تاثیر مشکلات هورمونی روی لیزر موهای زائد

اشتراک گذاری :

پرمویی یا رشد بی رویه موهای سیاه و زبر در نواحی صورت ، شکم و کمر در زنان که از آن با نام هیرسوتیسم یاد می شود ، ممکن است در اثر سطوح بالای آندروژن ، تغییرات هورمونی دوران یائسگی ، مشکلات غدد آدرنال و یا تخمدان ها ایجاد شود. البته می تواند در اثر عوارض جانبی دارویی خاص نیز ایجاد گردد ، اما دلیل عمده آن عدم تعادل هورمونی ناشی از ترشح هورمون آندروژن بیش از اندازه در خون می باشد و اغلب به دلیل اختلال تخمدان پلی کیستیک رخ می دهد. لیزر موهای زائد برای اغلب افراد حدوداً 6 تا 8 جلسه ماهیانه به طول می انجامد و زمانی اثربخش است که مو در چرخه رشد خود یعنی آناژن باشد و بعد از آن جلسات شارژ با فواصل چند ماهه برای رسیدن نور لیزر به فولیکولهای جدید در حال رشد آغاز می گردد که نیاز به افزایش فواصل جلسات دارد.

مشکلات هورمونی و لیزر موهای زائد

با اینکه علت اصلی هیرسوتیسم و پرموئی مشخص نیست و درمان چالش برانگیز می شود ، در عین حال بسیاری از بیماری های زیر با ایجاد هیرسوتیسم ارتباط دارند :

* تخمدان پلی کیستیک و لیزر موهای زائد

اختلال PCO یا تخمدان پلی کیستیک به عنوان یک بیماری هورمونی بوده که در آن سطح آندروژن به صورت غیر طبیعی زیاد شده و با علائمی نظیر دوره های قاعدگی نامنظم ، ایجاد آکنه ، ابتلا به دیابت ، افزایش وزن و همچنین ناباروری همراه می باشد. یکی از عوارض شایع این اختلال همچنین رشد موهای زائد بیش از حد و ضخیم در نواحی چانه ، شکم و ... یا همان هیرسوتیسم می باشد. بانوانی که قصد انجام لیزر موهای زائد دارند و از مشکل PCO خود مطلع هستند ، باید ابتدا به درمان بپردازند و سپس برای انجام لیزردرمانی مراجعه کنند. اما در صورتیکه نمی توانند رشد بیش از حد موهای زائد را تاب بیاورند ، می توانند همزمان با درمان دارویی PCO ، زیر نظر پزشک متخصص و با اجازه وی در صورت عدم تداخل دارویی با لیزر ، به انجام لیزر موهای زائد بپردازند. البته باید این مطلب را در نظر بگیرید که این امکان وجود دارد که جلسات لیزردرمانی بیش از افراد دیگر طول بکشد.

افرادی که از مشکل سندرم تخمدان پلی کیستیک خود خبر ندارند یا حتی مطلع اند اما می خواهند لیزر درمانی را ادامه دهند ، لیزر موهای زائد می تواند در آنها اثربخش باشد و تا حد زیادی موهای زائد را کم کرده و رشد مجدد را کم کند ، اما به دلیل مشکلات هورمونی ناشی از PCO ، رشد موها دوباره از سر گرفته می شود . در اینجا مراجعه به مرکز لیزر موهای زائد و انجام لیزر می تواند به عنوان مدیریت مداوم حذف موهای ناخواسته عمل کند و فرد دوره ای برای از بین بردن موها اقدام نماید. برای مثال می توان گفت : بانوانی که روزانه اصلاح می کنند ، در حین انجام لیزردرمانی نیاز به جلسه چندین هفته یک بار خواهند داشت و این خود کمک بزرگی در کم کردن تعداد دفعات اصلاح و شیو روزانه دارد. اما این نکته مهم را باید بدانید که تا وقتی که مشکلات هورمونی برطرف نشود ، افزایش رشد مو و درمان حذف مو ادامه خواهد داشت.

تفاوت بانوان مبتلا به اختلال تخمدان پلی کیستیک با سایر بانوان در این است که عدم تعادل هورمونی در آنان باعث می شود که فولیکول های جدید با سرعت بیشتری نسبت به سایر خانم ها رشد کنند. پس درمان در این افراد دوره ای مکرر از جلسات لیزر بصورت منظم را شامل می شود تا زمانی که سطح هورمون ها متعادل گردد.

* تولید هورمون های مردانه بطور طبیعی : در بدن بانوان بطور طبیعی هورمون ساخته می شود ، اما سطوح غیرطبیعی و بالای آندروژن در خانم ها ، آنان را با رشد موهای زائد یا همان هیرسوتیسم مواجه می کند.

* یائسگی : خانم ها با تغییرات هورمونی در دوران یائسگی ، افزایش رشد موهای زائد بویژه در ناحیه پشت لب و چانه را شاهد خواهند بود.

* اختلالات غدد درون ریز : هیرسوتیسم با علائم دیگر نظیر ویژگی های خاص مردانه چون صدای بم ، افزایش توده عضلانی ، ایجاد آکنه و ... می تواند نشان از بیماری جدی باشد که اختلال غدد فوق کلیوی یا مشکلات تخمدانی از آن دسته است.

* مصرف داروهای خاص : برخی از داروهای هورمونی نظیر تستوسترون ، استروئیدها و گلوکوکورتیکوئیدها امکان ایجاد عدم تعادل هورمونی دارند که در نتیجه آن هیرسوتیسم ایجاد می شود.

اختلالات هورمونی و لیزر

آیا لیزر موهای زائد روی بانوان مبتلا به هیرسوتیسم موثر است ؟

با توجه به اینکه هیرسوتیسم ، بانوان را با رشد موهای ناخواسته زیادی رو به رو می کند ، اما لیزر موهای زائد که خود موثرترین و بهترین روش رفع موهای زائد است ، در این خانم ها به دلیل عدم تعادل هورمونی ناموفق خواهد بود و این افراد تا زمانی که مشکل به صورت پایه حل نشود ، اثرات مثبت لیزر درمانی را به صورت زودگذر و بدون دوام خواهند دید.  و تنها زمانی اثرات مثبت طولانی مدت لیزر موهای زائد لمس می شود که درمان مشکلات هورمونی انجام گیرد و آن زمانیست که پاکسازی پوست از موهای زائد احساس خواهد شد.

بدین ترتیب توصیه می شود بانوان با موهای زائد و غیرطبیعی صورت یا بدن به پزشک متخصص مراجعه کرده تا با انجام آزمایش متوجه شوند که از عدم تعادل هورمونی رنج می برند یا خیر؟ مشکلات زمینه ای ، افزایش وزن ، آکنه و سابقه خانوادگی هیرسوتیسم و پرموئی نیز می تواند بر این مشکلات صحه گذارد.

در صورت مراجعه به بهترین کلینیک زیبایی در رشت ، ابتدا متخصص با رویت پوست و مو و پرس و جو درباره مشکلات هورمونی یا بیماری های خاص به مشاوره می پردازد. لذا در صورت داشتن پرموئی یا شک به مشکلات هورمونی ، تخمدان پلی کیستیک ، مشکل تیروئید یا ... حتماً با متخصص لیزر این موارد را در میان گذاشته تا راهکارهای لازم برای گرفتن بهترین نتیجه از لیزر موهای زائد ارائه شود. شماره تماس برای مشاوره 01333662196 و واتس اپ 09125396478 و دایرکت اینستاگرام alma.skin.care در خدمت شما عزیزان می باشد.

خدمات کلینیک لیزر موهای زائد و زیبایی آلما شامل هایفوتراپی ، آراف تراپی ، پاکسازی پوست ، میکرونیدلینگ ، ماساژ تخصصی صورت ، پارافین تراپی ، کربوکسی تراپی ، آنزیم تراپی پوست و ...

کلینیک زیبایی آلما در رشت

مقالات مشابه


logo