تاثیر رطوبت هوای رشت بر روی پوست

اشتراک گذاری :

قرار گیری شهر رشت در نزدیکی دریای خزر باعث ایجاد تغییراتی در اقلیم این شهر گردیده و علاوه بر میزان بارندگی زیاد در فصول گرم شاهد هوایی مرطوب و گاها شرجی هستیم. به همین تناسب هوای شرجی باعث تاثیر متفاوتی بر روی پوست بدن و صورت افراد می گردد که این تاثیر برای مسافران و کسانی که مدت کوتاهی را در رشت سپری می کنند شاید بنظر محسوس تر آید چرا که افراد بومی از بطن تولد با این میزان رطوبت هوا آشنا و پوست آنها به آن عادت کرده اما این بدان معنا نیست که پوست صورت افراد بومی بگونه ای مقاوم گردیده که آب و هوای مرطوب شمال تاثیری بر آن نداشته باشد. در این این مطلب سعی شده نکاتی که رعایت آنها باعث شادابی پوست شما در آب و هوای شرجی و مرطوب می گردد ارائه گردد تا از آسیب های پوستی که ممکن است برایتان بوجود آید جلوگیری گردد.

دلیل تاثیر رطوبت هوا بر روی پوست

وقتی صحبت از هوای مرطوب می شود به این معنی است که هوای منطقه بر اثر تبخیر آب دارای میزان بالای از رطوبت است که گاها می توان آن را بصورت قطره های آب بروی سطوح گیاهان یا شیشه ها به وضوح دید. از آنجایی که بدن انسان از سیستم تعریق و بخار آب برای خنک کردن خود استفاده می کند ، در این نوع آب و هوا به دلیل رطوبت بالا عمل تعریق جوابگوی خنک کنندگی بدن نبوده و به همین دلیل مقدار زیادی از آب مورد نیاز بدن به همراه املاح مفید نیز از طریق تعریق ، از بدن خارج شده و باعث غلیظ شدن خون می گردد و از آنجایی که بخش عظم فعالیت پوست به وسیله آبی که توسط سلول های بدن به آن می رسد انجام میگیرد ، کم آبی باعث اختلال در عملکرد پوست بدن و به وجود آمدن مشکلات متعددی می گردد. در این نوع آب و هوا که نمونه بارز آن استان های گیلان و مازندران و بخصوص شهر رشت می باشد نیاز به راهکار هایی برای سلامت انواع پوست و سلامت بدن هستیم که در ادامه به آنها اشاره خواهیم نمود.البته رطوبت هوا به میزان مناسب دارای مزایایی نیز برای پوست صورت می باشد که در ادامه به آنها نیز اشاره خواهیم نمود.

تاثیر رطوبت هوای رشت بر پوست صورت

تاثیرات منفی رطوبت هوای رشت بر روی پوست

از آنجایی که مکانیزم خنک کنندگی بدن با با استفاده از تعریق و بخار آب از سطح پوست بوده و با توجه به میزان رطوبتی که در هوای رشت بخصوص در فصول گرم وجود داشته باعث می گردد بخار عرق بدن از روی سطح پوست بسیار کم تر و سیستم تعریق بسیار پرکار تر شود که در نتیجه آن کم آبی ، سرگیجه و از دست دادن بخش زیادی از املاح و مواد مغذی بدن به همراه تعریق زیاد خواهد بود که می توان بطور خلاصه آنها را اینگونه بیان نمود:
1- تعریق زیاد و  خیس شدن سطح پوست
2- ایجاد چسبندگی پوست در اثر تعریق زیاد
3- احساس تشنگی زیاد
4- غلیظ شدن خون در اثر از دست دادن آب بدن و احساس سرگیجه
5- خشک شدن پوست به دلیل از دست دادن چربی سطح آن در تعریق و شستشو های مداوم

توصیه ها و راهکار های درمانی
اولین و ساده ترین توصیه در این شرایط این است که حدالمقدور در ساعات اوج گرما و رطوبت هوا از منزل خارج نشوید اما اگر به دلایل مختلف مجبور به انجام فعالیت در هوای گرم و مرطوب رشت در فصول گرم هستید بهتر است نکات زیر را رعایت فرمائید.
1. اول از همه نوشیدن آب فراوان را فراموش نکنید.
2. از پنکه یا حتی باد بزن دستی برای خنک کردن خود استفاده کنید
3. پس از اتمام فعالیت دوش بگیرید
4. از انجایی که پوست مدام در حال تعریق است مقدار زیادی از چربی پوست همراه تعریق از بین رفته و ممکن است پوست شما خشک شود. برای این منظور می بایست با توجه به نوع پوست خود از پزشک متخصص پاکسازی پوست مشاوره گرفته تا محصولاتی نظیر کرم یا آبرسان های مفید برای شما را معرفی کند.

هشدار : از دست دادن آب زیاد بدن به دلیل رطوبت و گرمای زیاد می تواند موجب سرگیجه ، احساس خستگی و یا حتی خطرات جدی تری شود . از همین رو نوشیدن آب فراوان در این نوع آب هوا را جدی بگیرید.

تاثیر رطوبت بر روی پوست

به عنوان نکته پایانی باید گفت که توجه فرمائید در آب و هوای گرم و شرجی رشت و شهر های حاشیه دریا به دلیل وجود دو عامل گرما و رطوبت امکان انتقال میکروب ها و احتمال جذب آلودگی ها به پوست به دلیل چسبنده شدن پوست در این شرایط وجود داشته که پیشنهاد می کنیم در مواقعی که ساعات زیادی را خارج از خانه سپری می کنید ، حتما هر روز دوش گرفته و در صورت میسر نبودن حدالمقدور صورت خود را با آب و صابون بشوئید.

کلینیک پوست و زیبایی آلما در رشت

مقالات مشابه


logo