رفع سریع آفتاب سوختگی پوست

اشتراک گذاری :

آفتاب سوختگی حاصل قرار گرفتن مستقیم بدون پوشش محافظ در برابر نور خورشید که حامل اشعه های مختلفی بوده می باشد. بسته به اینکه با چه شدتی یا در چه ساعاتی در معرض این نور قرار گرفته باشید و زمان آن تا چه حد باشد ، درجات آفتاب سوختگی و واکنش بدن به آن متفاوت است. در ابتدا پوست کبود شده و پس از آن دچار التهاب و پوسته شدن یا تاول می گردد که در درجات بالا باعث از حال رفتن فرد به دلیل از دست دادن آب زیاد بدن ، سرگیجه و تهوع و ایجاد سرطان پوست می گردد.
در ادامه همین مطلب هم در باره راهکار های پیشگیری از آفتاب سوختگی و هم روش های درمانی آن که درمان خانگی و درمان پزشکی می باشد اشاره خواهیم نمود.

درجه های آفتاب سوختگی

1.همانطور که پیش تر به آن اشاره شد افتاب سوختگی درجات مختلفی داشته و در بسیاری از موارد فرد بطور خود خواسته برای تیره کردن پوست بدن خود در معرض نور مستقیم آفتاب قرار می گیرد که در صورت استفاده از روغن و کرم های مخصوص این کار و رعایت زمان مناسب آفتاب سوختگی مختصری برای ایشان اتفاق افتاده که به تیرگی رنگ پوست فرد می انجامد و این درواقع جز آن دسته از آفتاب سوختگی هایی که نیاز به درمان دارد نیست.
2.در درجه بعدی فرد بدون تجهیزات بازدارنده اشعه ماورابنفش خورشید در استخر و یا در حال انجام فعالیت های روزانه بطور مستقیم ساعات زیادی را زیر تابش آفتاب می گدراند که پوست فرد قرمز و ملتهب گردیده و پس از گدشت یک روز شروع به پوسته شدن می کند. استفاده از روش ها و راهکار های درمان خانگی آفتاب سوختگی در این مورد مناسب و در درمان سریع آن کمک می کند.
3.در جه بعدی زمانی است که تایم زیر افتاب بودن بسیار زیاد و تابش خورشید بصورت مستقیم بوده که معمولا این حالت در فصل تابستن و در بین ساعات پایانی صبح تا ساعات اولیه غروب اتفاق می افتد. در این حالت ممکن است فرد دچار بی حالی و حتی بی هوشی شود که در این حالت حتما نیاز مند مراقبت های سریع پزشکی خواهد بود. ضمنا اگر چه آفتاب باعث تولید ویتامیت d در بدن می گردد اما حد زیاد آن در بروز سرطان پوست بسیار تاثیر گذار است.در این نوع آفتاب سوختگی بهتر است حتما به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید.

رفع سریع آفتاب سوختگی با روش های خانگی

آفتاب سوختگی به راحتی با روش های ساده و خانگی قابل درمان است ، البته بسته به درجه آن ممکن است نیاز به دارو و درمان های پزشکی نیز داشته باشد . اما در اکثر مواقع و با انجام برخی از اقدامات زیر ، درد ناشی از آفتاب سوختگی التیام و پوست شما شروع به بازسازی خواهد کرد.
استحمام با آب ولرم
اگر دچار سوختگی پوست بر اثر قرار گرفتن زیاد زیر نور خورشید شده اید بهتر است در ابتدا یک دوش با آب خالی و بدون مواد شوینده بگیرید و یا یک ساعت در وان حمام دراز بکشید. این کار ضمن کاهش دمای بدن باعث کاهش درد سوختگی و آبرسانی به پوست شما می گردد.میتوانید از یک استکان سرکه سیب برای تسریع بهبود داخل وان استفاده کرده و یا با یک پنبه نرم سرکه را روی محل های سوختگی به آرامی کشیده و پس از خشک شدن محل مورد نظر را بشوئید.
آب بنوشید
در زمان آفتاب سوختگی نکته ای می بایست مدنظر قرار دهید این است که بدن شما مقدار قابل توجهی آب از دست داده و برای ترمیم و بازسازی پوست خشک شده نیازمند آب استو برای این منظور حداقل 8 لیوان آب در طول روز بنوشید. بهتر است از بطری های آب برای دانستن مقدار و اندازه آبی که در طول روز می نوشید استفاده فرمائید.

چای
چای سبز : نوشیدن چای سبز در کاهش درد و التهاب ناشی از آفتاب سوختگی بسیار موثر است.
چای سیاه : می توانید از چای سیاه تازه دم که سرد شده است برای استعمال خارجی بر روی نواحی آفتاب سوخته استفاده کرده و همچنین از چای کیسه ای که داخل آب سرد گذاشته اید نیز بر روی محل های آسیب دیده استفاده نمائید. چای کیسه ای بهترین گزینه برای نواحی آفتاب سوخته دورچشم و پلک ها می باشد 


ژل آلورا
استفاده از ژل آلورا یکی از بهترین و ساده ترین روش ها برای درمان آفتاب سوختگی است ضمن اینکه خاصیت خنک کنندگی آن در کاهش درد و التهاب ناشی از آفتاب سوختگی بسیار موثر است.قبل از مصرف برگ آلورا را برای چند ساعتی در یخچال نگه داشته و پس از از آن ژل الورا را روی محل سوختگی بمالید. حال پس از یک ساعت می توانید محل مورد نظر را با آب سرد بشوئید.

شیر و ماست
استعمال خارجی شیر یا ماست بر روی محل سوختگی در کاهش التهاب و باز پروری پوست بسیار موثر بوده و از طرفی جز مواد قابل دسترس در هر خانه ای می باشد. پس از استعمال هر یک از این مواد بگذارید حدود نیم ساعت بر روی پوست شما باقی مانده و بعد آن را بشوئید.

هشدار : در هنگامی که دچار آفتاب سوختگی می شوید و پوست شما ملتهب شده از هر گونه فعالیتی که با پوست در ارتباط باشد پرهیز کنید. مهمترین آنها عبارتند از :
1. پس از استحمام بدن خود را با حوله زبر خشک نکنید یا حدالمقدور اصلا از حوله استفاده نکنید
2. هنگام استحمام از مواد شوینده و صابون استفاده نکنید و فقط با آب خالی بدن خود را بشوئید. اگر مجبور بودید فقط از مواد شوینده ضعیف که معمولا برای کودکان در نظرگرفته استفاده کنید.
3- فعالیت های صنعتی مانند جوشکاری با قوس الکتریکی بسیار در تشدید آفتاب سوختگی موثر بوده و تا بهبودی کامل از آن پرهیز کنید.
4- از مواد و کرم هایی نظیر وازلین و بی حس کننده هایی مانند لیدوکائین برای کاهش درد استفاده نکنید چرا که روغنی بودن این مواد مانع از رسیدن اکسیژن و رطوبت کافی به سطح پوست و بسته شدن روزنه های پوستی می گردد.همچنین در مواقعی که پوست شما آسیب دیده ممکن است باعث ایجاد حساسیت های پوستی گردد.
 

درمان های پزشکی آفتاب سوختگی

پماد : بهترین پماد برای درمان آفتاب سوختگی که نوعی از سوختگی سطحی محسوب می شوند عبارتند از پماد ادیب ، برناگل ، ناژو ، نیتروفرازون و ریکاو ، که البته تاثیر هرکدام متفاوت بوده و پزشک با توجه به میزان سوختگی و سن افراد بهترین را به آنها توصیه می کند.( بهتر است خودتان به اختیار یکی از این پماد ها را امتحان ننید چرا که برای نواحی مختلف بدن و همچنین بسته به کودک و بزرگسال بودن فرد تاثیر آنها متفاوت و باید توسط پزشک تجویز شود.)

مایع درمانی : از دیگر راهکار های درمانی پزشکی برای رفع آفتاب سوختگی های شدید که دارای علائمی مانند تب شدید ، سرگیجه و اختلال در بینایی یا تاول های خیلی بزرگ است مایع درمانی بوده که ضمن بستری شدن فرد در مرکز درمانی انجام می شود. طول درمان مایع درمانی حدودا یک تا سه روز ممکن است باشد.


درمان آفتاب سوختگی
چه کارهایی در هنگام آفتاب سوختگی نباید انجام داد
1. استفاده از هر نوع کرم یا محلولی که باعث ایجاد حساسیت های پوستی شود تا زمان کامل ترمیم پوست پرهیز کنید
2. تا بهبود کامل پوست از هرگونه فعالیت بر روی پوست خود مثل لیزر موهای زائد بدن یا موم درمانی و اینگونه فعالیت هایی که مستقیم با پوست شما در ارتباط است خوداری کرده و به پوستتان اجازه و فرصت بازسازی بدهید.
3. از کندن پوست های خشک شده با دست جدا خوداری نموده چرا که اگر این اتفاق بطور طبیعی نیفتد و شما برای تسریع آن اقدام به کندن پوسته های اجاد شده نید ممکن است پس از بهبود جای آن برای همیشه روی پوستتان باقی بماند.

اقدامات موثر برای جلوگیری از آفتاب سوختگی

با عمل کردن به توصیه ها و موارد زیر می توانید از آفتاب سوختگی پوست خود بخوبی جلوگیری کرده و دچار این عارضه پوستی نشوید.
1- بصورت مستقیم و بدون پوشش کامل بازدارنده در معرض نور مستقیم خورشید بخصوص در فصول گرم و مابین ساعات 11 تا 4 بعداز ظهر قرار نگیرید.
2- درمواقعی که مجبور به فعالیت زیر نور مستقیم خورشید هستید از کرم های ضد آفتاب مرغوب استفاده کنید.
3- نوشیدن آب و خوردن میوه های فصل بخصوص هندوانه در جلوگیری از آفتاب سوختگی پوست بسیار موثر است
4- اگر از آفتاب گرفتن برای برنزه کردن پوست خود استفاده می کنید دقت نمائید که با استفاده از مرطوب کننده و ضد آفتاب های مفید این کار را انجام داده و این فرایند باید بصورت تدریجی در روزهای مختلف افزایش یابد. همچنین فراموش نکنید که برخورد شما با آب در زمان شنا ممکن است ضد آفتاب شما را شسته و نیاز به مصرف مجدد آن داشته باشید.

نکته : اشعه های مضر نور خورشید و گرمایی که باعث آفتاب سوختگی می شود از شیشه ها و پنجره ها نیز به راحتی عبور میکند. اگر در اتوموبیل یا ساختمانی باشید که مجبور هستید ساعات زیادی در معرض این نور باشید نیز حتما از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

درمان آفتاب سوختگی

سوالات متداول شما در باره آفتاب سوختگی و پاسخ متخصصان کلینیک زیبایی آلما در رشت

درمان آفتاب سوختگی چقدر زمان می برد؟
معمولا در درجه های ابتدایی آفتاب سوختگی بهبود کامل پس از گذشت 3 یا 4 روز اما در درجات بالا تر که پوست ملتهب و دچار سوختگی بیشتر می شود بین 1 تا 2 هفته در کنار مراقب و استفاده از روش هایی که در بالا توضیح داده شد ممکن است زمان نیاز داشته باشد. در درجات سوختگی شدید بسته به نوع درمان و دارو های مصرفی متفاوت خواهد بود.

آیا استفاده از روغن های گیاهی نظیر روغن زیتون بر روی محل سوختگی برای درمان آفتاب سوختگی موثر است؟
روغن های گیاهی به دلیل خاصیت نرم کنندگی پوست ممکن است موثر بوده اما از آنجایی که موجب بستن موقت روزنه های پوستی و جلوگیری از فرایند تعریق پوست می گردد در این مورد توصیه نمی شود.بهتر است از کرم های مرطوب کننده که برای این عارضه وجود دارد استفاده کنید.

کلینیک زیبایی آلما در رشت

مقالات مشابه


logo