15 ماسک موثر برای روشن شدن و جوانسازی پوست

اشتراک گذاری :

 

ماسک صورت چیست

درواقع ماسک صورت خمیری است که از ترکیب مواد مختلفی که اکثراً ارگانیک و ترکیبی از مواد خوراکی یا میوه جات است درست می شود که البته انواع شیمیایی و کارخانه ای آن نیز موجود است. این خمیر را به مدت 15 دقیقه تا حداکثر نیم ساعت بر روی پوست قرار داده و پس از آن با آب صورت را شسته و پاک می کنیم .تاثیر ماسک صورت بر روی پوست ، شفاف کردن ، روشن کردن پوست های تیره ، جوانسازی و از بین بردن چروک های سطحی و بهبود جوش و انواع لکه های صورت می باشد.
استفاده از ماسک صورت برای جوانسازی پوست یک روش قدیمی و سنتی است که از دیرباز توسط خانم ها مورد استفاده قرار می گرفته و در فرهنگ های مختلف و با توجه به در دسترس بودن نوع مواد ، ترکیب آنها متفاوت بوده است که برخی از آنها نرم و بدون ذرات و برخی مانند ماسک های شنی دارای ذرات جامد نیز بوده اند که البته تاثیر آنها نیز با یکدیگر متفاوت می باشد.
حال در این مطلب ، ما به معرفی 15 ماسک مفید و موثر برای پوست صورت و بررسی تاثیر هرکدام پرداخته ایم. در ادامه مطلب با ما همراه شوید.

1- ماسک پرتقال خشک شده و ماست:

موادلازم: مقداری پوست پرتقال و یک قاشق ماست

روش کار: ابتدا مقداری پوست پرتقال را خشک کرده سپس پودر کنید تا مقدار یک قاشق غذا خوری بدست آید و با یک قاشق ماست مخلوط کنید. خمیر صاف و نسبتاً ضخیم بدست می آورید آن را روی پوست خود مالیده وپس از حدود 15 -20 دقیقه از روی پوست خود با آب گرم بشوئید.

زمان مناسب: هر شب قبل از رفتن به رختخواب

نوع پوست: مناسب برای تمامی پوست ها

2- ماسک شیر، آب لیمو و عسل:

مواد لازم : شیر ، عسل  و آبلیمو همگی یک قاشق غذاخوری

روش کار: شیر ، عسل و آبلیمو را در یک کاسه بریزید و پس از تمیز کردن پوست آنرا روی پوست خود مالیده و در حدود 20 دقیقه بعد با آب گرم بشوئید.

زمان مناسب: ترجیحاً قبل از خواب

نوع پوست: برای همه پوست ها

نکته: در صورت احساس سوزش (در نتیجه اسیدی بودن لیمو) فوراً ماسک را از روی پوست صورت شسته و تکه ای یخ روی محل آسیب دیده بگذارید.


 

3- ماست گوجه فرنگی ، ماست و جو پرک:

مواد لازم: گوجه فرنگی یک عدد، یک قاشق چایخوری ماست تازه و همچنین یک قاشق چایخوری جوپرک

روش کار: گوجه فرنگی را نصف کرده و آب آنرا گرفته درون یک کاسه بریزید.  سپس با ماست مخلوط کنید. پوست خود را تمیز کرده سپس آن را روی پوست خود بمالید. بعد از گذشت 20 دقیقه می توانید با آب گرم صورت را شستشو دهید.

زمان مناسب: دوتا سه بار در هفته

نوع پوست: چرب ، معمولی و مختلط

4- ماسک آرد نخودچی، گلاب و یا ماست: آرد نخودچی در درمان زخم های آکنه و از بین رفتن رنگدانه های بد کمک کرده و چهره را درخشان می کند.

مواد لازم: دو قاشق غذاخوری آرد نخودچی، دوتا سه قاشق غذاخوری گلاب و یا ماست

روش کار: مواد فوق را با هم ترکیب کرده تا مخلوط یکنواخت بدست آید. ماسک را روی پوست خود مالیده و بعد از گذشت زمان حدود 20-30 دقیقه پوست را آب گرم شستشو دهید.

زمان مناسب: قبل از رفتن به رختخواب

نوع پوست: برای پوست چرب و نرمال از گلاب و برای پوست خشک از ماست استفاده کنید.

نکته: حتماً در پوست های خشک به جای گلاب از ماست استفاده کنید تا پوستتان را خشک تر نکند.

5- نوع دیگر ماسک آرد نخودچی:

مواد لازم: آرد نخودچی دو قاشق غذاخوری، رودچوبه ¼ قاشق چایخوری، شیر دو قاشق غذاخوری

روش انجام: ترکیبات فوق را مخلوط کرده تا یکنواخت شود، سپس بعد از تمیز و خشک کردن صورت با انگشت تمیز ماسک را روی صورت بمالید و  تا 15-20 دقیقه بگذارید روی پوست بماند. سپس با آب سرد بشوئید.

زمان مناسب: یک تا دوبار در هفته

6- ماسک نعناع: نعناع مرطوب کننده و پاک کننده قوی بوده و سلولهای مرده را ازبین می برد.

مواد لازم: چند برگ نعنا، آب

روش انجام: برگهای نعناع را له کرده تا خمیر چسبنده ای بدست آورید. اگر مخلوط خشک است به آن آب اضافه کرده دوباره آن را له کنید. صورت خود را تمیز کرده و ماسک را روی صورت بمالید. بعد ازگذشت 20 دقیقه و با خشک شدن ماسک با آب سرد صورت خودرا بشوئید.

زمان مناسب: 2 تا 3 بار در هفته

7- ماسک کشک: کشک پوست را مرطوب کرده و گوچه و بلغور جو دوسر آن را پاکسازی می کنند. گوجه آرامش بخش پوست بوده و آکنه و خارش را برطرف می نماید.

مواد لازم: کشک ، آب گوجه فرنگی و بلغور جو دوسر همگی یک قاشق غذاخوری

روش انجام: مواد را با هم مخلوط کرده تا یکدست شوند. بعد از تمیز کردن پوست ، ماسک را روی صورت بمالید و تا 15-20 دقیقه بعد صورت را با آب سرد شستشو دهید.

زمان مناسب: دو تا سه بار در هفته

8- ماسک آرد برنج: آرد برنج نیز دارای خواص روشن کنندگی و ویتامین C بوده و باعث تمیزی و افزایش سلامت پوست  می گردد.

مواد لازم: آرد برنج یک قاشق غذاخوری ، آرد نخودچی ½ قاشق غذاخوری ، کشک 1 قاشق غذاخوری ، زردچوبه ½ قاشق غذاخوری

روش انجام: بعد از ترکیب مواد فوق ، ماسک بدست آمده را روی پوست تمیز بمالید و بعد از 10 دقیقه با آب سرد صورت خود را بشوئید.

زمان مناسب: یک تا دوبار در هفته

9- ماسک زعفران: در طولانی مدت زعفران می تواند به عنوان روشن کننده پوست عمل کرده و ضایعات را از بین ببرد. همچنین در بهبود سلامت پوست نیز موثر است.

مواد لازم: 2-3 رشته زعفران، شیر یک قاشق غذاخوری

روش انجام: رشته زعفران را در حدود سه ساعت در یک قاشق غذاخوری با شیر خیس کرده، سپس ماسک را روی پوست تمیز بمالید. 20-30 دقیقه زمان لازم گذاشتن ماسک روی صورت بوده، سپس پوست را با آب سرد بشوئید.

زمان مناسب : هر روز

10- ماسک سیب زمینی: سیب زمینی دارای آنزیم کاتچولاز بوده و در ازبین رفتن لکه ، زخم آکنه و تیرگی پوست کمک می کند. و با دارا بودن منابع غنی ویتامین و مواد معدنی باعث ایجاد پوست سالم می شود.

مواد لازم: نصف یک سیب زمینی رنده شده، زردچوبه نصف قاشق چایخوری

روش انجام: سیب زمینی را شسته و پوست آن را بگیرید سپس نصف آن رنده کنید. زردچوبه را به مخلوط اضافه کنید. ماسک را روی صورت بمالید. مدت زمان ماندن ماسک روی پوست حدود 15 دقیقه می باشد.

زمان مناسب: دو تا سه بار در هفته

11- ماسک پرتقال: ماسک قوی برای پوست های چرب و پر آکنه بوده و باعث از بین ناخالصیها و تمیز شدن پوست می شود.

مواد لازم: پودر پوست پرتقال دو قاشق غذاخوری ، پودر چوب صندل یک قاشق غذاخوری ، آبلیمو یک قاشق غذاخوری ، آب دو قاشق غذاخوری

 روش انجام: ترکیبات فوق را بعد از مخلوط کردن و یکدست شدن روی صورت تمیز بمالید. بعد از حدود 15-20 دقیقه با آب سرد بشوئید.

زمان مناسب: یکبار در هفته

12- ماسک پودر شیر: پودرشیر حاوی اسید لاکتیک با دارابودن خواص قوی سفید کنندگی، سلولهای مرده را از بین برده تا سلول های جدید و سالم به سطح پوست راه یابند. همچنین ویتامین C  آب پرتقال نیز با خواص روشن کنندگی و از بین لکه ها می باشد.

مواد لازم: پودر شیر یک قاشق چایخوری، آب پرتقال تازه 1-2 قاشق چایخوری، بلغور جو دوسر یک قاشق چایخوری

روش انجام: تمامی مواد را با هم تا مرز یکنواختی مخلوط نمایید. پوست صورت خود را تمیز و خشک نمائید و ماسک را روی صورت و گردن بمالید. بعد از گذشت 10-15 دقیقه پوست را با آب سرد بشوئید.

زمان مناسب: یک تا دو بار در هفته

13- ماسک زردچوبه: با خواص روشن کنندگی و قابلیت از بین بردن تیرگی ها و لکه ها باعث پاکسازی پوست می شود. تولید ملانین را کنترل می کند.

مواد لازم: زردچوبه یک قاشق غذاخوری، آبلیمو (یا آب گوجه فرنگی برای پوستهای خشک)یک قاشق غذاخوری

روش انجام: ترکیبات را مخلوط کرده تا یکنواخت شوند. سپس ماسک را روی پوست تمیز بمالید. بعد از گذشت 15دقیقه صورت خود را با آب سرد بشوئید.

زمان مناسب : هر روز

14- ماسک جوش شیرین:

مواد لازم: جوش شیرین یک تا دو قاشق غذاخوری ، آب

روش انجام:جوش شیرین را با  آب مخلوط کرده تا خمیر ایجاد شود. 5 دقیقه ماسک را  روی پوست قرارداده سپس آنرا شستشو دهید. از کرم مرطوب کننده نیز می توانید کمک بگیرید.

 زمان مناسب: هفته ای یکبار

15-ماسک موز: برای از بین لکه ها و روشن شدن پوست

مواد لازم: موز رسیده یک عدد، عسل یک قاشق چایخوری، آب لیمو یک قاشق چایخوری

روش انجام: موز را در یک ظرف له کنید و با مواد دیگر مخلوط کنید. سپس بعد از پاکسازی پوست ماسک را روی صورت بمالید بعد از خشک شدن در حدود 15 دقیقه صورت رابا آب سرد شستشو دهید.

زمان مناسب: یک تا دوبار در هفته

کلینیک زیبایی آلما در رشت، با استفاده از تکنولوژی پیشرفته و متخصصان مجرب این فن ، برای ارائه خدماتی نظیر هایفوتراپی، لیزر موهای زائد، آنزیم تراپی، RF  ، میکرونیدلینگ و ... در خدمت شما عزیزان زیباپسند می باشد. کما اینکه مواردی نظیر پاکسازی پوست و پارافین تراپی نیز جزء خدمات ما بوده که در روشن سازی پوست نقش به سزایی دارند.

کلام آخر،

آرزوی هر بانویی ، داشتن یک پوست درخشان، شاداب و روشن می باشد. امید آنکه مطالب فوق و استفاده از ماسک های طبیعی بی خطرکه برای سلامت پوست نیز مفید می باشند در جهت یاری به شما عزیزان مثمر ثمر واقع گردند.

کلینیک زیبایی آلما در رشت - منظریه

 

مقالات مشابه


logo