حساسیت های پوستی به رنگ مو

اشتراک گذاری :

اکثر خانم ها برای ایجاد یک تغییرات بزرگ در چهره خود به عنوان گزینه اول به تغییر رنگ موی خود فکر می کنند و بسیاری از آنها نیز بصورت دوره ای حتی چندین بار در یک سال رنگ موی خود را تغییر می دهند. در بسیاری از موارد پیش می آید که در هنگام و یا چند روز پس از انجام این کار دجار حساسیت و مشکلات پوستی نظیر لکه های قرمز بر روی پیشانی یا عارضه های تاول مانند بر روی پوست سر خود می گردند و در موارد کمتر نیز حتی دچار شک آنافلیکس در حین انجام این کار شده که بسیار خطرناک است و می بایست هر چه سریع تر تحت مراقبت های پزشکی قرار گیرند. ما در این مطلب تلاش کرده ایم علل ایجاد حساسیت به رنگ مو ، راهکار های پیشگیری و به حداقل رساندن آن و همچنین راهکار های عمومی برای درمان عارضه های پوستی ناشی از رنگ مو را بررسی کنیم.

انواع حساسیت به رنگ مو:

حساسیت های پوستی در حقیقت واکنش های ایمونولوژیک فرد می باشند که به دلیل استعداد ژنتیکی فرد رخ می دهند.

- حساسیت کم به صورت سوختن ، خارش، و التهاب در کف سر خود را نشان می دهد. حساسیت در پوست سر به رنگ مو ، عموماً در 5 درصد از استفاده کنندگان از رنگ مو بروز می یابد.

* نکته : زمان نشان دادن این عوارض در همان روز تا یک یا دو روز بعد بوده و ممکنست تا یک هفته ادامه یابد.

- حساسیت متوسط به صورت التهاب قرمز رنگ روی دست، صورت ، گوش و کف سر می باشد.

* التهابات پوستی در دست ها برای کسانی که (خصوصاً آرایشگران) بدون دستکش از رنگ مو استفاده می کنند.

* افزایش جریان خون با رسوخ پلاسما در داخل فضای بافتی پوست دلیل و علت ایجاد قرمزی و ورم می باشد.

- کهیر می توانند در عرض چند دقیقه تا یک ساعت ایجاد گردند. به دلیل تولید آنتی بادی و رها شدن هیستامین در بدن که باعث انبساط رگ ها شده و همچنین موجب ایجاد منافذ در این رگ ها می گردد.

- سندرم کهیر تماسی همراه با تکه های قرمز در سرتاسر بدن و آسم برونشیتی همراه با تنگی نفس، عطسه ، مشکل در بلعیدن و حالت تهوع نیز ممکن است اتفاق بیفتد.

- حساسیت وخیم به صورت مسدود شدن راه تنفس که باید سریعاً به پزشک مراجعه شود که بسیار نادر است اما محتمل می باشد.

شوک آنافیلاکسی خیلی نادر است اما اگر فوریت های پزشکی صورت نگیرد ، ورم صورت، تنگی نفس ، کاهش فشار خون و مرگ را در پی دارد.

یک نمونه زن 38 ساله انگلیسی در سال 2000 کمی بعد از رنگ کردن موهایش بر اثر شوک آنافیلاکسی درگذشت. وی که مبتلا به آسم بوده بعد از استفاده از رنگ موی قدیمی اش به خارش پوست سر دچار شده و بعد از تغییر رنگ مو ، شوک آنافیلاکسی پیشرفت کرده و یک ساعت بعد جان می سپارد.

نکته: به هیچ وجه از رنگ مو برای رنگ کردن ابرو استفاده نکنید ، مواردی از قبیل کوری در رنگ کردن ابرو گزارش شده است.

علت ایجاد حساسیت به رنگ مو:

- ماده ای به نام PPD به عنوان دلیل اصلی حساسیت در رنگ مو شناخته شده است. گاهی اوقات علائم خارش ، سوزش در پوست سر مدت کوتاهی و گاهی طی چند روز یا چند هفته بعد از رنگ کردن بوجود می آیند. در فرانسه ، آلمان و سوئد استفاده از PPD به عنوان رنگ مو ممنوع شده چون به عقیده آنان باعث بروز اثرات سمی و جدی روی پوست و اعضای داخلی بدن می شوند.

- مواد دیگری مانند هیدروکسیندول ، ایزاتین و متیل آمینوفنول نیز باعث بروژ واکنش حساسیتی می شوند.

راهکارهای پیشگیری:

- انجام تست حساسیت به رنگ مو: شما می توانید محلولی از ترکیب رنگ مو و اکسیدان را در پشت گوشی یا در قسمت داخل بازو برای 48 تا72  ساعت بمالید. در صورتیکه هیچگونه خارش ، سوزی و یا دانه های قرمز ایجاد نگردید، به معنی بی خطر بودن رنگ مو برای فرد می باشد.

- پوست سر خود را بعد از رنگ کردن بطور کامل با آب شستشو دهید تا باقیمانده ای از رنگ روی پوست نماند.

- رنگ موها را با هم مخلوط نکنید به دلیل اینکه احتمال عوارض و حساسیت را بالا می برد.

- از استفاده کردن رنگ موهای تاریخ گذشته خودداری کنید. همچنین رنگ موها باید دارای شماره پروانه ساخت از وزارت بهداشت باشند.

- در زمان رنگ کردن ، دستکش فراموش نشود.

- مکانی که موهایتان را زنگ می کنید، دارای تهویه مناسب داشته باشد.

- سابقه آسم و آلرژی ، عوارض و حساسیت آلرژیک را افزایش می دهد.

- در دوره بارداری موهایتان را رنگ نکنید.

- رنگ مو و اکسیدان را جایی دور از دسترس اطفال قرار دهید.

راهکارهای عمومی برای درمان عارضه های پوستی ناشی از رنگ مو:

- پراکسید هیدروژن : می توانید پس از شستشوی سر ، محلول پراکسید هیدروژن دو درصد روی پوست سر بمالید تا PPD رنگ مو را اکسید کرده و آن را غیر فعال کند. اما در صورت وخیم شدن علائم اینکار را انجام ندهید.

- کرم ها و نرم کننده ها : کرم استروئیدی با تجویز پزشک در واکنش های شدید برای کاهش التهاب و تحریک و خارش موثر است. کرم های غیراستروئیدی نیز در واکنش های خفیفتر مفید است. از کرم های حاوی الکل و مواد شیمیایی استفاده نشود تا پوست را تحریک نکند.


درمان خانگی حساسیت به رنگ مو :

- آب لیمو : دارای خواص ضدعفونی کننده در درمان حساسیت به رنگ مو در کف سر موثر می باشد.

**ماسک حاصل از ترکیب لیمو با عسل یکی از ماسک های مفید در پاکسازی پوست در منزل می باشد.

روش استفاده برای درمان حساسیت به رنگ مو:  ابتدا آب لیمو را با مقداری آب یا ماست مخلوط کرده و سپس روی کف سر بمالید.

- روغن جوجوبا : حاوی ترکیباتی در درمان قرمزی و التهاب ناشی از رنگ مو می باشد.

روش استفاده برای درمان حساسیت به رنگ مو: برای درمان روغن جوجوبا را هر شب قبل از خواب به کف سرتان بمالید.

- روغن کنجد : این روغن دارای خواص ضد التهابی بوده در درمان قرمزی و خارش در اثر آلرژی  موثر است.

روش استفاده برای درمان حساسیت به رنگ مو : ابتدا روغن کنجد را حرارت دهید و طی چند روز به کف سر بمالید. میتوانید اجازه دهید یک شب کامل روی پوست سر بماند و سپس فردا صبح بشوئید.

- جوش شیرین : از خواص جوش شیرین نیز می توان به رفع خارش و التهاب اشاره داشت.

روش استفاده برای درمان حساسیت به رنگ مو : آب را با جوش شیرین مخلوط کرده و روی کف سر گذاشته به مدت 15 دقیقه ماساژ دهید.

- روغن بابونه : از فواید بابونه ضدالتهاب و ضد درد بودن آن می باشد. در رفع قرمزی و خارش و درد حساسیت به رنگ مو مفید است.

روش استفاده برای درمان حساسیت به رنگ مو : به صورت شستشوی سر با ترکیب روغن بابونه و یخ توصیه می گردد. دوبار در هفته شما را از خارش و التهاب رها می کند.

- روغن درخت چای : از خواص آن ضد باکتری ، ضد التهاب و ضد قارچ بودن آن می باشد و در درمان قرمزی و خارش موثر است.

روش استفاده برای درمان حساسیت به رنگ مو : ابتدا روغن درخت چای را با روغن جوجوبا حرارت داده و سپس روی پوست سر مالیده و یک شب روی سر بماند . سپس در صبح با شوینده ملایم شستشو داده شود. دوبار در هفته بسیار موثر است.

- ژل آلوئه ورا : درمان التهاب و قرمزی و خارش با ژل آلوئه ورا نیز بسیار شگفت آور است. چون باعث شادابی و درخشش مو نیز می شود.

**ژل آلوئه ورا در درمان خارش و التهاب ناشی از لیزر موهای زائد نیز موثر و مفید می باشد.

روش استفاده برای درمان حساسیت به رنگ مو : ژل آلوئه ورا را به مدت 15 دقیقه روی کف سر بگذارید و سپس با شامپوی ملایم بشوئید.

- سرکه سیب : فواید سرکه سیب ، ضدالتهاب و قرمزی می باشد و در رفع خارش موثر است.

روش استفاده برای درمان حساسیت به رنگ مو : می توانید یک چهارم فنجان سرکه سیب را در یک یک چهارم فنجان آب ریخته و روی پوست سر اسپری کنید و بعد از گذشت یک ساعت آن را بشوئید.

- روغن نارگیل : روغن نارگیل با خواص مرطوب کنندگی ، قرمزی و خارش را از بین می برد.

روش استفاده برای درمان حساسیت به رنگ مو : ابتدا روغن نارگیل را روی کف سر بمالید و بگذاری تا 15 دقیقه روی سر بماند. سپس آنرا بشوئید.

- عسل : فواید عسل بر کسی پوشیده نیست. ماده ای فاسد نشدنی با عمر سه هزار ساله که در درمان بیماری های پوستی و التهاب و ... موثر است.

روش استفاده برای درمان حساسیت به رنگ مو : یک قاشق عسل روی گاز استریل آغشته کرده و سپس روی پوست کف سر بمالید . 3 تا 4 بار در روز می توانید اینکار را انجام دهید.

- روغن زیتون : فواید ضد التهابی و آنتی اکسیدانی روغن زیتون بر همگان آشکار است که می تواند در درمان حساسیت ناشی از رنگ مو کمک کند.

روش استفاده برای درمان حساسیت به رنگ مو : یک قاشق روغن زیتون را گرم کرده و به پوست سر در نواحی آسیب دیده پوست کف سر بزنید. بعد از گذشت یک شب آنرا با شامپوی ملایم بشوئید.

** در حال حاضر هیج رنگ مو را نمیتوان معرفی کرد که بدون خطر برای افراد مبتلا به حساسیت به PPD رنگ مو باشد. 

کلینیک زیبایی آلما در رشت ، کلینیک زیبایی تخصصی با دستگاه های پیشرفته و کادری مجرب و متخصص برای ارائه خدمات نظیر لیزر موهای زائد، هایفوتراپی، پاکسازی پوست، آنزیم تراپی پوست ، مزوتراپی ، میکرونیدلینگ ، هیدرودرمی موی سر ، آراف تراپی ، پارافین تراپی ، تزریق ژل ، تزریق بوتاکس و ... در خدمت شما زیباپسندان می باشد. امید آنکه بتوانیم در کمک به زیبایی شما گام مهمی نهاده باشیم.

در صورت نیاز به مشاوره پوستی با متخصصین بهترین کلینیک زیبایی در رشت ، می توانید با شماره 01333662196 و واتس اپ 09125396478 تماس حاصل نمائید.

اینستاگرام : alma.skin.care

کلینیک زیبایی آلما در رشت

مقالات مشابه


logo