از بین بردن جای جوش صورت

اشتراک گذاری :

حتما برای شما نیز گاها پیش آمده وقتی یک روز صبح از خواب بیدار شده و در آینه به خود نگاه می کنید ناگهان با یک جوش بزرگ بر روی گونه و صورت خود مواجه شده باشید.از آن بدتر اینکه تا مدتها پس از بهبود جوش جای آن همچنان به شکل های مختلف از جمله تیرگی یا فرو رفتگی بر روی پوست شما باقی مانده و تاثیر بسیاری در زیبایی چهره می گذارد. اگر شما نیز کم و بیش برای رفع جای جوش بر روی صورت خود درگیر هستید پس در ادامه این مطلب با ما همراه شوید تا راهکار های مختلف برای این موضوع را برسی کنیم.

رفع جای جوش

در برخی موارد خود جوش صورت خیلی زود بهبود یافته اما جای آن مانند یک زخم کوچک بر روی صورت تا مدتها باقی می ماند. جای جوش یا اثر آن نیز در موارد مختلف با یکدیگر متفاوت بوده و در برخی موارد مانند یک لکه سیاه و در برخی موارد مانند اثر سوختگی و یا حتی پس از بهبود کامل مانند یک فرو رفتگی کوچک بر روی گونه و صورت ممکن است باقی بماند. حال چگونه می توان روند بهبود جای جوش بر روی صورت را تسریع کرده و دیگر نشانی از آن بر روی صورت مان باقی نماند؟
بسته به نوع جوش و همچنین ویژگی های پوست شما ، تاثیر و جای جوش بر روی صورت افراد مختلف متفاوت و به دنبال آن روش های درمانی آن نیز متفاوت بوده . بطور مثال در برخی افراد با مصرف ویتامین و روش های درمانی خانگی که اکثر آنها در ادامه آمده ، بکلی جای جوش آنها رفع اما در برخی افراد که اثر آن عمیق تر . به شکل حفره های فرو رفته بر روی پوست وجود دارد نیازمند
پاکسازی پوست و درمان های پزشکی باشد که این روش ها نیز در ادامه همین مطلب آمده اند.

انواع اسکار جای جوش و آکنه :

این اسکارها که همان اثرات جوش و آکنه می باشند در دو دسته تقسیم بندی می شوند :

- آتروفیک یا جای جوش فرو رفته که بافت پوست تحلیل می رود.

- هایپرتروفیک یا برآمده که بافت پوست اضافه می آید.

در دسته بندی فوق 4 نوع اسکار داریم :

- اسکار قندیلی یا آیس پک : این نوع اسکار که اسکار مثلثی هم خوانده می شود به صورت سوراخی عمقی تا لایه درم همان لایه میانی پوست می باشد و شاید بنظر برسد پوست با قندیل یخی یا وسیله  تیزی سوراخ شده باشد. عموماً بعد از کیست های عفونی و ضایعات پوستی عمقی ، بافت پوست تخریب شده و اسکار ستونی شکل می گیرد.

درمان جای جوش اسکار قندیلی :

* پانچ گرافتینگ : در این روش ابتدا بافت اسکار پوست جدا میگردد و سپس زخم با گرافت پوستی (از پشت گوش) پر می گردد.

* برش پانچی : در این روش پزشک با استفاده از یک وسیله کوچک ، اسکار را برش داده و دوباره پوست را به هم می چسبانند تا ترمیم گردد.

این دو روش خود اسکارهای کوچکی ایجاد کرده اما خیلی کم به چشم می آید و با لیزر درمانی محو میگردد.

- اسکار واگنی یا مربعی : این نوع اسکار به صورت ضایعات فرو رفته گرد و یا بیضوی بوده و دیواره های عمودی دارند. دهانه این اسکار از اسکار قندیلی پهن تر بوده و پوست ناهموار و سوراخ سوراخ همان آبله رو خودمانی نشان داده می شود. این اسکار زیر جوش ها رخ می دهد که یک واکنش التهابی پوست بوده که در اثر آن کلاژن پوست از بین رفته و بافت پوست تحلیل می رود. با از دست رفتن کلاژن (سیمان بین بافتی پوست) بافتهای زیرین قادر به حمل بافتهای بالایی نبوده و فرورفتگی های متعدد در پوست رخ می دهد.

درمان جای جوش اسکار واگنی :

* پانچ گرافتینگ : که در اسکار قندیلی ذکر شد.

* تزریق ژل: در این روش از ژل ها یا همان فیلرهای پوستی نظیر اسیدهیالورونیک برای تزریق استفاده شده که باعث حجم دهی به بخش های مختلف پوست شده و در درمان جای جوش فرورفته بسیار مناسب می باشد. این روش نسبت به سایر روشها ، با اثردهی بسیار سریع و آسان می باشد. اما نتایج دائمی نبود و نیاز به ترمیم دارد.

**رشت به عنوان مرکز استان گیلان و نزدیکی به شهرستانهای همجوار ، همچنین با داشتن بهترین کلینیک های زیبایی مختلف و مجهز به دستگاه های پیشرفته گزینه مناسبی برای انجام خدمات پوستی و جوانسازی  و نیز لیزر موهای زائد می باشد. کلینیک زیبایی آلما در رشت ارائه دهنده خدمات تزریق ژل ، تزریق بوتاکس ، هایفوتراپی ، پاکسازی پوست ، آنزیم تراپی پوست ، لیزر موهای زائد ، آراف تراپی و .... با پیشرفته ترین دستگاه ها و متدها و بیوتی تراپیست ها در خدمت هم استانی های عزیز می باشد.

* لیزر جوانساز : با استفاده از لیزر ، لایه سطحی پوست برداشته شده و پوست سلولهای جدید می ساز ، در نتیجه عمق جای جوش و اسکار کم می شود. پس از درمان با این لیزر حدود دو هفته پوست نیاز به ترمیم دارد و قرمزی آن گاهاً تا چندین ماه می ماند.

- اسکار گرد یا چرخشی: در این نوع فرورفتگی به صورت چرخشی و یا موجی در روی پوست ایجاد شده و تفاوت آن با اسکار واگنی در این است که جای جوش واضح نبوده و ناهمواری پوست به چشم می رسد. با ایجاد رشته هایی از جنس فیبر در پوست و بافت زیر پوست که روپوست را پایین کشانده و به ساختارهای عمیق پوست متصل می شود. این ناهمواری در نتیجه کشیده شدن روپوست رخ می دهد.

درمان اسکار جای جوش چرخشی :

* ساب سیژن یا برش زیر پوستی : جراحی ساده با بی حسی موضعی که در این روش یک تیغ مخصوص یا سوزن موازی با لایه ها وارد پوست شده و رشته های فیبری را برش می دهد .

- اسکار کلوئیدی یا زخم گوشتی : زخم گوشتی جزو ضایعات برجسته و برآمده (شکل وخیم اسکار برآمده) که از سطح پوست بیرون آمده اند و ایجاد آن بعد از زخم و آسیب عمیق مشهود است . تفاوت آن با اسکار هایپرتروفیک در بزرگتر بودن آن می باشد. این اسکار به علت تولید زیاد از حد کلاژن ایجاد می گردد. یعنی پوست ترمیم زخم را متوجه نمی گردد و ساخت کلاژن را ادامه می دهد که می تواند تا مدتها بعد از خوب شدن زخم باشد و در افراد مستعد زخم گوشتی رخ می دهد.

درمان زخم گوشتی :

* لیزردرمانی

* کرم استروئیدی

* ژل سیلیکونی

* کرایوتراپی یا فریز کردن جای اسکار با ازت مایع

درمان های خانگی برای رفع جای جوش

روش های درمانی ساده که اکثر آنها با استفاده از میوه و مواد خوراکی ساده برای رفع اثر جای جوش بکار می رود به درمان های خانگی شناخته می شوند که معمولا برای آسیب های سطحی و رفع اثر جوش معمولا کار ساز بوده و در کنار ساده بودن ، کم هزینه تر نیز می باشند. چند نمونه از متداول ترین آنها در ادامه آمده و در باره مزایای آنها نیز توضیح داده شده است.

1. استفاده از برش های خیار
برای شروع از ساده ترین و در دسترس ترین نوع درمان خانگی که برای همه در دسترس باشد شروع می کنیم. شاید باورتان نشود که خیار سرشار از مواد مورد نیاز پوست بوده که در درمان انواع مشکلات پوستی از جمله برای رفع اثر جای جوش بر روی صورت کاربرد داشته. شما می توانید از برش های خیار بر روی پوست صورت خود بطور مستقیم استفاده کرده و یا آب آن را گرفته و بر روی پوست خود بمالید. حداقل سه تا چهار ساعت صورت خود را نشوئید تا این روش تاثیر خود را بگذارد. فراموش نکنید در استفاده از برش یا آب خیار برای این منظور حداقل باید این کار را به مدت یک هفته تا ده روز بصورت منظم ادامه دهید و اولین تاثیر های آن پس از یک هفته نمایان می گردد.

2- استفاده از آبلیمو یا سرکه سیب
استفاده از آبلیمو و یا سرکه سیب برای مواردی که جوش را ترکانده اید یا زخمی بر اثر جوش بر روی پوست وجود دارد موثر بوده چرا که قابلیت ضد عفونی کننده و تسریع کننده روند بهبود جای جوش خواهد بود اما شاید برای رفع جای جوش های قدیمی این روش تاثیر چندانی نداشته باشد. آبلیمو یا سرکه را با یک پنبه بر روی پوست خود مالیده و پس از حدود 20 دقیقه سطح پوست را بشوئید. توجه کنید که این روش نیز مانند راهکار قبلی نیاز به تکرار حداقل یک هفته تا 10 روز داشته تا تاثیر خود را نشان دهد. دو مرتبه در روز تکرار این عمل کافیست ، بخصوص قبل از رفتن به رختخواب.

3- برش سیب زمینی 
برش های سیب زمینی یکی از مناسب ترین و موثرترین راهکارها برای از بین بردن تیرگی حاصل از جای جوش بر روی پوست بوده که با کمترین هزینه در دسترس همه قرار دارد. پس از برش سیب زمینی آن را روی پوست قرار داده و پس از 15 دقیقه می توانید آن را برداشته و پوست خود را با آب بشوئید. این روش نیاز به 10 روز تا دو هفته تکرار برای اثر بخش بودن داشته اما تاثیر آن فوق العاده و بسیار چشمگیر بوده.

نکته مهم : تمامی روش های خانگی که در بالا آمده یا روش های مشابه مانند انواع ماسک های خانگی ، جوش شیرین ، آلورا ، درمان با عسل یا روغن زیتون همگی برای از بین بردن جای جوش هایی است که یا هنوز خود جوش وجود داشته و یا زخم آن در حال بهبود بوده. بطور کلی بیش از شش ماه از زمان جوش نگذشته باشد. اما چنانچه عارضه مورد نظر مربوط به اثر جوش های قدیمی در سالهای گذشته یا سنین نوجوانی است که چند سال از بهبود آنها گذشته اما اثر آنها بصورت ناهمواری یا تیرگی وجود دارد ، درمان های خانگی تقریبا بی تاثیر و شما نیازمند درمان های پزشکی که در ادامه آمده برای بهبود جای جوش خواهید بود.

رفع جای جوش صورت

درمان های پزشکی برای از بین بردن جای جوش

​​​​​ ​​​​  همانگونه که در بالا نیز بدان اشاره شد برای رفع اثر جوش های قدیمی و تیرگی های لکه ای پوست روش های درمانی پزشکی مورد نیاز است و نمی توان آنها را با درمان های خانگی برطرف نمود. از جمله کارساز ترین و ساده ترین روش های پزشکی برای این منظور در ادامه مطلب آمده است.

میکرونیدلینگ

از جمله درمان های راحت و بی دردسر و همچنین تاثیر گذار برای رفع جای جوش های عمقی با چاله های کوچک و زخم بر روی پوست استفاده از میکرونیدلینگ است . در این روش با استفاده از غلطک سوزن داری که بر روی پوست حرکت داده می شود دو عمل لایه برداری و جوانسازی پوست بطور همزان اتفاق افتاده و پس از لایه برداری سوزن ها باعث تحریک لایه های عمقی پوست برای تولید کالیژن شده که ترمیم و بازسازی پوست را برعهده دارد. میکرونیدلینگ و میکرو درم هر دو در این مورد موثر بوده و می توانید استفاده کنید.

لیزر درمانی
از دیگر روش ها برای از بین بردن اثر جوش و تیرگی های آن استفاده از لیزر درمانی بوده که با روش های مختلفی از جمله co مورد استفاده قرار می گیرد و پوست را تحریک به کالیژن سازی و بازسازی می نماید. درمان با لیزر یکی از سریع ترین راهکار ها برای این منظور بوده و شاید با جلسه اول نتیجه نهایی حاصل و یا در مواردی که عارضع عمیق یا قدیمی باشد ممکن است تا چهار جلسه در هفته های مختلف نیز نیاز به تکرار داشته باشد. از روش های مشابه به استفاده از هایفو تراپی و آر اف نیز می توان اشاره کرد که برای جوانسازی پوست استفاده می شود و شاید مستقیما هدفشان رفع جای جوش نباشد اما قطعا در بهبود آن تاثیر زیادی دارند.

ماسک های لایه بردار 
از جمله مواردی که می توان برای از بین بردن جای جوش استفاده کرد ماسک های لایه بردار هستند که توسط متخصص در کلینیک پوست و زیبایی تهیه و با استفاده از آنها سلول های مرده و لایه های فرسوده پوست برداشته می شود. توجه فرمائید که این تهیه این ماسک و ترکیبات آن کاملا تخصصی و میزان مواد ترکیب نیز برای افراد مختلف متفاوت بوده و حتما می بایست توسط پزشک تهیه و انجام شود و نبایستی با ماسک های معمولی خانگی اشتباه گرفته شود چرا که ترکیبات نادرست این ماسک ممکن است خطر آفرین و باعث آسیب به سطح پوست گردد.

کرم ها و صابون ها
کرم ها و صابون ها برای درمان عارضه های خفیف تر و جوش های فعال معمولا بکار می روند و در پیشگیری از جوش زدن های مکرر نیز تاثیر گذار هستند.کرم های ویتامینه معمولا از نو ویتامین A و C  و  E  در این مورد کارساز می باشند. البته کرم و صابون های مناسب با پوست شما را معمولا پزشک متخصص به شما معرفی خواهد نمود.

جای جوش صورت

چکار کنیم که جای جوش ها باقی نماند:
1-در مواقعی که با جوش مواجه شدید به هیچ عنوان آن را فشار ندهید چرا که باعث آسیب های پوستی یا انتشار بیشتر آلودگی زیر سطح پوست می گردد.
2- رعایت اصول بهداشتی و شستشوی صحیح پوست با مواد شوینده ملایم مانند آب و صابون
3- مصرف مواد خوراکی مقوی بخصوص سبزیجات و میوه های تازه
4- عدم استفاده سرخود و بدون تجویز پزشک از کرم ها و داروهای تخصصی در هنگام مواجه با جوش یا برای برطرف کردن اثر آن
5- زیر نور مستقیم خورشید حدالمقدور کمتر قرار گرفته و حتما از ضد آفتاب و آبرسان های پوست استفاده کنید.
6- از لوازم آرایش استاندارد استفاده کرده و هرگاه که نیاز ندارید آرایش خود را پاک و صورتتان را بشوئید.
7- مصرف غذا های با کسیم بالا مانند شیر یا کشک و همچنین غذا های فست فودی در تشدید جوش ها موثر بوده و بهتر است در طول درمان کمتر مورد استفاده قرار گیرند.


سخن پایانی: در بوجود آمدن جوش ها عوامل متعددی تاثیرگذار بوده و نمی توان دلیل آن را مصرف یک خوراکی ، رژیم غذایی یا فقط عوامل ژنتیکی و محیطی دانست و نیازی نیست که بلا فاصله رژیم غذایی خود را تغییر داده یا شروع به استفاده از کرم یا دارو های خاصی نمائید. در این حالت بهتر است قبل از هر اقدامی به پزشک متخصص پوست و زیبایی مراجعه نموده تا دلیل آن مشخص شود چرا که جوش و یا عدم بهبود اثر آن ممکن است نشانه ای از کبود ویتامین یا بیماری های دیگری باشد که بهتر است سریع تر شناخته و درمان شود.

درمان جای جوش در کلینیک زیبایی آلما در رشت :

کلینیک زیبایی آلما افتخار دارد با ارائه خدماتی نظیر میکرونیدلینگ ، پاکسازی پوست ( پکیج کنترل آکنه و اسیدتراپی ) و تزریق ژل در رفع اسکار و جای جوش گامی مهم نهاده باشد. مشاوره پیش از انجام هر نوع خدمات زیبایی با پزشک و متخصص بسیار کمک کننده است.

شماره تماس: 01333662196 و واتس اپ 09125396478

اینستاگرام : alma.skin.care
کلینیک زیبایی آلما در شت

مقالات مشابه

  • Michael Ethan

    آرزو سلیمانزاده

    سلام . خسته نباشید. می خواستم بپرسم آیا جای جوش های خیلی قدیمی که گاها مثل یک چاله کوچک رو صورت باقی می مونه هم قابل برطرف شدن هست؟


logo