چگونه از رشد و تقویت موهای زائد بدن جلوگیری کنیم

اشتراک گذاری :

رشد موهای زائد بدن به خودی خود امری طبیعی است که در تمامی افراد فارغ از جنسیت ، از سنین نوجوانی آغاز و در سنین بلوغ نیز کمی پررنگ تر و ضخیم تر می گردد. برای آقایان این مورد امری طبیعی و تحمل آن نیز ساده تر بوده اما بسیاری از خانم ها راهکار های متعددی از جمله لیزر ، اپیلاسیون و دیگر روش ها را برای مقابله با آن بر می گزینند. اما همانطور که می دانیم هیچ روش قطعی برای از بین بردن کامل این موها وجود نداشته اما با روش ها و راهکار هایی که در ادامه این مطلب آمده می توان موهای زائد را تضعیف و از رشد بی رویه آنها در نقاط مختلف بدن بگونه ای غیر طبیعی جلوگیری کرد.

عوامل موثر در تقویت و رشد مجدد موهای زائد

در رشد مجدد موهای زائد پس از از بین بردن آنها و یا رشد بی رویه آنها در فرد عوامل مختلفی تاثیر گذار بوده که عوامل ژنیتیکی (تقویت آنزیم های جنسی مردانه)، وجود بیماری های خاص ( کم کاری غدد ، تومور ) ، رژیم و عادات غذایی نامناسب و همچنین عوامل محیطی جز موارد شایع آنها بوده. بگذارید خیالتان را در ابتدا راحت کنم که هیچ روش درمانی مانند اپیلاسیون و موم درمانی و حتی لیزر موهای زائد بدن نمی تواند برای همیشه شما را از دست این موهای زائد خلاص کند بلکه تاثیر همه آنها برای بازه زمانی خاصی بوده و بسیاری از آنها نیز مانند لیزر باعث تضعیف و کم رنگ شدن موهای زائد بدن می گردد و درواقع رویش این موها در بدن جزئی از چرخه حیات فیزیکی بدن است. اما روش های طبیعی که در ادامه آمده به کاهش رشد بی رویه آنها در کنار روش های درمانی کمک شایانی می کند.

تضعیف موهای زائد بدن

تشخیص نوع موهای زائد بدن

بطور کلی در بدن خانم ها ممکن است دو نوع موی زائد رشد کند که یکی از آنها موهای زائد کرکی شکلی هستند که معمولا با اپیلاسیون یا الکترولیزر برطرف می کنند و این موها در قسمت های مختلف بدن پس از سنین بلوغ رشد کرده و در نواحی مختلف دارای تراکم و ضخامت های متفاوتی بوده که ضخیم ترین آنها در نواحی زیر بغل و تناسلی می باشد. رشد این نوع موها بطور طبیعی در بدن تمامی افراد وجود داشته و با استفاده از اصلاح تیغ ، اپیلاسیون و موم یا مراجعه به مطب پوست و زیبایی با دستگاه لیزر به راحتی رفع می گردد. اما نوع دیگری از موهای زائد وجود دارند که بصورت موهای ضخیم و به یکباره در نواحی مانند بازو ، نوک چانه ، سینه و گردن شروع به رشد کرده که تراکم آنها در نواحی خاص به یکباره زیاد می شود.
این نوع از موهای زائد معمولا می تواند نشانه ای از یک اختلال یا بیماری هورمونی در فرد بوده که پیشنهاد می کنیم به جای رفع آنها ابتدا به دنبال دلیل رشد آنها باشید چرا که ممکن است بیماری هایی نظیر اختلال در عملکرد غدد و ترشح هورمون ها ، کم کاری غدد یا حتی سرطان و تومور دلیل رشد آنها باشد. البته در مواردی مصرف دارو های پزشکی برای بیماری های قلبی ، بارداری و یا اختلالات ژنیتیکی از عمده دلایل آن بوده که می بایست با مراجعه به پزشک راهکار های درمانی آنها به جای حذف موهای زائد در پیش گرفته شود و با درمان کامل رشد این موها نیز متوقف خواهد شد.

- استفاده از داروهایی خاص با عارضه جانبی باعث افزایش رشد موها می شوند. داروهایی نظیر بعضی از داروی تشنج ، کورتیزون ، نوع بخصوصی از انسولین . برای رفع این مشکل می توانید با مشورت پزشک متخصص خود و با تغییر به داروی جایگزین از رشد موهای زائد بیشتر جلوگیری بعمل آورید.

راهکار های طبیعی برای تضعیف رشد موهای زائد بدن

 استفاده از ماسک های طبیعی نظیر :ماسک های صورت با ترکیبات مختلفی برای این منظور استفاده می شود اما بهترین و در دسترس ترین آنها که تاثیر بیشتری در این مورد دارد ماسک زردچوبه برای ضورت می باشد.
 ماسک زردچوبه : (ترکیب زرد چوبه و شیر) پس از یک ربع که خمیر خشک شد آن را بشوئید.تکرار این عمل باعث تضعیف چشمگیر رشد موهای زائد و نازک شدن آنها می گردد

استفاده از این ماسک ها به پاکسازی پوست هم کمک می کند.
چای سبز و نعنا : نوشیدن دو فنجان چای سبز یا چای نعنا کمک شایانی در تنظیم هرمون های رشد موهای زائد در خانم ها و باعث کاهش هرمون های مردانه می گردد.
استفاده از مواد غذایی ارگانیک بخصوص مرغ و گوشت طبیعی به جای مرغ های هرمونی چرا که بسیاری از هرمون های بکار رفته برای رشد این حیوان ها باعث ایجاد اختلال و تقویت هرمون های مردانه و در نتیجه آن ایجاد پرمویی در زنان می گردد.
تغییر رژیم غذایی از گوشت قرمز به سویا . گوشت قرمز به دلیل بالا بردن سطح هورمون آندروژن در بدن و افزایش رشد موهای زائد به مقدار زیاد توصیه نمی شود و باید مقدار مصرفی گوشت خود را در رژیم غذایی کاهش دهید. محصولات سویا جایگزین خوبی برای گوشت با افزایش سطح هورمون استروژن در بدن باشد تا با هورمون آندروژن طبیعی بدن و رشد موهای زائد مقابله کند.

پرهیز از روش های اصلاح تهاجمی مانند تیغ و ژیلت بخصوص در سنین نوجوانی چرا که این روش ها فقط ساقه مو را اصلاح کرده و به زودی شاهد رشد مجدد آنها و حتی در شرایط بد تر تقویت و ضخیم تر شدن موهای زائد بدن می گردد.

کاهش وزن برای افرادی که دچار اضافه وزن می باشند.  با افزایش وزن و چربیهای اضافی در بدن ، در با تاثیر بر تولید هورمون اضافی ، باعث افزایش در رشد موهای زائد در بدن می شود. با کاهش وزن شاهد تنظیم هورمون و کاهش رشد موهای زائد نیز خواهید بود. برای کاهش وزن لطفاً از روشهای سالم مانند تغذیه سالم و ورزش استفاده کنید.

راهکار های درمانی برای تضعیف رشد موهای زائد بدن

کاهش دائمی موهای زائد ،  با روش های الکترولیز ، IPL و لیزر موهای زائد روش اپیلاسیون خوانده می شود که در آن تخریب فولیکول مو شکل می گیرد.  روش های دیگر بجز موارد فوق شامل وکس و موم ، شیو ، اصلاح ، کرم موبر که باعث حذف موقت موهای زائد شده و بر فولیکول و پیاز مو تاثیری نداشته بلکه تنها ساقه مو را از بین می برد ، روش دپیلاسیون خوانده می شود.

در ادامه با بعضی از این روش ها آشنا خواهیم شد.

1- استفاده از کرم های تضعیف کننده رشد مو: از جمله راهکار های شایع در این مورد استفاده از کرم های تضعیف کننده رشد موهای زائد بدن است که معتبر ترین آنها کرم وانیکا است که با تاثیر بر روی فلیکول های ریشه مو باعث کاهش رشد ، تضعیف و یا حتی حذف آن در برخی موارد می گردد اما به دلیل هزینه های زیاد این نوع کرم ها معمولا فقط برای نواحی صورت استفاده می شوند. البته کرم هایی با هزینه های بسیار کمتر نیز در این مورد وجود دارند که اکثر ادعای آنها در مورد تضعیف و یا جلوگیری از رشد موهای زائد یا کاملا بی پایه و ادعایی غلط و یا تاثیر آنها آنقدر ناچیز است که ارزش امتحان کردن ندارند.

لیزر موهای زائد

2- استفاده از لیزر موهای زائد بدن : و اما بهترین روشی که تاکنون برای حذف رشد موهای زائد بدن و تضعیف آنها در مراحل رشد بعدی که تا کنون وجود داشته و به نوعی توصیه تمامی متخصصان برای حداکثر نتیجه می باشد استفاده از لیزر برای تضعیف و حذف موهای زائد می باشد که در کلینیک های زیبایی و مطب های پوست و زیبایی انجام می شود. این روش معمولا برای ایجاد نتیجه دائمی نیاز به تکرار 4 تا 6 جلسه ای داشته اما بطور قطع نتیجه بخش و تاثیر آن در هر مرحله رشد بعدی موهای زائد کاملا چشم گیر بوده بطوری که ممکن است 90 درصد تا 98 درصد موهای زائد شما را حذف کرده و از رشد مجدد آنها جلوگیری کند.

فواید لیزر موهای زائد :

- ایمن تر و موثرتر نسبت به هر روش دیگر اپیلاسیون نظیر لیزر خانگی IPL یا الکترولیز

- خطر آسیب کمتر به پوست با استفاده از پرتو متمرکز نور لیزر نسبت به سایر روشها

- سرعت بالا در از بین بردن موهای زائد

- استفاده از فناوری و طول موج های متفاوت برای همه طیف رنگ پوست 1 تا 6 بر اساس معیار فیتزپارک شامل لیزر الکس برای پوست های روشن ، لیزر دایود برای همه رنگ پوست و لیزر اندیاگ برای پوست های تیره

- برای تمام نقاط بدن

- بدون درد با استفاده از دستگاه خنک کننده

- جلسات کمتر نسبت به سایر روشها نظیر الکترولیز و صرف هزینه کمتر

معایب لیزر موهای زائد :

- جلسات ترمیمی سالانه بعد از دوره کامل 8 ماهه لیزر

- نامناسب برای رنگ موی سفید و بور و باید از الکترولیز استفاده گردد.

3- استفاده از دستگاه لیزر خانگی IPL : IPL همان نور شدید پالسی که مانند لیزر ، از پرتو نوری قدرتمند استفاده کرده اما لیزر نیست. این دستگاه ها با انتشار پرتوهای نوری و جذب آن توسط پوست باعث گرم شدن فولیکول مو شده و به آن آسیب رسانده و سبب کاهش دائمی موهای زائد می گردد .

مزایای لیزر خانگی IPL :

- قابل حمل بودن و امکان استفاده در منزل

- ارزان تر از روش های لیزر و الکترولیز

- موثر روی موهای تیره و ضخیم

- مناسب برای پوست روشن و رنگ موی تیره با مقدار حجم موهای زائد محدود

معایب لیزر خانگی IPL :

- از بین بردن موهای زائد با درصد کمتر نسبت به لیزر و الکترولیز

- احتمال آسیب به پوست در نتیجه انتشار نور غیرمتمرکز بر خلاف لیزر

- ناکارآمد روی پوست های تیره و خطر آسیب به پوست. الکترولیز و لیزر Nd:Yag موثر روی پوست های تیره می باشد.

- صرف زمان زیاد برای از بین بردن موهای زائد

4 استفاده از الکترولیز :  روش الکترولیز از قرارگیری سوزن در فولیکول هر مو و گسترش جریان الکتریکی در آن برای آسیب و نابودی فولیکول مو می باشد. این روش از سال 1875 مورد استفاده قرار می گیرد و امروزه با سه روش الکترولیز گالوانی ، ترمولیز و ترکیبی انجام می پذیرد. اولاً باید مرکز و متخصص الکترولیز مطمئن و باتجربه و دارای مدرک را انتخاب کنید. ضمناً از دو هفته قبل از انجام الکترولیز از اپیلاسیون و وکس و کندن موها با موچین خودداری کنید.

مزایای الکترولیز :

- جلوگیری از رویش مجدد مو

- از بین موها حتی موهای سفید و خاکستری

- راه دائمی حذف موهای زائد با تاییدیه FDA آمریکا

معایب الکترولیز :

- برای انجام الکترولیز در صورت مراجعه به مرکز نامعتبر و متخصص ناکارآمد خطرات زیادی به دنبال خواهد داشت.

- تعداد جلسات بالا

- صرف هزینه  بالاتر و زمان بیشتر

- نسبت به لیزر دردناک تر می باشد.

- انجام الکترولیز در نواحی کوچکی از پوست بدین معنا که برای نواحی بزرگ مناسب نمی باشد و زمان زیادی طول می کشد.

هشدار : استفاده از هر دارو یا قرصی برای کاهش رشد موهای زائد نیاز به نظر پزشک متخصص پوست و زیبایی داشته چرا که ممکن است تداخل های دارویی در این مورد وجود داشته و یا باعث ایجاد عوارض بعدی گردد. ضمن اینکه در برخی موارد رشد غیر طبیعی موهای زائد ممکن است نشانه ای از بیماری دیگر بوده که می بایست ریشه یابی و نسبت به درمان آن اقدامات فوری صورت گیرد که شما ممکن است با خود درمانی مانع تشخیص صحیح بیماری خود شوید.پس بهتر است قبل از هر اقدامی به پزشک متخصص پوست و زیبایی مراجعه کنید.

حذف موهای زائد صورت


سوالات رایج در باره تضعیف رشد موهای زائد بدن

آیا استفاده مداوم از اپیلاسیون باعث کاهش رشد موهای زائد می گردد؟
اپیلاسیون یا روش های مشابه مثل موم درمانی روش هایی هستند که موها را از ریشه خارج کرده و تا رشد مجددا آنها نسبت به روش اصلاح با تیغ تاخیر بیشتری داشته اما در کنار درد و خارش باعث حذف یا جلوگیری از رشد مجددا آنها نمی گردد. چرا که در روش های تاثیر گذاری مانند لیزر یا کرم وانیکا فلیکول ریشه مو قرار داشته و با تخریب آن از رشد دائمی موها جلوگیری می شود که چنین عملی در استفاده از اپیلاسیون اتفاق نمی افتد.

آیا اصلاح با تیغ باعث تقویت موهای زائد می گردد؟
تا حدود بسیار کمی می توان گفت بله چرا که با برش ساقه مو باعث تحریک ریشه به رشد بیشتر می گردد اما زبری اولیه پس از اصلاح با تیغ یا ژیلت ربطی به زبری دائمی نداشته چرا که دلیل آن برش زاویه دار و تیز شدن .نوک موها می باشد که پس از چند روز از بین خواهد رفت.

متخصصین ما در بهترین کلینیک زیبایی در رشت جهت مشاوره با شماره 01333662196 و واتس اپ 09125396478 درخدمت شما عزیزان می باشند.

هایفوتراپی برای لیفت صورت ، آراف تراپی برای لیفت و جوانسازی پوست ، میکرونیدلینگ برای از بین بردن لکه ها ،پاکسازی پوست، آنزیم تراپی پوست ، مزوتراپی مو برای رویش مجدد موها و .... جزو خدمات زیبایی و جوانسازی پوست کلینیک زیبایی آلما می باشد.

اینستاگرام : alma.skin.care

کلینیک زیبایی آلما در رشت

مقالات مشابه


logo