15 ماسک موثر برای روشن شدن و جوانسازی پوست

اشتراک گذاری :

 

ماسک صورت چیست

درواقع ماسک صورت خمیری است که از ترکیب مواد مختلفی که اکثراً ارگانیک و ترکیبی از مواد خوراکی یا میوه جات است درست می شود که البته انواع شیمیایی و کارخانه ای آن نیز موجود است. این خمیر را به مدت 15 دقیقه تا حداکثر نیم ساعت بر روی پوست قرار داده و پس از آن با آب صورت را شسته و پاک می کنیم .تاثیر ماسک صورت بر روی پوست ، شفاف کردن ، روشن کردن پوست های تیره ، جوانسازی و از بین بردن چروک های سطحی و بهبود جوش و انواع لکه های صورت می باشد.
استفاده از ماسک صورت برای جوانسازی پوست یک روش قدیمی و سنتی است که از دیرباز توسط خانم ها مورد استفاده قرار می گرفته و در فرهنگ های مختلف و با توجه به در دسترس بودن نوع مواد ، ترکیب آنها متفاوت بوده است که برخی از آنها نرم و بدون ذرات و برخی مانند ماسک های شنی دارای ذرات جامد نیز بوده اند که البته تاثیر آنها نیز با یکدیگر متفاوت می باشد.
حال در این مطلب ، ما به معرفی 15 ماسک مفید و موثر برای پوست صورت و بررسی تاثیر هرکدام پرداخته ایم. در ادامه مطلب با ما همراه شوید.

1- ماسک پرتقال خشک شده و ماست:

مواد لازم: مقداری پوست پرتقال و یک قاشق ماست

روش کار: ابتدا مقداری پوست پرتقال را خشک کرده سپس پودر کنید تا مقدار یک قاشق غذا خوری بدست آید و با یک قاشق ماست مخلوط کنید. خمیر صاف و نسبتاً ضخیم بدست می آورید آن را روی پوست خود مالیده وپس از حدود 15 -20 دقیقه از روی پوست خود با آب گرم بشوئید.

زمان مناسب: هر شب قبل از رفتن به رختخواب

نوع پوست: مناسب برای تمامی پوست ها

2- ماسک شیر، آب لیمو و عسل:

مواد لازم : شیر ، عسل  و آبلیمو همگی یک قاشق غذاخوری

روش کار: شیر ، عسل و آبلیمو را در یک کاسه بریزید و پس از تمیز کردن پوست آنرا روی پوست خود مالیده و در حدود 20 دقیقه بعد با آب گرم بشوئید.

زمان مناسب: ترجیحاً قبل از خواب

نوع پوست: برای همه پوست ها

نکته: در صورت احساس سوزش (در نتیجه اسیدی بودن لیمو) فوراً ماسک را از روی پوست صورت شسته و تکه ای یخ روی محل آسیب دیده بگذارید.


 

3- ماست گوجه فرنگی ، ماست و جو پرک:

مواد لازم: گوجه فرنگی یک عدد، یک قاشق چایخوری ماست تازه و همچنین یک قاشق چایخوری جوپرک

روش کار: گوجه فرنگی را نصف کرده و آب آنرا گرفته درون یک کاسه بریزید.  سپس با ماست مخلوط کنید. پوست خود را تمیز کرده سپس آن را روی پوست خود بمالید. بعد از گذشت 20 دقیقه می توانید با آب گرم صورت را شستشو دهید.

زمان مناسب: دوتا سه بار در هفته

نوع پوست: چرب ، معمولی و مختلط

4- ماسک آرد نخودچی، گلاب و یا ماست: آرد نخودچی در درمان زخم های آکنه و از بین رفتن رنگدانه های بد کمک کرده و چهره را درخشان می کند.

مواد لازم: دو قاشق غذاخوری آرد نخودچی، دوتا سه قاشق غذاخوری گلاب و یا ماست

روش کار: مواد فوق را با هم ترکیب کرده تا مخلوط یکنواخت بدست آید. ماسک را روی پوست خود مالیده و بعد از گذشت زمان حدود 20-30 دقیقه پوست را آب گرم شستشو دهید.

زمان مناسب: قبل از رفتن به رختخواب

نوع پوست: برای پوست چرب و نرمال از گلاب و برای پوست خشک از ماست استفاده کنید.

نکته: حتماً در پوست های خشک به جای گلاب از ماست استفاده کنید تا پوستتان را خشک تر نکند.

5- نوع دیگر ماسک آرد نخودچی:

مواد لازم: آرد نخودچی دو قاشق غذاخوری، رودچوبه ¼ قاشق چایخوری، شیر دو قاشق غذاخوری

روش انجام: ترکیبات فوق را مخلوط کرده تا یکنواخت شود، سپس بعد از تمیز و خشک کردن صورت با انگشت تمیز ماسک را روی صورت بمالید و  تا 15-20 دقیقه بگذارید روی پوست بماند. سپس با آب سرد بشوئید.

زمان مناسب: یک تا دوبار در هفته

6- ماسک نعناع: نعناع مرطوب کننده و پاک کننده قوی بوده و سلولهای مرده را ازبین می برد.

مواد لازم: چند برگ نعنا، آب

روش انجام: برگهای نعناع را له کرده تا خمیر چسبنده ای بدست آورید. اگر مخلوط خشک است به آن آب اضافه کرده دوباره آن را له کنید. صورت خود را تمیز کرده و ماسک را روی صورت بمالید. بعد ازگذشت 20 دقیقه و با خشک شدن ماسک با آب سرد صورت خودرا بشوئید.

زمان مناسب: 2 تا 3 بار در هفته

7- ماسک کشک: کشک پوست را مرطوب کرده و گوچه و بلغور جو دوسر آن را پاکسازی می کنند. گوجه آرامش بخش پوست بوده و آکنه و خارش را برطرف می نماید.

مواد لازم: کشک ، آب گوجه فرنگی و بلغور جو دوسر همگی یک قاشق غذاخوری

روش انجام: مواد را با هم مخلوط کرده تا یکدست شوند. بعد از تمیز کردن پوست ، ماسک را روی صورت بمالید و تا 15-20 دقیقه بعد صورت را با آب سرد شستشو دهید.

زمان مناسب: دو تا سه بار در هفته

8- ماسک آرد برنج: آرد برنج نیز دارای خواص روشن کنندگی و ویتامین C بوده و باعث تمیزی و افزایش سلامت پوست  می گردد.

مواد لازم: آرد برنج یک قاشق غذاخوری ، آرد نخودچی ½ قاشق غذاخوری ، کشک 1 قاشق غذاخوری ، زردچوبه ½ قاشق غذاخوری

روش انجام: بعد از ترکیب مواد فوق ، ماسک بدست آمده را روی پوست تمیز بمالید و بعد از 10 دقیقه با آب سرد صورت خود را بشوئید.

زمان مناسب: یک تا دوبار در هفته

9- ماسک زعفران: در طولانی مدت زعفران می تواند به عنوان روشن کننده پوست عمل کرده و ضایعات را از بین ببرد. همچنین در بهبود سلامت پوست نیز موثر است.

مواد لازم: 2-3 رشته زعفران، شیر یک قاشق غذاخوری

روش انجام: رشته زعفران را در حدود سه ساعت در یک قاشق غذاخوری با شیر خیس کرده، سپس ماسک را روی پوست تمیز بمالید. 20-30 دقیقه زمان لازم گذاشتن ماسک روی صورت بوده، سپس پوست را با آب سرد بشوئید.

زمان مناسب : هر روز

10- ماسک سیب زمینی: سیب زمینی دارای آنزیم کاتچولاز بوده و در ازبین رفتن لکه ، زخم آکنه و تیرگی پوست کمک می کند. و با دارا بودن منابع غنی ویتامین و مواد معدنی باعث ایجاد پوست سالم می شود.

مواد لازم: نصف یک سیب زمینی رنده شده، زردچوبه نصف قاشق چایخوری

روش انجام: سیب زمینی را شسته و پوست آن را بگیرید سپس نصف آن رنده کنید. زردچوبه را به مخلوط اضافه کنید. ماسک را روی صورت بمالید. مدت زمان ماندن ماسک روی پوست حدود 15 دقیقه می باشد.

زمان مناسب: دو تا سه بار در هفته

11- ماسک پرتقال: ماسک قوی برای پوست های چرب و پر آکنه بوده و باعث از بین ناخالصیها و تمیز شدن پوست می شود.

مواد لازم: پودر پوست پرتقال دو قاشق غذاخوری ، پودر چوب صندل یک قاشق غذاخوری ، آبلیمو یک قاشق غذاخوری ، آب دو قاشق غذاخوری

 روش انجام: ترکیبات فوق را بعد از مخلوط کردن و یکدست شدن روی صورت تمیز بمالید. بعد از حدود 15-20 دقیقه با آب سرد بشوئید.

زمان مناسب: یکبار در هفته

12- ماسک پودر شیر: پودرشیر حاوی اسید لاکتیک با دارابودن خواص قوی سفید کنندگی، سلولهای مرده را از بین برده تا سلول های جدید و سالم به سطح پوست راه یابند. همچنین ویتامین C  آب پرتقال نیز با خواص روشن کنندگی و از بین لکه ها می باشد.

مواد لازم: پودر شیر یک قاشق چایخوری، آب پرتقال تازه 1-2 قاشق چایخوری، بلغور جو دوسر یک قاشق چایخوری

روش انجام: تمامی مواد را با هم تا مرز یکنواختی مخلوط نمایید. پوست صورت خود را تمیز و خشک نمائید و ماسک را روی صورت و گردن بمالید. بعد از گذشت 10-15 دقیقه پوست را با آب سرد بشوئید.

زمان مناسب: یک تا دو بار در هفته

13- ماسک زردچوبه: با خواص روشن کنندگی و قابلیت از بین بردن تیرگی ها و لکه ها باعث پاکسازی پوست می شود. تولید ملانین را کنترل می کند.

مواد لازم: زردچوبه یک قاشق غذاخوری، آبلیمو (یا آب گوجه فرنگی برای پوستهای خشک)یک قاشق غذاخوری

روش انجام: ترکیبات را مخلوط کرده تا یکنواخت شوند. سپس ماسک را روی پوست تمیز بمالید. بعد از گذشت 15دقیقه صورت خود را با آب سرد بشوئید.

زمان مناسب : هر روز

14- ماسک جوش شیرین:

مواد لازم: جوش شیرین یک تا دو قاشق غذاخوری ، آب

روش انجام:جوش شیرین را با  آب مخلوط کرده تا خمیر ایجاد شود. 5 دقیقه ماسک را  روی پوست قرارداده سپس آنرا شستشو دهید. از کرم مرطوب کننده نیز می توانید کمک بگیرید.

 زمان مناسب: هفته ای یکبار

15-ماسک موز: برای از بین لکه ها و روشن شدن پوست

مواد لازم: موز رسیده یک عدد، عسل یک قاشق چایخوری، آب لیمو یک قاشق چایخوری

روش انجام: موز را در یک ظرف له کنید و با مواد دیگر مخلوط کنید. سپس بعد از پاکسازی پوست ماسک را روی صورت بمالید بعد از خشک شدن در حدود 15 دقیقه صورت رابا آب سرد شستشو دهید.

زمان مناسب: یک تا دوبار در هفته

کلینیک زیبایی آلما در رشت، با استفاده از تکنولوژی پیشرفته و متخصصان مجرب این فن ، برای ارائه خدماتی نظیر هایفوتراپی، لیزر موهای زائد، آنزیم تراپی پوست، RF تراپی ، میکرونیدلینگ ، ماساژ تخصصی صورت ، مزوتراپی ، تزریق ژل ، تزریق بوتاکس و ... در خدمت شما عزیزان زیباپسند می باشد. کما اینکه مواردی نظیر پاکسازی پوست و پارافین تراپی نیز جزء خدمات ما بوده که در روشن سازی پوست نقش به سزایی دارند.

آرزوی هر بانویی ، داشتن یک پوست درخشان، شاداب و روشن می باشد. امید آنکه مطالب فوق و استفاده از ماسک های طبیعی بی خطرکه برای سلامت پوست نیز مفید می باشند در جهت یاری به شما عزیزان مثمر ثمر واقع گردند.

6 روش خانگی جوانسازی پوست :

-  ژل آلوئه ورا  :

این ژل که به عنوان یک جوانساز پوست در محصولات ، کرم ها و مرطوب کننده ها استفاده می شود ، نتایج شگفت انگیزی از خود بجا می گذارد. آلوئه ورا با خاصیت رطوبت رسانی ، در درمان مشکلات پوستی ، سوختگی های کوچک ، آفتاب سوختگی ، بریدگی ، خراش های کوچک ، خشکی پوست ، یخ زدگی پوست ، تبخال ، اگزما ، پسوزیاریس و آکنه التهابی موثر است.

روش استفاده از ژل آلوئه ورا  برای جوانسازی پوست :

به مدت چند ماه و در طول هفته سه بار به صورت خود ژل آلوئه ورا بمالید و تا ده دقیقه صبر کنید ، سپس با آب گرم پوست خود را شستشو دهید.

- روغن نارگیل :

روغن نارگیل نیز به نوبه خود با خواص شاداب کنندگی و آبرسانی ، در رفع خشکی پوست و مصرف آن به همراه مرطوب کننده ها روشی برای جوانسازی پوست می باشد.

روش استفاده از نارگیل برای جوانسازی پوست :

چند پر نارگیل را با بخار گرم کنید . روغن بدست آمده از آن را روی پوست صورت خود مالیده و به شکل دورانی با انگشتان صورت خود را ماساژ دهید. این روش همه روزه به مدت 20 دقیقه در روز توصیه می شود و بعد از آن پوست خود را شستشو دهید. روغن نارگیل جزء بهترین روش های خانگی در جوانسازی پوست می باشد.

- بادام :

بادام برای شادابی و طراوت پوست بوده و اسکراب بادام باعث از بین بردن سلولهای مرده شده و سپس آبرسانی به پوست را انجام می دهد. همچنین یک محافظ پوست در برابر اشعه مضر خورشید نیز می باشد.

روش استفاده از بادام برای جوانسازی پوست :

روغن بادام ، روغن زیتون ، یک فنجان شکر را با سه قاشق غذاخوری خامه مخلوط کرده و 15 دقیقه روی پوست صورت گذاشته سپس ماساژ دهید. در آخر کار پوست خود را با آب ولرم شسته تا اثری از ماسک روی پوست صورت بر جای نماند. اسکراب بادام نیز جزء کارآمدترین روش های خانگی جوانسازی پوست  است.

- تخم مرغ :

از فواید تخم مرغ می توان به شادابی ، سفت کردن و رفع چروک و لیفت و جوانسازی پوست صورت اشاره داشت. همچنین سفیده تخم مرغ از بزرگ شدن منافذ باز پوست و تبدیل چربی پوست به جوش و آکنه جلوگیری می کند. شکل گیری جوش در اثر انباشت باکتری و چربی و آلودگی ها در منافذ بزرگ پوست می باشد.

روش استفاده از تخم مرغ برای جوانسازی پوست :

با استفاده از قلم مو یک عدد سفیده تخم مرغ را به پوست خود مالیده و سپس تا خشک شدن پوست صبر کنید. بعد از گذشت حدوداً یک ربع ساعت صورت خود را شسته و خشک کنید. تخم مرغ هم جزء روشهای خانگی جوانسازی پوست با نتایج عالی و بی نظیر می باشد.

- عصاره رازیانه :

پاکسازی پوست و ضد عفونی کننده، از بین بردن لکه های پوست صورت و چروک ، رفع چربی اضافی پوست ، هیدراته کردن ، شادابی و زیبایی پوست ، کاهنده التهاب و رفع پف چشم و ورم پلک ( خصوصاً در صورت استفاده در بخور گیاهی ) جزء فواید رازیانه بوده و لکه ها را نیز از بین می برد. عصاره رازیانه از جمله عصاره های گیاهی طبیعی است که با دارا بودن کلاژن و فراهم آوردن انعطاف پوستی ، برای جوانسازی پوست موثر می باشد.

روش استفاده از عصاره رازیانه برای جوانسازی پوست :

3 قاشق از گیاه خشک شده رازیانه را در دو لیوان آب جوش ریخته و دم کنید. بعد از جوش آمدن آب و تبخیر آب به میزان نصف آن ، عصاره باقی مانده را از صافی رد کنید و بگذارید خنک شود. این عصاره را با یک پارچه سفید نخی به روی صورت خود بمالید و سپس بعد از 20 دقیقه صورت خود را شستشو دهید.

- خیار :

خیار با دارا بودن ویتامین C و کافئیک در رفع التهاب پوست ، جلوگیری از خشکی پوست  ، درمان آب اضافی و پف زیر چشم و سوختگی مفید است و فوایدی نظیر شادابی پوست ، درمان منافذ باز پوست ، رفع گودی و حلقه دور چشم ، رفع کک و مک و در نهایت جوانسازی پوست دارد.

روش استفاده از خیار برای جوانسازی پوست:

یک عدد خیار را پوست کنده و رنده کرده و سپس یک قاشق غذاخوری روغن گلیسیرین اضافه کنید و بگذارید به مدت 20 دقیقه روی پوست بماند. شب ها بهترین وقت برای استفاده از این ماسک است.

** افراد با پوست خشک ، بعد از استحمام صورت خود را با حوله خشک نکرده و اجازه دهند به طور طبیعی خشک شود تا خارش پوست کاهش یابد. بعد از حمام حتماً از لوسیون با ترکیبات ملایم و دارای خواص سیلیسیم استفاده کنید تا رطوبت پوست حفظ شود.

روشهای کلینیکی جوانسازی پوست :

- لیزر اندولیفت :

این روش کم تهاجمی بوده ، سبب لیفت و بالا بردن اجزای صورت و در نتیجه جوانسازی پوست صورت می شود.

- هایفوتراپی :

هایفوتراپی روشی غیرتهاجمی با استفاده از امواج فراصورت به عمقی ترین لایه های پوست ، سبب لیفت و جوانسازی پوست صورت می شود. این درمان یک جلسه در طول سال با تحریک کلاژن سازی انجام می پذیرد.

- لیزر CO2 فرکشنال  :

درمانی سریع برای برطرف کردن زخم و جای جوش صورت برای بهبود رنگ و کیفیت پوست و از بین بردن چین و چروک پوستی می باشد.

- آراف فرکشنال :

آراف فراکشنال یا همان آراف تراپی درمان غیرتهاجمی برای شادابی ، لیفتینگ و جوانسازی پوست با استفاده از امواج رادیوفرکوئنسی  آراف فرکشنال و تحریک کلاژن در لایه های میانی می باشد. درمان با این روش به صورت یک تا دو هفته و تا 8  جلسه انجام می پذیرد.

- کربوکسی تراپی :

درمانی عالی برای سیاهی دور چشم ، از بین بردن ترک های پوستی و سلولیت می باشد. در این روش بین 7 تا 10 جلسه درمان کمک کننده است.

- تزریق ژل :

تزریق ژل با فیلر که امروزه متداولترین آن ماده طبیعی موجود در بدن به نام اسید هیالورونیک می باشد انجام می پذیرد و در حجم دهی، پرکنندگی و از بین بردن چروک پوستی و در نهایت شادابی و جوانسازی پوست موثر است.

- تزریق بوتاکس :

تزریق بوتاکس بوسیله سم بوتولونیوم و با هدف فلج سازی عضلات عامل چروک و خطوط پوست صورت می گیرد که جزء متداولترین و پرطرفدارترین روشهای جوانسازی پوست در دنیای امروز می باشد.

- لیفت صورت با نخ :

روشی غیرجراحی که با استفاده از نخ بخیه در بالا بردن پوست و لیفت صورت استفاده می گردد.

سخن آخر ،

در این مقاله روشهای خانگی جوانسازی پوست را بررسی کردیم. در کنار این روشها که برای مراقبت از پوست و شادابی و جوانسازی پوست موثرند ، از روشهای کلینیکی و مدرن برای جوانسازی پوست نیز می توان بهره برد که در ادامه به آن اشاره شد. امید آنکه نقش بسزایی در بهبود زیبایی شما داشته باشیم.

مشاوره در زمینه راه های جوانسازی پوست و درمان مشکلات پوستی با متخصصین بهترین کلینیک زیبایی در رشت با شماره تماس : 01333662196 و واتس اپ 09125396478

اینستاگرام : alma.skin.care

کلینیک زیبایی آلما در رشت - منظریه

 

مقالات مشابه


logo