محافظت از پوست دورچشم

اشتراک گذاری :

با افزایش سن بدلیل کاهش سنتز پلی پپتید کلاژن  که 75 درصد از لایه درمیس پوست را شامل می شود ، پوست قابلیت ارتجاعی خود را از دست می دهد. همانطور که میدانید پوست بزرگترین اندام بدن انسان است که در تمامی نقاط بدن گسترده شده و در مناطق مختلف دارای اقطار متفاوت میباشد در این میان پوست اطراف چشم یکی از مناطقی است که دارای نازکترین لایه پوستی بوده و زودتر از سایر نقاط دچار چین و چروک می شود.

البته عوامل دیگری هم به روند ایجاد چین و چروک در پوست سرعت میبخشند که از آن جمله میتوان به موارد زیر اشاره داشت.

نبایدها

1. حالات تکراری صورت و چشم ها

دیدید بعضیا کلا یه فرم برای صحبت یا خندیدن یا گریه کردن دارن ، مثلا اخم میکنن دستور میدن ، یا چشماشون رو فشار میدن میخندن ، یا مثلا یه چشم کوچیک میکنن یه ابرو بالا تا افه بیان ، خوب همه اینا وقتی زیاد تکرار بشه مثل یه پارچه ای که زیاد تو یه حالت تا میخوره جاش موندگار میشه ...  نکنیییید این کارا رو

2. جمع کردن چشمها بدلیل نور شدید آفتاب و عوارض uv

حتما از عینک آفتابی و کرم ضد آفتاب استفاده کنید تا هم از uv در امان باشید و هم چشماتون رو بمدت زیاد در حالت نیمه باز نگه ندارین. اشعه ماوراء بنفش رنگدانه ملانین پوست را در ناحیه زیر چشم تحت تاثیر قرار می دهد و باعث سیاهی دور چشم می گردد.

3.  ضعیف بودن و مالیدن چشمها

این مساله هم درست مثه قبلیا باعث چروک زیر چشم میشه  ، همش بخاطر نازک بودن تمامی لایه های مربوط به پوسته ، لایه شاخی کم ، لایه درمیس کم ، اثر پذیری عوامل محیطی بسیار زیاد

4- کم آبی بدن

هنگامی که آب بدن کم باشد، رگهای خونی زیر پوست در ناحیه زیر چشم متورم شده و سبب تیرگی و سیاهی دور چشم می ماند. پس 8 لیوان در روز آب میل کنید و بدن خود را هیدراته نگه دارید.

5- مصرف توتون ، تنباکو و الکل

مصرف این سه مورد به همراه قهوه باعث کاهش رگ های خونی زیر چشم شده ، در نتیجه کاهش جریان خون باعث چروک و تیرگی زیر چشم می شود.

علاوه بر نبایدهای  بالا ، بایدهایی هم هست

بایدها

مثل رسیدگی  و مراقبت روزانه از پوست  ، مصرف مواد غذایی که پیش نیاز کلاژن سازی است مانند ویتامین C  

پوست صورت هر 28 روز یکبار به طور کامل بازسازی میشود و سلولهایی مرده خشک و شاخی به سطح  می آیند به این سلولهای مرده کورنئوسیت میگویند ، کورنئوسیت ها نقش عمده ای در محافظ در مقابل بیماریها و ابرسانی به لایه های زیرین بر عهده دارند ، با این تعاریف میتونیم حدس بزنیم که محافظت  از این لایه  چقدر مهمه و راه رسیدن به لایه درمیس و رسوندن مواد مغذی و مورد نیاز پوست از همین طریقه

پس به پاکسازی پوستتون اهمیت بدید ، حتما ماهی یکبار اینکار رو در خانه با وسایل ابتدایی و بصورت مبتدی هم که شده انجام بدید  اگر هم حوصله اش رو نداشتید یا میخواید روشهای سریعتر و بهتری رو برای جلوگیری از این روند انجام بدید مثل میکرونیدلینگ یا لایه برداری ،کلنیک زیبایی آلما رو یکبار تجربه کنید ، پاکسازی با تمیز کردن کورنئوسیتها از آلودگی و مواد مضر، راه رو برای رساندن مواد مورد نیاز از جمله کلاژن باز میکنه

یک جلسه پاکسازی پوست خوب همراه با استفاده از ماسک یا ویال کلاژن ، رسیدگی روزانه و استفاده از کرم های دور چشم جهت رساندن آب و پیش نیازهای کلاژن سازی شما رو در مقابل پیر شدن پوست زیر چشمتون بیمه میکنه ، لایه برداری  و میکرونیدلینگ هم باعث میشه پوست دوباره شروع به بازسازی خوش کنه با این تفاوت که در طی انجام کار مواد مورد نیاز پوست در قالب انواع مزوها به لایه ی درمیس رسیده میشه.... از الان به فکر باشید ، مطمئن باشید چیزی بهتر از سلامت و شادابی پوست شما در روحیه تون اثرگذار نیست.

میلیا چیست؟

دانه های ریز و سفید که دور چشم ایجاد می شود میلیا گفته می شود. البته میلیا در اصطلاح پزشکی کیست های کوچک و پر ازکراتین به صورت تکی و یا  خوشه ای بوده و در تمامی سنین رخ می دهد. اغلب در نیمی از نوزادان نیز دیده می شود. در بزرگسالان بیشتر در نواحی حساس مانند پلک دیده می شود. البته در اطراف گونه، بینی، پیشانی ، سینه ، بازوها و دستها بیشتر در افراد مسن با پوست آسیب دیده نیز شایع است. میلیا خوش خیم می باشد. بدون درمان بوده و به خودی خود در اثر گذشت زمان از بین می رود.

انواع میلیا:

میلیا بر دو نوع می باشد. میلیا اولیه که از کراتین تشکیل شده در روی صورت یافت می شود. میلیای ثانویه بر اثر آسیب یا سوختگی پوست و یا استفاده از کرم های پوستی خاص مانندکورتیکواستروئید باشد رشد میکند. میلیا در این حالت به عنوان نشانه ای از بهبود پوست ایجاد شده و احتمال دارد علت آن آسیب رسیدن به غده عرق باشد. میلیا پلاک نیز جزء نادر میلیا بوده و شامل تکه های متورم و ملتهب پوست با نام پلاک (بیشتر در خانمها) تا چند سانتی متر و معمولا در پشت گوشها ، برروی گونه ها و فک ایجاد می شود.

عوامل ایجاد میلیا:

عدم توانایی موضعی پوست برای لایه برداری طبیعی ، میلیا را ایجاد می کند. به این دلیل که سلولهای مرده پوست شامل کراتین در زیر پوست جمع شده  و دانه های سفید و کوچک را در زیر پوست بویژه در ناحیه زیر چشم تولید می کند.

تفاوت میلیا با آکنه :

بر خلاف آکنه میلیا نوعی کیست بوده و از پر شدن منافذ پوست تولید نمی شود. در این صورت است که ملتهب نشده و قرمزی و تورم را ایجاد نمی کند.

درمان میلیا :

به دلیل بی ضرر بودن میلیا و از بین رفتن خود به خودی آن ، نیاز به درمان خاصی ندارند خصوصاً در نوزادان که بعد از چند هفته و در برخی چندین ماه بعد از بین می رود. اما گاهی میلیا ثانویه دائمی می شود. میلیا را می توان با یک سوزن ظریف برداشته و با فشار و بدون بی حسی بیرون آورد. این کار توسط پزشک توصیه می گردد.

1- خارج کردن حرفه ای میلیا:

این کار توسط متخصص پوست با سوزن در کیست ایجاد حفره می کند و به مرورزمان و با پاکسازی پوست تخلیه انجام می شود.

2- لایه برداری مداوم :

استفاده از اسکراب های ملایم و محصولاتی که لایه برداری و گردش سلولی را افزایش می دهند باعث شده نرمی و لطافت به پوست برگردانده شود و از ایجاد میلیا جلوگیری کند. بعد از مرطوب کردن پوست ، اسکراب را روی صورت زده و با حرکات دورانی و ملایم پوست را ماساژ دهید. محصولات حاوی گلیکولیک اسید (به شکل کرم و یا ژل در غلظت 20 درصد) و رتینول بی خطر بوده و برای از بین بردن میلیا موثر میباشند. اگرچه به دلیل پوست نازک و حساس دور چشم ، احتمال تحریک پوستی می رود ، لذا جوانب احتیاط را رعایت فرمائید. استفاده از محصولات رتینول با غلظت کم به صورت روزانه و برای افراد حساس یک شب در میان توصیه می گردد تا باعث افزایش تولید سلول های پوستی گشته و میلیا را ریشه کن کند. سپس از کرم شب استفاده کنید تا از ایجاد خشکی و تحریکات پوستی پیشگیری کند.

* در این موارد حتماً با پزشک متخصص خود مشورت نمائید.

3- لیزر

4- لایه برداری شیمیایی: مانند پاکسازی پوست و آنزیم تراپی توصیه می گردد.

شما عزیزان زیباپسند می توانید با مراجعه به کلینیک زیبایی آلما در رشت ، با مشاوره متخصصان و پزشکان مجرب و با استفاده از تکنولوژی های به روز دنیا به حل مشکلات پوستی خود کمک کنید. خدمات دیگر کلینیک زیبایی آلما نظیر هایفوتراپی، پارافین تراپی، آراف، میکرونیدلینگ، لیزر موهای زائد و ... می باشد.

5- کرایوتراپی: با منجمد کردن ضایعه پوستی نظیر میلیا امکان پذیر است.

6- کرم های رتینوئید موضعی: این کرم ها حاوی ویتامین A بوده و در بهبود پوست نقش دارد.

پیشگیری از میلیا:

- هر روز صبح ، بعداز شستن صورت ، کرم ضد آفتاب با حداقل SPF 30 استفاده کنید.

- لایه برداری ملایم دوتا سه بار در هفته و نه بیشتر

- استفاده از بخار آب و بخور دادن تا منافذ پوست باز شده و از بروز این کیست ها پیشگیری شود.

- قرار نگرفتن در معرض نور خورشید به مدت طولانی

- عدم استفاده از کرم های غلیظ حاوی روغن

کلینیک پوست و زیبایی آلما در رشت

مقالات مشابه


logo