چطور در تابستان از پوست خود مراقبت کنیم

اشتراک گذاری :

فصل تابستان به دلیل تابش و گرمای بیشتر خورشید و از اطرفی اینکه زمان تعطیلات و مسافرت های دور است نیازمند مراقبت بیشتر از پوست بدن بوده چرا که اشعه های مضر خورشید در این فصل به حداکثر خود رسیده و ممکن است علاوه بر تیره کردن سطح پوست باعث به وجود آمدن بیماری های پوستی نظیر سرطان گردد که این خود نشان دهنده اهمیت مراقبت از پوست بدن در فصل تابستان می باشد.در ادامه این مطلب تلاش شده مهمترین اثرات و مضرات قرار گیری بیش از حد در برابر نور خورشید و راهکار های مراقبت از پوست در برابر آن در فصل تابستان مورد برسی قرار گیرد.

چرا مراقبت از پوست در تابستان اهمیت دارد

فصل تابستان فصل خاطره انگیز مسافرت و سرسبزی طبیعت است. فصلی برای بازی کودکان در محیط های طبیعی و فصل تعطیلات مراکز آموزشی. از این رو بیاری از افراد در این فصل نسبت به فصل های دیگر زمان بیشتری را در خارج از منزل سپری کرده و کودکان نیز در این ایام بیشتر از فصول دیگر سال در معرض نور خورشید قرار دارند. از طرفی به دلیل نزدیک تر بودن کره زمین به خورشید در این فصل تعداد بیشتری از پرتو های فرابنفش خورشید از لایه جو عبور کرده و به سطح زمین و یا سطح پوست افراد برخورد می کند.
اگر چه مقداری از این تابش برای پوست مفید و باعث جذب ویتامین دی می شود اما تابش مستقیم نور خورشید به مدت زیاد یا بصورت هر روزه باعث ایجاد مشکلات پوستی متعددی که شایع ترین آنها سرطان پوست ، خشکی و چروک ، پیری زودرس پوست ، پوسته شدن ، ملتهب شدن و سرخ شدن سطح پوست می گردد که برای پیش گیری از این موارد بهتر است در ادامه مطلب به روش های پیش گیری و مراقبت از پوست در تابستان نگاهی داشته باشیم.

مراقبت از پوست در تابستان

مراقبت از پوست در تابستان

منطقی نیست اگر خیلی ساده فقط بگوئیم در برابر نور خورشید تابستان قرار نگیرید تا از پوست خود مراقبت کنید چرا که بسیاری به دلیل شغل خود مجبور به فعالیت در مقابل نور خورشید در تابستان بوده ، بسیاری به سفر های یلاقی رفته و در دل طبیعت ساعاتی راسپری می کنند و بسیاری از کودکان دل خود را به بازی با دوستان خود در محیط خارج از خانه در تعطیلات تابستان خوش کرده اند. پس برای مراقبت از پوست در تابستان نیاز به راهکار های مراقبتی که در ادامه می آید ضروری بنظر می رسد که پیشنهاد می کنیم برای سلامت خود حتما از آنها استفاده کنید.

کرم ضد آفتاب
نیاز به توضیح ندارد که کرم ضد افتاب برای مراقبت از پوست خود در برابر اشعه خورشید ضروری و حیاتی است و بدن مجهز بودن به آن در تابستان از منزل خارج نشده و در برابر این اشعه مخرب پوست بدون سپر ظاهر نشوید. پیشنهاد میکنیم برای کودکان خود نیز از ضد افتاب در تابستان استفاده کنید.

عینک آفتابی
استفاده از عینک آفتابی در تابستان علارغم اینکه شما را از آنچه هستید خوشتیپ تر هم میکند باعث مراقبت از پوست دور چشم و خود شم شما در برابر نور خورشید می گردد. دقت فرمائید که عینک های تقلبی که فاقد درجه یو وی مناسب بوده کمک شایانی در این مورد نمی کنند چرا که اشعه فرابنفش و مادون قرمز خورشید به راحتی از آنها عبور کرده . پس از عینک های استاندارد و حدالمقدور بزرگ و پهن در تابستان برای مراقبت از چشم و پوست صورتتان استفاده کنید.

استخر
اگر طرفدار ورزش های آبی مانند شنا در استخر های روباز تابستانی و یا ورزش های ساحلی هستید حتما از لوسیون های مخصوص که مربیان ورزشی شما توصیه خواهند کرد استفاده کرده و هیچ وقت بیش از حد در مقابل نور خورشید قرار نگیرید. منظور بیش از حد استاندارد بوده و برای برنزه کردن هم حتما از توصیه مربیان خود بهره برده و اگر به تازگی فعالیت درمانی مانند میکرونیدلینگ یا برای حذف موهای زائد خود از لیزر موهای زائد بدن استفاده کرده اید قبل از استفاده از ورزش های آبی رو باز تابستانی با پزشک و مربی خود مشورت کنید چرا که تداخل این فعالیت ها ممکن است باعث آسیب به پوست بدنتان شود.

پوشش مناسب
به دلیل گرم بودن هوا در فصل تابستان بسیاری لباس های آستین کوتاه تا حلقه ای در این فصل استفاده می کنند که این خود باعث می گردد سطح بیشتری از پوستشان با آفتاب برخورد مستقیم و در اثر آن دچار تخریب شود. پیشنهاد می کنیم از لباس های راحت اما پوشیده بطوری که بازو ها و دست های شما را تا مچ بپوشاند و هم چنین گردن شما را نیز از تابش مستقیم محافظت کند استفاده کنید. اگر چه ممکن است لباس های شما بخاطر نور افتاب رنگ پریده و فرسوده شوند اما باید توجه کرد که لباس قابل تعویض بوده اما اگر پوست بدن دچار چروک ، افتادگی و مشکلاتی از این دسته شود قابل تعویض نبوده و درمان آن زمان بر و هزینه بردار بوده یا حتی در برخی موارد غیر قابل درمان خواهد بود.

کلاه نقابدار
اگر ناظر و مهندس پروژه هستید ، اگر مربی تیم های ورزشی و فعالیت هایی از این دسته هستید که در تابستان نیز در محوطه بیرونی مجبور به فعالیت هستید از کلاه های نقاب دار برای جلوگیری از آسیب های پوستی افتاب در کنار پوشش مناسب و عینک آفتابی استفاده کنید و بدانید ه هیچ اشکالی نداشته و مراقبت از سلامت بدن عیب نیست.

عدم خروج ضروری از خانه در ساعات نیم روز
در فصل تابستان به خودی خود گرما و شدت آفتاب بیش از دیگر ایام بوده اما در ساعات نیم روزی این شدت به حداکثر خود رسیده و به دنبال آن آثار مخرب پوستی آن نیز افزایش می یابد. پس اگر نیاز به خروج از خانه برای انجام فعالیت خاصی دارید حدالمقدور آن را به ساعات خنک تر عصر و غروب موکول کرده یا صبح زود انجام دهید.

نوشیدن آب 
آب مایع حیات بدن و  عامل اصلی سلامت پوست بوده که از خشکی و چروک شدن آن جلوگیری می کند. گرمای تابستان و تابش نور خورشید باعث از دست دادن مقدار قابل توجهی از آب بدن از طریق پوست می گردد که نیاز است برای جبران آن از آب و مایعات استفاده کنید. پس نوشیدن مقدار کافی آب در تابستان برای سلامت پوست و جلوگیری از خشکی و افتادگی آن فراموش نشود.

مصرف میوه جات
تنها دوری از آفتاب در این فصل برای سلامت پوست کافی نیست و پوست شما نیاز به تغذیه مناسب و رسیدن مواد مورد نیاز برای باز پروری و حیات خود در فصل تابستان داشته که استفاده از میوه های آبدار مانند هندوانه و خربزه ، انواع ملون و مرکبات را حتما در برنامه روزانه خود قرار دهید. با مصرف مقدار کافی این میوه ها سلامت پوست خود در تابستان را تضمین خواهید کرد.

نظافت و بهداشت
به دلیل گرمی هوا و تشدید تعریق پوست در تابستان مقدار زیادی از مواد مضر و نمک بر روی پوست شما پس از تبخیر شدن عرق بدن بجای می مانند که  ماندن آنها بر روی پوست به مانند یک دشمن تخریبگر عمل خواهد کرد. پس پس از فعالیت روزانه با یک دوش آب خنک آنها را از بدن خود شسته و پوستتان اجازه تنفس و بازپروری بدهید.
روش
رانندگی
اگر ساعات زیادی را مشغول رانندگی در فصل تابستان هستید و بخیال خود از اثرات مخرب آفتاب در خودروی خود در امان هستید باید توجه شما را به دست و پشت گردن رانندگان در فصل تابستان جلب کنیم. حتما کسانی را دیده اید که به دلیل استفاده از لباس های آستین کوتاه به هنگام رانندگی در فصل تابستان ، پوست ناحیه بازو ، ساعد تا مچ دستشان بسیار تیره و دارای کنتراست چند درجه ای با دیگر قسمت های بدن آنها دارد. این نشان میدهد نه تنها اشعه های مضر خورشید در خودروی شما و از شیشه ها وجود داشته و به پوست شما آسیب می زند بلکه به دلیل محدب و مقعر بودن شیشه ها برخی موارد مانند ذره بین عمل کرده و اشعه ها تشدید می شوند . علاوه بر آن به دلیل نبود گردش کافی مشابه فضای باز درون خودرو این تاثیرات در اثر گرما تشدید و به مراتب مخرب تر می گردند. پس پوشش مناسب برای دست ها و پشت گردن درون خودرو برای مراقبت از پوست در تابستان چنانچه ساعات زیادی قصد رانندگی دارید ضروری است.

نکته پایانی : اگر به دلیل رعایت نکردن موارد فوق دچار سوختگی و یا مشکلات پوستی شدید قبل از هر اقدام به خود درمانی یا مصرف دارویی به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید . بعضا مشکلات پوستی که در تابستان ایجاد می شود بسیار جدی و نیاز به درمان دارند.

کلینیک زیبایی آلما در رشت ارائه دهنده خدمات زیبایی نظیر لیزر موهای زائد ، هایفوتراپی ، آنزیم تراپی ، پاکسازی پوست ، آنزیم تراپی پوست ، آراف تراپی ، میکرونیدلینگ ، تزریق ژل ، تزریق بوتاکس ،مزوتراپی و  ... به همراه مشاوره رایگان در خدمت شما شهروندان عزیز می باشد. 

مراقبتهای پوست در فصل زمستان :

 

سرمای زیاد در فصل زمستان ، شما را از بیرون رفتن و گشت  گذار در طبیعت غافل نمی کند . هوای سرد ، آتش درست کردن ، چای داغ هیزمی ، قهوه و شکلات داغ  و ... در این فصل بسیار دلچسب است. اما آب و هوای سرد و خشک در زمستان ، پوست را خشک و بسیار حساس می کند و مراقبتهایی در این فصل نیاز دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

آب و هوای خشک بیرون و داخل خانه سبب از دست رفتن رطوبت پوست شده و حساسیت پوست را نسبت به اشعه های مضر خورشید نیز بالا می برد. پوستی خشک با ناخن های زبر و لب های ترک خورده از جمله مشکلات شایع در زمستان می باشد.

روش های مراقبت از پوست در فصل زمستان :

- کوتاه کردن زمان حمام ( تا 10 دقیقه کافیست ) برای از دست ندادن چربی طبیعی پوست . به دلیل اینکه چربی ها برای  آبرسانی پوست مورد نیاز می باشند. دمای آب باید ولرم باشد. چون آب داغ چربی پوست را از بین برده و آنرا خشک می کند.

- در فصل زمستان حتی در روزهای ابری از کرم ضد آفتاب با قابلیت محافظت بالا و با طیف گسترده و با تمدید دو ساعته استفاده کنید. کرم مرطوب کننده حاوی SPF نیز بسیار مفید است. در مکانهای سایه و دور از نور مستقیم خورشید باشید و در زیر نورآفتاب نیز قسمت های در معرض مستقیم را با لباس و کلاه و عینک بپوشانید.

-استفاده از مرطوب کننده دارای هیالورونیک اسید در برنامه روتین پوستی صبح و شب برای بهبود آبرسانی فراموش نشود. مرطوب کننده های طبیعی نظیر روغن زیتون و روغن نارگیل هم بسیار کمک کننده و  مفیدند. مصرف خوراکی هایی حاوی اسیدهای چرب ، ویتامین E و امگا 3 که در ماهی ، آجیل و سبزیجات موجود است ، در بهبود وضعیت پوستی کمک می کند.

- از پاک کننده های کرمی برای پوست صورت استفاده کنید تا هم آرایش و آلودگی ها از سطح صورت پاک شده و هم پوست شاداب و با طراوت شود. صورت خود را نیز با آب ولرم بشوئید.

- ماسک ها و اسکراب ها جهت لایه برداری ( پاکسازی پوست ) و روشن شدن پوست استفاده کنید.

- استفاده از کرم لب

نوشیدن آب فراوان

- استفاده از دستگاه رطوبت ساز

شماره های تماس برای مشاوره رایگان در کلینیک زیبایی آلما در رشت :

01333662196 و  واتس اپ 09125396478

اینستاگرام : alma.skin.care

کلینیک پوست و زیبایی آلما در رشت

مقالات مشابه


logo