انواع پوست صورت

اشتراک گذاری :

پوست صورت در اشخاص مختلف نوع های مختلفی داشته شناخت آن برای مراقبت از پوست و انتخاب کرم و لوازم آرایشی یا رژیم غذایی مناسب برای پوستتان بسیار اهمیت داشته. در این مطلب به روش های شناسایی نوع پوست صورت پرداخته ایم و تلاش شده راهکارهای مراقبت و نگهداری از هرنوع را مورد بررسی قرار دهیم.

البته لازم است این نکته در ابتدا عرض شد که پوست صورت افراد در طول حیاتشان تغییر کرده و ممکن است در سنین نوجوانی بطور مثال پوست خشک داشته و در میانسالی پوست آنها چرب و در هنگام سنین کهنسالی مجددا نوع جنس پوست آنها تغییر کند و یا بر اثر درمان ها و استفاده از لوازم آرایشی مختلف دچار تغییراتی گردد که در این مطلب علاوه بر راهکار های مراقبت از نواع پوست راهکار های تشخیص نوع پوست را توضیح خواهیم داد.

انواع جنس پوست صورت

 

پوست ها از نوع واکنششان نسبت به دمای محیط و همچنین با میزان چربی و تعرق افراد دسته بندی های گوناگونی می شوند که مهمترین و شایع ترین آنها پوست های معمولی ، خشک ، چرب ، مختلط و نوع دیگر نیز پوست های حساس و واکنش گرا بوده که کمی با دسته های قبلی متفاوت است. البته پوست صورت از نظر رنگ نیز به دسته های مختلفی مانند روشن ، سبزه و تیره تقسیم بندی می شود که در اینجا این نوع دسته بندی مد نظر ما نبوده و بیشتر جنس آنها را مورد برسی قرار خواهیم داد.

 

پوست معمولی

 

از بهترین نمونه های بارز پوست می توان پوست معمولی را نام برد چرا که دارای کمترین مشکلات پوستی و کمترین نیاز به مراقبت توسط کرم ها و مواد آرایشی می باشد که بیشتر افراد در سنین نوجوانی پوستشان از نوع معمولی می باشد.از نظر پزشکی نیز پوست معمولی بهترین و به نوعی استاندارد و نرمال محسوب می شود همچنین هیچ گونه محدودیتی برای انواع روش های درمانی مانند لیزر موهای زائد در این نوع پوست وجود ندارد.
آزمایش تشخیص پوست معمولی : می توانید پس از شستشوی صورت ( حدود 3 ساعت بعد از شستشو ) یک دستمال کاغذی نرم را روی صورت خود کشیده و در صورتی که اثری از چربی در آن دیده نشد و همچنین دستمال به آرامی بر روی سطح پوست صورت شما حرکت کرد به معنی این است که شما دارای پوست معمولی یا نرمال هستید.
نشانه های پوست معمولی
- رطوبت و چربی آن در سطح پوست بطوری متناسب و تا حدودی نا محسوس است.
- شفاف و روشن بدون منافظ پوستی بزرگ و باز می باشد.
راهکار های مراقبت از پوست معمولی :
1. شستشوی صورت با آب و صابون در طول روز
2. مصرف آب آشامیدنی در طول روز باعث شادابی این نوع پوست می گردد.
3. استفاده از میوه ها و سزیجات تازه در هر فصل

 

پوست چرب

 

نوع دیگر از پوست که بیشتر در افراد میانسال و البته تا حدودی در جوان ها و افراد مسن نیز شایع است پوست چرب بوده که در این حالت برعکس پوست های نرمال در آن منافظ باز پوست قابل مشاهده و مزان چربی روی سطح پوست چند ساعت پس از شستشوی صورت با آب و صابون قابل مشاهده است. از دلایل چرب شدن پوست به افزایش سن ، دلایل هرمونی ، استفاده از کرم و لوازم آرایش بصورت افراطی ، تماس زیاد پوست با آب و هوای مرطوب و شرجی و همچنین استرس و دلایل وراثتی می تواند باشد.
نشانه های پوست چرب
- منافظ باز پوستی
- سطح براق و رفلکت پوست
- نماندن آرایش به ودت زیاد بر روی صورت نیز از دیگر نشانه های پوست چرب می باشد.
- معمولا دارای آکنه های پوستی
روش تشخیص و تست پوست چرب : اگر پس از چند ساعت از شستشوی صورت یک دستمال کاغذی برم را بر روی صورت خود بکشید و دستمال به نرمی حرکت کرده و پس از برداشتن دستمال لکه های چربری بر روی آن قابل مشاهده باشد نشان دهنده این است که پوست صورت شما از نوع چرب است.
راهکار های مراقبت از پوست چرب :
1. حداقل سه تا چهار بار در طول روز صورت خود را با آب و شوینده های ملایم بشوئید
2. زیاد در معرض آلودگی هوا در طول روز نمانید چرا که چربی روی سطح پوست باعث جذب آلودگی های معلق در هوا می گردد.
3.استفاده از ماسگ های طبیعی و میوه جات در این مورد می تواند بسیار مفید واقع شود.

 

پوست خشک

 

نوع دیگر از انواع پوست صورت پوست خشک بوده که در آن پوست با رطوبت و چربی بسیار کم و سطح بسیار نازکی بوده که گاها دچار پوسته پوسته شدن و ترک های ریز نیز می گردد. جدا از عوامل ژنتیکی ، آب و هوای محل زندگی ، نوع تغذیه و همچنین همچنین کم آبی بدن می تواند از عمده و شایع ترین دلایل خشکی پوست باشند.
نشانه های پوست خشک:
- نازک و انعطاف ناپذیر است
- دارای ترک های ریز می باشد.
- گاها سطح آن بدون استفاده از کرم های مرطوب کننده پوسته پوسته می شود.
روش تشخیص و تست پوست خشک: اگر چند ساعت پس از شستشوی صورت خود با آب و صابون معمولی ، با یک دستمال کاغذی نرم صورت خود را پاک کنید و دستمال به کندی و سختی روی پوست صورت شما حرکت کند و همچنین هیچ اثری از چربی بر روی دستمال قابل مشاهده نباشد به این معنی است که به احتمال زیاد پوست شما خشک است.
راهکار های مراقبت از پوست خشک
1. نوشیدن آب فراوان در طول فعالیت روزانه
2. استفاده از صابون و شوینده های ملایم
3. استفاده از کرم های مرطوب کننده
4. استحمام یک روز درمیان بجای هر روز و استفاده از حوله های نرم و لطیف و همچنین عدم استفاده از آب خیلی داغ در حمام نیز برای کم تر کردن خشکی پوست صورت توصیه می گردد.
5. برای خشکی موضعی و درمان آن می توان از پارافین تراپی استفاده کرد که در مورد پوست های خشک بخوبی تاثیرگذار است.

در صورت نیاز به انجام پارافین تراپی ، پاکسازی پوست و خدمات مربوط به امور زیبایی به دنبال یک کلینیک زیبایی معتبر و مجهز میگردید ، کلینیک زیبایی آلما در رشت علاوه بر خدمات فوق ، خدمات جوانسازی نظیر هایفوتراپی ، آراف تراپی ، میکرونیدلینگ ، مزوتراپی ، تزریق ژل ، تزریق بوتاکس ، ماساژ تخصصی صورت و ... نیز ارائه می کند.

پوست های ترکیبی

 

شاید بتوان گفت متداول ترین و عمومی ترین نوع پوست صورت در میان عموم مردم پوست های ترکیبی است که در این نوع معمولا زیر چشم و گونه ها تا حدی خشک ، بینی و پیشانی کمی چرب و مابقی صورت بصورت نرمال یا پوست معمولی می باشد.
نشانه های پوست ترکیبی
- معمولا در قسمت های کونه و زیر چشم احساس کشیدگی ملایمی وجود دارد.
- فقط سطح بینی و کمی پیشانی چرب و براق بوده
روش تشخیص پوست ترکیبی : اگر پس از گدشت سه ساعت از شستشوی صورت با آب و صابون معمولی و لدون استفاده از کرم های نرم کننده با دو دستمال کاغذی مجزا ، یکی از آنها را بر روی بینی و پیشانی خود کشیده و دیگری را روی گونه و زیر چشم ها و در نهایت با مشاهده چرب شدن یکی از آنها ، نشان دهنده ترکیبی بودن یا مختلط بودن پوست صورت شما می باشد.
راهکار های مراقبت از پوست های ترکیبی
1. از آنجایی که معمولا این نوع از پوست بسیار شایع بوده و عمومیت داشته کرم های نرم کننده و مراقبت از پوست زیادی در این مورد وجود دارد که می توانید با استفاده از مشاوره پزشک متخصص پوست یکی از آنها را انتخاب و مصرف کنید.
2. برای نواحی چرب پوست صورت حتما از کرم های نرم کننده بدون چربی با روغن صفر درصد استفاده کنید تا چربی این نواحی را تشدید نکند.

 

پوست حساس

پوست های واکنش گرا و پوست هایی که به سرعت نسبت به تغییر شرایط جوی عکس العمل از خود نشان داده و دچار نشانه های ظاهری مانند کبودی ، قرمزی و جوش می شوند را در اصتلاح پوست حساس می نامند که عادات رفتاری نا درست ، ریژم غذایی غلط و عوامل وراثتی از جمله دلایل عمده آنها می باشد که می بایست توسط پزشک متخصص پوست و زیبایی معاینه شوند.
نشانه های پوست حساس
- خارش مکرر سطح پوست
- چوش های ریز و حساس گونه با تراکم بالا بخصوص در پیشانی و گونه
- کبودی و تغییر رنگ زیاد و مکرر
- تغییر نوع پوست از خشکی به چرب و تکرار آن
راهکار های مراقبت از پوست های حساس
1. برسی عوامل ایجاد حساسیت و رفع آن
2. تغییر در رژیم غذایی
3. معاینه پزشک و استفاده از کرم های مورد تائید متخصص پوست

توصیه های کاربردی برای مراقبت از انواع پوست صورت
فارغ از اینکه نوع پوست شما چیست و در چه شرایط اقلیمی زندگی می کنید ، رعایت نکات و اصول زیر در نگهداری و حفظ شادابی انواع پوست صورت موثر بوده و اگر می خواهید دچار عارضه های پوستی نشوید پیشنهاد می کنیم آنها را رعایت نمائید. این اصول عبارتند از :
1. نوشیدن آب فراوان باعث شادابی ، طراوت ، شفافیت و جوان ماندن پوست صورت و کم آبی برعکس آن باعث خشکی و چین خوردن پوست می گردد.
2. استعمال سیگار باعث چین چروک و از بین رفتن شادابی آن می گردد.
3.استفاده از لوازم آرایش بصورت افراطی و همچنین استفاده از مواد آرایشی فاقد استاندارد با مواد شیمیایی آسیب های جدی به پوست صورت شما وارد می کند.
4. سعی کنید در هنگام روز زیاد در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرید و اگر ناچار به این کار هستید حتما از یک کرم ضد آفتاب مناسب استفاده نمائید.
5. عدم استفاده از میوه و سبزیجات تازه باعث کمبود ویتامین و همچنین از بین رفتن شادابی پوست صورت می گردد که استفاده از میوه جات فصل را برای مراقبت از پوست خود حتما در رژیم غذایی روزانه خود جای دهید.
6. حتی المقدور کم تر از لوازم آرایشی استفاده کرده و به محض اینکه به خانه بازگشتید آرایش را از صورت خود پاک کنید چرا که تاثیرات مخرب آنها بر روی صورت با افزایش مانگاری آنها بیشتر می شود و گاها مانع تنفس پوست صورت شما می شوند. 

روشهای کلینیکی مراقبت از پوست :

پاکسازی پوست : فیشال صورت یا همان پاکسازی پوست صورت پکیج مراقبت پوستی برای انواع پوست بوده و از مزایای آن می توان به روشن شدن پوست ، از بین بردن جوش های سر سیاه و سر سفید ، درمان آکنه ، آبرسانی و هیدراته کردن پوستهای  خشک ، درمان تیرگی و سیاهی دور چشم ، رفع چروک ریز ، جوانسازی و رفع شلی پوست با پکیج جوانسازی و .... اشاره داشت. پاکسازی پوست در هر پکیج متفاوت است و متشکل از لایه برداری سلولهای مرده از روی سطح پوست با استفاده از دستگاه میکرودرم ابریژن و هیدرودرم برای آبرسانی به پوست ، تخلیه کمدون ، تمیز کردن منافذ باز پوستی ، کنترل چربی و درمان جوش برای پوستهای چرب ، اکسیژن تراپی ، بخور ، ماساژ تخصصی صورت و .... می باشد.

مرحله اول : پاک و تمیز کردن پوست صورت با پاک کننده ملایم

مرحله دوم : بخور دادن برای مرطوب و شل کردن پوست

مرحله سوم : لایه برداری و اسکراب

مرحل چهارم : ماساژ صورت

مرحله پنجم : ماسک مخصوص برای آبرسانی

مرحله ششم : استفاده از تونر

مرحله هفتم : استفاده از مرطوب کننده

آنزیم تراپی پوست : روشی نوین با عنوان معجزه قرن و با نتایج شگفت انگیز و جوان کننده در پوست صورت می باشد. در این روش نظیر پاکسازی پوست ابتدا سلولهای مرده را از بین برده ، سپس با استفاده از کرم های آنزیمی بازسازی سلولی شکل گرفته و در نهایت محافظت و مراقبت با آنتی اکسیدانهای قوی صورت می پذیرد. و این بدین معناست که روند پیری معکوس می گردد. از مزایای آنزیم تراپی پوست ، سم زدایی قوی ، افزایش تولید کلاژن ، تقویت پوست و برطرف کردن مشکلات پوستی نظیر جوش و ... و در پایان شادابی و جوانی و نشاط به پوست برگردانده می شود.

روشهای فوق کلینیکی بوده و مراجعه به بهترین کلینیک زیبایی با پزشکان و متخصصان متبحر برای درمان توصیه می گردد. متخصصین کارآزموده پوست در کلینیک زیبایی آلما در رشت ابتدا با تشخیص نوع پوست ( که در بالا ذکر شد ) و همچنین تشخیص نوع مشکلات پوستی ، بهترین روش مراقبت پوستی را به شما پیشنهاد داده و انجام می دهند تا پوستی جوان و زیبا برایتان به ارمغان بیاورند.

* قبل و بعد از انجام پاکسازی پوست ، از انجام لیزر موهای زائد و وکس تا حداقل یک هفته خودداری کنید.

مشاوره رایگان در کلینیک زیبایی آلما در رشت  :

شماره تماس : 01333662196 و واتس اپ 09125396478

اینستاگرام : alma.skin.care
کلینیک زیبایی آلما - رشت

 

مقالات مشابه


logo