شستشوی صحیح صورت و تاثیر آن در سلامت پوست

اشتراک گذاری :

شستشوی صحیح صورت و تاثیر آن روی سلامتی پوست

تقریبا تمامی افراد حداقل روزی چند بار صورت خود را شستشو می دهند که برخی از موارد در خانه و روشویی خانگی و در برخی موارد در محل کار و در روشویی های عمومی می باشد. از نظر عموم این کار کاملاً ساده و نیازی به آموزش ندارد چرا که همه ما از کودکی این کار را روزانه چندین بار انجام داده ایم. اما در این مطلب ما قصد داریم تا توصیه متخصصان پوست درباره چگونگی نحوه صحیح شستشوی صورت و اشتباهات متداول در این باره را بررسی کنیم. پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

شستشوی صحیح صورت

از آنجایی که شستشوی صورت با دست انجام می گردد همواره قبل از هر اقدامی ابتدا دست هایتان را کامل با آب و صابون بشوید تا آلودگی یا میکروب های احتمالی از آن پاک شود. در مرحله بعد نکته مهم دمای آب است که بهترین آن آب ولرم و متناسب با دمای بدن بوده و نه سرد تر و نه گرم تر چرا که هرکدام از آنها باعث تاثیرات متفاوتی و در نهایت منجر به شستشوی نامناسب یا مضر برای پوست صورت می شوند.

شستشوی صحیح صورت یکی از عادی ترین و ساده ترین کارهای روزانه است اما به توجه و زمان نیاز دارد و اگر به درستی صورت پذیرد تاثیر زیادی در سلامتی پوست دارد. افراد زیادی معتقدند صورت را باید فقط برای پاک کردن آرایش و آلودگی شستشو داد . اما به پیشنهاد متخصصان زیبایی صورت باید هر روز دو بار شسته شود. اما نکته این است که تعداد دفعات شستشوی صورت به اندازه نحوه شستشوی آن اهمیت ندارد. کما اینکه پاکسازی صورت در هنگام شب نیز از اصول مهم برای پوست صورت می باشد. در شستشوی صورت انگشت ها را به سمت بالا با حرکات دایره ای بکشید تا به سفت شدن و لیفت صورت کمک کند.

- ابتدا آرایش صورت را با استفاده از یک پاک کننده آرایشی ملایم کاملاً پاک کنید. بطوریکه اگر پوست از آرایش و آلودگی پاک نشود و منافذ پوست در طول شب سموم پوست را بسته درخود نگه دارد، سموم داخل آن منجر به التهاب می شوند. چانه و گردن نیزدر معرض آلودگی هستند. پس به آنها نیز توجه کنید. فصول مختلف و انواع پوست در انتخاب نوع پاک کننده تاثیر دارد. مثلا برای آب و هوای معتدل ، پاک کننده ملایم و برای فصل زمستان از پاک کننده های روغنی استفاده کنید. همچنین پاک کننده های دارای سالیسیلیک برای صورت جوش دار، پاک کننده های کفی برای پوست های چرب و پاک کننده ای چرب یا روغنی برای پوست های خشک مناسب می باشند.

- از صابون و لیف استفاده نکنید. به دلیل اینکه PH پوست را نامتعادل می سازد و منجر به رشد میکروب ها و باکتری ها می شود. همچنین لیف به مانند صابون باعث خشک شدن پوست میشود. شوینده های با کف زیاد نیز باعث از بین رفتن چربی پوست می شود.

- از آب ولرم استفاده کنید. به دلیل اینکه آب گرم منافذ راباز نکرده و آب سرد نیز منافذ را بسته نگه نمی دارد، آب ولرم بهترین گزینه برای شستشو می باشد.

- لوازم آرایشی خود را پاکیزه نگه دارد. پدهای آرایشی مکان مناسبی برای جذب باکتری ها هستند، پس حتماً مرتب آنها را با مواد شوینده شستشو دهید.

- از برس های پاکسازی سونیک پوست استفاده کنید تا پوست صورت را عمیقاً پاکسازی کرده و برای پوست های چرب بسیار مفید است. پوست های حساس کمتر ازاین ابزار استفاده کنند.

- روزانه لایه برداری نکنید تا پوست حساس و ملتهب  نشده و جوش نزند. لایه برداری بیش از حد پوست باعث از بین رفتن لایه حفاظتی پوست شده و رطوبت پوست از بین می رود. هفته ای دوبار لایه برداری کافیست.

- خیس نگه داشتن صورت بعد از شستشو باعث شده آب پوست تبخیر شده و پوست بیشتر خشک شود. بعد از شستشو صورت را با یک حوله نرم خشک کنید و قسمت های اطراف چشم را با ملایمت بیشتری خشک کنید. حوله را صورت خود نمالید. چون حائل محافظتی پوست از بین می رود. بهترین کار برای خشک کردن صورت حالت ضربه ای (با زدن چند ضربه به حوله)  است.

- از پاکسازی پوست کمک بگیرید. شما عزیزان می توانید برای پاکسازی پوست در رشت به کلینیک زیبایی آلما در رشت مراجعه نموده و از خدمات پاکسازی پوست و نظیر آن آنزیم تراپی، هایفوتراپی ، لیزر موهای زائد و ... استفاده کنید. کلینیک زیبایی آلما در رشت در خدمت شما عزیزان زیباپسند می باشد.

 

- استفاده از تونرها ، نرم کننده ها و مرطوب کننده را فراموش نکنید. تونر PH پوست را تنظیم کرده و از پوست در مقابل آسیبها همچنین باکتری ها محافظت می کند. بسیار مهم است که پس از شستن پوست از مرطوب کننده ها  استفاده کنید. مرطوب کننده ها به دلیل اینکه پوست در اثر گذشت زمان خشک و حساس شده به پوست شما کمک می کند. برای پوستهای خشک روزی دوبار نرم کننده و پوست چرب یا معمولی از ژل مناسب با پوست خود استفاده کنید. به دلیل حساس بودن  زیر چشم نیز کرم شستشو برای رطوبت رسانی و مراقبت از پوست را فراموش نکنید.

- از شوینده های دارای مواد شیمیایی و الکل استفاده نکنید.

کلام آخر،

پوست یکی از مهمترین فاکتورهای زیبایی افراد است. پس با مراقبت از آن بوسیله شستشوی درست و اصولی بر زیبایی و حفظ آن بیفزاییم. گو اینکه موارد مختلف برای حفظ و احیاء زیبایی نظیر پاکسازی پوست، هایفوتراپی ، آنزیم تراپی، پارافین تراپی و ... نیز در این امر یاری رسان می باشد که ما به این منظور در کلینیک زیبایی آلما در رشت به کمک و یاری شما می شتابیم. امید آنکه مطالب فوق برای شما زیبارویان مفید فایده واقع گردد.

کلینیک زیبایی آلما رشت- منظریه

 

مقالات مشابه


logo