کدام دستگاه لیزر موهای زائد بدن می تواند موهای سفید و بور را از بین ببرد؟

اشتراک گذاری :

بدون شک امروزه بهترین راه رفع موهای زائد را می توان لیزر موهای زائد معرفی کرد. با وجود ابداع روشهای مختلف از بین بردن موها ، رشد مجدد مو در مدت زمان کم و وجود مشکلات دیگر نظیر تحریکات پوستی ، قرمزی ، خارش ، موهای زیرپوستی و ... باعث شد تا دانشمندان به فکر ساخت دستگاه لیزر بیفتند. دستگاه لیزر از پرتو نور متمرکز تشکیل شده که به هدف گیری ملانین یا همان رنگدانه مو می پردازد ، به ملانین مو در فولیکول مو آسیب رسانده و باعث سوختن آن می شود تا دیگر به رشد خود ادامه ندهد. در اینجا می توان نکته ای را دریافت که تا رنگدانه ای نباشد ، از اثربخشی لیزر موهای زائد نیز خبری نخواهد بود. پس می توان به این نتیجه رسید که لیزر روی موهای سفید ، بور و خاکستری تاثیری نداشته و تنها برای موهای تیره که قابلیت شناسایی بالا دارند موثر می باشد.

لیزر موهای زائد

 

آیا لیزر موهای زائد روی موهای بلوند جواب می دهد ؟

همانطور که می دانید ، لیزر موهای زائد یک روش برای حذف موهای زائد بوده که با وجود تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا ، کاهش 90 درصدی موها را در پی دارد. مکانیزم لیزر موهای زائد به گونه ای است نور متمرکز با طول موج خاص ، بدون آسیب رساندن به بافت پوست ، با هدف گیری رنگدانه مو ، فولیکول مو را گرم کرده و می سوزاند تا از رشد بیشتر مو جلوگیری بعمل آید. عامل مهم در اثربخشی لیزر موهای زائد چرخه رشد مو است و صرف نظر از این که موهایتان بور یا تیره باشد ، لیزر فقط روی موهای در مرحله رشد یا همان فاز آناژن اثربخش است. همچنین نکته دیگر این است که تنها 20 درصد از موهای بدن در فاز رشد قرار داشته و در نتیجه باید لیزر چندین جلسه تکرار شود تا نور لیزر به همه موهای در حال رشد برسد.

مسئله ای که درباره موهای بلوند وجود دارد این است که رنگدانه آنها برای شناسایی توسط پرتو لیزر بسیار کم می باشد. همچنین افراد بور معمولاً پوست روشنی نیز دارند و تفاوت رنگ مو و رنگ پوست نیز بسیار کم می باشد. این دو مورد از دلایلی است که لیزر روی موهای بلوند اثربخش نبوده و حتی ممکنست باعث ایجاد آسیب و سوختگی نیز گردد. به دلیل اینکه در صورت عدم شناسایی رنگدانه مو ، انرژی لیزر به بافت پوست وارد شده و در آنجا ایجاد آسیب می کند. البته می دانید که چندین نوع رنگ بلوند موجود است که بلوند پلاتینی به رنگ سفید بسیار نزدیک بوده و از همه روشنتر است و دارای ملانین کمتر. همچنین از بلیچینگ و سفید کردن موها خودداری کنید چون بلیچینگ رنگدانه مو را به کل از بین برده و چیزی برای هدف گیری نور لیزر وجود نخواهد داشت.

پس می توان گفت به طور کل لیزر موهای زائد بلوند به عوامل زیر بستگی دارد :

1. ناحیه تحت درمان 2. نوع رنگ بلوند که تیره تر باشد یا روشن تر (بلوند پلاتینی یا خیلی نزدیک به سفید نباشد) 3. ملانین موجود در فولیکول مو 4. نوع دستگاه لیزر مورد استفاده 5. اپراتور باتجربه و متبحر 6. نیاز به تعداد جلسات بیشتر دارد. 7. مو باید در مرحله ترمینال باشد.

*** موی ترمینال همان موی بلندی است که روی سر و دست و پا دیده می شود.

آیا لیزر موهای زائد روی موهای خاکستری یا سفید تاثیر می گذارد ؟

لیزر موهای زائد به دلیل عدم داشتن رنگدانه برای هدف گیری ، به هیچ عنوان قابل استفاده روی موهای خاکستری و سفید نمی باشد چون فولیکول موی این افراد فاقد ملانین می باشد. لذا لیزر برای این افراد کارآمد نبوده حتی خطرناک نیز می باشد. بدین معنا که پرتو لیزر بعد از اینکه رنگدانه مو را شناسایی نکرد به لایه سطحی پوست نفوذ کرده و باعث ایجاد آسیب و سوختگی می گردد.

راه حلی برای مشکل لیزر موهای زائد روشن :

قبل از لیزر درمانی می توان با رنگ کردن و تیره کردن موهای روشن به شناسایی فولیکول مو توسط لیزر کمک کرده و با این روش کارایی درمان با لیزر افزایش می یابد. ملادین نوعی رنگ مو بوده که از جوهر ماهی مرکب دریایی ساخته شده و در افزایش ملاتونین ریشه مو موثر می باشد و در نهایت به لیزر این امکان را می دهد که موهای روشن که رنگ شده را شناسایی کرده و هدف قرار دهد.

حتماً حتماً این نکته را به خاطر بسپارید که برای انجام لیزر موهای زائد باید ابتدا بهترین مرکز لیزر در رشت را انتخاب کرده و درباره دستگاه و اپراتور بدرستی تحقیق بعمل آورید تا بتوانید نتایج مطلوب و ایده آلی از حذف موهای زائد خود داشته باشید. دستگاه لیزر بهتر است بصورت ترکیبی بوده و دارای همه طول موج های مناسب برای همه افراد یعنی لیزر الکس ، لیزر دایود و لیزر اندیاگ باشد تا بتواند بهترین بازده را داشته باشد. اپراتور لیزر نیز باید تجربه کافی در زمینه تشخیص و انتخاب طول موج مناسب با پوست را داشته باشد و همچنین در صورت لزوم توانایی توضیحات کافی در زمینه نوع پوست و لیزر و اینکه اصلاً لیزر روی موی شما جواب می دهد را داشته باشد.

لیزر موهای زائد

دستگاه های مشابه لیزر برای رفع موهای زائد سفید و بور چیست ؟

1- دستگاه IPL  (Intense pulse light):

در واقع IPL یک نوع لیزر نیست بلکه تقریباً شبیه به فناوری لیزر عمل می کند. آی پی ال متشکل از فلش لامپ های زنون بوده با ایجاد چند طول موج غیرمنسجم از 400 تا 1200 نانومتر که به صورت سیستم نور متراکم پالسی کار می کند. بر اساس فیلتر باید طیف نوری مناسب برای از بین بردن موهای زائد انتهاب گردد.  البته قدرت و ماندگاری اثر آی پی ال از لیزر کمتر می باشد و امکان ایجاد آسیب پوست و سوختگی در صورت استفاده نادرست توسط افراد غیرمتخصص را به همراه دارد. بطور مثال با انتهاب نادرست فیلتر و انرژی مناسب برای افراد با پوست سبزه ، سوختگی های شدید نیز می تواند به همراه داشته باشد.

2- دستگاه ایلایت :

دستگاه ایلایت SHR نوع جدیدی از دستگاه IPL بوده که به همراه نور از امواج رادیویی نیز استفاده می کند و تاثیر بیشتری روی موهای بور و سفید دارد که فاقد ملانین هستند. البته کماکان همانند لیزر روی  فولیکول مو و ملانین آن تاثیر می گذارد. برای کسب نتایج مطلوب نیاز به انجام چندین جلسه می باشد. دستگاه (Super hair removal) SHR ایلایت با اینکه از سیستم لامپ زنون استفاده می کند اما همانند لیزر دایود قادر است در هر ثانیه 10 شات شلیک کند و پالس های دستگاه با تولید نور شدید توسط فولیکول های مو جذب شده و با گرمای تولید شده ، ریشه مو را می سوزاند. پس دارای سرعتی بالاتر از دستگاه های IPL نسل قدیم خواهد بود.

3- سیستم ELOS  (Electro optical synergy):

سیستم ترکیبی شامل انرژی نور و جریان الکتریکی دوقطبی هدایت شده می باشد. با این روش انرژی الکتریکی و نور همزمان به فولیکول مو وارد شده ، انرژی الکتریکی مستقیماً به درون فولیکول مو (که با انرژی نور گرم شده) رفته و با تاثیرپذیری بیشتر می تواند موهای روشن را نیز مورد هدف قرار دهد. ماندگاری این روش بسیار بالاست و درصد موهای رشد یافته بسیار نازک و کرکی می باشد.

تفاوت سیستم نوری و لیزر چیست ؟

در رفع موهای زائد می توان از دو روش استفاده کرد : استفاده از دستگاه های نوری که شامل لامپ نوری بوده و با تابش نور از طریق لامپ باعث از بین رفتن موهای زائد می شوند. نوع دیگر دستگاه های معروف لیزر موهای زائد می باشند که با استفاده از فناوری لیزر باعث حذف موهای زائد می گردند. اصلی ترین تفاوت سیستم نوری و لیزر در جذب انرژی با تاثیرپذیری بیشتر است. دستگاه های نوری نظیر IPL دارای تخلیه انرژی بیشتری بوده که وارد پوست می شود و درنتیجه اثربخشی بیشتری خواهد داشت. کما اینکه باید به این مسئله توجه داشت که هر چه انرژی بالاتر ، امکان عوارض و سوختگی نیز بالاتر خواهد بود. پس مهمترین عامل در جوابدهی ایده آل توسط دستگاه های نوری، تنظیم انرژی دستگاه بر اساس رنگ پوست و مو بوده که نیاز به تجربه و تخصص زیادی دارد تا از بروز آسیب های احتمالی جلوگیری شود. افراد عادی با انتخاب انرژی کم از اثربخشی درست دستگاه می کاهند و یا با انتخاب انرژی زیاد ، باعث ایجاد سوختگی های غیرقابل تحمل می شوند.

4- الکترولیز :

دستگاه الکترولیز با استفاده از یک سوزن نازک و انتقال جریان الکتریکی به داخل فولیکول مو باعث از بین بردن موها از ریشه می شود. الکترولیز برای همه نوع رنگ پوست و مو حتی موی بلوند و سفید مناسب بوده و باعث از بین بردن موهای زائد به صورت دائمی می شود و البته نیاز به تعداد جلسات بالا خصوصاً برای موهای با ریشه ضخیم تر دارد. از فواید الکترولیز می توان به بهترین راه در از بین بردن موهای روشن و سفید اشاره داشت که لیزر روی آنها اثری ندارد. الکترولیز بر سه نوع الکترولیز گالونیک ، الکترولیز ترمولیز یا دیاترمی یا الکترولیز موج کوتاه و الکترولیز ترکیبی می باشد.

موارد ممنوعیت الکترولیز :

افراد با پوست دارای زخم باز ، افراد دچار بیماری قلبی فقط با اجازه کتبی از پزشک ، در صورت داشتن خال در ناحیه مورد نظر، در پوست غضروف نظیر گوش یا بینی و در صورت مشکل هورمونی همزمان با انجام الکترولیز درمان دارویی باید انجام گیرد. از عوارض الکترولیز می توان به تغییر رنگ پوست در ناحیه مورد نظر ، تحریک یا عفونت که موقتی بوده اشاره کرد . اما در صورت ارسال جریان برق قوی به پوست و ایجاد زخم ، جای آن باقی می ماند.

اقدامات قبل و بعد از انجام الکترولیز :

- قبل از الکترولیز از مصرف غذاهای حساسیت زا و محرک نظیر کافئین و شکلات و شکر پرهیز کنید و به مدت دو روز در زیر نور مستقیم آفتاب قرار نگیرید تا رگ های خونی متسع نشود. در صورت انجام خدمات زیبایی نظیر پاکسازی پوست حتماً نوبت الکترولیز خود را به روز دیگری موکول کنید.

- بعد از انجام الکترولیز ، 12 ساعت بعد برای بهبود سریع پوست و پیشگیری از عفونت ، دوش بگیرید، اما در صورت ایجاد عفونت در پوست تا دو روز به پوست خود دست نزده و از دوش آب گرم و استخر عمومی و سونا دوری کنید.

برای انجام مشاوره با متخصصین بهترین کلینیک زیبایی در رشت با شماره 01333662196 و واتس اپ 09125396478 و دایرکت اینستاگرام alma.skin.care در خدمت شما عزیزان هستیم.

خدمات زیبایی مرکز لیزر آلما شامل : هایفوتراپی ، آراف تراپی ، میکرونیدلینگ ، مزوتراپی ، پاکسازی پوست ، آنزیم تراپی پوست ، پارافین تراپی ، مزوتراپی مو ، هیدرودرمی مو ، تزریق ژل ، تزریق بوتاکس و ...

کلینیک زیبایی آلما در رشت

مقالات مشابه


logo