منافذ باز پوست و روش های درمانی آن

اشتراک گذاری :

روزنه ها و منافذ موجود روی سطح پوست صورت و بدن افراد دارای وظایف حیاتی برای پوست بوده که مهمترین آنها دفع آلودگی ها و رساندن اکسیژن به پوست می باشد اما در برخی موارد بنا به دلایل مختلفی که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت این منافذ از حد طبیعی خود بزرگ تر شده در حدی که می توان با چشم و در نگاه اول آنها را روی پوست صورت بخصوص گونه ها و روی بینی دید که این امر باعث کاهش بسیار زیاد زیبایی صورت و پیر نشان دادن چهره افراد می گردد. در این مطلب کلینیک زیبایی آلما به دلایل و روش های درمانی منافذ باز پوست پرداخته است.

منافذ پوست چیست

روزنه های پوستی که باعث دفع چربی ها ، میکرب ها  و سموم از بدن می گردند را روزنه های پوستی می نامند که در حالت طبیعی با چشم به راحتی قابل مشاهده نیستند. همچنین این روزنه ها در اکسیژن رسانی به پوست و حفظ سلامت و شادابی پوست نقش موثری داشته و بصورت طبیعی در پوست همه افراد وجود دارد.می توان با پاکسازی پوست و رسیدگی بموقع از بزرگ شدن این روزنه ها و بروز بسیاری از آسیب های دیگر جلوگیری نمود.مشکلات منافذ باز پوستی
در برخی موارد بنا به دلایل ژنتیکی ، عادات بد غذایی و تاثیر آب و هوای منطقه ای منافذ و روزنه های پوستی از حد استاندارد خود بزرگ تر و باعث ایجاد ناهمواری بر روی سطح پوست می گردند که تا حد زیادی زیبایی چهره را تحت تاثیر قرار می دهد.

مهمترین دلایل بوجود آمدن منافذ باز پوستی

بطور خلاصه دلایل ژنتیکی و عادات غذایی و گاها عادات رفتاری ناصحیح با پوست باعث تغییر عملکرد و بگونه ای واکنش نشان دادن روزنه ها برای حفظ سلامتی پوست در شرایط نا مطلوب از جمله این دلایل می باشد همچنین برخی دیگر از عوامل موثر در بوجود آمدن این منافذ بزرگ پوست در ادامه آمده است.

نور خورشید و اشعه های مضر آن
ماندن بیش از حد در مقابل تابش نور خورشید که باعث فعالیت های بیشتر این روزنه ها برای آب رسانی و ترشع چربی می شود از جمله دلایل شایع آن است.

استفاده از لوازم آرایشی نا مرغوب یا آرایش بیش از حد
آرایش کردن بیش از حد و با لوازم آرایشی بی کیفیت ، مدت زیاد استفاده از لوازم آرایشی در طول روز ، پاک نکردن صحیح و تمیز آرایش قبل از خواب همگی می تواند باعث آسیب های جدی به پوست گردد که از جمله آنها بازشدن بیش از حد منافذ پوستی می باشد.شستشوی نا صحیح صورت
شستشوی کم یا برعکس شستشوی بیش از حد صورت در طول شبانه روز ، استفاده از آب تصویه نشده برای شستشوی صورت و همچنین آب بیش از حد سرد یا بیش از حد گرم می تواند واکنش روزنه های پوستی را تغییر داده و باعث باز تر شدن آنها گردد.

جنس پوست
نوع جنس پوست افراد در اندازه رونه ها و منافذ پوستی آنها تاثیر گذار بوده و بطور طبیعی افرادی که دارای پوست چرب هستند بیشتر در معرض این عارضه قرار داشته و می بایست با روش هایی که در ادامه توضیح داده ایم میزان چربی پوست خود را کنترل کنند و بهتر است قبل از انتخاب صابون و مواد آرایشی نوع پوست صورت خود را بشناسید.

انواع پوست:

1- پوست خشک که به علت کم آبی و عدم رطوبت رسانی و داشتن چربی کمتر پوست، همچنین به دلیل ژنتیک شخص، احساس کشیدگی و خشکی و پوسته شدن دارند. منافذ پوست در این افراد بسته می باشد و زودتر از بقیه پوست ها دچار پیری زودرس و چروک می گردند. کرم آبرسان و پاک کننده مناسب پوست کارساز است. پاکسازی پوست صورت همچنین بخور مفید فایده می باشد.

2- پوست چرب: پوست های براق و درخشنده بدون آرایش و کرم که حاوی مقادیر زیادی چربی روی گونه و بینی بوده و مستعد جوش چه از نوع سرسیاه و چه از نوع سرسفید می باشند. اما درعین حال دارای مزیتی است که رطوبت موجود در پوست چرب از پیری زودرس و چین و چروک جلوگیری بعمل می آورد. کرم آبرسان مخصوص پوست چرب راه حل چاره است.

3- پوست مختلط: شامل هم نقاط خشک و هم نقاط چرب بوده و به صورت T در نواحی پیشانی ، بینی و چانه دارای نقاط چرب بوده و در قسمت گونه و فک خشک می باشد. نگهداری از این نوع پوست کمی سخت است. مصرف محصولات حاوی الکل باعث خشکی زیاد پوست می گردند. از آبرسان مخصوص پوست مختلط بهره بگیرید.

4-پوست معمولی: بهترین نوع پوست با رطوبت و چربی کم معمولاً بدون جوش می باشد. نگهداری از این پوست بسیار راحت بوده و می توان از آبرسان های پوست معمولی  استفاده کرد. اما زودتر از بقیه انواع پوست دچار پیری زودرس و چروک می گردد.

تشخیص نوع پوست صورت:

ابتدا پوست خود را کاملاً شسته و از هر نوع آرایش و آلودگی تمیز کنید. سپس با حوله نرم و با حالت ضربان آرام خشک کنید. بعد از گذشت یک ساعت بدون استفاده از هر گونه کرم و بدون دست زدن به صورت خود نگاه کرده ، در صورت احساس خارش و کشیدگی پوست ، نوع پوست شما خشک می باشد. در صورت چرب و مرطوب بودن و نیز درخشان شدن ، پوست شما چرب است. درصورتیکه در روی گونه و فک ، خشک و کشیدگی داشته ولی پیشانی و بینی چرب بود، پوست مختلط می باشد. پوست معمولی در حالتی که پوست رطوبت کافی داشته هم خشک و هم چرب است. پوست حساس ، درصورت بروز خارش و قرمزی بوده و باید در مراقبت از پوست دقت کافی بعمل آورید.

با پیشرفت تکنولوژی و اهمیت روزافزون زیبایی برای همگان ، روشهای نوینی در رفع منافذ باز پوست صورت ابداع شده که شامل لایه برداری شیمیایی نظیر پاکسازی پوست صورت، میکرودرم ابریژن و آنزیم تراپی، میکرونیدلینگ، هایفوتراپی و .... می باشد.

درمان خانگی منافذ باز پوست:

1- ماسک خیار: خیار با داشتن مقدار زیاد آب در خود، آب رسان مناسب پوست بوده و درکوچک کردن منافذ باز پوست کمک بسزایی دارد. آب یک خیار تازه را گرفته و با پد پنبه ای روی پوست به مدت 15 تا 20 دقیقه بمالید و با آب سرد شستشو دهید.

2-  سرکه سیب: یک تونر قوی با خاصیت آبرسانی و کاهش منافذ باز پوست می باشد. آب را به سرکه سیب اضافه کرده به نسبت مساوی و با پنبه روی پوست بمالید. بعد از 5 تا 10 دقیقه با آب سرد شستشو دهید. استفاده روزانه بعد از تمیز کردن صورت توصیه می گردد.

3- بستن منافذ باز پوست با یخ: از ویژگی یخ ، افزایش گردش خون در پوست و سفت تر کردن آن و کاهش منافذ باز پوست می باشد. ابتدا در یک حوله و یا پارچه نخی یک تکه یخ گذاشته و طی15 تا 30 ثانیه روی پوست نگه دارید. قطعات یخ آبمیوه همانند آب سیب نیز مفید است.

4- سفیده تخم مرغ: یکی ازروشها کاهش چربی صورت و رفع منافذ باز پوست می باشد. سفیده تخم مرغ را به خوبی هم زده و روی پوست بمالید تا خشک شود ، سپس با آب بشوئید. استفاده از این ماسک دوبار در هفته می باشد.

5- شکر: اسکراب شکر سبب کاهش چربی پوست شده و یکی دیگر از روشهای  خانگی بستن منافذ باز پوست می باشد. شکر و عسل و همچنین آب لیمو ترش را با نسبت مساوی یک قاشق غذاخوری ترکیب کرده و  10 دقیقه روی پوست بمالید. سپس با آب سرد شستشو دهید. مدت زمان استفاده دو بار در هفته می باشد.

6- جوش شیرین: جوش شیرین نیز با کاهش چربی و پاکسازی پوست به کاهش منافذ باز پوست کمک می کند. دو قاشق غذاخوری جوش شیرین را با آب ولرم ترکیب کرده و به صورت حرکات دایره ای نظیر ماساژ صورت تا 2 دقیقه بمالید و بعد از آن با آب سرد بشوئید. مصرف این ماسک به مدت سه بار در هفته مناسب می باشد.شما عزیزان می توانید رفع مشکل منافذ باز پوستی خود را به ما بسپارید.

 

درمان های کلینیکی رفع منافذ باز پوستی :

در روش های خانگی درمان منافذ باز پوست ، به دلیل زمان بر بودن و اثرگذاری دیرتر ، ممکنست مورد استقبال عموم قرار نگیرد. از روشهای کلینیکی درمان منافذ باز پوست می توان به موارد زیر اشاره داشت :

- لایه برداری پوست : یکی از بهترین و جزو اولین روشهای درمانی برای حل مشکلات پوست ، لایه برداری و پاکسازی پوست با استفاده از روشهای متفاوت کرم های لایه بردار ، مواد شیمیایی ، اسیدهای آلفا و بتا ، مواد تمیز کننده پوست و لایه بردارها و دستگاه های لایه بردار نظیر میکرودرم ابریژن یا دستگاه لیزر می باشد. در این روش لایه برداری باعث پاک شدن آلودگی ها و سلولهای مرده از روی پوست ، کنترل چربی اضافی پوست و در نتیجه کاهش سایز منافذ باز پوستی می گردد.

* در لایه برداری با لیزر ، علاوه بر لایه برداری تحریک تولید کلاژن در لایه عمقی پوست صورت می گیرد که نتایج خوبی در پی خواهد داشت و پوست جدید درخشان تر و شفاف خواهد بود.  تعداد جلسات لایه برداری با لیزر حدود 5 جلسه می باشد.

* فواید لایه برداری با دستگاه میکرودرم ابریژن :

در این روش لایه سطحی پوست با دستگاه میکرودرم ابریژن لایه برداری شده و پوست با کریستال های ریز دستگاه ماساژ داده می شود و باعث تولید سلولهای جدید پوست روشن تر و صاف تر می شود. در نتیجه منافذ بزرگ پوست ، کوچک می شوند. افزایش گردش سلولی ، درمان آسیب ناشی از نور خورشید ، بهبودی هایپرپیگمانتاسیون ، رفع بافت ناهموار پوست ، از بین بردن چروک و جای جوش از فواید دیگر این روش می باشد. این روش از اصلی ترین روشهای پاکسازی پوست درنظر گرفته می شود.

* فواید لایه بردار شیمیایی پیلینگ :

لایه بردار شیمیایی پیلینگ با از بین بردن سلولهای مرده ، باعث ایجاد تحریک رشد کلاژن و سلولهای تازه پوستی شده که ظاهر پوست بهبود یابد. خطوط و چروک را کاهش داده ، لکه ها را از بین برده و در نتیحه رنگ پوست را بهبود می دهد. در نتیجه با کاهش چربی ، رهایی از منافذ بزرگ پوست و رفع آکنه ، پوست صاف و یکدست شده و التهاب پوست کاهش می یابد.

- میکرونیدلینگ : روشی نوین برای روشن کردن پوست ، رفع لکه های پوستی و ترمیم چروک و جوانسازی پوست می باشد. در رفع منافذ باز پوستی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش با استفاده از دستگاه دارای سوزن های خیلی ریز ، تحریک سلولهای پوستی و تولید کلاژن انجام می پذیرد که در رشد سلولهای جدید ، پوستی روشن تر و شفاف تر و دارای منافذ باز کوچکتر با حذف لک صورت رخ می دهد. باید جلسات میکرونیدلینگ بصورت دوره ای انجام گیرد تا نتایج درخشانی ارائه شود.

مراقبت های عمومی برای کاهش سایز منافذ پوست :

- رژیم غذایی حاوی سبزی و میوه تازه و دوری از مواد غذایی دارای قند بالا را مد نظر قرار دهید.

- استفاده از پاک کننده ملایم دوبار در روز پیشنهاد می گردد تا آلودگی ها و چربی ها از روی صورت پاک شود.

- لایه برداری سطحی منظم هفته ای یکبار در منزل توصیه می گردد.

- پاکسازی عمیق در بهترین کلینیک زیبایی در رشت حداقل یکبار در ماه انجام گیرد.

- پاک کردن آرایش قبل خواب حتما صورت گیرد.

- استفاده از آب ولرم برای شستشوی صورت فراموش نشود.

- جوش های صورت خود را فشار ندهید.

کلینیک زیبایی آلما در رشت با ارائه خدمات زیبایی با دستگاه های پیشرفته و نوین نظیر لیزر موهای زائد، میکرونیدلینگ ، آر اف تراپی ، هایفوتراپی و  ... در خدمت شما عزیزان می باشد.

مشاوره رایگان با متخصصین بهترین کلینیک زیبایی در رشت با شماره 01333662196 و واتس اپ 09125396478 

اینستاگرام : alma.skin.care

کلینیک پوست و زیبایی آلما در رشت

مقالات مشابه


logo