چگونه از رشد و تقویت موهای زائد بدن جلوگیری کنیم

اشتراک گذاری :

رشد موهای زائد بدن به خودی خود امری طبیعی است که در تمامی افراد فارغ از جنسیت ، از سنین نوجوانی آغاز و در سنین بلوغ نیز کمی پررنگ تر و ضخیم تر می گردد. برای آقایان این مورد امری طبیعی و تحمل آن نیز ساده تر بوده اما بسیاری از خانم ها راهکار های متعددی از جمله لیزر ، اپیلاسیون و دیگر روش ها را برای مقابله با آن بر می گزینند. اما همانطور که می دانیم هیچ روش قطعی برای از بین بردن کامل این موها وجود نداشته اما با روش ها و راهکار هایی که در ادامه این مطلب آمده می توان موهای زائد را تضعیف و از رشد بی رویه آنها در نقاط مختلف بدن بگونه ای غیر طبیعی جلوگیری کرد.

عوامل موثر در تقویت و رشد مجدد موهای زائد

در رشد مجدد موهای زائد پس از از بین بردن آنها و یا رشد بی رویه آنها در فرد عوامل مختلفی تاثیر گذار بوده که عوامل ژنیتیکی (تقویت آنزیم های جنسی مردانه)، وجود بیماری های خاص ( کم کاری غدد ، تومور ) ، رژیم و عادات غذایی نامناسب و همچنین عوامل محیطی جز موارد شایع آنها بوده. بگذارید خیالتان را در ابتدا راحت کنم که هیچ روش درمانی مانند اپیلاسیون و موم درمانی و حتی لیزر موهای زائد بدن نمی تواند برای همیشه شما را از دست این موهای زائد خلاص کند بلکه تاثیر همه آنها برای بازه زمانی خاصی بوده و بسیاری از آنها نیز مانند لیزر باعث تضعیف و کم رنگ شدن موهای زائد بدن می گردد و درواقع رویش این موها در بدن جزئی از چرخه حیات فیزیکی بدن است. اما روش های طبیعی که در ادامه آمده به کاهش رشد بی رویه آنها در کنار روش های درمانی کمک شایانی می کند.

تضعیف موهای زائد بدن

تشخیص نوع موهای زائد بدن

بطور کلی در بدن خانم ها ممکن است دو نوع موی زائد رشد کند که یکی از آنها موهای زائد کرکی شکلی هستند که معمولا با اپیلاسیون یا الکترولیزر برطرف می کنند و این موها در قسمت های مختلف بدن پس از سنین بلوغ رشد کرده و در نواحی مختلف دارای تراکم و ضخامت های متفاوتی بوده که ضخیم ترین آنها در نواحی زیر بغل و تناسلی می باشد. رشد این نوع موها بطور طبیعی در بدن تمامی افراد وجود داشته و با استفاده از اصلاح تیغ ، اپیلاسیون و موم یا مراجعه به مطب پوست و زیبایی با دستگاه لیزر به راحتی رفع می گردد. اما نوع دیگری از موهای زائد وجود دارند که بصورت موهای ضخیم و به یکباره در نواحی مانند بازو ، نوک چانه ، سینه و گردن شروع به رشد کرده که تراکم آنها در نواحی خاص به یکباره زیاد می شود.
این نوع از موهای زائد معمولا می تواند نشانه ای از یک اختلال یا بیماری هرمونی در فرد بوده که پیشنهاد می کنیم به جای رفع آنها ابتدا به دنبال دلیل رشد آنها باشید چرا که ممکن است بیماری هایی نظیر اختلال در عملکرد غدد و ترشح هرمون ها ، کم کاری غدد یا حتی سرطان و تومور دلیل رشد آنها باشد. البته در مواردی مصرف دارو های پزشکی برای بیماری های قلبی ، بارداری و یا اختلالات ژنیتیکی از عمده دلایل آن بوده که می بایست با مراجعه به پزشک راهکار های درمانی آنها به جای حذف موهای زائد در پیش گرفته شود و با درمان کامل رشد این موها نیز متوقف خواهد شد.

راهکار های طبیعی برای تضعیف رشد موهای زائد بدن

 استفاده از ماسک های طبیعی نظیر :ماسک های صورت با ترکیبات مختلفی برای این منظور استفاده می شود اما بهترین و در دسترس ترین آنها که تاثیر بیشتری در این مورد دارد ماسک زردچوبه برای ضورت می باشد.
 ماسک زردچوبه : (ترکیب زرد چوبه و شیر) پس از یک ربع که خمیر خشک شد آن را بشوئید.تکرار این عمل باعث تضعیف چشمگیر رشد موهای زائد و نازک شدن آنها می گردد
چای سبز و نعنا : نوشیدن دو فنجان چای سبز یا چای نعنا کمک شایانی در تنظیم هرمون های رشد موهای زائد در خانم ها و باعث کاهش هرمون های مردانه می گردد.
استفاده از مواد غذایی ارگانیک بخصوص مرغ و گوشت طبیعی به جای مرغ های هرمونی چرا که بسیاری از هرمون های بکار رفته برای رشد این حیوان ها باعث ایجاد اختلال و تقویت هرمون های مردانه و در نتیجه آن ایجاد پرمویی در زنان می گردد.
پرهیز از روش های اصلاح تهاجمی مانند تیغ و ژیلت بخصوص در سنین نوجوانی چرا که این روش ها فقط ساقه مو را اصلاح کرده و به زودی شاهد رشد مجدد آنها و حتی در شرایط بد تر تقویت و ضخیم تر شدن موهای زائد بدن می گردد.
 

راهکار های درمانی برای تضعیف رشد موهای زائد بدن

1- استفاده از کرم های تضعیف کننده رشد مو: از جمله راهکار های شایع در این مورد استفاده از کرم های تضعیف کننده رشد موهای زائد بدن است که معتبر ترین آنها کرم وانیکا است که با تاثیر بر روی فلیکول های ریشه مو باعث کاهش رشد ، تضعیف و یا حتی حذف آن در برخی موارد می گردد اما به دلیل هزینه های زیاد این نوع کرم ها معمولا فقط برای نواحی صورت استفاده می شوند. البته کرم هایی با هزینه های بسیار کمتر نیز در این مورد وجود دارند که اکثر ادعای آنها در مورد تضعیف و یا جلوگیری از رشد موهای زائد یا کاملا بی پایه و ادعایی غلط و یا تاثیر آنها آنقدر ناچیز است که ارزش امتحان کردن ندارند.

2- استفاده از لیزر موهای زائد بدن : و اما بهترین روشی که تاکنون برای حذف رشد موهای زائد بدن و تضعیف آنها در مراحل رشد بعدی که تا کنون وجود داشته و به نوعی توصیه تمامی متخصصان برای حداکثر نتیجه می باشد استفاده از لیزر برای تضعیف و حذف موهای زائد می باشد که در کلینیک های زیبایی و مطب های پوست و زیبایی انجام می شود. این روش معمولا برای ایجاد نتیجه دائمی نیاز به تکرار 4 تا 6 جلسه ای داشته اما بطور قطع نتیجه بخش و تاثیر آن در هر مرحله رشد بعدی موهای زائد کاملا چشم گیر بوده بطوری که ممکن است 90 درصد تا 98 درصد موهای زائد شما را حذف کرده و از رشد مجدد آنها جلوگیری کند.

هشدار : استفاده از هر دارو یا قرصی برای کاهش رشد موهای زائد نیاز به نظر پزشک متخصص پوست و زیبایی داشته چرا که ممکن است تداخل های دارویی در این مورد وجود داشته و یا باعث ایجاد عوارض بعدی گردد. ضمن اینکه در برخی موارد رشد غیر طبیعی موهای زائد ممکن است نشانه ای از بیماری دیگر بوده که می بایست ریشه یابی و نسبت به درمان آن اقدامات فوری صورت گیرد که شما ممکن است با خود درمانی مانع تشخیص صحیح بیماری خود شوید.پس بهتر است قبل از هر اقدامی به پزشک متخصص پوست و زیبایی مراجعه کنید.

حذف موهای زائد صورت


سوالات رایج در باره تضعیف رشد موهای زائد بدن

آیا استفاده مداوم از اپیلاسیون باعث کاهش رشد موهای زائد می گردد؟
اپیلاسیون یا روش های مشابه مثل موم درمانی روش هایی هستند که موها را از ریشه خارج کرده و تا رشد مجددا آنها نسبت به روش اصلاح با تیغ تاخیر بیشتری داشته اما در کنار درد و خارش باعث حذف یا جلوگیری از رشد مجددا آنها نمی گردد. چرا که در روش های تاثیر گذاری مانند لیزر یا کرم وانیکا فلیکول ریشه مو قرار داشته و با تخریب آن از رشد دائمی موها جلوگیری می شود که چنین عملی در استفاده از اپیلاسیون اتفاق نمی افتد.

آیا اصلاح با تیغ باعث تقویت موهای زائد می گردد؟
تا حدود بسیار کمی می توان گفت بله چرا که با برش ساقه مو باعث تحریک ریشه به رشد بیشتر می گردد اما زبری اولیه پس از اصلاح با تیغ یا ژیلت ربطی به زبری دائمی نداشته چرا که دلیل آن برش زاویه دار و تیز شدن نوک موها می باشد مه پس از چند روز از بین خواهد رفت.

کلینیک زیبایی آلما در رشت

مقالات مشابه


logo