همه چیز در باره چین و چروک پوست صورت

اشتراک گذاری :

پوست صورت و زیبایی چهره تا حد بسیار زیادی تحت تاثیر شفافیت و سلامت پوست صورت شما ست. از طرفی چین چروک ها بر اثر عوامل متعددی که مهمترین آن بالا رفتن سن است که با توجه به مسائل ژنتیکی درواقع این بخش موضوع ناگزیر و غیر قابل کنترل بوده اما عوامل دیگری وجود دارد که می توان با رعایت آنها از به وجود آمدن چین و چروک های زود رس و عمیق در سنین میانسالی جلوگیری کرد.این مطلب به بررسی این عوامل پرداخته و راهکارهای هرکدام را بصورت مجزا تشریح می نماید.

چین و چروک پوست چیست

در واقع متورم شدن بخشی از پوست و شل شدن آن که سطحی ناهموار با شکاف های ناهماهنگ که گاهاً کم عمق و در برخی ناحیه ها عمیق هستند را چین و چروک پوست می نامند. همانگونه که در ابتدای مطلب نیز به آن اشاره شد کهولت سن و ایجاد چین و چروک پوست امری طبیعی بوده اما با راهکارهای درمانی تا حد زیادی می توان از شدت آن کاسته و یا شروع این فرایند را به تعویق انداخت. فعالیت زیاد عضلات  و ناحیه خاصی باعث شل شدن پوست آن منطقه گردیده که در نتیجه پوست حالت کششی خود را از دست داده و حالت چروک و چین خوردگی می گیرد اما در این میان عواملی مانند تابش مستقیم نور خورشید ، تغذیه نا مناسب ، قرار گیری در معرض آلاینده های شیمیایی و همچنین استعمال سیگار ، این فرایند را بسیار سریع تر کرده که می توان با رعایت اصولی که در ادامه آمده از شدت این موضوع کاست. البته روش های درمانی بومی و همچنین روش های جراجی و تزریق انواع ژل نیز برای این منظور وجود دارد که ما رعایت رژیم غذایی ، ترک عادات غلط رفتاری و استفاده از روش های سنتی مانند ماساژ تخصصی صورت را گزینه مناسب ، کم هزینه و بدون عوارضی هستند را همواره پیشنهاد می کنیم چرا که جراحی ها و تزریق ژل علاوه بر هزینه های بالا و تاثیر ناپایدار عوارض متعددی دارد که بهتر است تا حد ممکن از آن صرفه نظر کرد. 

انواع چین و چروک پوست:

1- خطوط افقی پیشانی: خطوط افقی در پیشانی که در اثر استرس ایجاد می گردند ، نشان دهنده تحمل فشار روانی زیاد می باشد. حفظ خونسردی ، رفتن به سفر و انجام تفریحات لذت بخش و همچنین تغییر رژیم غذایی ( مصرف کمتر شکر و نوشیدن آب زیاد ) از جمله راهکارها می باشد.

2- خطوط پنجه کلاغی: از انواع خطوط در گوشه چشم می باشد و نشان دهنده خنده زیاد بوده ، اگرچه می تواند به دلیل ضعف بینایی یا درگیری اندام هایی مانند کبد ، کلیه یا معده باشد. برای رفع مشکلات می توانید به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

برای رفع مشکل خطوط پنجه کلاغی ، می توانید از پاکسازی پوست دور چشم ، آراف تراپی و یا تزریق بوتاکس کمک گرفت. کلینیک زیبایی آلما در رشت ، با تکنولوژی پیشرفته و کادری متخصص گزینه مناسب و مطمئن برای انجام امور مربوط به زیبایی می باشد.

3- پف و چروک زیر چشم: پف زیر چشم باعث ایجاد چین چروک ریز در زیر چشم می شود. پف چشم نشان دهنده خواب ناکافی و یا ضعف کلیه و ضعف گردش خون می باشد. یوگا و پیاده روی تند گزینه های پیشنهادی برای این مشکل است.

4- چروک اطراف دهان: خطوط اطراف دهان مربوط  به عملکرد روده می باشد و اگر در مدت کوتاهی ظاهر شوند ، باید به پزشک مراجعه کنید. روده بزرگ به راحتی و با نوشیدن مایعات فراون و غذاهای پر از ویتامین همانند D و ورزش منظم احیا می شود.

5- خط لبخند: خطوط خنده نشانه خنده زیاد و خلق و خوی شاد شماست. اما در صورتیکه زیاد نخندید و یکباره ایجاد شود نشانه مشکلات لوزالمعده هم می تواند باشد. غذاها و میوه سالم مانند انگور، سیر و زغال اخته کمک کننده می باشد.

6- خط پل بینی:  خط روی پل بینی می تواند مربوط به مواردی از قبیل آلرژی ، نگرانی یا استرس و سطح پایین روابط رمانتیک شماست. این خطوط می تواند هشداری در چالش یا سردمزاجی فرد در زندگی زناشویی باشد. برای رفع این مشکل با همسر خود ارتباط بهتری بگیرید.

7- چروک روی لب: مربوط به ضعف در گردش خون می باشد و  یا مشکلات روده هم از آن جمله است. فعالیت بدنی، یوگا و دویدن کمک کننده می باشد. و برای مشکلات روده ، غذاهای مملو از فیبر مناسب می باشد.

8- خطوط زیر لب: از انواع چروکی است که در زیر لب و بالای چانه ایجاد شده و به معنی جمع کردن انرژی منفی زیاد در خود و خودخوری و بغض فروخورده می باشد. استراحت خود را افزایش داده و احساسات منفی را فراموش کنید.

دلایل چین و چروک پوست:

1- نور خورشید : بخشی از پوست که در معرض مستقیم نور آفتاب است ، دچار چین و چروک بیشتری می شود. اشعه ماوراء بنفش باعث تجزیه بافت همبند (فیبر کلاژن و الاستین در لایه عمیق درم پوست)شده و لکه و چین و چروک را ایجاد می کند.

2- آلاینده های زیست محیطی نظیر آلودگی هوا

3- سیگار کشیدن : با تغییر در جریان خون  و ایجاد ضایعات پوستی روند پیری را تسریع می بخشد.

4- سن: با بالا رفتن سن و کاهش تولید چربی ، پوست خشک شده و خاصیت کشسانی خود را از دست می دهد که خود عامل تولید چروک و لکه های پوستی می باشد.

5- حالات صورت: حرکاتی که در صورت در اثر خنده، اخم ، تعجب و ... ایجاد می گردد ، در اثر مرور  زمان باعث ایجاد چین و چروک دائمی خواهند شد.

6- ژنتیک : برخی از افراد دارای نژاد پوستی مقاوم در برابر عوامل مخرب محیطی و نور خورشید (نظیر نژاد روس که دیرتر پیر می شوند) می باشند. اما نژاد ترکمن دارای پوست شکننده بوده و در 20-30 سالگی دچار چین و چروک می گردند.

7- پوست خشک : پوست خشک نسبت به پوست چرب زودتر دچار چین و چروک می گردد. افراد با سابقه آلرژی یا درماتیت آتوپیک و با سابقه خشکی پوست نیز چین و چروک زودرس را تجربه می کنند.

* نوشیدن آب فراوان و همچنین استفاده از مرطوب کننده و کرم ضدآفتاب توصیه می شود.

پیشگیری از چین و چروک پوست صورت :

- عدم قرار گرفتن زیر نور مستقیم خورشید که به جد می توان گفت مهمترین و اساسی ترین علت چین و چروک پوست صورت است. در صورت لزوم و اجبار به ماندن در زیر نورآفتاب از کلاه و آفتابگیر و عینک آفتابی و دستکش استفاده کنید. عینک آفتابی برای درامان ماندن پوست دور چشم که خیلی هم نسبت به نور آفتاب حساس بوده مهم می باشد. همچنین نباید چشمانتان را جمع کنید.

- استفاده از ضدآفتاب در همه فصول خصوصاً فصل تابستان که هم برای جلوگیری از چروک و هم برای محافظت در برابر سرطان پوست مفید می باشد.

- داشتن خواب کافی به تولید هورمون رشد کمک کرده و پوست ضخامت بیشتری پیدا کرده در نتیجه حالت کشسانی بیشتری می یابد تا کمتر چروک شود.

- لطفاً روی صورت نخوابید. بهترین حالت خواب در شب خوابیدن به پشت می باشد. انواع خوابیدن باعث چروک در قسمتهای مختلف صورت می شود. نظیر خوابیدن به شکم ، ایجاد چروک پیشانی و خوابیدن به پهلو ، ایجاد چروک چانه و گونه می کند.

- گنجاندن ماهی در رژیم غذایی هفتگی در پیشگیری از چروک پوست بی تاثیر نیست. ماهی نظیر ماهی سالمون منبع مهم پروتئین و اسید چرب امگا 3 و اسیدهای چرب دیگر می باشد.

- در طول روز میوه جات و سبزیجات بیشتری مصرف کنید. فواید آنتی اکسیدانی میوه و سبزی بر کسی پوشیده نیست که خود باعث جوانی و شادابی پوست شده و از چروک پوست بخصوص در مقابل نور آفتاب جلوگیری می کند.

- شکلات داغ جایگزین مناسبی برای قهوه است. چون فلاونول غذایی آن باعث محافظت از پوست در برابر نور خورشید شده و نیز باعث آبرسانی و افزایش خونرسانی پوست می شود . علاوه بر آن پوست را صافتر کرده و از چروک پوست جلوگیری بعمل می آورد.

- شستن زیاد صورت ، از دلایل اصلی از دست دادن آب و چربی و رطوبت طبیعی پوست می باشد. که در نتیجه از دست دادن رطوبت و چربی ، چروک پوست زودتر به سراغ انسان می آید. پس نباید بیش از حد صورت خود را شستشو دهید.

- کرم های مرطوب کننده و آبرسان مرغوب و مناسب گزینه دیگر برای پیشگیری از چروک زودرس پوست می باشد.

- لطفاً بخاطر خود  و اطرافیان سیگار را کنار بگذارید . به دلیل آزادسازی آنزیم های از بین برنده کلاژن و الاستین پوست (پروتئین های مهم ساختمان پوست) باعث پیری زودرس و چروک پوست می شود.

درمان چروک پوست :

- استفاده از کرم های حاوی ویتامین A و کرم ضد چروک حاوی آنتی اکسیدان

- لایه برداری شیمیایی

- تزریق بوتاکس: تزریق سم بوتاکس مناسب برای پیشانی و بالای ابرو و گوشه چشم باعث از کار افتادن عضلات مسبب چین و چروک می شود.

اگر نیاز به تغییر در چهره و رفع چروک خود دارید، کلینیک زیبایی آلما افتخار دارد در زمینه تزریق بوتاکس ، تزریق ژل ، آنزیم تراپی ، هایفوتراپی ، لیزر موهای زائد و... در زمینه جوانسازی پوست و رفع چین و چروک در خدمت شما عزیزان باشد.

- تزریق ژل اسید هیالورونیک: پر کردن چین و چروک در لایه های عمیق پوست توسط ژل اسید هیالورونیک یکی دیگر از راه های رفع چروک می باشد.

- ماساژ تخصصی صورت : یکی از راه های بخشیدن آرامش به عضلات صورت در نتیجه به مرور زمان کاهش چروک پوست صورت می باشد.

- درم ابریژن : دستگاهی فلزی با چرخنده کوچک برای لایه برداری سطح پوست و تحریک رشد سلولهای جدید پوست می شود. از این روش برای درمان چین و چروک و اسکار آکنه و لکه های ناشی از نور آفتاب استفاده می شود. میکرودرم ابریژن روشی مانند درم ابریژن بوده اما با تهاجم کمتر و با استفاده از دستگاه که دارای ذرات ریزی بوده و از لوله خلا گذشته تا به پوست برسد و لایه سطحی پوست سایید شود . تحریک و بازسازی سلولهای پوست نیز درمیکرودرم ابریژن هم اتفاق می افتد.

- لیزر درمانی و نوردرمانی : روشی است که با تابش انرژی از منبع نور لیزر یا دیود پالسی ، لایه سطحی پوست را برداشته و با ایجاد زخم پوستی کوچک غیرقابل دیدن ، باعث تحریک تولید کلاژن سازی شده و در نهایت چروک پوست را از بین برده و پوست را صاف می کند.

درمان های خانگی چروک پوست :

در اینجا می توانیم به چند راهکارخانگی برای رفع چروک پوست بدون نیاز به کرو و مواد گرانقیمت و خارجی اشاره کنیم. استفاده از دانه های روغنی و گیاهان دارویی تاثیر بسزایی در پیشگیری و درمان چروک پوستی دارند . این مواد با عنوان معجزه رفع چروک معروف شده اند بطوریکه در طب مدرن نیزدر کرم ها و لوسیون ها نیز از این مواد طبیعی استفاده می شود.

- ماسک خیار : خیار با تاثیر خنک کنندگی و نیز پاک کنندگی پوست ، جلوگیری از خارش و تحریکات پوستی ، در درمان اگزما و آفتاب سوختگی ، کاهش پف چشم ، درمان مشکلات پوستی و ایجاد نرمی و لطافت پوست موثر می باشد. در رفع چروک پوست صورت ، می توانید حلقه های خیار را روی پوست صورت قرار دهید تا صورت جوان و شاداب شود. در درمان ترک خوردن لب نیز روغن خیار گزینه مناسبی می باشد.

- ماسک گلیسیرین : گلیسیرین یک نوع الکل مایع با قابلیت جذب بالا ، رطوبت هوا را جذب پوست می کند و در نتیجه پوست نرم و لطیف و شاداب می گردد و چین وچروک پوست کاهش می یابد. امروزه گلیسیرین با این خاصیت مهم و عالی حفظ رطوبت پوست در ساخت کرم ها و لوسیون ها مورد استفاده قرار می گیرد. برای تهیه ماسک گلیسیرین ، ابتدا مقداری آب لیموترش طبیعی را با قدری گلیسیرین و عسل مخلوط کرده و سپس برای ماساژ دست و صورت استفاده کنید. همچنین می توانید به مدت 20 دقیقه روی پوست قرار داده و سپس با آب ولرم بشوئید.

- بخوردرمانی : بهترین روش  برای آبرسانی پوست و تقویت سلولهای پوست در افزایش رطوبت و درمان چروک سطحی و نرمی و لطافت پوست مفید می باشد.

- ماساژدرمانی: از سن 25 سالگی به بعد می توانید ماساژ شبانه صورت خود را به شکل اصولی و مداوم ادامه دهید تا از بروز چروک در دوران میانسالی جلوگیری کنید. ماساژ اطراف چشم و پیشانی و دهان می تواند معجزه ای در رفع چین و چروک پوست باشد. ماساژ صورت باید به سمت بالا و بصورت دورانی صورت پذیرد. از فواید دیگر ماساژ صورت به کاهش چروک پوست، افزایش جریان خون ، کاهش استرس و ریلکس شدن صورت ، تسکین سردرد و بهبود عضلات صورت و نرم شدن پوست می توان اشاره داشت.

*قبل از ماساژ ، آرایش صورت خود را پاک کرده و در صورت ابتلا به آکنه و زخم ، از ماساژ دادن پرهیز کنید.

- حمام کردن با عصاره های گیاهی : این نوع حمام با استفاده از عصاره گیاهان دارویی گل رز ، بادام شیرین ، گل پامچال، لیمو ، اسطوخودوس و روغن آووکادو صورت می پذیرد و در درمان چروک ناشی از انقباضات عضلات صورت در اثر اخم و خنده بسیار مفید بوده و برای آرامش بخشی و ریلکسیشن و آبرسانی پوست موثر می باشد.

شماره تماس جهت مشاوره رایگان : 01333662196 و واتس اپ 09125396478

اینستاگرام : almaskin.care

کلینیک زیبایی آلما در رشت

مقالات مشابه


logo