دلایل خشکی پوست لب

اشتراک گذاری :

پوست لب دارای ویژگی های مختص خود بوده و از بسیاری جهات نسبت به پوست سایر نقاط بدن حساس تر و آسیب پذیر تر است چرا که بسیاری از لایه های پشیبان کننده پوست بدن را نداشته و از لایه نازک و آسیب پذیری تشکیل شده که ممکن است برای بسیاری از افراد خشکی و پوسته شدن لب بارها پیش آمده باشد.در این مطلب تلاش شده تا عوامل مهم در بوجود آمدن این عارضه و راهکارهایی برای پیش گیری و درمان آن ارائه شود. اگر شما نیز گاها دچار خشکی لب ، ترک خوردگی یا پوسته شدن لب می شوید پس در ادامه این مطلب با ما همراه شوید.

دلایل خشکی پوست لب

برای بوجود آمدن خشکی و ترک خوردگی لب ها دلایل مختلفی می تواند وجود داشته باشد و در برخی موارد ممکن است همزمان چند دلیل در آن تاثیر گذار باشد اما رایج ترین آنها عبارتند از :

آب و هوای خشک
شرایط آب و هوایی خشک چه از نوع گرم و خشک و چه از نوع سرد و خشک هردو عاملی موثر در خشکی لب ها هستند چرا که مقدار زیادی از آب بدن تبخیر و در نتیجه آن خشکی و پوسته شدن پوست لب را به همراه دارد.
راهکار درمانی : آب زیاد بنوشید و تا حد ممکن از قرار گرفتن در معرض هوای گرم و خشک خوداری کرده و برای جلوگیری از خشکی لب از مرطوب کننده یا کرم نرم کننده استفاده کنید.پاکسازی پوست بصورت دوره ای در این مورد می تواند بسیار موثر باشد.کمبود ویتامین
اگر در آب و هوای معتدل و نسبتا مرطوبی زندگی می کنید و به مقدار کافی نیز آب می نوشید اما دچار خشکی و پوسته شدن لب می شوید به احتمال زیاد دچار کمبود ویتامین B2 یا A  و یا c شده باشید 
راهکار درمانی : داشتن یک رژیم غذایی کامل به همراه مصرف میوه جات و سبزی ها  و یا استفاده از غذا هایی مانند تخم مرغ به راحتی کمبود ویتامین های A,C,B2 را در شما جبران خواهد کرد اما برای مصرف دارو حتما به پزشک مراجعه کنید.

تداخل دارویی
مصرف برخی از دارو ها و حتی مصرف زیاد ویتامین A ، دارو های شیمی درمانی و قرص های مانند دپلی سیلامین می تواند باعث بوجود آمدن حساسیت هایی شوند که خود را بصورت خشکی و پوسته شدن پوست لب نمایان می کنند.

راهکار درمانی : اگر به چند روز گذشته فکر کردید و متوجه شدید هم زمان با شروع مصرف دارویی خاص دچار خشکی پوست لب شده اید به ناچار اگر خشکی و ترک خیلی شدید نیست تا پایان دوره مصرف آن دارو صبر کنید اما اگر دوره درمان با داروی مورد نظر طولانی است این موضوع را با پزشک خود در میان گذارید.

قارچ های عفونی
از دلایل شایع ترک خوردگی پوست بخصوص در گوشه های لب و یا وسط لب پائینی قارچ ها هستند که معمولا این ترک ها همراه با درد و سوزش بوده و تا مدتهای زیادی بخودی خود درمان نمی شوتد. رویش قارچ های عفونی در اثر تولید زیاد قارچ های طبیعی بدن و رسیدن آنها به لب ها از طریق بزاق بوده که به ترک خوردگی و سوزش لب ها می انجامد.

راهکار درمانی : در این مورد بهتر است اولین نکته ای که رعایت شود پرهیز از زبان زدن و رساندن بزاق به لب ها و محل های ترک خورده باشد. در کنار آن نوشیدن آب کافی باعث کم تر شدن شدت قارج ها شده و در نهایت نیز با تجویز پزشک استفاده از آنتی بیوتیک ها باعث خوب شدن جای ترک ها می شود که معمولا بصورت پماد می باشد.

پیشگیری از خشکی لب:

- اگر به طور مکرر و مداوم دچار خشکی پوست می شوید باید در رژیم غذایی خود تغییر ایجاد کنید. برای جلوگیری از خشک شدن لب ها غذاهایی مملو از اسید (مانند گوجه فرنگی) یا محرک های دیگر(نظیر فلفل ، پوست انبه و سس) را کنار بگذارید.

-به طور منظم از بالم لب استفاده کنید. بالم لب حاوی ژل پترولیوم بوده و از خشکی لب جلوگیری بعمل می آورد. از خواص ژل پترولیوم این است که باعث می شود مواد مرطوب کننده در بین شیارهای لب قرار گیرد و خشکی لب رفع گردد. بجای بالم لب میتوانید از روغن نارگیل یا زیتون نیز بهره ببرید. بالم لب حاوی آلوئه ورا نیز از ترک خوردن علاوه بر خشکی لب نیز جلوگیری می کند.

- از رژ لب مات استفاده نکنید چون در کوتاه مدت باعث خشکی لب شده و در درازمدت به لب ها آسیب وارد می کند. برای استفاده گهگاه می توانید قبل از استفاده از آن از مرطوب کننده و بالم لب استفاده کنید.

- برای پیشگیری از خشکی لب ، مواد مناسب نظیر ویتامین E و وازلین به لب بزنید. همچنین رژ لب ، برق لب ، پمادها و مرطوب کننده ها همه باید شناخته و تایید شده توسط پزشک باشند. بخصوص در فصل سرما و در مناطق خشک حتماً از مرطوب کننده مناسب استفاده کنید. در تابستان نیز از مرطوب کننده یا برق لب دارای SPF استفاده کنید به این دلیل که لب ها فاقد رنگدانه یا ملانین اند و نیاز به مراقبت بیشتری دارند. اما پوست دارای رنگدانه می باشد و توسط آن در مقابل نور خورشید محافظت می شود.

- پرهیز از زبان زدن (به دلیل وجود آنزیم های خاص که باعث خشکی لب می شوند)، تنفس از راه بینی بجای دهان (تنفس از راه دهان باعث خشکی لب می شود)، هیدراته ماندن (نوشیدن آب کافی در شبانه روز به میزان 8 لیوان) ، پوشیدن لبها با ماسک یا شال در هنگام سرما ، خودداری از کندن پوسته های لب به منظور جلوگیری از تشدید یا زخم شدن لبها و... از راه های دیگر پیشگیری از خشک شدن لب می باشند.

- بعضی از صابون ها ، لوسیون ها و مواد آرایشی و نیز بهداشتی دلیل اصلی حساسیت و ترک پوستی می باشند . در صورت احتمال حساسیت از مصرف آنها خودداری نمائید.

درمان ها عمومی خشکی لب:

- برای درمان خشکی لب و تامین رطوبت لب: ابتدا یک قاشق چایخوری نمک را در یک استکان آب حل کرده ، سپس با یک پارچه تمیز آنرا آغشته کرده و روی لب قرار دهید. بلافاصله بعد از این کار لبها را خشک کنید. زمان لازم برای درمان به این روش یک هفته می باشد.

- استفاده از  خیار: یک خیار را به صورت حلقه ای برش زده و روی لب قرار دهید و پس از 20 دقیقه با آب بشوئید. این کار را می توانید طی روز چند بار انجام دهید.

- روغن کرچک : روزانه می توانید روغن کرچک را روی لب بمالید تا لب هایی نرم و براق داشته باشید و ترک خوردگی و خشکی لب رفع شود.

- آلوئه ورا: شما می توانید در طی روز مقداری آلوئه ورا روی لب های خود قرار دهید تا باعث درمان خشکی لب شود.

- ترکیب شکر و عسل : یک قاشق چایخوری عسل را با دو قاشق چایخوری شکر ترکیب کنید و خمیر بدست آورید. سپس آنرا به لب بمالید. اینکار باعث جدا شدن سلولهای مرده از روی لب می شود و نتیجه آن نرم شدن لب در زمان کمتری می باشد.

- گل سرخ : چند گلبرگ گل سرخ را با آب شستشو دهید و سپس در شیر بخیسانید. گلبرگهای خیس شده را له کرده و خمیر بدست آمده را روی لب بگذارید. زمان انجام آن هر شب قبل از خواب و تا روزی سه بار قابل انجام می باشد.

- روغن نارگیل : روغن نارگیل را چندین بار در روز روی لب های خود بمالید تا اثرات مرطوب کنندگی آن برای شما آشکار شود که بخصوص در هوای سرد و خشک در درمان ترک و خشکی لب بسیار موثر است.

- روغن زیتون : روغن زیتون نیز همانند روغن نارگیل خواص مرطوب کنندگی و حفظ رطوبت پوست دارد و در درمان خشکی لب استفاده می گردد.

* ماساژ لب ها با این روغن ها باعث افزایش گردش خون لب ، جذب بهتر مواد مغذی روغن می گردد. روزانه 10 دقیقه ماساژ با روغن های زیتون و نارگیل پیشنهاد می گردد.

- سرشیر : سرشیر دارای چربی زیادی بوده و این چربی بالا خواص مرطوب کنندگی پوست را بالا می برد. ده دقیقه سرشیر تازه را روی لب بمالید و سپس با پنبه مرطوب به آب گرم آن را تمیز کنید.

- وازلین : شبها قبل خواب و روزانه چندین بار برای محافظت از لب ها توصیه می شود.

- ترکیب عسل و جوجوبا : ماسک خانگی حاصل از ترکیب عسل با روغن جوجوبا را قبل از خواب درشب روی لب ها بمالید و صبح فردا با آب ولرم شستشو دهید. روغن جوجوبا دارای ویتامین های B , E  زیادی می باشد که لبها را تغذیه می کند.

- استفاده از شی باتر : شی باتر با دارا بودن مواد مغذی و ویتامین های فراوان نیز در درمان خشکی لب موثر می باشد. شی باتر از مغز دانه درخت شی در آفریقا گرفته می شود و روغنی ست که کمتر شناخته و استفاده شده ، اما با یکبار استفاده از این روغن برای مرطوب کردن لب ، نتایج شگفت انگیز آن را مشاهده خواهید کرد.

* اگر نیاز به لایه برداری یا حتی مشاوره دارید، بهترین کلینیک زیبایی در رشت با کادری متخصص و تکنولوژی نوین در خدمت شما عزیزان می باشد. خدمات ارائه شده توسط کلینیک زیبایی آلما نظیر پاکسازی پوست ، هایفوتراپی، لیزر موهای زائد، آنزیم تراپی و... می باشد.

- لایه برداری از لب: برای برطرف کردن خشکی لب ، با استفاده از یک مسواک نرم و شستن لب بوسیله آن ، باعث جدا شدن پوسته های خشک شده لب و ریختن آنها شوید. پارچه نیز نظیر مسواک عمل می کند.

خشکی لب در کودکان :

خشکی لب در کودکان که عموماً در زمستان بیشتر رخ میدهد و در برخی همراه با احساس درد و سوزش لب ، ناراحت کننده می باشد. دلایل آن بر میگردد به کارهای تکراری کودکان نظیر لیس زدن به لبها ، تف کردن ، خوردن انگشت ، استفاده از پستونک ، حساسیت غذایی یا دارویی ، تنفس از راه دهان ، کمبود ویتامین و مواد مغذی و معدنی ، حساسیت به لوازم آرایشی مادر در صورت بوسیدن نوزاد وکودک و مهمتر از همه کم آبی بدن می باشد. در صورتی که مایعات کافی مصرف نکند یا خدای ناکرده دچار بیماری استفراع ، اسهال یا تب باشد کم آبی کودکان رخ می دهد. و عوارض این کم آبی سبب تب ، خستگی و خشکی لب و دهان می گردد.

درمان خشکی لب در کودکان :

- استفاده از وازلین ، روغن نارگیل ، روغن زیتون و عسل برای مالیدن روی لب و نوشیدن آب فراوان برای رفع کم آبی و خشکی لب و پوست کودک موثر می باشد.

خشکی لب در بارداری :

در بانوان باردار در فصل زمستان و در اواخر دوره بارداری خشکی لب و پوست و دهان بیشتر بروز می یابد و درجه شدت آن در افراد مختلف ، متفاوت می باشد. دلایل آن برمی گردد به ، تغییرات هورمونی در بارداری ، افزایش تولید خون و متابولیسم و سوخت و ساز بدن ، عدم مصرف آب کافی برای هیدراته ماندن در دوره بارداری ، ابتلا به دیابت بارداری و مصرف داروهایی در بارداری که باعث خشکی لب می گردد .

درمان خشکی لب در بارداری :

- مالیدن عسل و شکر و روغن های مغذی نظیر روغن نارگیل ، روغن زیتون ، استفاده از پماد ویتامین A ، نوشیدن مایعات کافی ، استفاده روزانه از کرم مرطوب کننده و رژ لب و برق لب حاوی آبرسان

کلام آخر،

لب ها به عنوان اصلی ترین و زیباترین عضو چهره نیاز به مراقبت و محافظت مدام دارند. امید آنکه مطالب فوق ، در بهبود شرایط زیبایی شما عزیزان زیباپسند موثر و مفید بوده باشد.

مشاوره رایگان با متخصصین بهترین کلینیک زیبایی رشت با شماره تماس : 01333662196  و واتس اپ 09125396478 

اینستاگرام : alma.skin.care

کلینیک زیبایی آلما در رشت

مقالات مشابه


logo