آموزش پاکسازی پوست صورت در خانه

اشتراک گذاری :

پاکسازی پوست صورت جزو بهترین مراقبت های پوست در جهان محسوب می شود که به منظور لایه برداری از پوست و پاک کردن سلولهای مرده ، چربی های اضافی و آلودگی های محیطی از روی پوست بکار می رود و البته پس از لایه برداری با انواع روشهای دیگر همچون آبرسانی می توان به تغذیه پوست کمک کرد. اگرچه پاکسازی پوست بصورت تخصصی توسط  کارشناس زیبایی متبحر در بهترین کلینیک زیبایی در رشت در فضایی آرامش بخش ، بسیار مفید است ، اما می توان پاکسازی پوست در منزل را نیز تا حدودی آموخت تا در مواقع لزوم بتوان به راحتی این کار را انجام داد.

پاکسازی پوست

پاکسازی پوست به یک سری فرآیند برای لایه برداری پوست ، آبرسانی و اکسیژن رسانی و ... گفته می شود که علاوه بر لایه برداری پوست ، باعث نرم شدن پوست و باز کردن منافذ بسته ، پیشگیری از بروز آکنه و جوش سرسیاه و ... کمک می کند و بطور کل سه اصل مهم را در بردارد :

1- لایه برداری سطحی پوست :

لایه برداری به برداشتن سلولهای مرده پوست صورت گفته می شود و از آنجا که پوست بطور مداوم در حال بازسازی است ، بدین معنی که سلولهای قدیمی روی پوست می میرند و سلولهای جدید زیر این سلولها در لایه زیرین باقی می مانند ، لذا بوسیله لایه برداری از پوست با حذف این سلولهای مرده ، سلولهای جدید و تازه پوست جایگزین می شوند که به پوست صورت شادابی ، درخشش ، طراوت و زیبایی می بخشند. از طرف دیگر با افزایش سن که پوست ، قدرت خود را برای تولید سلولهای جدید رفته رفته از دست می دهد ، لایه برداری پوست به تولید سلولهای تازه کمک بسزایی می کند.

2- پاکسازی پوست :

با توجه به این که پوست صورت دارای چربی بوده و این چربی برای پوست مهم است ، اما باید در حد تعادل نگه داشته شود ، چنانچه چربی های اضافی روی پوست می تواند عامل ایجاد مشکلاتی نظیر جوش و آکنه صورت گردد ، بدین ترتیب که چربی های اضافی و دیگر آلودگی های پوستی و محیطی می تواند به بسته شدن مافذ پوست منجر شده و باکتری های گیر افتاده در این منافذ ، به ایجاد آکنه می انجامد ، که پاکسازی پوست از چربی های اضافی و آلودگی ها از بسته شدن روزنه های پوستی و ابتلا به آکنه پیشگیری بعمل می آورد.

افزون بر این بخور دادن در این مرحله به منظور باز کردن منافذ بسته پوست کارساز و کمک کننده است و همچنین ماساژ صورت باعث افزایش خونرسانی به پوست صورت می گردد.

آموزش پاکسازی پوست در منزل

3- تغذیه رسانی :  

تغذیه رسانی پوست به مجموعه ای کارها برای رساندن مواد مغذی به پوست گفته می شود که پس از لایه برداری و پاکسازی پوست باید صورت گیرد ، چر که پوست پس از برداشتن سلولهای مرده و چربیها ، آمادگی لازم را برای جذب مواد مغذی و هیدراته شدن را دارد. بدین منظور تغذیه رسانی برای پوست های مختلف ، متفاوت بوده و در صورتی که پوستی بسیار خشک و کم آب باشد ، نیاز به آبرسانی دارد و اگر پوستی دارای آکنه باشید با ماسکهای مختلف به کنترل چربی و آکنه می پردازد.

در پایان این سه اصل مهم در پاکسازی پوست صورت ، شاهد بهبود رنگ و کیفیت بالا به همراه پوستی شاداب و جوان خواهیم بود.

انواع پوست :

پوست بزرگترین عضو بدن انسان بوده و فواید و کارایی بسیاری برای انسان دارد. بطور مثال از وظایف پوست می توان به محافظت از بدن انسان در برابر نور آفتاب ، جلوگیری از ورود میکروب به بدن ، ممانعت از بخار شدن آب بدن و نیز تنظیم دمای بدن اشاره داشت. بنابراین لازمست از پوست خود به خوبی محافظت و مراقبت بعمل آوریم که یکی از راه های مراقبت از پوست ، پاکسازی پوست می باشد و مهمترین و اصلی ترین مسئله در پاکسازی پوست در خانه ، شناخت نوع پوست می باشد که در ابتدا باید نوع پوست خود را شناخته و سپس به پاکسازی متناسب با نوع پوست خود بپردازیم.

  • پوست چرب : این نوع پوست صاف و براق بوده و چربی زیادی روی آن دیده می شود که در نواحی پیشانی و بینی و چانه بیشتر خود رانشان می دهد و همچنین منافذ پوستی در این نوع پوست ، بزرگ و بوضوح دیده می شود.
  • پوست خشک : این نوع پوست ، نازک و ترک دار و زبر بوده که به دلیل کمبود چربی و آب در آن هیچ درخشندگی ندارد و روزنه و منافذ روی سطح پوست مشاهده نمی شود.
  • پوست نرمال : پوستی که نه خشک باشد و نه چرب و همچنین دارای منافذ بسته یا خیلی بزرگ و باز نمی باشد ، در نتیجه دارای رطوبت و لطافت و درخشندگی خوبی داررد.
  • پوست مختلط : پوستی که در مناطق پیشانی و ابرو و چانه ناحیه T-zone  چرب بوده و در بقیه مناطق نرمال می باشد.

پاکسازی پوست صورت

تشخیص نوع پوست صورت :

ابتدا پوست را از هر نوع آلودگی تمیز و با حوله به آرامی و حرکات ضربه ای خشک کنید. در صورتی که بعد از خشک کردن پوست صورت ، دچار خشکی و کشیدگی پوست شدید ، پوستتان خشک است و اگر احساس چربی اضافی داشتید ، دارای پوست چرب هستید. همچنین در صورتی که هیچ مورد خشکی و چربی اضافی روی پوست خود احساس نکردید ، دارای پوست نرمال و معمولی می باشید و اما در صورت حس کردن چربی در ناحیه T-zone  ، نشان دهنده مختلط بودن پوستتان می باشد.

آموزش پاکسازی پوست در خانه :

1- شسشتشوی صورت :

مرحله اول شستشوی صورت از هر نوع آلودگی و مواد آرایشی می باشد تا پوست کاملاً تمیز شده و راهی برای جوش زدن نداشته باشد و همچنین آماده دریافت و جذب مواد مغذی شود. به منظور پاک کردن آرایش می توانید از شیر پاک کن یا میسلارواتر هم استفاده کنید. در ابتدا صورت خود را با آب ولرم مرطوب کرده ، مقداری از شوینده مناسب پوست خود را روی صورت مالیده و با نوک انگشت به صورت دایره ای ماساژ دهید و پس از آن برای خشک کردن باید حوله نرم انتخاب کرده و با حرکات ضربه ای صورت خود را تقریباً خشک کنید. در صورت عدم انجام پاکسازی در خانه ، روزی دوبار پوست صورتتان را با پاک کننده متناسب با پوستتان شستشو دهید.

شایان ذکر است که شوینده صورت باید عاری از صابون باشد ، چرا که صابون دارای PH قلیایی بوده و این درحالیست که پوست صورت دارای PH کمی اسیدی می باشد و موادی مانند صابون ، عطر ، مواد نگهدارنده نظیر الکل و پارابن و ... پوست را تحریک کرده و به لایه لیپیدی آن آسیب می رساند.

2- لایه برداری پوست صورت :

لایه برداری از پوست باعث از بین رفتن سلولهای مرده پوست و باز شدن منافذ بسته پوستی در اثر انباشت چربی شده ، پوست شفاف تر و درخشنده تر می شود که باید متناسب با پوست صورت انتخاب شود. بدین منظور برای افراد دارای جوش صورت ، از مواد اسکراب حاوی سالیسیلیک اسید استفاده کنید. همچنین برای انجام پاکسازی عمیق ، محصولات دارای دانه های اسکراب حاوی دانه جوجوبا ، غلات برنج و پوسته زردآلو ، مناسب است. اما لازم به ذکر است که این نوع پاکسازی مناسب پوستهای حساس نیست. برای انجام لایه برداری ، مقداری از محصول لایه بردار خود را روی پوست صورت به صورت دایره ای و بدون فشار ماساژ دهید تا سلولهای مرده از بین برود. در انتها پوست صورت را با آب ولرم شسته و نه کامل به روش قبل خشک کنید.

3 – بخور :

بخور باعث می شود تا منافذ پوست بصورت عمقی از آلودگی ها و جوش ها پاک شود و با عرق صورت به بیرون بریزد. همچنین فایده دیگر و مهم بخور ، آبرسانی و هیدراته کردن پوست صورت و کوچک کردن منافذ بزرگ پوستی می باشد. روش انجام کار بدین صورت است که مقداری آب را بجوشانید تا شروع به بخار کند و بعد از آن ظرف را از روی حرارت برداشته تا دمای آن متعادل گردد تا صورت نسوزد. سپس صورت خود را به مدت 5 دقیقه بالای ظرف گرفته و یک پارچه یا حوله روی سر بگذارید تا بخار کافی به آن برسد. افزون بر این می توانید از روغن های گیاهی نظیر اسطوخودوس یا چای سبز کیسه ای نیز در آب جوش ریخته و از فواید آن بهره مند شوید.

فیشیال صورت

4 - ماسک صورت :

دراین مرحله از ماسک صورت که از مواد طبیعی ساخته شده ، استفاده می شود تا منافذ صورت را پاکسازی کرده و باعث آبرسانی و لطافت بخشی به پوست گردد و البته از محصولات موجود در بازار که مناسب پوستتان باشد نیز می توانید استفاده کنید. بدین لحاظ ماسک خاک رس یا دارای سولفور مناسب پوست چرب و برای از بین بردن آلودگی های این نوع پوست موثر است و برای پوست خشک نیز ماسک حاوی آبرسان باید انتخاب گردد تا با هیدراته کردن پوست ، از خشکی آن بکاهد.

5 - رطوبت رسانی :

در این مرحله رطوبت رسانی به پوست صورت بعد از پاکسازی باید انجام گیرد که بسیار مهم بوده و نقش اساسی در مراقبت از پوست و پاکسازی آن دارد. بدین جهت کرم مرطوب کننده و آبرسان ( یا بهتر از آن ژل و لوسیون مرطوب کننده برای پوست های چرب ) باعث می شود تا آبرسانی به پوست صورت گیرد و پوست را نرم ، لطیف و شاداب خواهد ساخت. همچنین کرم های با میزان چربی بالاتر مناسب پوست خشک بوده و لوسیون فاقد اسید نیز برای پوست مختلط توصیه می گردد. این اصل مهم را بدانید که در صورت عدم انجام رطوبت رسانی در پایان لایه برداری و پاکسازی پوست ، تولید چربی پوست افزایش یافته و منافذ باز پوست ، بسته می شوند و در نتیجه جوش ها و آکنه ها بروز می یابند. از سوی دیگر مرطوب کننده حاوی SPF 30 مناسب برای بیرون رفتن از منزل بعد از انجام پاکسازی پوست در خانه می باشد.

6 – ماساژ صورت :

مرحله ششم و آخر پاکسازی ، ماساژ صورت است که به افزایش گردش خون در پوست و جذب مواد مغذی کمک بسزایی می کند که با نوک انگشت انجام می گیرد که در نهایت می توانید از تماشای پوست شاداب خود لذت ببرید. همچنین از دیگر فواید ماساژ صورت می توان به کاهش استرس ، رفع چین و چروک پوست ، کاهش دردهای ناحیه سر و صورت و از بین رفتن شلی و افتادگی صورت اشاره کرد.

بهترین کلینیک زیبایی در رشت

طرز تهیه ماسک خانگی :

  • ماسک خانگی برای پوست چرب : تمشک له شده یک سوم فنجان ، جو دوسر یک دوم فنجان و عسل یک چهارم فنجان را با هم ترکیب کرده و روی پوست صورت خود بمالید و پس از آن اجاازه دهید تا 15 دقیقه روی پوست بماند. سپس صورت خود را با آب بشوئید و با حوله نرم کمی خشک کنید.
  • ماسک خانگی برای پوست خشک : پودر کاکائو به مقدار یک سوم فنجان ، عسل یک دوم فنجان ، خامه سه قاشق و جو دو سر 3 قاشق را ترکیب کرده و روی پوست صورت بمالید و پس از 15 دقیقه صورت خود را با آب شسته و با حوله نرم کمی خشک کنید.

* لازم به توضیح است که هر دو نوع ماسک فوق برای پوست های معمولی نیز مناسب می باشد.

* نکات :

  • قبل از استفاده از ماسک حتماً روی بازویتان به مدت نیم ساعت تست شود تا علائم قرمزی و خارش و سوزش مشاهده نگردد.
  • در زمان شستشوی ماسک ، پوست را ماساژ دهید و فقط با جریان آب گرم صورت را پاک کنید.

در صورتی که برای پاکسازی پوست در منزل نیاز به مشاوره در بهترین کلینیک زیبایی رشت اینستاگرام دارید ، کلینیک زیبایی آلما آماده ارائه مشاوره توسط متخصصین خود می باشد.

با ارائه خدمات زیبایی نظیر هایفوتراپی ، آراف تراپی ، پاکسازی پوست ، آنزیم تراپی پوست ، مزوتراپی ، میکرونیدلینگ و ... به همراه لیزر موهای زائد با بهترین دستگاه منتظر شما عزیزان زیباپسند هستیم .

شماره تماس : 01332662196 و واتس اپ 09125396478

کلینیک زیبایی آلما در رشت

اینستاگرام : https://instagram.com/alma.skin.care

مقالات مشابه


logo