روش های بهبود قابلیت ارتجاعی پوست

اشتراک گذاری :

قابلیت ارتجاعی پوست یا همان حالت کششی پوست نوعی قابلیت طبیعی در پوست بدن افراد است که از دست دادن آن باعث شل شدگی ، افتادگی ، چین و چروک و آویزان شدن پوست در برخی نواحی و یا ترک خوردگی پوست می گردد. بطور طبیعی قابلیت ارتجاعی پوست در اثر افزایش سن افراد به مرور کم و کم تر شده و این مورد از جمله اصلی ترین راه های تشخیص ست افراد است. اما در این میان راهکارهایی وجود دارد که می توان قابلیت ارتجاعی پوست را بهبود بخشیده و روند پیری آنها را بسیار کند تر کرد و برعکس با رعایت نکردن نکاتی که در ادامه آمده باعث تصرح آنها شده که در نتیجه آن سن فرد خیلی بیشتر از حد واقعی آن بنظر رسیده و دارای چهره شکسته ای می گردد.

عوامل موثر در قابلیت ارتجاعی پوست

مهمترین ماده در جوانسازی و حفظ قابلیت کششی پوست را می توان ماده ای بنام کالیژن دانست که توسط لایه های عمقی پوست ترشع شده و وظیفه آن بازسازی سلول های پوستی و رساندن مواد مورد نیاز جهت بازپروری سلول های پوست بدن می باشد. کالیژن بطور طبیعی در بدن همه افراد تولید می شود اما در نتیجه افزایش سن و رعایت نکردن اصول سلامتی پوست بدن تولید آن کم و درنتیجه آن با چین و چروک و افتادگی پوست روبرو می شویم . نکته قابل توجه این است که این ماده ضروری از طریق کرم ها و دارو هایی که برای درمان قابلیت ارتجاعی پوست مصرف می شوند و از طریق روزنه های سطحی پوست قابل دریافت نیست و فقط لایه های میانی و عمقی پوست قابلیت تولید آن را داشته و به سطح پوست می رسانند.

دلایل از بین رفتن قابلیت ارتجاعی پوست

با کم شدن یا توقف کالیژن سازی پوست عمل ترمیم در سلول های پوستی کند شده و نمی توانند به سرعت نسبت به حرکات بدن واکنش نشان داده و به مرور آب مورد نیاز و مواد مغزی آنها کم شده و دچار شلی می شوند. مهمترین عوامل از دست دادن قابلیت ارتجاعی بدن عبارتند از :
1. افزایش سن
2. تغذیه و رژیم غذایی نامناسب
3. استفاده از لوازم آرایشی و دارو های نا مرغوب
4. قرار گیری زیاد در مقابل اشعه های خورشید
5. بارداری
6. کاهش و افزایش ناگهانی وزن بدن که باعث کشیدگی پوست می گردد
7.مصرف دخانیات و سیگار
8. استرس و اضطراب
 

روش های بهبود قابلیت ارتجاعی پوست

با یک نگاه ساده به لیست بالا می توانید در یابید که برای کمک کردن به قابلیت ارتجاعی پوست خود چه باید بکنید. بطور قطع پرهیز از سیگار ، داشتن رژیم سرشار از میوه جات و مواد طبیعی ، کاهش استرس ، استفاده از مواد آرایشی مرغوب و تا حد ممکن آرایش کمتر ، ورزش ، استفاده از ضد آفتاب و آبرسان پوست و استفاده از ماساژ تخصصی صورت جهت شادابی پوست می تواند بسیار در حفظ سلامت و قابلیت ارتجاعی پوست شما مفید باشد.
 

روش های درمانی قابلیت ارتجاعی پوست

همانطور که تا اینجا حتما متوجه دو نکته اصلی در این مورد شده اید که :
1. قابلیت ارتجاعی و جوانسازی پوست تا حد زیادی تحت تاثیر کالیژن سازی پوست است.
2. از برخی دلایل و آسیب ها که باعث چین و چروک و افتادگی پوست می شوند مانند افزایش سن ، خط خنده و اخم نمی توان جلوگیری کرد.
پس درواقع از دست دادن حداقل بخشی از قابلیت ارتجاعی پوست با رعایت تمامی اصول هم امکان پذیر است و اگر اصول سلامت را رعایت نکرده باشیم شدت و سرعت آن بیشتر خواهد بود. اما خبر خوب این است که تا کنون درمان های پزشکی مختلفی با درجه تاثیر متفاوتی در این زمینه بوجود آمده است که ضمن تحریک پوست به تولید کالیژن قابلیت ارتجایی آن را بهبود بخشیده و بسیاری از چین و چروک ها را ازبین می برتد. دو مورد از این درمان ها در ادامه آمده است.
 

میکرونیدلینگ برای حفظ قابلیت ارتجاعی پوست

همانگونه که در بالا نیز به آن اشاره شد ما نمی توانیم از طریق کرم ها و دارو ها کالیژن را به پوست و لایه های عمقی آن رسانیده تا باعث جوانسازی و کشیدگی پوست شود اما با روش میکرونیدلینگ به سادگی می توان لایه های عمقی پوست که تولید کننده کالیژن جهت حفظ قابلیت ارتجاعی پوست هستند را تحریک به فعالیت بیشتر نموده تا مانند یک شخص بسیار جوان کالیژن سازی کنند که در نتیجه آن کشیدگی و صاف شدن پوست را خواهیم داشت. میکرو نیدلینگ برای چین و چروک های کم عمق و شل شدگی های کم تاثیر داشته ضمن اینکه باعث لایه برداری سطحی پوست گردیده و جای جوش ، تیرگی و زخم ها را نیز تا حد زیادی محو می کند.
هایفو تراپی درمان شلی و افتادگی پوست

کلینیک پوست و زیبایی آلما در رشت

مقالات مشابه


logo