درماتیت و راه های درمان

اشتراک گذاری :

به هر نوع ضایعه پوستی که علت اصلی آن التهاب باشد درماتیت  گفته میشود.درماتیت عارضه ایست که دلایل بسیاری دارد و به اشکال مختلف بروز می کند از علائم درماتیت می توان به خشکی پوست و خارشی که قرمزی را به دنبال داشته تورم و تاول اشاره نمود .

انواع درماتیت

 درماتیت آتوپیک یا اگزما 

 اغلب ژنتیکی است و در شیرخوارگی شروع میشود . در این نوع بیماری لکه های پوستی ، همراه با خارش و تورم بروز میکند و علت اصلی آن اختلال درعملکرد سیستم ایمنی و خشکی پوست میباشد ، بسیاری از موارد اگزما با درمانهای دارویی و پمادها در حالت نهفته قرار گرفته و غیر فعال میشوند. در کلنیک زیبایی و پوست آلما تعدادی از این بیماران و روند درمان آنها مورد بررسی قرار گرفته و رضایتمندی آنها ثبت گردیده است .

درماتیت تماسی:

هرگونه اختلال  که پس از تماس پوستی ایجاد شود و فقط سطح پوست را درگیر کند و به صورت قرمزی نمایان شود را درماتیت تماسی می نامند این بیماری واگیردار نیست و نگران انتقال آن از وسایل  یا تماس با خود پوست نباشید. در این نوع بیماری بهترین راه کنترل اجتناب از برخورد با عامل حساسیت زا  بوده و ضمناً شوینده های ملایم بسیار تاثیر گذار می باشند ، در مورد پاکسازی پوست در زمانی که فرد مبتلا به  این عارضه میباشد ، باید ضمن اطلاع به پزشک و کارشناس مربوطه از الکترولیت ها و محلولهای  خاص استفاده و ترجیحاً از عملیات تهاجمی مانند میکرونیدلینگ  اجتناب نمود . از انواع درماتیت تماسی م یتوان بسته به علت بروز به درماتیت تحریکی و آلرژیک  اشاره نمود.

1-  درماتیت تحریکی :

 این عارضه زمانیکه  فرد  در تماس مکرر با شوینده ها و مواد شیمیایی باشد اتفاق می افتد چون این مواد لایه محافظتی را از سطح پوست حذف میکند و باعث بروز تحریکات لایه زیرین خواهد شد ، با  توجه به نوع بروز همچین عارضه ای ، احتمالا حدس خواهید زد که بیشتر در چه نواحی شاهد آن خواهیم بود، بله در پوست دست و صورت بیشتر مشاهده میشود.

2-درماتیت آلرژیک :

که بعد از تماس با ماده ای که فرد به آن حساسیت دارد اتفاق می افتد و در بدن واکنش ایمنی ایجاد میکند واکنش در پوست محدود به ناحیه ای میباشد که در تماس با آلرژن قرار کرفته میشود سپس باعث التهاب پوست میگردد که با جوش و خارش ظاهر میشود ، استفاده از آنتی هیستامین و دوری از آلرژن ( موادی که نسبت به آن حساسیت دارید) میتوان این بیماری را کنترل نمود

 3-درماتیت سبورئیک:

به علت تحریک ناشی از قارج موجود در غدد چربی ایجاد شده و بیشتر در پوست سر با پوسته پوسته شدن مشاهده میشود. عامل ایجاد کننده این درماتیت ها محیط بیرونی یا اتفاقی است که در بدن رخ داده ، برای کنترل  استفاده از کرم های مرطوب کننده که خشکی پوست را کاهش دهد و شستشو با شوینده های متعادل کننده چربی، تقویت سد دفاعی پوست و محافظت از پوست در مقابل شرایط بد محیطی با پاکسازی به موقع پوست  و پرهیز از استفاده از مواد محرک و آلرژن  میتواند باشد.

از انواع دیگر درماتیت می توان به موارد زیر اشاره نمود:

- درماتیت اطراف دهان:

علت درماتیت اطراف دهان در گذشته مرکبات و غذاها و حتی خمیردندان معرفی شد. اما نکته ثابت شده ، استفاده بی رویه از کورتون ها می باشد. جهت درمان توسط متخصص پوست ، کرم های مرطوب کننده یا ترمیم کننده تجویز می شود.

- درماتیت ناشی از استاز:

عامل ایجاد استاز عروق بوده و باید به پزشک متخصص عروق مراجعه گردد. گردش خون در پاهای افراد با شغل ایستاده کم بوده و لذا خون در محل باقی مانده و پوست تحت تاثیر آن قرار گرفته می شود. پوست حالت قرمز و خشن و خارش دار می گردد.  این افراد باید در منزل دراز بکشند و پاها را به حالت زاویه 30 تا 45 درجه نگه دارند تا خون به پاهایشان برسد. ماساژ پاها نیز موثر بوده و اگر توصیه ها را جدی نگیرند ، پوست کیفیت خود را از دست می دهد و حالت چرمی پیدا می کند.

- درماتیت پوم فولیکس:

این نوع درماتیت با وجود تاول میان انگشتان بروز می یابد و فصلی بوده و هر ساله تکرار می شود. با درمان به موقع این تاول ها رفع می شوند. اما گاهاً بعد از خشک شدن ممکن است به صورت دایره های خشک دربیاید.

- برلاک درماتیت:

در این نوع افراد به ماده برگاموت موجود در عطرها واکنش نشان می دهند و گاهی این واکنش در معرض نور آفتاب خود را نشان می دهد. توصیه متخصصان پوست بر این است که عطر را روی پوست نزنید ، بلکه روی لباس یا زیر یقه استفاده کنید تا از درماتیت در امان بمانید.
- درماتیت از نوع شغلی:

از نوع درماتیت تماسی بوده و به دلیل حساسیت به موادی که در شغل استفاده می شود نظیر سیمان یا گریس و روغن بروز می یابد. پوست دست این افراد خشک بوده و اگزمای حاد یا تحت حاد را نشان می دهد.

- درماتیت ناشی از نور خورشید:

پوست افراد در مقابل نور خورشید واکنش نشان میدهد ، اما افراد با واکنش بیشتر ، درماتیت ناشی از نور آفتاب دارند.

- پتروس درماتیت:

علت این نوع درماتیت، حشره دراکولا بوده و شمالی ها با آن آشنایی کامل دارند. نیش این حشره التهاب شبیه زخم روی پوست ایجاد کرده و در برخی شدیدتر می باشد. حتماً به پزشک برای درمان مراجعه نمائید.

- نورو درماتیت یا درماتیت عصبی:
خاراندن بیش از اندازه در بروز این درماتیت موثر است و بعد از مدتی ضخیم و تیرگی را باعث می شود. این درماتیت به اگزمای مزمن شبیه بوده و پشت گردن شایع ترین ناحیه درگیر می باشد. افزون بر کرم و دارو ، در صورت تکرار باید به پزشک اعصاب و روان مراجعه نمود.

- درماتیت از نوع سکه ای یا نومولار:

درماتیت سکه ای در پی آسیب های پوستی بوده و نومولار به شکل عارضه بیضوی شکل روی سطح پوست به صورت خشک و ملتهب مشهود می باشد.

پیشگیری از درماتیت:

- عوامل حساسیت زا را شناخته و اجتناب کنید تا  مشکلتان تکرار نشود. به طور مثال حساسیت به زیورآلات و ساعت ، غذاها (لبنیات، سویا، مرکبات، بادام زمینی،  گلوتن، ماهی، صدف ، تخم مرغ، گندم ، ذرت و گوجه فرنگی) ، مواد شیمیایی (پاک کننده های خانگی ، لاتکس و...) و ... دوباره نباید از این وسایل استفاده کنند.

- استفاده از کرم های نرم کننده برای ترمیم پوست

- عدم استفاده از شوینده هایی که پوست را خشک می کنند.

- مصرف زغال اخته و تمشک ( با خاصیت ضد التهابی قوی و تقویت بافت همبند و کاهنده واکنش آلرژیک ) را فراموش نکنید. این دو عنصر کلید رفع درماتیت تماسی می باشند.

- مصرف اسید چرب امگا3 (نظیر ماهی آزاد ، قزل آلا، خال مخالی ، روغن ماهی سلمون ، روغن جگر ماهی ، گردو، دانه کتان و تخم چیا) را در برنامه غذایی بگنجانید. از خواص امگا3 می توان به سلامتی پوست و سلامت قلب و عروق ، قند خون سالم، کاهنده التهاب ، کاهش افسردگی و افزایش پاسخ سیستم ایمنی بدن اشاره داشت.

- مصرف ویتامین C , D و پروبیوتیک ها را از یاد نبرید.

اقدامات پیشگیری برای جلوگیری از ازدیاد درماتیت:

- صابون ها و مواد شوینده با PH مناسب استفاده شود. مواد شوینده لباس مناسب با پوست انتخاب شود.

- کم کردن زمان حمام و استفاده از البسه نخی

- استفاده از لوسیون مناسب و کرم های مرطوب کننده (آبرسان برای پوست های چرب ، چربی رسان برای پوستهای بسیار خشک) بعد از حمام

- از زخم شدن ناحیه ملتهب جلوگیری کنید تا ورود باکتری و عفونی شدن را بگیرید.

گرچه در درمان درماتیت نیاز به مراجعه به پزشک بوده اما شناخت داروها و پمادها نیز می تواند کمک کننده  باشد:

 - داروهای ضد خارش و ضد آلرژی مانند آنتی هیستامین خوراکی و دیفن هیدرامین موضعی

- آنتی بیوتیک و داروهای ضد قارچ

- کرم ها و لوسیون های پوست خشک

- کرم های استروئیدی مانند هیدروکورتیزون با خواص کاهندگی التهاب

- فتوتراپی با نور در قسمت آسیب دیده

درمان درماتیت در خانه:

- مرطوب نگه داشتن دانه ها با کرم های مرطوب کننده متشکل از روغن نارگیل (ضدقارچ)، روغن زیتون و ... روزی چند بار پیشنهاد می گردد تا ضایعات بهبود یافته و بثورات از بین روند.

-استفاده از روغن گل مغربی برای کاهش خارش و افزایش رطوبت پوست توصیه می شود. افراد با سابقه مصرف رقیق کننده های خون یا تشنج و یا اسکیزوفرنی با پزشک خود مشورت کنند.

- مرهم مرطوب با استفاده از یک باند استریل گرم و مرطوب از سرکه سیب و آب و روغن اسانس دارچین ، آویشن و... برای از بین بردن خارش ، قرمزی و پوسته و تعویض چندین بار در روز موثر می باشد.

مراجعه به کلینیک زیبایی معتبر و مجهز برای مشاوره و رفع خشکی پوست و سایر اقدامات پوستی و جوانسازی بسیار حائز اهمیت می باشد. کلینیک زیبایی آلما در رشت با خدمات هایفوتراپی، پاکسازی پوست ، پارافین تراپی، لیزر موهای زائد ، آنزیم تراپی و ... آماده خدمت رسانی به زیباپسندان عزیز می باشد.

عوامل قرمزی پوست :

قرمزی پوست با باز شدن رگهای خونی در زیر پوست با دلایل متعددی ایجاد می شود .

- حساسیت به غذا یا دارو

- حساسیت به لوازم آرایشی ، کرم ضد افتاب و ...

- مصرف الکل یا کافیین

- انجام ورزشهای سنگین و قدرتی

- در معرض مستقیم نور خورشید بودن

- احساسات نظیر استرس ، خجالت یا عصبانیت

* بیماری ها یا مشکلاتی که با نشانه قرمزی پوست آشکار می شوند :

- آفتاب سوختگی : از انواع شایع قرمزی پوست می باشد که در معرض مستقیم بودن نور آفتاب بدون محافظ نظیر کرم ضد آفتاب ، کلاه و دستکش ایجاد می شود. آسیب پوستی رخ می دهد و در ترمیم این آسیب ، خون زیادی به سمت پوست روانه می شود و در نهایت پوست قرمز می گردد. از علایم دیگر آفتاب سوختگی ، تاول ، خارش ، پوسته شدن و حساسیت پوستی به لمس کردن می باشد.

- درماتیت یا اگزما : یک نوع التهاب پوستی است که علایمی نظیر خارش و قرمزی پوست به دنبال دارد. از انواع درماتیت می توان به درماتیت تماسی ، آتوپیک و سبورییک اشاره داشت. علایم دیگر درماتیت ، کهیر ، پوسته شدن ، تغییر رنگ پوست و تاول می باشد.

- عرق سوز شدن : هوای گرم و مرطوب باعث تحریک پوست شده و ایجاد عرق سوز شدن یا راش گرمایی می کند. علاوه بر قرمزی ، خارش و جوش های قرمز و برآمده ، سوزش و مورمور شدن از علایم آن می باشد که عمدتاً در نواحی کشاله ران یا چین آرنج در حین تماس پوست روی هم شکل می گیرد.

- سوختگی ها : از نوع درجه اول خفیف و سطحی ترین با ایجاد قرمزی تا چهارم شدیدترین نوع سوختگی با درگیری عضلات و استخوانها دسته بندی می شود. شامل سوختگی حرارتی در اثر تماس با اجسام و مایعات و بخار داغ ، سوختگی شیمیایی با سفیدکننده و اسید و شوینده ها ، سوختگی الکتریکی با سیم  لخت ، سوختگی تابشی در اثر تابش اشعه و سوختگی اصطکاکی در اثر تماس مکرر با مواد خشن

- روزاسه : بیماری شایع قرمزی پوست صورت بوده که با برافروختگی شروع شده و پوست سرخ می شود. لک و سوزش نیز در روزاسه رخ می دهد.

* نکته : در صورت ابتلا به روزاسه از مواد محرک زا نظیر کافیین ، غذای تند و دارای ادویه پرهیز کنید.

- پسوزیاریس :‌ بیماری پوستی با تولید سلول پوستی زیاد با علایم قرمزی و خشک و پوسته شدن و ایجاد فلس نقره ای می باشد. در آرنج و زانو و پوست سر بیشتر دیده می شود. امکان قطع و بروز مجدد علایم وجود دارد.

- زونا : ( آبله مرغان بسیار مسری ) بیماری ویروسی به صورت عفونت با ایجاد بثورات قرمز و تاول در بالاتنه ، صورت و یا چشم می باشد. سوزش ، تاول و دردناک بودن از نشانه های دیگر آن می باشد و بیشتر در افراد مسن و دارای سیستم ایمنی ضعیف دیده می شود. کسانی که قبلاً به آبله مرغان دچار شده اند ، امکان ابتلا به زونا دارند.

- فولیکولیت : به بیماری التهاب فولیکول مو در اثر عفونت باکتریایی یا قارچی گفته می شود. در فولیکولیت ، برآمدگی های قرمز نزدیک فولیکول مو با ایجاد خارش و تاول چرکی مشهود است.

زمان مراجعه به پزشک :

زمانی باید برای قرمزی پوست به پزشک مراجعه شود که اولاً بعد از چندین روز برطرف نشده باشد و قسمت اعظم پوست را درگیر کرده باشد. همچنین اگر با نشانه های دیگر نظیر تب و تاول و دردناک بودن همراه باشد. در صورت بروز ناگهانی و گسترش سریع آن با علایم عفونت و ایجاد گرما و چرک نیز باید به پزشک مراجعه گردد.

درمان خانگی قرمزی پوست :

- استفاده از برش های خیار روی پوست باعث آرامش و خنک کردن پوست شده و قرمزی آن کاهش می یابد.

- عسل

- چای بابونه کیسه ای

- ماسک خیار و جو دوسر

- ماسک گل رس با آب

- روغن اسطخودوس

- روغن نارگیل در رفع قرمزی ناشی از آفتاب سوختگی

- استفاده از کرم مرطوب کننده و نوشیدن مایعات فراوان در آفتاب سوختگی خفیف

افراد در معرض قرمزی پوست :

افراد با صورت رنگ پریده ، افراد با سابقه مصرف الکل ، زنان و افرادی که سریعاً سرخ می شوند ، بیش از بقیه افراد در معرض قرمزی پوست قرار دارند.

زمان وقوع قرمزی پوست :

موقع گرما با گشاد شدن رگها ، در هنگام ورزش با گردش خون بیشتر ، در زمان استرس با افزایش فشار خون ، در زمان تحریک پوست با باد یا نور خورشید و نیز تغییرات دمایی مثل رفتن از محیط گرم به سرد باعث ایجاد قرمزی پوست می گردد.

* آیا قرمزی پوست مشکلی جدی است و باید پیگیری گردد ؟ در جواب باید گفت در صورت خفیف بودن خیر .  اما در صورت تکرار باید پیگیری شود تا در صورت مشکلات یا خدای ناکرده بیماری های جدی تر بررسی گردد.

شماره تماس برای مشاوره رایگان با متخصصین بهترین کلینیک زیبایی در رشت : 01333662196 و واتس اپ 09125396478

اینستاگرام : alma.skin.care

کلینیک زیبایی آلما - رشت

مقالات مشابه


logo