تفاوت لیزر موهای زائد و لیزر کیوسوئیچ

اشتراک گذاری :

در دنیای امروز کمتر کسی است که با لیزر موهای زائد آشنا نباشد ، بهترین روشی که در سالهای اخیر برای حذف موهای زائد ابداع شده و علاوه بر بانوان ، بسیاری از آقایان نیز از فواید لیزر موهای زائد بهره مند می شوند. از طرفی لیزر کیوسوئیچ نیز در این سالها به عنوان راه حلی کارساز برای پاک کردن تاتو و لک یا هایپرپیگمانتاسیون و جوانسازی پوست بکار برده می شود. بدین جهت این دو روش هر دو از فناوری لیزر استفاده می کنند اما تفاوت های زیادی با هم دارند.

بررسی فناوری لیزر

فناوری لیزر در واقع مخفف عبارت Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation یا تقویت نور توسط انتشار تشعشع تحریک شده است. به عبارت دیگر می توان لیزر را یک پرتو نور متمرکز بشمار آورد که منتشر شده و رنگدانه ها را هدف گیری می کند ، بطوریکه در لیزر موهای زائد ، نور لیزر رنگدانه یا ملانین ریشه مو را نشانه می گیرد و با ارسال به فولیکول مو آن را گرم کرده و از بین می برد. در مقابل در لیزر کیوسوئیچ برای پاک کردن تاتو ، انرژی لیزر رنگدانه های جوهر تاتو را نشانه می گیرد اما با ایجاد گرمای موضعی باعث تجزیه جوهر تاتو شده تا به مرور از بین برود.

فناوری لیزر کیوسوئیچ چگونه کار می کند؟

پاک کردن تاتو با لیزر یکی از اصلی ترین کاربردهای فناوری لیزر کیوسوئیچ است که در ابتدا طول موج متناسب با رنگدانه جوهر خالکوبی یا تاتو را هدف گیری کرده و باعث گرم کردن جوهر تاتو می شود تا یکپارچگی آن از بین برود و جوهر تاتو به ذرات کوچکتر در اثر قدرت بالای ناشی از اثر مکانیکی تبدیل شوند. بدین ترتیب در هر جلسه لیزر درمانی مقدار بیشتری از جوهر تاتو تجزیه شده و توسط سیستم لنفاوی دفع می شود.

مقالات مرتبط : پاک کردن تاتو با لیزر کیوسوئیچ

بیشتر دستگاه های پاک کردن تاتو ، از فناوری لیزر کیوسوئیچ اندیاگ یا روبی برخوردارند که دارای تاییدیه از سازمان غذا و داروی امریکا بوده و از دو طول موج 1064nm و یا 532nm استفاده می کنند بطوریکه تا 90 درصد تاتوها را از بین می برند. لازم به ذکر است که طول موج 1064 نانومتر لیزر در پاک کردن رنگهای تیره تاتو نظیر سیاه و قهوه ای موثر بوده و طول موج 532 نانومتر لیزر دیگر رنگهای قرمز و نارنجی یا زرد جوهر تاتو را پاک می کند. از سوی دیگر طول موج 694 نانومتر نیز در پاک کردن تاتو های سبز و آبی که سخت تر هستند بکار برده می شود که به آنها لیزر یاقوتی گویند.

جالب است بدانید که رنگدانه های جوهر تاتو نور مقابل خود در چرخه رنگ را جذب می کند. بعنوان مثال طول موج لیزر یاقوتی با 532 نانومتر در نزدیکی رنگ سبز از چرخه رنگ قرار داشته که این طول موج در چشم انسان سبز دیده می شود و رنگ مقابل خود یعنی قرمز و نارنجی یا زرد را در چرخه رنگ هدف گیری می کند و باعث پاک کردن تاتوهای با این رنگها می شود.

مقالات بیشتر : لیزر کیوسوئیچ

فناوری لیزر موهای زائد چگونه کار می کند ؟

لیزر موهای زائد به گونه ای طراحی شده که نور لیزر ملانین موجود در ریشه مو را که در فولیکول قرار گرفته نشانه گیری می کند. از آنجا که ملانین رنگدانه مسئول رنگ مو و چشم و پوست است ، لذا می تواند طول موج خاصی از لیزر را به خود جذب کند. بدین ترتیب با جذب انرژی لیزر توسط رنگدانه مو و تبدیل نور لیزر به گرما در آن ، فولیکول مو آسیب دیده و از بین می رود و از رشد مو در آینده جلوگیری می شود. بدین جهت برای از بین بردن فولکیولهای مو مدت زمان پالس انرژی لیزر باید به اندازه کافی طولانی باشد تا فولیکول را گرم کرده و آن را بسوزاند.

مقالات مرتبط : لیزر موهای زائد

از سوی دیگر تنها موهایی که در فاز فعال یا آناژن از چرخه رشد مو هستند توسط نور لیزر شناسایی می شوند و با توجه به اینکه تمام موهای بدن در مراحل مختلف از چرخه رشد مو بسر می برند ، لذا برای حذف کامل موهای زائد نیاز به چندین جلسه لیزر درمانی می باشد تا نور لیزر به همه فولیکولهای در فاز فعال برخورد کند که عموما در بیشتر افراد در حدود ۶ تا ۸ جلسه ماهیانه و سپس جلسات شارژ چند ماهه و در نهایت سالیانه برنامه ریزی می شود.

لازم به ذکر است که لیزر موهای زائد دارای طول موج های مختلفی است که از کارآمدترین و ایمن ترین این طول موجها لیزر الکساندرایت یا الکس ، لیزر دایود و لیزر اندیاگ را می توان نام برد. از طرفی دستگاه های نوری IPL از نظر فنی جزو دستگاه های لیزر موهای زائد بشمار نمی رود و بر سیستم مبتنی با نور با طیف وسیع می باشد و اگرچه باعث حذف موهای زائد می شوند اما نتایج آن نظیر سه طول موج لیزر ذکر شده نمی باشد.

مقالات دیگر : روشن شدن پوست در اثر لیزر موهای زائد

شایسته است بدانید که طیف نور مرئی بین 400 تا 700 نانومتر و مادون قرمز بین 700 تا 1400 نانومتر بوده و طول موج کوتاه تر لیزر بین 755 تا 810 نانومتر موهای روشن تر را از بین می برد ( شامل لیزر الکس و دایود ) اما طول موج بلندتر 900 نانومتر تا 1064 نانومتر پوست و موی تیره را درمان می کند ( شامل لیزر اندیاگ). بنابراین مهم است که پزشک و کارشناس لیزر طول موج متناسب با پوست و موی هر فرد را انتخاب کنند تا لیزر درمانی بطور موثر انجام شود و در غیر اینصورت نور لیزر می توانند بی اثر باشد یا باعث آسیب به پوست گردد.

تفاوت لیزر موهای زائد و لیزر کیوسوئیچ

هر دوی این لیزرها به چندین جلسه درمانی نیاز دارند تا نتایج مطلوب دست پیدا کنید.

تفاوت لیزر موهای زائد و لیزر کیوسوئیچ در کاربرد

لیزر موهای زائد برای حذف موهای زائد بکار برده می شود اما لیزر کیوسوئیچ رنگدانه جوهر تاتو را هدف گیری کرده و با تجزیه آن تاتو را از روی بدن فرد پاک می کند.

تفاوت لیزر موهای زائد و لیزر کیوسوئیچ در مدت زمان پالس

با توجه به اینکه هدف لیزر موهای زائد بطور قابل توجهی بزرگتر از ذرات جوهر یک تاتو می باشد ( در حدود 10 تا 200 میکرومتر ) ، لذا مدت زمان پالس دستگاه لیزر موهای زائد بیشتر طول می کشد و در حدود بین 80 تا 150 میلی ثانیه می باشد.

تفاوت لیزر موهای زائد و لیزر کیوسوئیچ در طول موج

در لیزر موهای زائد از طول موج های الکس ، دایود ، اندیاگ به ترتیب برای از بین بردن موهای افراد با پوست روشن و خیلی روشن ، روشن تا تیره و تیره و خیلی تیره استفاده می شود اما در مقابل در لیزر کیوسوئیچ برای پاک کردن تاتو از لیزر اندیاگ کیوسوئیچ یا پیکو کمک گرفته می شود

لیزر موهای زائد در کلینیک زیبایی آلما 

در صورتی که در شهر رشت یا استان گیلان زندگی می کنید ، برای لیزر موهای زائد در رشت می توانید به  کلینیک زیبایی آلما رشت مراجعه کنید. کلینیک زیبایی آلما دارای  بهترین پزشکان و کارشناسان لیزر و بهترین دستگاه لیزر موهای زائد می باشد.شماره تماس : 01332662196 01333662196 – 09125396478 - 01332006295

کلینیک زیبایی آلما در رشت

اینستاگرام : https://instagram.com/clinic.zibai.alma

مقالات مشابه