آیا لیزر موهای زائد ممکن است ایجاد کبودی یا زخم کند؟

اشتراک گذاری :

در این روزها که لیزر موهای زائد بهترین گزینه برای پاکسازی پوست و رفع موهای زائد بوده ، همگان به دنبال کلینیک زیبایی یا مرکز لیزری هستند که بتوانند به آن اعتماد کرده و لیزر درمانی خود را در آنجا انجام دهند. در این بین یکی از مواردی که ذهن فرد را درگیر می کند اینست که آیا لیزر ایجاد کبودی و زخم می کند یا کاملاً ایمن است؟ به طورکل فناوری لیزر به گونه ای طراحی شده که کاملاً ایمن بوده و کوچکترین آسیبی ایجاد نمی کند مگر در اثر اشتباه در انتخاب طول موج مناسب برای طیف پوستی .

لیزر موهای زائد در رشت

آیا لیزر موهای زائد می تواند ایجاد زخم و کبودی کند ؟

دستگاه لیزر موهای زائد به گونه ای عمل می کند که با ایجاد پرتو نور با طول موج خاص به سمت فولیکول مو هدف گیری می کند و توسط رنگدانه مو که همان ملانین نام دارد جذب می شود. ملانین مو بسیار بیشتر از ملانین پوست بوده و در پیاز و ساقه مو جمع شده است و در زمان برخورد نور لیزر به میزان سه برابر پوست ، جذب پیاز و ساقه مو می گردد. یعنی قبل از گرم شدن پوست توسط پرتو لیزر ، به پیاز و ساقه مو آسیب می رساند . در نتیجه مکانیسم آن طوری طراحی شده که باعث آسیب به پوست نشده و ایجاد عوارضی نظیر زخم یا کبودی نداشته باشد ، مگر در موارد خاص و خطای اپراتور 

چه کنیم تا پوستمان در اثر لیزر موهای زائد آسیب نبیند ؟

پرتو لیزر در عبور از پوست و قبل از رسیدن به فولیکول مو ممکنست کمی جذب اپیدرم شود و عوارضی نظیر سوختگی و زخم و قرمزی ایجاد کند که آن هم بسته به عواملی نظیر نوع دستگاه و رنگ پوست فرد دارد. افراد با پوست تیره به دلیل وجود رنگدانه بیشتر پوستی ، احتمال عوارض خواهند داشت و یا انتخاب دستگاهی که برای پوست تیره ساخته نشده باشد. لذا برای جلوگیری از ایجاد این عوارض از سولار و آفتاب گرفتن و برنزه کردن خودداری کنید. در صورت داشتن تاتو و یا خالکوبی ، از انجام لیزر موهای زائد خودداری کنید. همچنین از مالیدن کرم یا لوسیون روی پوست خودداری کنید و بعد از مالیدن کرم بی حس کننده نیز تا قبل از انجام لیزر آن را از روی پوست خود کاملاً بشوئید ، زیرا یکی از عوامل آسیب پوستی می تواند وجود باقیمانده کرم روی پوست باشد. شما عزیزان باید این مطلب را بدانید که حتماً باید قبل از مراجعه به مرکز لیزر موهای زائد ، اصلاح با تیغ انجام داده باشید و زمان آن باید شب قبل از لیزر انجام گیرد نه دقیقاً قبل از لیزر . به دلیل اینکه اگر موها بلند باشد پرتو نور لیزر به ساقه مو برخورد کرده که باعث آسیب به پوست می شود . و شیو اگر درست قبل از انجام لیزر باشد به دلیل عدم استفاده از لوسیون و کرم های مرطوب کننده بعد از اصلاح ، پوست مستعد آسیب و قرمزی و التهاب می گردد چون در هر صورت لیزر نور شدید بوده که ایجاد گرما می کند و می تواند به دلایل فوق آسیب زا باشد. علت دیگر ایجاد عوارض لیزر موهای زائد ، طول موج ، زمان تابش و اندازه نقطه تابش می تواند باشد. با طول موج بیشتر و زمان تابش کوتاهتر ، شاهد انجام لیزری با کمترین عوارض خواهیم بود. اما با این روش امکان کم شدن تاثیر لیزر روی حذف موهای زائد وجود دارد . پس انتخاب درست موارد طول موج و زمان تابش بسته به نوع پوست در تاثیرگذاری لیزر و کم شدن عوارض سهم بسزایی دارد. همچنین دستگاه های جدید با سیستم های سرمایشی بسیار قوی در تجربه انجام لیزر موهای زائد بدون درد و عوارض موثرند. انتخاب بهترین کلینیک زیبایی در رشت با دستگاهی پیشرفته و مجهز برای انجام لیزر موهای زائد با کادر پزشکی و متخصصین با تجربه در امر لیزر مسئله بسیار مهمی است که نقش مهمی در ارائه لیزردرمانی با کیفیت بالا و مطلوب خواهد داشت.

لیزر موهای زائد در رشت

آیا لیزر موهای زائد ایمن است ؟

درد ، قرمزی و التهاب همه و همه از عوامل زودگذر پوستی بعد از انجام لیزر موهای زائد می باشد که می تواند به سرعت رفع شود که در اینجا باید از مراقبتهای پوستی بعد از لیزر نظیر استفاده از پماد زینک اکساید و کرم ضد آفتاب انجام گردد. همچنین مقابل نور مستقیم خورشید بدون محافظ کلاه و عینک و دستکش قرار نگیرید. البته باید بدانید که حتی این عوارض زودگذر را همه افراد تجربه نمی کنند . استفاده از پمادهای بی حس کننده نظیر زایلاپی قبل از انجام لیزر نیز می تواند در کم کردن درد کمک کننده باشد اما پیش از انجام لیزر باید بصورت کامل از روی پوست پاک شود تا خدای ناکرده پوست را مستعد آسیب نکند. موارد فوق زودگذر بوده و حداکثر تا دو روز رفع می گردند. اما در صورت رفع نشدن باید به پزشک مراجعه گردد. بطور کل و با تحقیقات انجام گرفته لیزر موهای زائد روشی ایمن و مناسب می باشد. چه از نظر کارایی و پاسخ دهی بدن و چه از نظر داشتن عوارض ناچیز یا بدون عوارض و درد بودن می تواند روشی بسیار مناسب برای رفع موهای زائد باشد.

در ادامه با فناوری لیزر بیشتر آشنا می شویم .

لیزر چیست ؟

کلمه لیزر از عبارت تقویت نور توسط امواج تحریک شده گرفته می شود. نور یک انرژی است و همه اشکال انرژی چه نور چه صدا یا گرما حرکتی به صورت موج دریا دارند و طول موج ، فاصله بین دو قله از دو موج متوالی می باشد. طول موج های متفاوت ، دارای ویژگی های متفاوت می باشند . لیزر دستگاهی است که با تحریک کردن اتم ها برای منتشر شدن و تقویت نور در طول موج های خاص ، باعث ایجاد پرتو تابش نور بسیار باریک اما شدید می شود که دامنه آن محدود از طول موج مرئی و مادون قرمز و فرابنفش است.

لیزر موهای زائد چیست ؟

لیزر پرتو نوری با انرژی بالا و دارای ویژگی های خاص می باشد و به عنوان یک فناوری با ایجاد بهینه سازی ، برای کارهای مختلف مثلاً در پزشکی و صنعت مورد استفاده قرار می گیرد. دستگاه لیزر موهای زائد ، دستگاهی است که بدون تاثیر روی پوست و بافتهای داخل بدن ، به فولیکول های مو آسیب رسانده و باعث حذف موهای زائد می شود. فولیکول مو بخشی از ساختار مو بوده که مانند کیسه های لوله ای ریشه مو را در خود پرورش داده تا زمانی که مو بلند شده و از پوست خارج شود. پس لیزر با سوزاندن فولیکول مو ، برای همیشه ما را از شر موهای زائد نجات می دهد. لیزرهای مختلفی با خواص فیزیکی و طول موج های متفاوت وجود دارد . برای مثال لیزر الکس ، دایود و ان دیاگ سه طول موج متفاوت برای پوست های مختلف می باشد. از فناوری لیزر الکساندرایت برای پوست های روشن بهره گرفته می شود. لیرز ان دیاگ برای پوست های تیره و لیزر دایود برای انواع پوست ها می باشد که خصوصاً لیزر دایود به پوست ایرانیها پاسخ خوب و مطلوبی می دهد.

 

لیزر موهای زائد در رشت

فواید لیزر موهای زائد چیست ؟

بعد از گذشت سالیان سال و بوجودآمدن راه های مختلف رفع موهای زائد ، می توان گفت لیزر موهای زائد در بین عموم امتحان خود را به خوبی پس داده و استفاده از آن روز به روز در حال گسترش است و بدون شک بهترین روش پاکسازی پوست از موهای زائد می باشد. از فواید لیزر موهای زائد می توان به ایمن بودن آن اشاره داشت به نحوی که که با ایجاد گرما در فولیکول مو باعث آسیب رساندن به آن  می شود و می توان گفت که این امر کاملاً انتخابی است و به صورت همزمان باعث آسیب به پوست و بافت داخل بدن نمی شود. کما اینکه در صورت وجود عوارض نظیر قرمزی و التهاب ، خطای اپراتور می تواند در این امر دخیل باشد. همچنین لیزر روشی بسیار موثر بوده که با کاهش قابل توجه حدوداً 80 درصدی موهای زائد بعد از پایان یافتن دوره درمان می باشد و بعد از انجام لیزر ، از بین بردن موهای زائد با روشهای دیگر نیازی نیست. از مزایای دیگر لیزر می توان مناسب بودن برای کل صورت و بدن بدون محدودیت را ذکر کرد . با پیشرفت علم و طراحی فناوری لیزر برای تمامی پوست ها حتی پوست تیره مناسب می باشد که به لیزر ان دیاگ معروف است. همچنین می توان عنوان داشت که لیزر روندی سریع دارد مثلاً برای کل بدن جلسه یک ساعته کافیست ، گو اینکه تکرار جلسات ماهیانه برای درمان وجود دارد اما نتیجه عملکرد بسیار راضی کننده می باشد به طوریکه از روشهای مختلف رفع موهای زائد و مشکلات ناشی از آنها خلاص می شوید. مثلاً موهای زیرپوستی ایجاد شده در اثر انجام اپیلاسیون و یا خارش و سوزش و قرمزی در اثر اصلاح با تیغ از بین می رود. و نیز بعد از انجام لیزر فرد نیازی به بستری شدن یا دوره نقاهت خاصی ندارد.

عوارض لیزر موهای زائد چیست ؟

لیزر نیز جزو دستگاه های نوری است که در هر صورت امکان داشتن عوارض در اثر استفاده نادرست وجود دارد و این عوارض می تواند در دستگاه هایی با طول موج بالا و بیشتر بودن زمان تابش ، بیشتر باشد. همچنین در دسته بندی رنگ پوست ، افراد دارای پوست تیره بیشتر مستعد عوارض می باشند. از عوارض طبیعی لیزر موهای زائد می توان به قرمزی ، التهاب و پوسته پوسته شدن اشاره داشت و از عوارض حاد نیز که ممکنست شایع باشد هم تغییرات رنگ پوست و ایجاد اسکار روی پوست را می توان ذکر نمود. در این بین می توان به دلایلی اشاره داشت که ممکنست باعث ایجاد این عوارض شود، از قبیل مراجعه به سالن های زیبایی و استفاده از دستگاه های قدیمی ، چینی و بدون تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا به دلیل ارزان بودن ، خطای اپراتور که درصد بالایی از عوارض به دلیل اشتباه طول موج نامناسب برای نوع پوست می باشد. در ابتدا اپراتور باتجربه باید نوع و طیف پوست فرد را شناسایی کرده و سپس تنظیمات دستگاه اعم از طول موج و قطر تابش را بر اساس پوست شخص انجام دهد . همچنین زاویه تابش نیز باید درست تنظیم شود تا آسیبی به پوست وارد نگردد. همچنین عدم مراجعه به بهترین مرکز لیزر موهای زائد و انتخاب دستگاه نامناسب برای پوست نیز از این دست عوامل می باشد. در هر صورت با به بازار آمدن دستگاه های لیزر مختلف برای انواع رنگ پوست ها می توان با مراجعه به پزشک ، بهترین دستگاه لیزر متناسب پوست را انتخاب کرد و از این عوارض جلوگیری بعمل آورد.  

کلینیک زیبایی آلما در رشت ، با برخورداری از دستگاه ترکیبی رازولیزر آلمان که از هر سه نوع طول موج الکس ، دایود و اندیاگ برای تمامی پوست ها از روشن تا تیره مناسب می باشد و مناسب برای پوست ایرانی ها بوده ، همچنین با بهره مندی از سیستم سرمایشی قوی ، بدون عوارض و درد می باشد.

متخصصین بهترین کلینیک زیبایی در رشت برای مشاوره و انجام لیزر موهای زائد و خدمات زیبایی و جوانسازی پوست نظیر هایفوتراپی ، آراف تراپی ، پاکسازی پوست ، آنزیم تراپی پوست و ... با شماره های 01333662196 و واتس اپ 09125396478 در خدمت شما عزیزان می باشند.

کلینیک زیبایی آلما در رشت

مقالات مشابه


logo