک زیبایی آلما در رشت

مقالات مشابه


logo