ماندگاری تزریق ژل صورت چقدر است ؟

اشتراک گذاری :

تزریق ژل یکی از بهترین و محبوب ترین راهکارهای رفع علائم پیری نظیر چین و چروک صورت و یا حجم دهی به صورت پس از کاهش حجم در اثر افزایش سن و یا علل دیگر می باشد. اگرچه به دلیل تزریق ژل اسیدهیالورونیک که ماده طبیعی است و جذب پوست می شود ، نتایج آنها دائمی نیست. بدین جهت یکی از رایج ترین سوالاتی که مراجعین درباره تزریق ژل می پرسند ، ماندگاری تزریق ژل صورت است.

برای درک جواب باید از خواص شیمیایی و فیزیکی برندهای تزریق ژل ، نوع پر کننده ، عوامل موثر بر تزریق ژل و نحوه مراقبت بعد از تزریق ژل اطلاع کسب کنیم.

عوامل تاثیر گذار بر روی ماندگاری تزریق ژل

ماندگاری تزریق ژل بسته به ناحیه تزریق ، نوع ژل و ... متفاوت است.  بعنوان مثال تزریق ژل لب چیزی در حدود 6 ماه دوام دارد به این علت که ما از لبها برای صحبت کردن استفاده می کنیم که باعث جذب زودرس ژل می شود. اما در مقابل تزریق ژل زیر چشم می تواند حتی تا 18 ماه ماندگاری داشته باشد.

 1. ترکیبات ژل
 2. قوام ژل
 3. منطقه تحت درمان
 4. سرعت متابولیزه کردن ژل توسط بدن

جالب است بدانید که نتایج تزریق ژل ممکنست حتی بعد از تزریق باقی بماند چرا که تزریق ژل می تواند باعث تحریک تولید کلاژن در پوست شده ، در نتیجه بدن ، حجم ناحیه تحت درمان را بازیابی می کند. چنانچه مطالعات بر روی فردی که تزریق ژل زیر چشم انجام داده و بطور متوالی 3 بار ژل زیر چشم تزریق کرد ، نشان داد که دو سال پس از آخرین و ۴ سال پس از آخرین تزریق ژل ، ماندگاری نتایج همچنان پابرجاست چرا که بدن وی به تولید کلاژن بیشتر پرداخته و توانسته حجم از دست رفته پوست زیر چشم را بازیابی کند و به همین علت پس از سه دوره تزریق و گذشت چندین سال باز هم نتایج برقرار است.

مقالات مرتبط : تزریق ژل

ماندگاری تزریق ژل بر اساس ناحیه تحت درمان

 1. ماندگاری تزریق ژل لب : معمولا تزریق ژل لب ماندگاری ۶ ماهه دارد که ممکنست در برخی افراد حتی تا یکسال دوام داشته باشد. اما معمولا به سه درمان برای رسیدن به نتایج مطلوب نیاز است تا ژل تزریق شده در دو درمان قبلی بخوبی فشرده شود. از انواع ژل لب Restylane , Restylane Kysse, Restylane Silk و Juvederm را می توان نام برد که به دلیل نرم بودن محبوب هستند.
 2. ماندگاری تزریق ژل گونه : ماندگاری نتایج تزریق ژل گونه می تواند ۱۲ ماه باشد و پس از تزریق ژل مجدد ، باعث طولانی تر شدن مدت زمان ماندگاری به 24 ماه می شود. برندهای ژل Voluma  و Radiesse از جمله فیلرهای موثر در پر کردن و حجم دهی به گونه هستند که باعث لیفت و جوانسازی صورت نیز می شوند. ماندگاری تزریق ژل Radiesse تا 15 ماه با توجه به تزریق دوز دوم 7 ماه پس از درمان می باشد. همچنین ژل Sculptra که باعث تحریک تولید کلاژن در پوست می شود ، نتایج تدریجی با درمانهای نگهدارنده در حدود بین دو سال یا بیشتر به همراه دارد.
 3. ماندگاری تزریق ژل بینی : رینوپلاستی غیرجراحی یا تزریق ژل اسید هیالورونیک به بینی می تواند تا ۱۲ ماه ماندگاری داشته باشد بطوریکه در 6 ماه و جلسات درمانی بعدی بین 9 تا 12 ماه درمانهای نگهدارنده انجام شود. از انواع ژل بینی می توان به Restylane اشاره کرد که بصورت سفت و نازک است.
 4. ماندگاری تزریق ژل زیر چشم : نتایج تزریق ژل زیر چشم به منظور پر کردن گودی زیر چشم می تواند در حدود ۱۲ تا ۱۸ ماه ماندگاری داشته باشد. Restylane از جمله ژل موثر و سفت در پر کردن زیر چشم می باشد.
 5. ماندگاری تزریق ژل خط خنده : تزریق ژل خط لبخند می تواند بین 6 ماه تا یکسال ماندگاری داشته باشد به شرطی که پس از 6 ماه یک درمان نگهدارنده انجام شود.
 6. ماندگاری تزریق ژل چانه : تزریق ژل چانه به منظور حجم دهی و بزرگ کردن آن بین 15 تا 24 ماه با انجام درمانهای نگهدارنده دوام دارد که از آن جمله Radiesse و Juvederm Voluma  را می توان نام برد.
 7. ماندگاری تزریق ژل خط فک : زاویه سازی فک و فرم دهی صورت با تزریق ژل خط فک بین ۶ تا 24 ماه ماندگاری دارد که بسته به برند آن نیز دارد. معمولا Restylane Lyft در حدود 12 ماه با درمان نگهدارنده 6 تا 9 ماهه ماندگاری دارد. همچنین تزریق ژل خط فک با برندهای Restylane, Radiesse & Juvederm Voluma XC   در حدود دو سال و حتی بیشتر دوام دارند و درمانهای نگهدارنده آنها بصورت سالیانه پیشنهاد می شود.

مقالات دیگر : تزریق ژل جای جوش

چگونه ماندگاری تزریق ژل را افزایش دهیم ؟

ژل ها پس از چند ماه اولی پس از تزریق بتدریج توسط بدن جذب می شوند اما از آنجا که جذب آب جزو خواص پر کننده ها می باشد ، لذا همچنان نتایج تزریق ژل قابل مشاهده است. کم کم در اواسط مدت زمان مورد انتظار حجم ژل تزریق شده در زیر پوست کاهش می یابد. اما برای ماندگاری تزریق ژل می توان از انجام دوباره تزریق بصورت دو تا چند جلسه درمانی بین  6 تا ۱۲ ماه بعد از تزریق می تواند کمک کننده باشد.

بدین ترتیب که با تزریق مجدد ژل در طی چند ماه بصورت لایه لایه پر کننده باعث حجم دهی و کلاژن سازی بیشتر پوست بصورت طبیعی می شود تا ماندگاری نتایج در دراز مدت طولانی تر شود. بدین جهت می توان از تزریق دوز ژل کمی برای حفظ ماندگاری نتایج کمک گرفت.

مقالات دیگر : تزریق ژل لیفت صورت

ماندگاری تزریق ژل بر اساس نوع ترکیبات فیلر

سازمان غذا  و داروی امریکا با تایید یک ژل ، مدت زمان ماندگاری آن را نیز مشخص می کند. در ادامه به ماندگاری تزریق ژل بر اساس ترکیبات آن می پردازیم.

 1. ژل اسید هیالورونیک : از آنجا که اسید هیالورونیک ماده طبیعی پوست است بعنوان محبوب ترین ماده پر کننده برای تزریق ژل بکار می رود که از تاییدیه سازمان غذا و داروی امریکا برخوردار است و علاوه بر رفع چین و چروک و حجم دهی به پوست ، باعث آبرسانی به پوست نیز می شود. از برندهای معروف ژل اسید هیالورونیک  Restylane & Juvederm belotero را می توان نام برد که ماندگاری 6 تا 12 ماهه داشته و پس از آن توسط بدن تجزیه و جذب می شود.
 2. ژل پلی ال-لاکتیک اسید PLLA : این نوع ژل زیست تخریب پذیر و سازگار با بدن است و تزریق آن به پوست انسان بی خطر می باشد و توسط سازمان FDA به تایید رسیده است. از این نوع ژل در رفع چین و چروک استفاده شده که به تحریک کلاژن سازی هم کمک می کند و ماندگاری بیش از دو سال دارد.
 3. ژل هیدروکسی لاپاتیت کلسیم : این ماده بطور طبیعی در استخوان وجود دارد که مورد تایید سازمان FDA بوده و دارای ذرات بسیار ریز و میکروسکوپی در ژل صاف و ضخیم می باشد نظیر Radiesse. ماندگاری تزریق این نوع ژل در حدود 12 ماه بوده که با تحریک تولید کلاژن بیشتر به حفظ نتایج و ماندگاری بیشتر آن کمک می کند.
 4. ژل پلی متیل متاکریلات PMMA : این ماده زیست سازگار و ایمن بوده که باعث صاف کردن پوست می شود و ماندگاری بالایی دارد بطوریکه در صاف کردن چین و چروک نازولبیال یا خطوط لبخند بیش از ۵ سال ماندگاری دارد. از انواع این ژل می توان به Bellafill اشاره کرد.

کلینیک زیبایی آلما در رشت

اینستاگرام : https://instagram.com/clinic.zibai.alma

مقالات مشابه