دلایل خشکی پوست لب

اشتراک گذاری :

پوست لب دارای ویژگی های مختص خود بوده و از بسیاری جهات نسبت به پوست سایر نقاط بدن حساس تر و آسیب پذیر تر است چرا که بسیاری از لایه های پشیبان کننده پوست بدن را نداشته و از لایه نازک و آسیب پذیری تشکیل شده که ممکن است برای بسیاری از افراد خشکی و پوسته شدن لب بارها پیش آمده باشد.در این مطلب تلاش شده تا عوامل مهم در بوجود آمدن این عارضه و راهکارهایی برای پیش گیری و درمان آن ارائه شود. اگر شما نیز گاها دچار خشکی لب ، ترک خوردگی یا پوسته شدن لب می شوید پس در ادامه این مطلب با ما همراه شوید.

دلایل خشکی پوست لب

برای بوجود آمدن خشکی و ترک خوردگی لب ها دلایل مختلفی می تواند وجود داشته باشد و در برخی موارد ممکن است همزمان چند دلیل در آن تاثیر گذار باشد اما رایج ترین آنها عبارتند از :

آب و هوای خشک
شرایط آب و هوایی خشک چه از نوع گرم و خشک و چه از نوع سرد و خشک هردو عاملی موثر در خشکی لب ها هستند چرا که مقدار زیادی از آب بدن تبخیر و در نتیجه آن خشکی و پوسته شدن پوست لب را به همراه دارد.
راهکار درمانی : آب زیاد بنوشید و تا حد ممکن از قرار گرفتن در معرض هوای گرم و خشک خوداری کرده و برای جلوگیری از خشکی لب از مرطوب کننده یا کرم نرم کننده استفاده کنید.پاکسازی پوست بصورت دوره ای در این مورد می تواند بسیار موثر باشد.

کمبود ویتامین
اگر در آب و هوای معتدل و نسبتا مرطوبی زندگی می کنید و به مقدار کافی نیز آب می نوشید اما دچار خشکی و پوسته شدن لب می شوید به احتمال زیاد دچار کمبود ویتامین B2 یا A  و یا c شده باشید 
راهکار درمانی : داشتن یک رژیم غذایی کامل به همراه مصرف میوه جات و سبزی ها  و یا استفاده از غذا هایی مانند تخم مرغ به راحتی کمبود ویتامین های A,C,B2 را در شما جبران خواهد کرد اما برای مصرف دارو حتما به پزشک مراجعه کنید.

تداخل دارویی
مصرف برخی از دارو ها و حتی مصرف زیاد ویتامین A ، دارو های شیمی درمانی و قرص های مانند دپلی سیلامین می تواند باعث بوجود آمدن حساسیت هایی شوند که خود را بصورت خشکی و پوسته شدن پوست لب نمایان می کنند.

راهکار درمانی : اگر به چند روز گذشته فکر کردید و متوجه شدید هم زمان با شروع مصرف دارویی خاص دچار خشکی پوست لب شده اید به ناچار اگر خشکی و ترک خیلی شدید نیست تا پایان دوره مصرف آن دارو صبر کنید اما اگر دوره درمان با داروی مورد نظر طولانی است این موضوع را با پزشک خود در میان گذارید.

قارچ های عفونی
از دلایل شایع ترک خوردگی پوست بخصوص در گوشه های لب و یا وسط لب پائینی قارچ ها هستند که معمولا این ترک ها همراه با درد و سوزش بوده و تا مدتهای زیادی بخودی خود درمان نمی شوتد. رویش قارچ های عفونی در اثر تولید زیاد قارچ های طبیعی بدن و رسیدن آنها به لب ها از طریق بزاق بوده که به ترک خوردگی و سوزش لب ها می انجامد.

راهکار درمانی : در این مورد بهتر است اولین نکته ای که رعایت شود پرهیز از زبان زدن و رساندن بزاق به لب ها و محل های ترک خورده باشد. در کنار آن نوشیدن آب کافی باعث کم تر شدن شدت قارج ها شده و در نهایت نیز با تجویز پزشک استفاده از آنتی بیوتیک ها باعث خوب شدن جای ترک ها می شود که معمولا بصورت پماد می باشد.

کلینیک پوست و زیبایی آلما در رشت

مقالات مشابه


logo