آیا لیزر بیکینی باعث نازایی یا سرطان در بانوان می شود؟

اشتراک گذاری :

موهای ناخوشایند دست ، پا و ... ، ساعتهایی که صرف اصلاح کردن مو می شود ، ترس از شیو کردن و مشکلات بعد از آن ، همه و همه فکر و ذهن ما را به خود درگیر می کند و فکر اینکه تنها کاری که می تواند به ما کمک کند ، لیزر موهای زائد است ، بسیار هیجان انگیز است. با لیزر درمانی هم از نظر زمان و هزینه صرفه جویی می شود و هم عوارض جانبی چون قرمزی و خارش بعد از اصلاح از بین می رود. اما با تمام این حرفها ، شایعاتی درباره این روش پرطرفدار به گوش می رسد. شایعاتی چون لیزر خطر افزایش سرطان ، ناباروری ، جوش و آکنه و  ... را افزایش می دهد که تنها در همین حد باقی مانده و اثبات علمی ندارد. در ادامه به علم روش لیزر می پردازیم.

لیزر موهای زائد

آیا لیزر موهای زائد ایمن است؟

در واقع بهترین و موثرترین روش رفع موهای زائد را می توان با لیزر تجربه کرد. لیزر پرتو نوری با ویژگی های خاص و بسیار پرانرژی که می تواند در بسیاری از زمینه ها چون پزشکی و صنعت مورد استفاده قرار گیرد و همچنین لیزر یک فناوری است که با لحاظ کردن ویژگی های خاص نظیر طول موج و بهینه سازی روی فناوری لیزر دستگاهی نظیر دستگاه لیزر موهای زائد ارائه داد و می توان به این نتیجه مطلوب رسید که این تکنولوژی به قدری دقیق طراحی شده است که بدون تاثیر روی بافتهای بدن از جمله پوست و ارگانهای داخلی، باعث حذف موهای زائد شد و این دلیل ایمن بودن روش لیزر می باشد.

در توضیح عملکرد لیزر موهای زائد می توان گفت که اساس کار لیزر بدین گونه است که پرتو لیزر مستقیماً رنگدانه یا همان ملانین موجود در فولیکول مو را هدف قرار داده و باعث گرم شدن ، آسیب و در نهایت سوزاندن آن می شود که نتیجه نهایی حذف موهای زائد می باشد. فولیکول مو از دو قسمت تشکیل شده است. یک قسمت اپیتلیال برای تکثیر سلولی و قسمت رشد مو بوده و قسمت بعدی مزانشیمال که به پیاز مو ختم می شود و قسمت اصلی ساختار مو می باشد. مزانشیمال شامل ملانوسیت های تعیین کننده رنگ مو نیز هستند. درحقیقت فولیکول محل تولید مو در پوست می باشد.

البته با وجود ایمن بودن فناوری لیزر ، سه نگرانی در بین عموم در استفاده از روش لیزر موهای زائد وجود دارد : ناباروی ، سرطان و جوش که در ذیل به توضیح درباره این مسائل می پردازیم.

آیا لیزر موهای زائد در بانوان باعث نازایی می شود ؟

نازایی و ناتوانی در بارداری عارضه یا در واقع شایعه دیگری است که بانوان برای انجام لیزر موهای زائد نگران آن هستند. نگرانی از آنجا به نظر می آید که در لیزر موهای بیکینی یا اطراف آن ، پرتو لیزر عمیق تر شده و به تخمدان ها رسیده و در کار آنها ایجاد اختلال کند. الیزابت هیل استاد دانشکده پزشکی در دانشگاه نیویورک در پاسخ به این سوال می گوید : لیزرهایی که ما استفاده می کنیم با عمق نفوذ کمتر از یک میلی متر در پوست بوده و هیچ راهی به سمت تخمدان ندارد. با این حال در ادامه توضیح داد اگر هم پرتو لیزر به تخمدان می رسید کاری نمی توانست انجام دهد چون عملکر لیزر روی رنگدانه های مو بوده و هیچ تاثیری روی باروری بانوان نخواهد داشت. بنابراین ، نگرانی در این باره وجود ندارد و می توانید با خیال راحت به لیزر موهای زائد بیکینی بپردازید.

آیا لیزر موهای زائد باعث سرطان می شود ؟

مطلبی در نشریه healthline منتشر شده با این مضمون که " این یک افسانه است که لیزر موهای زائد می تواند باعث ایجاد سرطان شود. در واقع طبق گفته بنیاد مراقبت از پوست ، گاهاً از این روش در درمان موارد خاصی از ضایعات پیش سرطانی نیز استفاده می گردد. " پس هیاهوی ناشی از وجود سرطان با لیزر موهای زائد چیست ؟ فناوری لیزر ، مقداری اشعه از خود ساطع میکند و عموم مردم این تشعشعات را مرتبط با سرطان می دانند. تحقیقات اخیر نشان می دهد ، این اشعه بسیار کم بوده یعنی کمتر از چیزی که از یک تلفن همراه ساطع می شود. در توضیح باید گفت پرتو لیزر ، نوری متمرکز و شدید بوده اما طوری طراحی شده که تنها به سطحی ترین لایه پوست رسیده که فولیکول مو در آن قرار دارد و اصلاً به بافتهای داخلی بدن نفوذ پیدا نمی کند تا بتواند مشکلی ایجاد کند. همچنین تاکنون ، گزارشی مبنی بر اینکه لیزر موهای زائد روی فردی ایجاد سرطان کرده ، وجود ندارد.

آیا لیزر موهای زائد باعث جوش می شود ؟

این شایعه خصوصاً در جوانان رواج یافته که لیزر موهای زائد باعث ایجاد جوش و آکنه می شود. آیا واقعاً لیزر جوش زدن را افزایش می دهد؟ در این زمینه باید گفت هیچ گونه تحقیق علمی در این زمینه وجود ندارد. اما متخصصان درباره آن توضیح داده اند که لیزر موهای زائد امکان خطر ابتلا به جوش را کاهش نیز می دهد. لیزر ، موها را از روی پوست به بیرون نمی کشد و از نور برای هدف گیری فولیکول مو استفاده می کند با جلوگیری از رشد بیشتر مو و در نهایت ریزش مو به ارمغان می آید. در نتیجه ممکنست منجر به کاهش جوش نیز شود. پس نگرانی وجود ندارد و از نظر بالینی لیزر موهای زائد راهی دلیلی اثبات شده برای افزایش آکنه و جوش نیست.

مطلب دیگری که باید در اینجا گفت، در فرآیند رشد موها و اصلاح با روشهای مختلف بغیر از لیزر ، اغلب شاهد رشد موهای زیر پوستی خواهیم بود که مشکلات خود را در پی دارد. یکی از این مشکلات ایجاد جوش های زیر پوستی ناشی از رشد موها است. مزیت استفاده از لیزر درمانی این است که با رفع موهای زیرپوستی ، شاهد از بین رفتن جوش های زیر پوستی خواهیم بود.

عوارض لیزر موهای زائد در دراز مدت چیست ؟

موسسه پزشکی مایو که بسیار معتبر بوده ، اظهار می دارد که هیچ عارضه و مشکل جانبی طولانی مدت از لیزر موهای زائد شناخته نشده است. با اینکه در این زمینه تحقیقات باید در دراز مدت انجام گیرد تا ایمنی آن برای سلامت مشخص شود ، اما به نظر نمی رسد عوارض بلند مدت داشته باشد. به هر حال حدود بیش از 20 سال از اختراع و استفاده دستگاه لیزر گذشته که خود زمان زیادی است و تاکنون گزارشی از آسیب و عوارض یا ایجاد مشکل در بافتهای بدن گزارش نشده است و این خود گواهی است بر ایمن بودن روش لیزر موهای زائد. در هر صورت از عوارض جانبی کوتاه مدت و موقتی می توان به موارد زیر اشاره داشت:

- تورم و قرمزی پوست : در فرآیند انجام لیزر که فولیکولهای مو نشانه گیری می شود ، امکان قرمزی و تورم به صورت موقت وجود دارد که بعد از گذشت چند ساعت نهایتاً دو روز رفع می شود.

- سوختگی و ایجاد لکه تیره : استفاده نادرست از لیزر توسط اشخاص غیرمتخصص ، استفاده از دستگاه های تقلبی و انتخاب طول موج نامناسب با رنگ پوست فرد و همچنین استفاده از لیزر نامناسب بر روی پوست های تیره یا افراد برنزه باعث ایجاد سوختگی و لکه های تیره می شود. لیزر مناسب پوست های تیره ، اندیاگ بوده و با طول موج بالاتر ، آسیبی به پوست نمی رساند. راهکار در این است که با انتخاب بهترین مرکز لیزر در رشت ، تحقیق درباره اپراتور لیزر و دستگاه لیزر از چنین مواردی پیشگیری بعمل آورد.

- تغییر رنگ پوست : این عارضه ممکنست در افراد با پوست روشن ، ایجاد رنگدانه تیره و برای افراد پوست تیره ایجاد رنگدانه روشن کرده و این تغییرات رنگ پوست می تواند در مقابل نور مستقیم آفتاب تشدید شده و این دلیلی است بر اینکه ما همیشه به دوری از نور خورشید و استفاه از کرم ضد آفتاب و پوشاندن پوست از نور مستقیم خورشید بعد از انجام لیزر موهای زائد توصیه داریم.

این عوارض موقتی و گذرا بوده و باید حواستان باشد که بدون مصرف کرم ضد آفتاب ، استفاده از کلاه ، عینک آفتابی و دستکش بیرون از منزل پا نگذارید.

نکات :

*** همیشه باید به این موضوع اهمیت بدهید که قبل و بعد از انجام لیزر صورت ، به دلیل حساس بودن پوست و امکان ایجاد حساسیت و آسیب پوستی ، از انجام خدمات زیبایی و جوانسازی نظیر لایه برداری ، پاکسازی پوست ، آنزیم تراپی پوست و ... خودداری کنید تا پوستتان تحریک نشود.

*** نکته دیگر راجع به لیزر بیکینی و بیماریهایی چون زگیل تناسلی است که حتماً باید از نظر رعایت بهداشت و ضدعفونی کردن دستگاه و استفاده از سلیفون به دور هندپیس دستگاه لیزر ، توسط پرسنل مرکز لیزر بررسی شود . حتی برخی از مراکز دارای سری یکبار مصرف بوده و می توان از این لحاظ نیز به تحقیق پرداخت که کدام مرکز دارای دستگاه لیزر با سری جدا در رشت می باشد.

*** نکته ای که در اینجا باید به مادران باردار گفت برای انجام لیزر موهای زائد باید حدود سه تا 6 ماه پس از زایمان صبر کنند. بارداری باعث بالا رفتن سطح هورمونهای استروژن و آندروژن شده و موهای زائد حتی در جاهایی که قبلا رشد نداشته دیده می شود ، البته این را بدانید که این رشد مو متداول بوده و پس از گذشت دوران بارداری به خودی خود ریزش می کند. کاری که هورمونهای بارداری انجام می دهد این است که ریزش مو را به تاخیر انداخته ، موها ضخیم تر شده و پس از حدود 6-3 ماه بعد زایمان و عادی شدن هورمونها ، موها ریزش ناگهانی تلوژن افلوویوم را تجربه می کند. حال با توجه به نظر متخصصان ، ایمن  بودن دستگاه لیزر و اشعه لیزر بر همگان آشکار است اما روی بانوان باردار تحقیقی مبنی بر اینکه لیزر روی جنین تاثیر می گذارد یا خیر نشده است و بهتر است بانوان باردار انجام لیزر را به بعد از متعادل شدن هورمونها در سه ماهه دوم پس از زایمان موکول کنند .

برای انجام مشاوره رایگان با متخصصین بهترین کلینیک زیبایی در رشت می توانید با شماره های 01333662196 و واتس اپ 09125396478 و دایرکت اینستاگرام alma.skin.care تماس حاصل فرمائید.

خدمات زیبایی کلینیک زیبایی آلما شامل هایفوتراپی ، پاکسازی پوست ، آنزیم تراپی پوست ، آراف تراپی ، میکرونیدلینگ ، مزوتراپی ، مزوتراپی مو ، پارافین تراپی ، هیدرودرمی مو ، ماساژ صورت و ... می باشد.

کلینیک زیبایی آلما در رشت

 

مقالات مشابه


logo