حساسیت های پوستی به رنگ مو

اشتراک گذاری :

اکثر خانم ها برای ایجاد یک تغییرات بزرگ در چهره خود به عنوان گزینه اول به تغییر رنگ موی خود فکر می کنند و بسیاری از آنها نیز بصورت دوره ای حتی چندین بار در یک سال رنگ موی خود را تغییر می دهند. در بسیاری از موارد پیش می آید که در هنگام و یا چند روز پس از انجام این کار دجار حساسیت و مشکلات پوستی نظیر لکه های قرمز بر روی پیشانی یا عارضه های تاول مانند بر روی پوست سر خود می گردند و در موارد کمتر نیز حتی دچار شک آنافلیکس در حین انجام این کار شده که بسیار خطرناک است و می بایست هر چه سریع تر تحت مراقبت های پزشکی قرار گیرند. ما در این مطلب تلاش کرده ایم علل ایجاد حساسیت به رنگ مو ، راهکار های پیشگیری و به حداقل رساندن آن و همچنین راهکار های عمومی برای درمان عارضه های پوستی ناشی از رنگ مو را بررسی کنیم.

انواع حساسیت به رنگ مو:

حساسیت های پوستی در حقیقت واکنش های ایمونولوژیک فرد می باشند که به دلیل استعداد ژنتیکی فرد رخ می دهند.

- حساسیت کم به صورت سوختن ، خارش، و التهاب در کف سر خود را نشان می دهد. حساسیت در پوست سر به رنگ مو ، عموماً در 5 درصد از استفاده کنندگان از رنگ مو بروز می یابد.

* نکته : زمان نشان دادن این عوارض در همان روز تا یک یا دو روز بعد بوده و ممکنست تا یک هفته ادامه یابد.

- حساسیت متوسط به صورت التهاب قرمز رنگ روی دست، صورت ، گوش و کف سر می باشد.

* التهابات پوستی در دست ها برای کسانی که (خصوصاً آرایشگران) بدون دستکش از رنگ مو استفاده می کنند.

* افزایش جریان خون با رسوخ پلاسما در داخل فضای بافتی پوست دلیل و علت ایجاد قرمزی و ورم می باشد.

- کهیر می توانند در عرض چند دقیقه تا یک ساعت ایجاد گردند. به دلیل تولید آنتی بادی و رها شدن هیستامین در بدن که باعث انبساط رگ ها شده و همچنین موجب ایجاد منافذ در این رگ ها می گردد.

- سندرم کهیر تماسی همراه با تکه های قرمز در سرتاسر بدن و آسم برونشیتی همراه با تنگی نفس، عطسه ، مشکل در بلعیدن و حالت تهوع نیز ممکن است اتفاق بیفتد.

- حساسیت وخیم به صورت مسدود شدن راه تنفس که باید سریعاً به پزشک مراجعه شود که بسیار نادر است اما محتمل می باشد.

شوک آنافیلاکسی خیلی نادر است اما اگر فوریت های پزشکی صورت نگیرد ، ورم صورت، تنگی نفس ، کاهش فشار خون و مرگ را در پی دارد.

یک نمونه زن 38 ساله انگلیسی در سال 2000 کمی بعد از رنگ کردن موهایش بر اثر شوک آنافیلاکسی درگذشت. وی که مبتلا به آسم بوده بعد از استفاده از رنگ موی قدیمی اش به خارش پوست سر دچار شده و بعد از تغییر رنگ مو ، شوک آنافیلاکسی پیشرفت کرده و یک ساعت بعد جان می سپارد.

نکته: به هیچ وجه از رنگ مو برای رنگ کردن ابرو استفاده نکنید ، مواردی از قبیل کوری در رنگ کردن ابرو گزارش شده است.

علت ایجاد حساسیت به رنگ مو:

- ماده ای به نام PPD به عنوان دلیل اصلی حساسیت در رنگ مو شناخته شده است. گاهی اوقات علائم خارش ، سوزش در پوست سر مدت کوتاهی و گاهی طی چند روز یا چند هفته بعد از رنگ کردن بوجود می آیند. در فرانسه ، آلمان و سوئد استفاده از PPD به عنوان رنگ مو ممنوع شده چون به عقیده آنان باعث بروز اثرات سمی و جدی روی پوست و اعضای داخلی بدن می شوند.

- مواد دیگری مانند هیدروکسیندول ، ایزاتین و متیل آمینوفنول نیز باعث بروژ واکنش حساسیتی می شوند.

راهکارهای پیشگیری:

- انجام تست حساسیت به رنگ مو: شما می توانید محلولی از ترکیب رنگ مو و اکسیدان را در پشت گوشی یا در قسمت داخل بازو برای 48 تا72  ساعت بمالید. در صورتیکه هیچگونه خارش ، سوزی و یا دانه های قرمز ایجاد نگردید، به معنی بی خطر بودن رنگ مو برای فرد می باشد.

- پوست سر خود را بعد از رنگ کردن بطور کامل با آب شستشو دهید تا باقیمانده ای از رنگ روی پوست نماند.

- رنگ موها را با هم مخلوط نکنید به دلیل اینکه احتمال عوارض و حساسیت را بالا می برد.

- از استفاده کردن رنگ موهای تاریخ گذشته خودداری کنید. همچنین رنگ موها باید دارای شماره پروانه ساخت از وزارت بهداشت باشند.

- در زمان رنگ کردن ، دستکش فراموش نشود.

- مکانی که موهایتان را زنگ می کنید، دارای تهویه مناسب داشته باشد.

- سابقه آسم و آلرژی ، عوارض و حساسیت آلرژیک را افزایش می دهد.

- در دوره بارداری موهایتان را رنگ نکنید.

- رنگ مو و اکسیدان را جایی دور از دسترس اطفال قرار دهید.

راهکارهای عمومی برای درمان عارضه های پوستی ناشی از رنگ مو:

- درمان حساسیت با مواد طبیعی: روغن کنجد با حرارت دادن قبل از مصرف در طی چند روز ، ترکیب آبلیمو با آب با خاصیت ضدعفونی کننده ، خمیر ترکیبی از جوش شیرین با آب برای حساسیت کف سر و ماساژ به مدت 10-15 دقیقه، ژل آلوئه ورا در درمان التهاب و قرمزی به صورت ماساژ 10 تا 15 دقیقه ، روغن نارگیل باعث مرطوب شدن و مانع خشک شدن و قرمزی و خارش با ماساژ روی پوست تا 15 دقیقه و همچنین سرکه سیب با خاصیت ضدالتهابی و ضد خارش و قرمزی.

- استفاده از کرم کورتیکواستروئید با کاهش واکنش های ایمنی و کاهش التهاب ، درصورتیکه التهاب به دلیل آلرژی باشد.

- در  صورت مشاهده علائم حساسیت و آلرژی ، رنگ مو را بدون معطلی از روی سر بشوئید. همچنین شستشوی مو با محلول پراکسید هیدروژن 2% نیز مفید است.

- استفاده از کرم های طبیعی فاقد الکل و فاقد مواد شیمیایی


* در حال حاضر هیج رنگ مو را نمیتوان معرفی کرد که بدون خطر برای افراد مبتلا به حساسیت به PPD رنگ مو باشد.

کلینیک زیبایی آلما در رشت ، کلینیک زیبایی تخصصی با دستگاه های پیشرفته و کادری مجرب و متخصص برای ارائه خدمات نظیر پاکسازی پوست، لیزر موهای زائد، هایفوتراپی، آنزیم تراپی، و ... در خدمت شما زیباپسندان می باشد. امید آنکه بتوانیم در کمک به زیبایی شما گام مهمی نهاده باشیم.

کلینیک زیبایی آلما در رشت

مقالات مشابه


logo