پروبیوتیک ها چه هستند و چطور بر پوست تاثیر میگذارند

اشتراک گذاری :

پروبیوتیک ها چه چیزی هستند و عملکردشان چیست:

باکتری ها برخلاف تصور عموم از نوع مفید نیز وجود دارد. بطور مثال پروبیوتیک ها در واقع باکتری های زنده مفید و یا مخمرهای طبیعی در بدن انسان هستند. این باکتری های خوب به سلامت بدن و مبارزه با باکتری های بد کمک می کند. به تعداد تریلیون باکتری در بدن موجود است که ترکیبی از میکروب ها  ، قارچ یا مخمرها ، ویروسها و تک یاخته ای ها می باشند.

ویژگی های پروبیوتیک :

درصورتی یک باکتری ، پروبیوتیک خوانده می شود که مجزا از انسان بوده ، بعد از بلعیدن در روده زنده بماند ، دارای فواید اثبات شده است و با خیالی جمع و راحت مصرف می شود.

انواع پروبیوتیک :

- لاکتوباسیلوس : از نوع رایج پروبیوتیک بوده و در ماست و غذاهای تخمیر شده می باشد. برای رفع اسهال و افراد دارای عدم تحمل لاکتوز ( قند شیر ) کمک بسزایی می کند.

- ساکارومیس بولاردی : کمک به رفع اسهال و مشکلات گوارشی دیگر

- بیفیدوباکتریوم : کاهش علایم روده تحریک پذیر و قابل یافتن در محصولات لبنی

نقش پروبیوتیک ها چیست ؟

پروبیوتیک ها روی اعصاب کنترل کننده حرکات روده اثر گذاشته و کمک به ارسال غذا از طریق روده می کند. از پروبیوتیک در درمان سندرم روده تحریک پذیر ، بیماری التهاب روده ، اسهال ناشی از آنتی بیوتیک و اسهال عفونی ناشی از ویروس ، انگل یا باکتری. در موارد دیگر ، در حل مشکلات پوستی درمان اگزما ، کنترل سلامت ادرار و واژن ، پیشگیری از سرماخوردگی و حساسیت و نیز افزایش بهداشت دهان و دندان مفید فایده می باشد.

پروبیوتیک ها بطور عمده در روده بزرگ زندگی می کنند . همچنین در دهان ، واژن ، مجاری ادراری ، پوست و ریه ها نیز یافت می شوند.

از وظایف پروبیوتیک می توان به  

* کمک به هضم غذا ،

* مبارزه با باکتری های بد و جلوگیری از ایجاد بیماری توسط آنها ،

* محافظت از سلول های روده برای جلوگیری از ورود باکتری های بد به خون ،

* ایجاد ویتامین ها و

* کمک به جذب و تجزیه داروها اشاره داشت.

برای حفظ تعادل سلامت در بدن پروبیوتیک ها یا همان باکتری های خوب نیاز هستند. در صورت بیماری و ورود باکتری های مضر ، این باکتری های مفید هستند که با باکتری های بد مقابله کرده و تعادل را در بدن ایجاد می سازند. اما باید بدانید که باکتری خوب بخش طبیعی از بدن بوده و داشتن رژیم غذایی سالم و دارای فیبر فراوان در نگه داشتن باکتری های خوب کمک کرده و حتماً نیازی به مصرف مکمل پرویوتیک نمی باشد.

دلایل کاهش باکتری های خوب روده :

پروبیوتیک ها باکتری های مفید و ساکن روده بزرگ میباشند که به سلامت و عملکرد صحیح آن کمک میکنند. عوامل زیادی  باعث کاهش سطح این باکتری های مفید در روده میشوند که مصرف بیش از حد آنتی بیوتیک ها یکی از آن موارد میباشد .

* استفاده از قرص های ضد بارداری

* مصرف غذاهای ناسالم

* ارثی بودن

* مصرف مداوم آنتی بیوتیک ها که مهم ترین عامل نامتعادل کردن باکتری های مفید می باشد. آنتی بیوتیک ها علاوه بر از بین بردن باکتریهای مضر بدلیل شباهت مکانیسم اثر ، بر روی باکتریهای مفید روده نیز تاثیر گذاشته و آنها را از بین میبرند. که این خود باعث اختلال عملکرد روده بزرگ ، اختلالات گوارشی و جالب است بدانید مشکلات پوستی  میشود.

آنتی بیوتیک ها معمولا برای درمان عفونتهای باکتریایی تجویز میشود و وقتی اجرا میشود که پزشک تشخیص داده ، عوارض ناشی از بیماری بسیار شدیدتر از عوارض مصرف آنتی بیوتیک هست. پس لطفاً از مصرف سرخود آنتی بیوتیکها جداً خودداری کنید.

چکار کنیم تا آنتی بیوتیک ها تاثیر مخربی بر پوست  ما نگذارند:

پروبیوتیک مصرف کنید ..... انواع مواد غذایی پروبیوتیک  کفیر که نوعی لبنیات تخمیر شده است و همچنین  شکلات تلخ با ph مناسب به باکتری های مفید کمک میکند

 

درمان آکنه با پروبیوتیکها :

دریافت باکتری های مفید مانند پروبیوتیک ها کمک شایانی به روند بهبود آکنه میکند....

این باکتری های مفید از طریق خوردن غذاها و قرص های مکمل محیط روده را سالم سازی میکند.

از مزایای مصرف پروبیوتیک کاهش التهاب و بهبود میکروبیوم دستگاه گوارش میباشد.

برای مشاهده تاثیر درمانی ، روند مصرف پروبیوتیک را باید به مدت 3 تا 6 هفته ادامه داد.

افرادی که تحت درمان آنتی بیوتیک هستند پس از اتمام دوره ، بلافاصله میتوانند این روند را شروع کنند.

این روش برای افرادی با مشکلات پوستی ازجمله رزاسه وآکنه التهابی مفید خواهد بود و هیچگونه عارضه جانبی نخواهد داشت. اما همیشه تنها با استفاده از پروبیوتیک ها آکنه ها درمان نمیشوند ، اکثر مواقع پاکسازی و تخلیه آکنه ها و استفاده از ماسک ها می تواند بسیار موثر باشد . توصیه میشود با انتخاب یک کلنیک زیبایی مورد تایید ، بصورت ماهانه کار پاکسازی و فشیال پوست خود را انجام دهید تا در کنار مصرف پروبیوتیکها بهترین نتیجه را کسب نمایید. لازم به ذکر است شما در منزل و بدون مراجعه به کلنیک زیبایی معتبر تا حدی میتوانید کار پاکسازی پوست خود را انجام دهید .اما متخصصین این کار در کلنیک زیبایی بدلیل استفاده از دستگاه هیدرودرمی و لایه بردار و تسلط بیشتر بر روی پوست شما در این مورد نتیجه بهتری را برای شما به ارمغان خواهند آورد.

تفاوت پروبیوتیک و پری بیوتیک:

هر دو مورد نقش مهم و اساسی در سلامتی انسان دارند.

چنانچه گفته شد پروبیوتیک ها باکتری های زنده و مفیدی هستند که در برخی از غذاها و مکمل ها یافت می شوند و برای سلامتی انسان بسیار موثر می باشند. اما پری بیوتیک ها از انواع کربوهیدرات ( اکثراً فیبر نظیر سبزیجات، میوه ها و حبوبات ) که بدن انسان قادر به هضم آن نمی باشد به دست می آیند که باکتری های مفید روده از آنها تغذیه می کنند. مقدار کافی و مناسب و حجم متعادل پروبیوتیک و پری بیوتیک باعث ایجاد تعادل در باکتری های مفید روده می شود.

سین بیوتیک به غذاهایی اطلاق می شود که حاوی هر دو نوع پروبیوتیک و پری بیوتیک میباشند. از آن جمله میتوان به پنیر ، کفیر و کلم ترش اشاره داشت.

فواید پروبیوتیک:  

باکتری های مفید روده از بدن انسان در مقابل باکتریها و قارچ های مضر و خطرناک محافظت کرده و همچنین سبب تقویت سیستم ایمنی بدن، افزایش توانایی هضم غذا، کاهش وزن ، بهبود حساسیت به لاکتوز، افزایش سلامت رحم، شادابی پوست، کاهش فشار خون، کاهش کلسترول، بهبود سلامت  قلب، کمک به جذب بهتر ویتامین B ، کاهش التهاب ، ممانعت از گسترش باکتری های مضر در مجاری ادراری و در نتیجه جلوگیری از عفونت ادراری ، پیشگیری از سرطان و کاهش افسردگی نیز جزء مزایای آن می باشند. علاوه بر این ، برخی از این باکتری ها نیز باعث تولید ویتامین K و اسید چرب شده که منبع غذای اصلی دیواره روده بزرگ می باشد و همچنین باعث ایجاد حائل روده ای شده تا مواد مضر را دور نگه دارد.

پروبیوتیک و غذاها :

انواع غذاهای مملو از پروبیوتیک شامل: گیاهانی نظیر لوبیا و نخود فرنگی، جودوسر، چای سبز، شکلات تلخ، کنگر فرنگی، اسفناج، توت ها، سیر ، پیاز، ماست، خیار ، نان و تره فرنگی

غذاهای تخمیر شده ( باکتری مفید در این غذاها با قند و یا فیبر غذا رشد می کنند ) نظیر : کفیر (موجود در شیر گاو و غلات )، خیارشور( غیرپاستوریزه )کلم ترش (کلم رنده شده و آب پز با سرکه - غذای سنتی اروپا)، خمیر سویا (تمپه، فراورده سویا)، کیمچی (غذای کره ای و بسیار تند شامل کلم و ادویه جات سیر ، زنجبیل و فلفل تند و نمک)، چای کامبوچا، پنیر شامل پنیر گودا ، چدار و موتزارلا و پنیرهای لاکتیکی و سبزیجات ترشی شده (غیر پاستوریزه)

* غذاهای تخمیر شده باید پاستوریزه نباشند به دلیل اینکه طی پاستوریزه کردن ، باکتری های مفید نیز از بین می روند.

* بدن انسان بیشتر از وزن مغز انسان یعنی در حدود یک و نیم کیلو گرم باکتری پروبیوتیک دارد.

* محققان ثابت کرده اند که دوجین باکتری پروبیوتیک مختلف که در حفظ سلامتی بدن مفیدند، موجود می باشد.

* قرص یا کپسول و یا پودر پروبیوتیک نیز در تامین نیاز روزانه به انسان کمک می کند.

پروبیوتیک و پوست:

نقش مهم دیگر پروبیوتیک ها کمک به سلامت پوست و ایمنی آن است. با قرار گرفتن روی پوست، از سلولهای پوستی در مقابل انگل ها و باکتری های مضر محافظت کرده و از ایجاد التهاب و برو زآکنه جلوگیری بعمل می آورد. همچنین مصرف این مواد از پیری زودرس پیشگیری کرده و سموم بدن را ازبین برده ، رادیکال های آزاد را نابود کرده و از پیدایش چین و چروک زودرس پوست و پیری جلوگیری می کند.

اگر به دنبال زیبایی و جوانسازی پوست می باشید، کلینیک زیبایی آلما در رشت ، با ارائه خدماتی نظیر هایفوتراپی، پارافین تراپی، آنزیم تراپی ، لیزر موهای زائد، آراف تراپی ، میکرونیدلینگ و ... در خدمت شما عزیزان می باشد.

* پروبیوتیک ها  از روز اول تولد با ما همراه اند. نوزاد در کانال زایمان، باکتری او ایدس، بیفیدو باکتریم و لاکتولاکلیوس را از مادر می گیرند.اما نوزادان در طی سزارین این باکتری ها را نمیگیرند و آلرژی و سیستم امینی ضعیف تری دارند.

* عوارض مصرف بیش از حد پروبیوتیک ها: نفخ ، درد و ناراحتی معده، گاز معده، اسهال، تهوع ، دردها و انقباضات شکمی

کاهش اثرات جانبی پروبیوتیک ها: از آن جمله می توان به کاهش میزان مصرف ، مصرف پروبیوتیک با شکم خالی حدود نیم ساعت قبل از غذا و یا قبل از خواب (به دلیل اینکه در صورت مصرف با غذا ، گاز تولیدی نیز بیشتر می شود)، نوشیدن آب کافی و در آخر ممکن است بدن شما در طول دو هفته با محصولات پروبیوتیک سازگار شود، پس صبور باشید.

محصولات مراقبتی پوست حاوی پروبیوتیک :

امروزه میکروارگان های زنده و باکتری ها با استفاده از تکنولوژی های جدید در دسترس تحقیقات دانشمندان می باشد. به مجموعه ای از این میکروارگان ها میکروبیوم گفته می شود. بطور مثال میکروبیوم پوست با جلوگیری از نفود آلودگی ها به پوست ، تقویت سد محافظتی پوست ، تعادل در سطح PH و نیز کمک به سیستم ایمنی بدن ، نقش محافظت و مراقبت از پوست را بخوبی ایفا می کنند. عوامل تاثیر گذار بر روی سلامت میکروبیوم ، اشعه مضر خورشید ، آلودگی ، افزایش سن ، استرس و تغییرات هورمونی می باشد. در صورت نامتعادل شدن میکرو ارگان های پوست ، حساسیت پوست شکل می گیرد. با شناخته شدن پروبیوتیک ها و نقش آنها روی پوست ، از پروبیوتیک در ساخت محصولات مراقبتی پوست نیز استفاده می شود. تحقیقات نشان می دهد به دلیل افزایش در تعداد افراد با پوست حساس به دلیل افزایش آلاینده های زیست محیطی و آلودگی ها و نیز تغییر در سبک و روش زندگی ، مصرف محصولات پوستی حاوی پروبیوتیک نیز روز به روز در حال افزایش است.

پروبیوتیک های موضعی :

پروبیوتیک های خوراکی ، میکروارگان های زنده هستند و این باکتری های زنده به دلیل غیرقانونی بودن آن در اکثر کشورها نمی توانند در محصولات مراقبت پوستی وجود داشته باشند. با توجه به اینکه رشد یا عوارض ناشی از ارگان زنده در محصول را نمی توان کنترل یا پیش بینی کرد ، قبل از فروش شرکت های زیبایی باید ایمنی محصولات خود را در این زمینه تضمین کنند. در هر صورت در محصولات آرایشی و پوستی مواد نگه دارنده ای وجود دارد که در صورت افزودن باکتری زنده به محصول ، مواد نگهدارنده آنها را می کشتند. برای رفع این مشکل ، ابتدا پروبیوتیک را غیرفعال کرده و سپس به محصولات مراقبتی اضافه می کنند. اما این مطلب قابل توجه است که با توجه به تحقیقات به دست آمده ، با این روش کارایی پروبیوتیک ها کاهش نمی یابد.

پروبیوتیک ها چگونه به پوست کمک می کنند ؟

نقش پروبیوتیک ها یا همان میکروارگان ها ، مبارزه با میکروب های بد روی پوست بوده و در نهایت سیستم ایمنی بدن را تقویت می کنند. این تقویت سیستم ایمنی باعث مراقبت از پوست در برابر التهابات و عفونت و آلودگی می شود.

پروبیوتیک ها با خاصیت ضد میکروبی ، تسکین دهندگی و ایجاد سد محافظتی پوست در افرادی که دچار کم آبی و دهیدراته شدن پوست شده اند ، کمک می کند تا رطوبت در پوست حفظ شود. به دلیل برهم خوردن تعادل PH پوست با استفاده از هر نوع شوینده ای حتی از نوع خوب و متناسب  با پوست ، با مصرف محصولات پروبیوتیکی ، محیطی با PH همسان با پوست ایجاد می شود و به اصطلاح سد محافظتی در برابر آلودگی های بیرونی شکل می گیرد.

سازگار بودن پروبیوتیک ها :

اگرچه مصرف همزمان برخی ترکیبات نظیر ویتامین C و رتینول و... ممنوع بوده اما محصولات پروبیوتیک ها دارای ترکیبات سازگاری بوده و ایجاد نگرانی در زمینه مصرف با ویتامین ها و لایه بردار ها و ... ایجاد نمی کند.

 تلفن تماس برای مشاوره رایگان توسط متخصصین بهترین کلینیک زیبایی در رشت : 01333662196 و واتس اپ 09125396478

اینستاگرام : alma.skin.care

کلینیک پوست و زیبایی آلما در رشت

مقالات مشابه

  • Michael Ethan

    ساناز

    در ایام تعطیلی کرونا شما کار انجام میدید؟

  • Michael Ethan

    کلینیک زیبایی آلما

    سلام عزیزم ، با رعایت پروتکل های بهداشتی در خدمتتون هستیم


logo